Постанова від 07.11.2025 по справі 760/29878/25

Справа №760/29878/25 3/760/8214/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Ішуніна Л. М., за участю представника Київської митниці - Келеберденка В. В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № СА020954678UA - громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянки України НОМЕР_1 , виданий Солом'янським РВ ГУДМС України в місті Києві, 25 березня 2014 року, адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил передбачених частиною другою статті 473 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИЛА:

До Cолом'янського районного суду міста Києва від Київської митниці надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України громадянки України ОСОБА_1 за ознаками порушення митних правил передбачених частиною другою статті 473 Митного кодексу України.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил від 02 жовтня 2025 року

№ 0924/UA100000/2025, 11 вересня 2025 року в зоні митного контролю м/п «УкрПошта», Київської митниці на території АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) здійснено митний огляд міжнародного поштового відправлення (далі - МПВ) СА020954678UA, в ході якого у МПВ виявлені тютюнові вироби - Heets Purple Wave -

30 пачок.

Дане МПВ гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) задекларувала у митній декларації CN23 як «одяг трикотажний, електронна книга, chewing, fabrics», що в перекладі з англійської «жувальна гумка, тканина» вартістю 3 300 UAH про що 11 вересня 2025 року складено акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу.

Враховуючи викладене, в діях гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) наявні ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною другою статті 473 Митного кодексу України.

В судовому засіданні представник Київської митниці підтримав позицію викладену в протоколі про порушення митних правил та просив притягнути правопорушника до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 473 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.

ОСОБА_1 , в судовому засіданні свою вину визнала та пояснила, що не знала про заборону переміщення тютюнових виробів.

Заслухавши пояснення представника Київської митниці, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та долучені докази, суд приходить до такого висновку.

Згідно з частиною першою статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до статті 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

З аналізу вказаних правових норм статей 458 та 487 МК України, а також статей 2, 9, 11 КУпАП підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.

Суд установив, що 02 жовтня 2025 року старшим державним інспектором відділу портового контролю та комунікації з правоохоронними органами Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Київської митниці ОСОБА_3 , складено відносно громадянки ОСОБА_1 , протокол № 0924/UA10000/2025 про порушення митних правил за частиною другою статті 473 МК України.

На думку представника митного органу, в діях громадянки ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил передбачених частиною другою статті 473 МК України, а саме, пересилання товарів через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях товари, заборонені до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.

Безпосередні предмети правопорушення, а саме: тютюнові вироби - Heets Purple Wave - 30 пачок, в порядку статті 511 МК України, тимчасово вилучено, як доказ по справі, та передано на зберігання до складу Київської митниці.

Диспозицією частини другої статті 473 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у пересиланні через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересиланні у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.

Згідно зі статтею 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.

Склад правопорушення є єдиною та головною підставою для юридичної відповідальності.

Частиною восьмою статті 233 Митного кодексу України визначено, що міжнародні експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.

Згідно із статтею 236 Митного кодексу України товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних експрес?відправленнях, підлягають письмовому декларуванню, окрім товарів які не є об'єктом оподаткування митними платежами, а також кореспонденції, поштових листів та листівок, літератури для сліпих, друкованих матеріалів, міжнародних експрес-відправлень документарного характеру, що декларуються в усній формі на підставі товаросупровідних документів.

Згідно з частиною першою статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи.

Пунктом 2 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 передбачено, що товари декларуються шляхом подання митному органу у тому числі митної декларації CN 22 чи CN 23 за формою, встановленою актами Всесвітнього поштового союзу.

Згідно з Указом Президента України від 10 жовтня 2017 року № 316/2017 затверджені Всесвітня поштова конвенція, регламент Всесвітнього поштового союзу, Заключний протокол Вессвітньої поштової конвенції та Угода про поштові платіжні послуги, підписані від імені України 11 жовтня 2012 року в м. Доха.

Відповідно до Заключного протоколу Регламенту письмової кореспонденції міжнародні поштові відправлення, що підлягають митному контролю, повинні мати митну декларацію CN 22 або відривний ярлик цієї ж форми; якщо відправник побажає, тоді до відправлень, крім того, додається митна декларація CN 23 (стаття РК156); вміст відправлення детально вказується в митних деклараціях CN 22 та CN 23. Зазначення загального характеру не допускаються (пункт 11 статті РК156). Відправник несе відповідальність за складення митних декларацій (пункт 12 статті PK156).

Відповідно до пункту частини першої статті 235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, незалежно від вартості.

Згідно підпункту 14.1.252 статті 14 «Визначення понять» Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» визначено, що тютюнові вироби це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи нагрівання.

Судом установлено що громадянка ОСОБА_1 , пересилала через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях товари, заборонені до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.

Стаття 495 МК України визначає, що доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (з урахуванням первісного визначення принципу «поза розумним сумнівом» у справі «Авшар проти Туреччини») визначено, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, громадянка ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала.

Оцінюючи матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що в діях громадянки ОСОБА_1 , наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 473 МК України та винуватість останньої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 473

МК України повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил від 02 жовтня 2025 року

№ 0924/UA10000/2025, копіями поштових документів, копіями товаросупровідних та інших митних документів, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу.

Відповідно до вимог статті 245 КУпАП України завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.

Тож, враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне застосувати до громадянки ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Отже, з огляду на вказані вище норми права та Закон України «Про судовий збір» з громадянки ОСОБА_1 , підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 235, 236, 257, 458, 459, 473, 526-529 МК України, статями 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати винною громадянку України ОСОБА_1 ,

у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 473 Митного Кодексу України.

Накласти на громадянку України ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягнення у виді конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: тютюнові вироби - Heets Purple Wave - 30 пачок.

Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605,60 грн, який підлягає сплаті на наступні реквізити: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Л. М. Ішуніна