Справа №760/30748/25 1-кс/760/13390/25
10 листопада 2025 року Солом'янський районний суд міста Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , підозрюваного: ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва клопотання старшого слідчого СУ Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , погоджене із першим заступником керівника Київської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023000000001161 від 13.11.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 436-2 та ч. 2 ст. 111 КК України,
Старший слідчий СУ Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Солом'янського районного суду з клопотанням, в якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023000000001161 від 13.11.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 436-2 та ч. 2 ст. 111 КК України, до 6 (шести) місяців.
В обґрунтування клопотання вказує, що у ході досудового розслідування повідомлено громадянину України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю міста Київ, Україна, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , про те, що він підозрюється у:
запереченні збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої в 2014 році, вчиненому у складі організованої групи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України;
державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, інформаційній безпеці України, а саме: наданні іноземній державі, іноземній організації та їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Встановлено, що не пізніше жовтня 2022 року у ОСОБА_7 , з метою підтримки дій військово-політичного керівництва рф та забезпечення можливості здійснення збройної агресії рф проти України, виник злочинний умисел проти основ національної безпеки України, а саме у підриві державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших життєво важливих національних інтересів України, шляхом проведення підривної діяльності в інформаційній сфері; інформаційної діяльності направленої на підтримку російської федерації та уникнення нею відповідальності за збройну агресію; публікацію матеріалів з закликами щодо зміни меж території або державного кордону України, виправдовування, визнання правомірною збройну агресію рф проти України; здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, спрямованої на її підтримку та публікації матеріали, спрямованих на розпалювання національної та релігійної ворожнечі.
З цією метою ОСОБА_7 , допомагаючи представникам російської федерації у підривній діяльності проти України в інформаційній сфері, вирішив створити організовану групу, діяльність якої спрямувати на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором.
Так, ОСОБА_7 , спланував досягнути поставленої мети за рахунок створення і керування організованою групою, яку він почав формувати у жовтні 2022 року, обравши направленістю її діяльності - проведення інформаційно-психологічних спеціальних операцій для здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та формування у суспільстві потрібної точки зору для підтримки держави агресора, антиукраїнської пропаганди та дискредитації України, шляхом розповсюдження через інформаційні агентства.
З метою юридичного оформлення та надання організаційно-правової форми зазначеній протиправній діяльності, ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 10.01.2023, будучи громадянином України, усвідомлюючи злочинність своїх дій, перебуваючи на території країни-агресора - росії, надав вказівку громадянину України ОСОБА_8 зареєструвати відповідно до законодавства російської федерацїі громадську організацію.
Надалі, 09.06.2023 громадянином України ОСОБА_8 на виконання вказівки ОСОБА_7 зареєстровано «Региональное общественное движение «За развитие гражданского общества «Другая Украина» (ЕГРЮЛ 1237700402092, 119002, г. Москва, вн. тер. г. Муниципальный округ арбат, пер. Карманицкий, д. 9, офис 405В) (надалі - «РОД «Другая Украина»), де ОСОБА_8 зайняв посаду голови виконавчого комітету.
Реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_7 , будучи громадянином України до 10.01.2023, з метою надання допомоги країні-агресору - російській федерації у проведенні підривної діяльності проти України, у жовтні 2022 року залучив до складу організованої групи осіб, які розділяли його інтереси та прагнення, а саме ОСОБА_9 , ОСОБА_8 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 скеровано до Солом'янського районного суду м. Києва), ОСОБА_10 , ОСОБА_11 (обвинувальний акт відносно якого, за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. ст. 255, ч. 6 ст. 111-1 та ч. 3 ст. 161 КК України скеровано до Солом'янського районного суду м. Києва), ОСОБА_12 (засуджений Шевченківський районним судом м. Києва до 12 років позбавлення волі та у подальшому обміняний до рф на понад 50 українських полонених військовослужбовців), ОСОБА_13 , ОСОБА_14 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 161 КК України скеровано до Печерського районного суду м. Києва), ОСОБА_15 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 1 ст. 114 КК України скеровано до Івано-Франківського міського суду), ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 1 ст. 161 КК України скеровано до Шевченківського районного суду м. Києва), ОСОБА_4 (якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України) та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які мали необхідний досвід, відповідне соціальне положення та зв'язки у інформаційній сфері.
З цією метою ОСОБА_7 був розроблений єдиний план з розподілом ролей та функцій кожного з учасників групи, відповідно до якого, завданнями і метою існування організованої групи було систематична обробка, творення, зберігання і підготовка інформації, випуск та поширення новин, надання фото та іншої інформаційної продукції засобам масової інформації в російській федерації та за її межами, шляхом розповсюдження через інформаційне агентство.
При цьому, ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_4 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, усвідомлюючи протиправність даної пропозиції, добровільно і свідомо надали згоду на вступ до організованої ОСОБА_7 організованої злочинної групи та проведення у її складі підривної діяльності проти України.
Організована злочинна група, створена ОСОБА_7 , характеризувалась наступним чином, зокрема:
наявністю єдиного злочинного плану, який полягав у здійсненні інформаційної діяльності, направленої на підтримку російської федерації та уникнення нею відповідальності за збройну агресію; публікацію матеріалів з закликами щодо зміни меж території або державного кордону України, виправдовування, визнання правомірною збройну агресію рф проти України; здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, спрямованої на її підтримку та публікації матеріалів, спрямованих на розпалювання національної та релігійної ворожнечі
метою організованої злочинної групи, яка полягала у наданні країні агресору допомоги у проведенні підривної діяльності проти України.
попередньою зорганізованістю в спільне об'єднання, про що свідчить розроблений ОСОБА_7 та схвалений усіма учасниками план вчинення злочинної діяльності, підпорядкування, чіткий розподіл ролей між учасниками об'єднання, наявність організатора, безпосередніх виконавців, юридичне супроводження діяльності;
стійкістю організованої злочинної групи, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація функціонування об'єднання, наявність необхідних для функціонування фінансових можливостей, а також згуртованості, що засвідчують міцні внутрішні зв'язки між учасниками об'єднання, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним з учасників факту об'єднання з іншими особами для досягнення єдиного злочинного результату;
«спеціалізацією» злочинної діяльності учасників організованої групи, яка виражалась у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, зокрема, вчинення деструктивного інформаційного психологічного впливу, спрямованою на шкоду обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України, виправдовування, заперечення, визнання правомірною збройної агресії російської федерації проти України, публічні заклики до насильницької зміни влади в Україні, розпалювання релігійної та національної ворожнечі;
ретельною, довготривалою підготовкою до вчинення злочинів, яка полягала у плануванні учасниками організованої групи вчинення злочинів, вжитті заходів з метою реалізації злочинного умислу;
тривалістю існування організованої групи, а саме з жовтня 2022 року по теперішній час, що підтверджується здійсненням систематичних публікацій та виступів;
розподілом ролей та функцій між учасниками організованої злочинної групи, а саме:
ОСОБА_7 - організував та очолив організовану злочинну групу, визначивши необхідну для досягнення загальної злочинної мети кількість її учасників, а також злочинну спеціалізацію вказаної групи, З метою реалізації злочинного плану, особисто погоджував кількість, частоту та час проведення дій, спрямованих на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, на підтримку держави-агресора, на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, наданні допомоги російській федерації в проведенні підривної діяльності проти України; координував та контролював дії учасників організованої групи під час вчинення злочинів; забезпечував та здійснював організацію підготовки інформаційних акцій за визначеною ним тематикою, а також час проведення таких акцій та їх учасників; планував вчинення злочинів та розподіляв функції учасників групи для досягнення розробленого ним плану, відомого всім учасникам угрупування; підтримував постійний зв'язок між членами організованої групи через засоби телефонного зв'язку, месенджери та під час особистих зустрічей; забезпечував засобами конспірації, а також фінансував злочинну діяльність.
ОСОБА_9 , - будучи виконавцем та активним учасником організованої групи, на виконання вказівок організатора ОСОБА_7 , здійснював безпосередній контроль, керівництво сайтом «Voice of Europe» та контроль за діями невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які здійснювали публікації, а також виконанням останніми плану злочинних дій, покладених функцій та розподілених ролей.
ОСОБА_10 - будучи виконавцем та активним учасником організованої групи, на виконання вказівок ОСОБА_7 , погоджував кількість, частоту та час проведення дій, спрямованих на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, на підтримку держави-агресора, спрямованої на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, координував та контролював дії учасників організованої групи під час вчинення злочинів, забезпечуючи при цьому взаємозаміну; забезпечував та здійснював організацію підготовки інформаційних акцій за визначеною організатором тематикою, а також час проведення таких акцій та їх учасників; підтримував постійний зв'язок між членами організованої групи через засоби телефонного зв'язку, месенджери та під час особистих зустрічей.
ОСОБА_8 , - будучи виконавцем та активним учасником організованої групи, на виконання вказівок ОСОБА_7 , погоджував кількість, частоту та час проведення дій, спрямованих на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, на підтримку держави-агресора, спрямованої на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, координував та контролював дії учасників організованої групи під час вчинення злочинів, забезпечуючи при цьому взаємозаміну; забезпечував та здійснював організацію підготовки інформаційних акцій за визначеною організатором тематикою, а також час проведення таких акцій та їх учасників; підтримував постійний зв'язок між членами організованої групи через засоби телефонного зв'язку, месенджери та під час особистих зустрічей.
Також, ОСОБА_8 , на виконання вказівок ОСОБА_7 безпосередньо впливав на редакційну політику інформаційних ресурсів «Другая Украина», а також відповідно до рольового розподілу ОСОБА_8 , виконуючи функцію головного редактора інформаційного ресурсу «Другая Украина», забезпечував реалізацію злочинного умислу шляхом публікацій та участі у відповідних інформаційно-психологічних операціях.
ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 , ОСОБА_16 , ОСОБА_15 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , будучи виконавцями та активними учасниками організованої групи, згідно з розподілом ролей, виконували наступні функції, а саме: готували та публікували інформаційні матеріали з метою проведення підривної діяльності в інформаційній сфері; проводили діяльність направлену на завдання шкоди обороноздатності та інформаційній безпеці України, шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України; публікували матеріали, спрямовані на виправдовування, заперечення, визнання правомірною збройної агресії російської федерації проти України, а також здійснювали публікації із закликами до насильницької зміни влади в Україні, розпалювання релігійної та національної ворожнечі.
Окрім цього, досудовим розслідуванням установлено, що у червні 2023 року на виконання розробленого єдиного злочинного плану, діючи умисно у складі організованої групи, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу спрямованого на виправдовування збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої в 2014 році, ОСОБА_7 , будучи організатором організованої злочинної групи, надав вказівку ОСОБА_8 , який є відповідальним за редакційну політику інформаційних ресурсів «Другая Украина, підготувати матеріали, у яких містяться заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої в 2014 році.
Після цього, ОСОБА_8 на виконання вказівки ОСОБА_7 , організував процес виготовлення ОСОБА_4 інформаційних матеріалів, у яких міститься заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої в 2014 році, які в подальшому, невстановленими досудовим розслідуванням особами, розміщувалися на каналі відеохостингу RuTube під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_3 « та на сайті російського інформаційного агентства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_5 «.
У подальшому, на виконання вказівки, ОСОБА_4 усвідомлюючи злочинний характер своїх дій та той факт, що відеозапис його виступу буде розміщено на каналі відеохостингу «Rutube», який має назву - « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_3 «, взяв участь у підготовці відеозапису з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 », який опубліковано ІНФОРМАЦІЯ_7 на каналі відеохостингу «Rutube», який має назву - « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за посиланням: «за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Так, установлено, що у вказаній публікації містяться висловлювання, зміст яких свідчить про наявність у них заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої в 2014 році.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у запереченні збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої в 2014 році, вчиненому у складі організованої групи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Крім цього, досудовим розслідуванням установлено, що не пізніше жовтня 2022 року у ОСОБА_7 , з метою підтримки дій військово-політичного керівництва рф та забезпечення можливості здійснення збройної агресії рф проти України, виник злочинний умисел проти основ національної безпеки України, а саме у підриві державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших життєво важливих національних інтересів України, шляхом проведення підривної діяльності в інформаційній сфері; інформаційної діяльності направленої на підтримку російської федерації та уникнення нею відповідальності за збройну агресію; публікацію матеріалів із закликами щодо зміни меж території або державного кордону України, виправдовування, визнання правомірною збройну агресію рф проти України; здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, спрямованої на її підтримку та публікації матеріалів, у яких міститься розпалювання національної та релігійної ворожнечі.
З цією метою ОСОБА_7 , допомагаючи представникам російської федерації у підривній діяльності проти України в інформаційній сфері, вирішив створити організовану групу, діяльність якої спрямувати на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором.
ОСОБА_7 , спланував досягнути поставленої мети за рахунок створення і керування організованою групою, яку він почав формувати у жовтні 2022 року, обравши направленістю її діяльності - проведення інформаційно-психологічних спеціальних операцій для здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та формування у суспільстві потрібної точки зору для підтримки держави агресора, антиукраїнської пропаганди та дискредитації України, шляхом розповсюдження через інформаційні агентства.
Реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_7 , будучи громадянином України до 10.01.2023, з метою надання допомоги країні-агресору - російській федерації у проведенні підривної діяльності проти України, у жовтні 2022 року залучив до складу організованої групи осіб, які розділяли його інтереси та прагнення, а саме ОСОБА_9 , ОСОБА_8 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 скеровано до Солом'янського районного суду м. Києва), ОСОБА_10 , ОСОБА_11 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. ст. 255, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 161 КК України скероно до Солом'янського районного суду м. Києва), ОСОБА_12 (засуджений Шевченківський районним судом м. Києва до 12 років позбавлення волі та у подальшому обміняний до рф на понад 50 українських полонених військовослужбовців), ОСОБА_13 , ОСОБА_14 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 161 КК України скеровано до Печерського районного суду м. Києва),
ОСОБА_15 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 114 КК України скеровано до Івано-Франківського міського суду), ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 (обвинувальний акт відносно якого за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 161 КК України скеровано до Шевченківського районного суду м. Києва), ОСОБА_4 (якому повідомлено про підозру у вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 111-1 та ч. 3 ст. 436-2 КК України) та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які мали необхідний досвід, відповідне соціальне положення та зв'язки у інформаційній сфері.
З цією метою ОСОБА_7 був розроблений єдиний план з розподілом функцій кожного з учасників групи, відповідно до якого, завданнями і метою існування організованої групи було систематична обробка, творення, зберігання і підготовка інформації, випуск та поширення новин, надання фото та іншої інформаційної продукції засобам масової інформації в росії та за її межами, шляхом розповсюдження через інформаційне агентство.
Отримавши від ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_4 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб згоду на проведення підривної діяльності проти України, ОСОБА_7 розробив загальний план, який довів до відома її учасників, за яким їх дії були направлені на досягнення єдиного злочинного результату.
При цьому, ОСОБА_7 визначив ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_4 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, як учасників організованої групи та виконавцями вчинюваних ними злочинів, а основною метою діяльності організованої групи - вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, шляхом оприлюднення спеціально підібраної, явно недостовірної, неповної та упередженої інформації, зміст якої охоплював ідеї, щодо проведення інформаційно-психологічних спеціальних операцій для формування у суспільстві потрібної точки зору для підтримки держави агресора, антиукраїнської пропаганди та дискредитації України, підриву довіри до українського патріотичного суспільства, повернення України в зону політичного впливу росії та інші життєво важливі національні інтереси України.
ОСОБА_7 , будучи організатором, поклав на себе функції керівника та особисто погоджував кількість, спосіб оприлюднення спеціально підібраної, явно недостовірної, неповної та упередженої інформації, зміст якої охоплював ідеї, що містять суспільні протиріччя, провокують конфлікти, підривають державний суверенітет, територіальну цілісність, демократичний конституційний лад та інші життєво важливі національні інтереси України; забезпечував та здійснював організацію підготовки інформаційних акцій за визначеною ним тематикою, а також час проведення таких акцій та їх учасників.
При цьому, ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_4 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, усвідомлюючи протиправність даної пропозиції, оскільки раніше притягувалися до кримінальної відповідальності за вчинення аналогічних злочинів.
Зокрема, упродовж восьми років ОСОБА_4 брав участь в інформаційній діяльності у телеперадачах телеканалу «112», «NewsOne» та «Zik» та здійснював неодноразові виступи та публікації на шкоду інформаційній безпеці України, якому повідомлено про підозру у вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Так, ОСОБА_4 на виконання вказівки ОСОБА_7 , з метою реалізації злочинного плану, взяв участь в інтерв'ю, яке в подальшому 22.10.2022 розміщено на YouTube каналі під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_9 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10
Відповідно до зібраних доказів інформаційна діяльність осіб, що зафіксована у відеозаписах та публікаціях, поширених на каналі відеохостингу RuTube під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_11 та на сайті російського інформаційного агентства « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( ІНФОРМАЦІЯ_5 є формою підривної діяльності проти України, а також акцією вигідного деструктивного інформаційного психологічного впливу, спрямованою на надання військово-політичному керівництву російської федерації та його представникам допомоги у проведенні підривної діяльності на шкоду обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України та у публікаціях розміщених на платформі медійної організації «Voice of Europe» містяться ознаки інформаційно-психологічного впливу на шкоду інформаційній безпеці України та ознаки проведення підривної діяльності проти України в інформаційній сфері.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, інформаційній безпеці України, а саме: наданні іноземній державі, іноземній організації та їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
12.08.2025 громадянину України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 436-2 та ч. 2 ст. 111 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме:
протоколом огляду № 7584 від 10.06.2025, яким зафіксовано підтвердження пов'язаності та системності діяльності організованої групи;
протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_4 ;
протоколом огляду від 28.07.2025;
протоколом огляду публікації № 1635 від 13.02.2025;
протоколом огляду публікації № 1633 від 13.02.2025;
протоколами огляду публікацій ОСОБА_11 № 2354 від 02.03.2024, № 1634 від 13.02.2024;
протоколами огляду публікацій ОСОБА_12 № 5287 від 27.05.2024, № 5288 від 27.05.2024, № 1636 від 13.02.2024;
протоколом огляду публікації № 1637 від 10.02.2025;
протоколами огляду публікацій № 2352 від 02.03.2024, № 2353 від 02.04.2025;
протоколом огляду публікації № 2351 від 02.03.2024;
протоколом огляду публікації № 2350 від 02.03.2024;
протоколом огляду публікації № 2386 від 27.05.2024;
протокол огляду публікації ОСОБА_18 № 5289 від 27.05.2024;
протоколом допиту ОСОБА_4 від 11.04.2025;
протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
висновками комплексних психолого-лінгвістичних експертиз КНДІСЕ МЮ України № 1804/25-36/1805/25-61 від 01.04.2025, № 6929/24-36/6930/24-61 від 15.07.2024, № 870/24-36 від 25.03.2024, № 6640/24-36 від 10.07.2024;
іншими доказами зібраними у матеріалах кримінального провадження у їх сукупності.
Постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців.
У кримінальному провадженні проведено значну кількість слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак через особливу складність завершити досудове розслідування протягом трьох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину не виявляється за можливе, оскільки для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:
встановити та допитати осіб, яким відомі обставини вчинення вказаного правопорушення;
провести інші слідчі та процесуальні дії, в яких виникне необхідність в ході досудового розслідування даного кримінального провадження, в разі встановлення нових обставин;
отримати висновок за результатами проведення психолого-лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи, яка призначена 17.07.2025.
отримати висновок за результатами проведення психолого-лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи, яка призначена 21.07.2025.
Здобуті таким чином докази забезпечать встановлення всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, забезпечать його повне, всебічне та неупереджене розслідування, а також виконання завдань кримінального провадження.
Провести вказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк, не представилося можливим через особливу складність та тривалість судових експертиз, воєнний стан та обмежені часи роботи підприємств, організацій та установ, що не сприяло проведенню досудового розслідування у найкоротші строки.
Для проведення та завершення зазначених процесуальних дій необхідний додатковий строк тривалістю три місяці, а тому загальний строк досудового розслідування з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину необхідно продовжити до шести місяців, а тому клопотання просив задовольнити.
В судовому засіданні слідчий просив задовольнити клопотання в повному обсязі. Посилався на те, що призначені експертизи є комісійними, в їх проведенні задіяні кілька експертів, значний обсяг наданих на експертизу матеріалів, тому провести їх в строк не виявилось можливим.
Захисник та підозрюваний заперечували щодо продовження строку досудового розслідування. Зазначали, що всі обставини слідству вже відомі, всі особи встановлені, тому клопотання є необґрунтованим. Строк проведення призначених експертиз завершився, а тому відсутні підстави для продовження строку досудового розслідування. У випадку задоволення вказаного клопотання захисник просив надати строк не більше 1 місяця, який був би цілком достатнім для завершення проведення зазначених експертиз.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання здійснювалось за допомогою технічних засобів.
Заслухавши учасників, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні 22023000000001161 від 13.11.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 436-2 та ч. 2 ст. 111 КК України.
Під час досудового розслідування проведено слідчі та процесуальні дії, проте їх повнота не відповідає вимогам ч. 2 ст. 9 КПК України, що не дає змогу прийняти рішення, передбачене ст.ст. 283, 284 КПК України.
Так, відповідно до ч.1 ст.219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у п. 4 ч. 3 ст. 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених п.п. 2 і 3 ч. 4 ст. 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Згідно ч.4 ст. 294 КК України, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:
1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;
2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;
3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, ч. 2 ст. 111 КК України, є особливо тяжким злочином, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
У контексті кримінального провадження, Конституційний Суд України, у своєму рішенні від 30 січня 2003 року відзначив, що поняття розумний строк досудового слідства є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину. Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо, але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчене у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Слідчий суддя, враховуючи викладені в клопотанні прокурора обставини, які унеможливлюють закінчення досудового розслідування до 12 листопада 2025 року, складність кримінального провадження, яка обумовлена обсягом та строками проведення слідчих та процесуальних дій в даному кримінальному провадженні, вважає необхідним продовжити строк досудового розслідування в даному кримінальному провадженні до шести місяців, тобто до 12 лютого 2026 року, який на думку слідчого судді є об'єктивно необхідним та достатнім для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні та буде відповідати завданням кримінального провадження.
Керуючись ст. 28, 219, 294, 295-1, 309, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023000000001161 від 13.11.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 436-2 та ч. 2 ст. 111 КК України, до 6 (шести) місяців, тобто до 12.02.2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Суддя ОСОБА_1