Справа №760/28061/25 1-кс/760/12381/25
13 жовтня 2025 року Солом'янський районний суд міста Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва клопотання слідчого слідчого відділу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_5 , погоджене із заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_6 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025100090001682 від 11.06.2025 року за підозрою ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
Слідчий слідчого відділу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді Солом'янського районного суду з клопотанням, в якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100090001682 від 11.06.2025 за підозрою ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України до 5 (п'яти) місяців.
В обґрунтування клопотання вказує, що Слідчим відділом Солом'янського управління поліції ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100090001682, внесеного 11.06.2025, за підозрою ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Встановлено, що Розпорядженням Київського міського голови ОСОБА_8 № 741 від 31.10.2018 «про призначення ОСОБА_7 » - ОСОБА_7 призначено на посаду начальника комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Деснянського району» міста Києва» (код ЄДРПОУ: 04590234) з 31 жовтня 2018 року шляхом укладання з ним контракту за результатами конкурсу.
Відповідно до наказу №343-п від 31 жовтня 2018 року - на виконання розпорядження Київського міського голови від 31.10.2018 №741, з 31 жовтня 2018 року - ОСОБА_7 приступив до виконання обов'язків начальника КП ШЕУ Деснянського району за контрактом.
Начальник здійснює поточне керівництво Підприємством, забезпечує працюючих роботою, організовує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність забезпечує виконання завдань Підприємства визначених законодавством та установчим документом Підприємства.
Начальник серед іншого має право:
- діяти від імені Підприємства без доручення, представляти його інтереси в органах державної влади, місцевого самоврядування, у відносинах з фізичними особами та юридичними особами будь-якої форми власності;
- укладати угоди (договори) від імені Підприємства, вчиняти правочини передбачені чинним законодавством;
- видавати довіреності від імені Підприємства;
- видавати в межах своєї компетенції накази та надавати доручення обов'язкові для виконання всіма працівниками Підприємства, організовувати та контролювати їх виконання;
- вирішувати інші питання, віднесені законодавством, органом управління майном, установчим документом Підприємства і цим Контрактом до компетенції Начальника.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 19.12.2001 затверджено статут КП «ШЕУ Деснянського району» м. Києва».
Враховуючи викладене, ОСОБА_7 , починаючи з 31 жовтня 2018 року, відповідно до покладених на нього обов'язків, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тому відповідно до ч. 3 ст. 18 та прим. 1 до ст. 364 КК України, являється службовою особою.
Відповідно до вимог п. 3 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1036 від 11.09.2009
у редакції розпорядження № 755 від 03.08.2015 «Про вдосконалення порядку здійснення внутрішнього фінансового контролю підприємств, установ та організацій комунальної форми власності міста та районів міста Києва, а також державних підприємств, що перебувають у сфері управління КМДА», керівники підприємств, установ та організацій несуть персональну відповідальність за забезпечення: 3.1. Вивчення середньоринкових цін на товари, роботи та послуги, на базі яких визначається (з врахуванням очікуваних цін, які використовувались при підготовці відповідних бюджетних запитів) допустимий рівень ціни, що повинен бути зазначений у документації конкурсних торгів; 3.2. Належного вивчення та аналізу рішень власного комітету з конкурсних торгів з метою визначення їх економічної ефективності та вжиття відповідних заходів;
3.3. Ефективного проведення закупівель, залучення економічно-ефективних учасників, укладання економічно обґрунтованих договорів.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватися замовником під час підготовки до проведення закупівлі. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб'єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб'єктів господарювання у підготовці вимог до тендерної документації.
Статтею 5 зазначеного Закону закріплено Принципи здійснення публічних закупівель, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пункту 3 розділу 2 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», при аналізу ринку доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій.
Крім того, відповідно до пункту 2 розділу 3 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:
- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;
- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);
- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);
- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;
- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
Крім того, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан (який в подальшому неодноразово продовжено, зокрема, Указом від 17.05.2022 №341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ, Указом від 12.08.2022 №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ та інші).
Крім того, відповідно до п. 3 Розпорядження КМДА №1036 від 11.09.2009 (зі змінами) «Про вдосконалення порядку здійснення внутрішнього фінансового контролю підприємств, установ та організацій комунальної форми власності міста та районів міста Києва, а також державних підприємств, що перебувають у сфері управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)» передбачено, що Керівники підприємств, установ та організацій несуть персональну відповідальність за незабезпечення:
- вивчення середньоринкових цін на товари, роботи та послуги, на базі яких визначається (з врахуванням очікуваних цін, які використовувались при підготовці відповідних бюджетних запитів) допустимий рівень ціни, що повинен бути зазначений у документації конкурсних торгів;
- належного вивчення та аналізу рішень власного комітету з конкурсних торгів з метою визначення їх економічної ефективності та вжиття відповідних заходів;
- ефективного проведення закупівель, залучення економічно-ефективних учасників, укладання економічно обґрунтованих договорів.
У невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 20.05.2023, у начальника КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва» ОСОБА_7 виник злочинний умисел на розтрату коштів територіальної громади міста Києва, в умовах воєнного стану, під час проведення закупівель асфальтобетонних сумішей.
Для цього, ОСОБА_7 розробив злочинний план, згідно якого КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва» здійснить закупівлю асфальтобетонних сумішей за завищеною вартістю без проведення належного вивчення середньоринкових цін на відповідні товари.
З метою реалізації свого злочинного плану, ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 20.05.2023, вступив у злочину змову із співробітниками ТОВ «АБЗ 1» (код ЄДРПОУ 44583855) та ТОВ «Трініті-груп» (код ЄДРПОУ 40203200) (матеріали відносно вказаних осіб виділені в окреме провадження та скеровані до суду з обвинувальним актом).
Згідно спільного злочинного плану КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва» здійснить закупівлю асфальтобетонних сумішей за завищеною вартістю без проведення належного вивчення середньо-ринкових цін на відповідні товари в ході проведення процедури закупівлі, для якої невстановленими досудовим розслідуванням особами були підготовлені спеціальні тендерні умови, згідно яких ТОВ «АБЗ 1» матиме переваги над іншими можливими учасниками торгів.
Таким чином, діючи з корисливих мотивів, з метою розтрати бюджетних коштів на користь ТОВ «АБЗ 1», ОСОБА_7 створено умови для забезпечення перемоги саме ТОВ «АБЗ 1» у закупівлях, проведених у 2023-2024 роках.
За результатами проведення відкритих торгів UA-2023-05-20-000637-a уповноваженою особою 25 травня 2023 року було прийнято рішення про обрання переможцем ТОВ «АБЗ 1», та повідомлено їх про намір укласти договір.
В подальшому, т.в.о. начальника ОСОБА_9 , діючи згідно наказу КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва» від 17.05.2023 №73, не знаючи про злочинний план ОСОБА_7 та співробітників ТОВ «АБЗ 1» (код ЄДРПОУ 44583855) та ТОВ «Трініті-груп» (код ЄДРПОУ 40203200) (матеріали відносно вказаних осіб виділені в окреме провадження та скеровані до суду з обвинувальним актом), не усвідомлюючи, що відсутній належний моніторинг цін та завищення вартості товарів, діючи за вказівкою ОСОБА_7 підписав договір № 65-05/23 від 26 травня 2023 року (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 3 442 320 гривень (з ПДВ), з ТОВ «АБЗ 1» про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
- Асфальтобетонна суміш тип Б, марки Б-10, класу - щільна, групи - дрібнозерниста, у кількості 700 тон, за ціною 4 917 (з ПДВ) гривень за 1 тону;
Крім того, 01.01.2024 перебуваючи за місцем роботи у КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва», отримавши службову записку про закупівлю товарів/послуг для забезпечення функціонування підприємства в умовах воєнного стану, затверджену ОСОБА_7 , уповноважена особа з публічних закупівель - начальник відділу МТП ОСОБА_10 , 11.01.2024 опублікувала оголошення про проведення відкритих торгів UA-2024-01-11-004334-a, предметом якого є постачання «Асфальтобетонної суміші» за ДК 021:2015:44110000-4 Конструкційні матеріали.
За результатами проведення відкритих торгів UA-2024-01-11-004334-a уповноваженою особою 19 січня 2024 року було прийнято рішення про обрання переможцем ТОВ «АБЗ 1», та повідомлено їх про намір укласти договір.
В подальшому, ОСОБА_7 діючи на виконання раніше розробленого злочинного плану з співробітниками ТОВ «АБЗ 1» (код ЄДРПОУ 44583855) та ТОВ «Трініті-груп» (код ЄДРПОУ 40203200) (матеріали відносно вказаних осіб виділені в окреме провадження та скеровані до суду з обвинувальним актом), достовірно знаючи про відсутність належного моніторингу цін та завищення вартості товарів, підписав договір № 02-01/24 про закупівлю від 23 січня 2024 (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 3 140 151,84 гривень (з ПДВ), з ТОВ «АБЗ 1» про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
- Суміш а/б АЛІТ-Щ АБС лита, піщано-щебенева, марки - І, класу - АБС-лита, групи - щільний, типу - АЛІТ-Щ, у кількості 60 тон, за ціною 10 335,864 (з ПДВ) гривень за 1 тону;
- Суміш а/б АСГ, дрібнозерниста, щільна, тип Б (Б-20), марки - І, класу - АСГ гаряча, групи - щільний, типу - Б, у кількості 300 тон, за ціною 4 200 (з ПДВ) гривень за 1 тону;
- Суміш а/б АСГ, дрібнозерниста, щільна, тип В (В-10), марки - І, класу - АСГ гаряча, групи - щільний, типу - В, у кількості 300 тон, за ціною 4 200 (з ПДВ) гривень за 1 тону.
Крім того, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи за місцем роботи у КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва», отримавши службову записку про закупівлю товарів/послуг для забезпечення функціонування підприємства в умовах воєнного стану, затверджену ОСОБА_7 уповноважена особа з публічних закупівель - начальник відділу МТП ОСОБА_10 , 31.07.2024 опублікувала оголошення про проведення відкритих торгів UA-2024-07-31-004591-a, предметом якого є постачання «Асфальтобетонної суміші у кількості» за ДК 021:2015:44110000-4 Конструкційні матеріали.
За результатами проведення відкритих торгів UA-2024-07-31-004591-a уповноваженою особою 07 серпня 2024 року було прийнято рішення про обрання переможцем ТОВ «АБЗ 1», та повідомлено їх про намір укласти договір.
В подальшому, головний інженер ОСОБА_9 , діючи на підставі Довіреності від 25.04.2024 №3-п, не знаючи про злочинний план ОСОБА_7 , співробітників ТОВ «АБЗ 1» (код ЄДРПОУ 44583855) та ТОВ «Трініті-груп» (код ЄДРПОУ 40203200) (матеріали відносно вказаних осіб виділені в окреме провадження та скеровані до суду з обвинувальним актом), не усвідомлюючи, що відсутній належний моніторинг цін та завищення вартості товарів, за вказівкою ОСОБА_7 підписав договір № 85-08/24 від 12 серпня 2024 року (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 3 490 000 гривень (з ПДВ), з ТОВ «АБЗ 1» про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
- Суміш а/б дрібнозерниста, марки - І, класу АСГ, групи-щільна, типу Б-20, у кількості 1000 тон, за ціною 3 490 (з ПДВ) гривень за 1 тону.
При цьому, ОСОБА_7 діючи за попередньою змовою з співробітниками ТОВ «АБЗ 1» (код ЄДРПОУ 44583855) та ТОВ «Трініті-груп» (код ЄДРПОУ 40203200) (матеріали відносно вказаних осіб виділені в окреме провадження та скеровані до суду з обвинувальним актом), як керівник КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва», не здійснив належне керівництво діяльністю підпорядкованих підрозділів відповідно до затвердженої організаційної структури КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва», не організував належну та законну процедуру закупівлі, не вжив реальних заходів з належного вивчення середньоринкових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, тобто вчиняв умисні дії всупереч встановлених ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням).
В подальшому, у період часу з 15 червня 2023 по 11 вересня 2024 року, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 підписали відповідні платіжні інструкції на виконання умов договорів № 65-05/23 від 26 травня 2023 року, № 02-01/24 від 23 січня 2024 року та № 85-08/24 від 12 серпня 2024 року згідно яких КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва» здійснено перерахунок грошових коштів на рахунки ТОВ «АБЗ 1» № НОМЕР_1 та НОМЕР_2 по вказаним договорам на загальну суму 10 072 471,8 гривень (з ПДВ), якими вищевказана група осіб розпорядилася на власний розсуд.
Завищення вартості асфальтобетонних сумішей підтверджено в ході проведення товарознавчого дослідження, під час якого встановлено ринкову вартість товарно-матеріальних цінностей, що були предметом договорів № 65-05/23 від 26 травня 2023 року, № 02-01/24 від 23 січня 2024 року та № 85-08/24 від 12 серпня 2024 року, а саме:
- Асфальтобетонна суміш тип Б, марки Б-10, за ціною 4363,71 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 4 917 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
- Суміш а/б АЛІТ-Щ АБС лита, піщано-щебенева, за ціною 9 251,41 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 10 335,864гривень (з ПДВ) за 1 тону;
- Суміш а/б АСГ, дрібнозерниста, щільна, тип Б (Б-20), за ціною 4163,54 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 4 200 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
- Суміш а/б АСГ, дрібнозерниста, щільна, тип В (В-10), за ціною 3821,16 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 4 200 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
- Суміш а/б дрібнозерниста, марки - І, класу АСГ, групи-щільна, типу Б-20, за ціною 3 460,88 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 3 490 гривень (з ПДВ) за 1 тону.
В ході проведення комплексних судово-товарознавчих та економічних експертиз, встановлено, що при укладанні та виконанні договорів № 65-05/23 від 26 травня 2023 року, № 02-01/24 від 23 січня 2024 року та № 85-08/24 від 12 серпня 2024 року, укладених між КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва» та ТОВ «АБЗ 1» щодо закупівлі асфальтобетонних сумішей, місцевому бюджету міста Києва, з урахуванням фактично поставленого товару, завдано матеріальної шкоди (збитків) у сумі 504 663,04 гривень (без ПДВ).
Таким чином, за період часу з 15 червня 2023 по 11 вересня 2024 року, начальник КП «ШЕУ Деснянського району міста Києва» ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб з співробітниками ТОВ «АБЗ 1» (код ЄДРПОУ 44583855) та ТОВ «Трініті-груп» (код ЄДРПОУ 40203200) (матеріали відносно вказаних осіб виділені в окреме провадження та скеровані до суду з обвинувальним актом), здійснив розтрату бюджетних коштів на загальну суму 504 663,04 гривень (без ПДВ) при закупівлі асфальтобетонних сумішей, чим завдали матеріальної шкоди бюджету міста Києва на вказану суму.
Крім того, в ході проведення оперативно - пошукових заходів отримано інформацію, яка може свідчити по те, що службові особи КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Деснянського району» з метою розкрадання бюджетних коштів, шляхом безпідставного завищення вартості матеріалів уклали договори з іншими суб'єктами господарської діяльності, а саме: - ТОВ «КОЛОР С. І. М. » (код ЄДРПОУ 31299514), адреса реєстрації підприємства: 35312, Україна, Рівненський р-н, Рівненська обл., селище Клевань, вулиця Центральна, будинок, 38; директор - ОСОБА_11 . Аналізом електронної системи публічних закупівель «https://prozorro.gov.ua/» встановлено, що між КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Голосіївського району» та ТОВ «КОЛОР С. І. М. » було укладено договори № 81-08/22 від 08.08.2022, № 53-05/23 від 02.05.2023, № 89-08/23 від 02.08.2023 та № 19-03/24 від 25.03.2024.
В ході проведеного аналізу тендерних закупівель за аналогічними товарами, та проведеного моніторингу інтернет-ресурсів було встановлено завищення цін на товари, які є предметом договору.
ОСОБА_7 14.07.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 повністю підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами:
- відомостями отриманими 24.02.2025 під час проведення огляду ноутбуку начальниці тендерного відділу ТОВ «ТРІНІТІ-ГРУП» ОСОБА_12 ;
- відомостями отриманими 23.05.2025 під час проведення флеш-накопичувача «Kingstom» 256 гб (додаток до висновку експерта від 14.04.2025 №90/2, щодо проведення комп'ютерно-технічної експертизи щодо ноутбуку начальниці тендерного відділу ТОВ «ТРІНІТІ-ГРУП» ОСОБА_12 );
- відомостями отриманими 21.02.2025 під час проведення огляду мобільного телефону мененджера з продажу ТОВ «ТРІНІТІ-ГРУП» ОСОБА_13 ;
- відомостями отриманими 23.05.2025 під час проведення флеш-накопичувача «Kingstom» 256 гб (додаток до висновку експерта від 31.03.2025 №86/2, щодо проведення комп'ютерно-технічної експертизи щодо мобільного телефону менеджера з продажу ТОВ «ТРІНІТІ-ГРУП» ОСОБА_13 );
- відомостями отриманими 27.02.2025 під час проведення огляду мобільного телефону керівника відділу з продажу сипучих матеріалів ТОВ «ТРІНІТІ-ГРУП» ОСОБА_14 ;
- відомостями отриманими під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно директора ТОВ «АБЗ 1» ОСОБА_15 ;
- відомостями отриманими під час проведення обшуку 01.08.2024 за адресою: м. Київ, вул. Ушинського 40, поверх 6 (місце розташування ТОВ «АБЗ1», ТОВ «Трініті Груп») та речовими доказами, які були вилучені під час проведення обшуку;
- відомостями отриманими під час проведення обшуку 12.02.2025 за адресою: м. Київ, вул. Кожум'яцька 10-А, поверх 4, (місце розташування ТОВ «АБЗ1», ТОВ «Трініті Груп») та речовими доказами, які були вилучені під час проведення обшуку;
- відомостями отриманими під час проведення обшуку 18.10.2024 за адресою: м. Київ, вул. Закревського 29, (місце розташування КП ШЕУ Деснянського району м. Києва) та речовими доказами, які були вилучені під час проведення обшуку;
- висновком експерта за результатами проведення товарознавчої експертизи №0912-24 від 09.12.2024;
- висновком експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №192-Е від 28.01.2025;
- іншими доказами в їх сукупності.
Постановою керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва від 11.09.2025 строки досудового розслідування продовжено до трьох місяців.
Тримісячний строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 14.10.2025, однак, завершити досудове розслідування у кримінальному проваджені до вказаного строку неможливо внаслідок особливої складності провадження, проведенням значної кількості слідчих (розшукових) дій.
Крім цього, для завершення досудового розслідування необхідно провести наступні слідчі та процесуальні дії:
- провести допит у якості свідка головного інженера КП ШЕУ Деснянського району м. Києва ОСОБА_9 ;
- долучити до матеріалів кримінального провадження документи щодо взаємовідносин ТОВ «КОЛОР С. І. М.» та КП ШЕУ Деснянського району м. Києва;
- допитати в якості свідків службових осіб ТОВ «КОЛОР С. І. М.» про обставини вчинення злочину;
- отримати висновок експерта щодо проведення судової-товарознавчої експертизи, яка призначена 03.09.2025;
- провести огляд інформації наявної на флеш-накопичувачах, отриманих як додаток до висновку експерта за результатами проведення комп'ютерно-технічної експертизи;
- встановити та допитати в якості свідків осіб, яким ймовірно може бути відомо про обставини вчинення злочину ОСОБА_7 ;
- провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, у яких виникне необхідність під час досудового розслідування.
Також необхідно виконати інші слідчі дії направлені на завершення досудового розслідування, а саме здійснити відкриття матеріалів в кримінальному провадженні відповідно до ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування, вручити акт та реєстр матеріалів досудового розслідування стороні захисту.
Результати вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них буде отримано відомості, які будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження.
Провести вказані слідчі та процесуальні дії, у тримісячний не надалось можливим у зв'язку з особливою складністю кримінального провадження, пов'язаною із великим обсягом слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а також значною завантаженістю експертів експертних установ.
Також, обставинами, що перешкоджали здійсненню вищевказаних процесуальних дій раніше є тривалий час проведення судових експертиз, а саме судової товарознавчої та судово-економічної, значний обсяг проведений слідчих та інших процесуальних дій.
Для виконання перелічених вище слідчих та процесуальних дій необхідний строк не менше ще двох місяців, у зв'язку з чим виникла необхідність у продовженні строків досудового розслідування.
На підставі викладеного та враховуючи те, що зазначені слідчі (розшукові) та процесуальні дії не могли бути здійснені раніше з об'єктивних причин внаслідок особливої складності кримінального провадження, беручи до уваги те, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 14.10.2025, а для завершення досудового розслідування потрібен строк ще не менше двох місяців, тому просив продовжити строк досудового розслідування до 5 (п'яти) місяців.
В судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання в повному обсязі.
Захисник підозрюваного заперечував щодо продовження строку досудового розслідування, також подав письмові заперечення проти клопотання. Посилався на необґрунтованість підозри, а також на те, що дане кримінальне провадження не є складним, строк досудового розслідування продовжувався прокурором і такі обставини, про які зазначає прокурор в клопотанні, як взаємовідносини з ТОВ «КОЛОР С. І. М.» стосується додаткового епізоду, по якому не пред'явлено повідомлення про підозру.
Підозрюваний направив заяву про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання здійснювалось за допомогою технічних засобів.
Заслухавши учасників, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчим відділом Солом'янського управління поліції ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100090001682, внесеного 11.06.2025, за підозрою ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
ОСОБА_7 14.07.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Постановою керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва від 11.09.2025 строки досудового розслідування продовжено до трьох місяців.
Під час досудового розслідування проведено слідчі та процесуальні дії, проте їх повнота не відповідає вимогам ч. 2 ст. 9 КПК України, що не дає змогу прийняти рішення, передбачене ст.ст. 283, 284 КПК України.
Так, відповідно до ч.1 ст.219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у п. 4 ч. 3 ст. 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених п.п. 2 і 3 ч. 4 ст. 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Згідно ч.4 ст. 294 КК України, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:
1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;
2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;
3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, ч. 4 ст. 191 КК України, є тяжким злочином, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі до восьми років.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
У контексті кримінального провадження, Конституційний Суд України, у своєму рішенні від 30 січня 2003 року відзначив, що поняття розумний строк досудового слідства є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину. Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо, але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчене у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Слідчий суддя, враховуючи викладені в клопотанні прокурора обставини, які унеможливлюють закінчення досудового розслідування до 14 жовтня 2025 року, складність кримінального провадження, яка обумовлена обсягом та строками проведення слідчих та процесуальних дій в даному кримінальному провадженні, враховуючи наведені захисником обставини в запереченнях щодо додаткового епізоду, щодо якого не пред'явлено повідомлення про підозру, вважає необхідним продовжити строк досудового розслідування в даному кримінальному провадженні до чотирьох місяців, тобто до 14 листопада 2025 року, який на думку слідчого судді є об'єктивно необхідним та достатнім для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні та буде відповідати завданням кримінального провадження.
Керуючись ст. 28, 219, 294, 295-1, 309, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання - задовольнити частково.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100090001682 від 11.06.2025 року за підозрою ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, до 4 місяців, тобто до 14.11.2025 року.
У іншій частині у задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Суддя ОСОБА_1