Справа № 761/41632/25
Провадження № 3/761/8271/2025
09 жовтня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Литвин Оксана Анатоліївна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, працюючої на посаді бухгалтера ТОВ «Барбос», проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, -
ОСОБА_2 , працюючи на посаді бухгалтера ТОВ «Барбос», 06.05.2025 о 20 год. 27 хв. в кафе за адресою: м. Київ, вул. Січових Стрільців, 10, допустила порушення порядку проведення розрахунків, а саме: проведення розрахункових операції без застосування реєстратора розрахункових операцій із порушенням режиму програмування кожного підакцизного товару (не зазначено код товарної підкатегорії згідно УКТЗЕД) , чим порушено п.11, ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зі змінами та доповненнями, що зафіксовано актом № 81462/Ж5/26/15/07, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
На виклик до суду ОСОБА_2 не з'явилась, повідомлялась про розгляд справи завчасно та належним чином. Про причини своєї неявки суд не повідомила. При цьому, будь-яких заяв або клопотань, в тому числі про відкладення судового розгляду від ОСОБА_2 не надходило.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_2 була повідомленою про час та місце розгляду справи, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не направляла, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також приймаючи до уваги, що участь особи при розгляді справ за ст.155-1 КУпАП не є обов'язковою, суддя вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: дані протоколу про адміністративне правопорушення, дані копії Акту фактичної перевірки, додатку до акту фактичної перевірки, дані, що стосуються особи, дійшов висновку, що наведені докази свідчать про те, що ОСОБА_2 порушила встановлений законом порядок проведення розрахунків у сфер торгівлі, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Разом з тим, провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, щодо ОСОБА_2 підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 , вчинила адміністративне правопорушення 06.05.2025, матеріали справи про адміністративне правопорушення надійшли до суду 01.10.2025, а тому на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП стосовно ОСОБА_2 пройшло понад три місяці з дня вчинення цього правопорушення, у зв'язку з чим на останню не може бути накладене адміністративне стягнення.
Відповідно до положень п. 7 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
За правилами ч. ч. 1, 2 ст. 284 КУпАП, у справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову про закриття справи за наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, а також беручи до уваги, що з моменту вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, пройшло більш як три місяці, то провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП, для накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 163-1, 247, 284 КУпАП України, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, для накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови або у разі її перегляду Київським апеляційним судом з дня винесення постанови Київським апеляційним судом.
Суддя