Справа №760/23811/25 3/760/6863/25
11 листопада 2025 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Вишняк М.В., при секретарі Литвин Т.С., за участі прокурора Данилюк К.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Києві матеріали про адміністративні правопорушення, які надійшли з Київського міського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, з вищою освітою, не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції НПУ від 21.03.2023 № 302 о/с, ОСОБА_1 призначений на посаду поліцейського взводу №1 роти № 3 батальйону № 3 полку № 2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП НПУ, та присвоєне спеціальне поліцейське звання рядовий поліції.
Наказом Департаменту патрульної поліції НПУ від 04.05.2023 № 533 о/с, ОСОБА_1 , на підставі п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України « Про Національну поліцію», останній з 10.05.2023 був звільнений зі служби.
Відповідно до п.п. «з», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», поліцейський взводу № 1 роти № 3 батальйону № 3 полку № 2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП НПУ ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч. 5 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акт Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності ч дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Процедур) заповнення та подання декларацій, передбаченою Закону України «Про запобігання корупції» до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), визначено Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 987/36609 та аналогічного за змістом наказу НАЗК № 252/23 від 08.1 1.2023 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1965/41021 від 13.11.2023.
Відповідно до Порядку, декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно Поряду, суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентства з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
Відповідно до положень п. 7-1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції», до повноважень Національного агентства віднесено здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій.
Згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.03.2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Щорічна декларація (після звільнення) за 2021 рік, подана ОСОБА_1 о 22 годині 11 хвилин 25 квітни 2024 року, тоді, коли повинен був подати вказану декларацію до 01 квітня 2024 року, тобто вказана декларація подана несвоєчасно
Таким чином, ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, а саме 25.04.2024 о 22 год. 11 хв., без поважних причин, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 не заперечував факт несвоєчасного подання декларації, проте обґрунтував це важким емоційним станом, пов'язаним із втратою матері після тяжкої хвороби та відсутністю об'єктивної можливості подати її вчасно, оскільки звільнився у 2023 році, і не слідкував за змінами у законодавстві, тим більше з грудня 2023 року по квітень 2024 року проживав за межами міста Києва.
В судовому засіданні прокурор Солом'янської окружної прокуратури м. Києва Данилюк К.О. просила визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, пов'язаних із корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1700 грн.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , доводи прокурора Данилюк К.О., дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення, витяги з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо загальних відомостей про суб'єкта декларування ОСОБА_1 та подані ним до Реєстру документів, витяги з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування стосовно послідовності дій, які вчиняв ОСОБА_1 та інші докази, суд приходить до наступного.
Стаття 129 Конституції України передбачає, що розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що о рган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, а саме 25.04.2024 о 22 год. 11 хв., без поважних причин, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що датою виявлення інкримінованого ОСОБА_1 правопорушень (несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації за 2023 рік (після звільнення) є 15.04.2024р., оскільки згідно долученої до матеріалів справи відповіді з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, 15.04.2024 року службовими особами Департаменту патрульної поліції було виявлено факт вчинення ОСОБА_1 корупційного правопорушення (несвоєчасне подання декларації за 2023 рік після звільнення ) та відповідні матеріали були надіслані до Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, станом на 15.04.2024 року службовими особами було виявлено та встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог законодавства щодо своєчасного подання декларації за 2023 рік (після звільнення), проте уповноваженими посадовими особами було складено протоколи про адміністративні правопорушення лише 27.08.2025 року.
За таких обставин, суд вважає, що на момент розгляду справи, шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, визначений у ч. 4 ст. 38 КУпАП, що вираховується з дня виявлення правопорушення, закінчився.
Згідно п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю при закінченні на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
За таких обставин, суддя приходить до висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підлягає закриттю, згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 23, 38 172-6 ч. 1, 221, 283-284, 287-291 КУпАП, -
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: М.В. Вишняк