Ухвала від 12.11.2025 по справі 757/56389/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/56389/25-к

пр. 1-кс-47134/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого: ОСОБА_3 , адвокатів: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваних: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001445 від 29.08.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

12.11.2025 у провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 , за погодженням із заступником Генерального прокурора ОСОБА_8 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001445 від 29.08.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001445 від 29.08.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Слідчий вказує, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001445 від 29.08.2024, який був продовжений до трьох місяців, закінчується 19.11.2025.

Разом з тим, внаслідок особливої складності провадження, досудове розслідування до закінчення вказаного строку завершити неможливо, у зв'язку із чим, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, до шести місяців.

Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити з викладених в ньому підстав.

Адвокати ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрювані ОСОБА_6 , ОСОБА_7 в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання про продовження строку досудового розслідування.

Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, заперечення адвокатів та підозрюваних, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, заперечення сторони захисту, приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.135 КПК України, особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

Згідно ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

Частина 3 ст. 295-1 КПК України передбачає, що слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.

Висновком Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 30.05.2018 року у справі №676/7346/15-к (провадження №51-1512ск18), констатовано, що хоча у Кримінальному процесуальному кодексі України не передбачено загального положення про заборону зловживання процесуальними правами, однак заборона зловживання такими є загальноправовим принципом і поширюється на всі галузі права.

Крім того, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові від 09.04.2019 року у справі №306/1602/16-к (провадження №51-1925км18) зауважує, що процесуальний закон забезпечує дотримання прав осіб, а не використання їх для зловживання.

Враховуючи визнання Україною юрисдикції Європейського суду з прав людини, то його рішення також є обов'язковими для застосування. Про це свідчить і ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», відповідно до якої суди застосовують практику цього Суду як джерело права. Це стосується не лише рішень Суду стосовно України.

Розглядаючи справи, Європейський суд з прав людини перевіряє, чи дотримані принципи, які випливають з його рішень з аналогічних питань, навіть якщо вони ухвалені стосовно інших держав (п. 163 рішення у справі «Опуз проти Туреччини» від 09.07.2009 р.). Тобто висновки цього Суду, зроблені у рішеннях стосовно іншої держави, повинна враховувати й держава, у правовій системі якої існує така сама принципова проблема.

Стаття 42 КПК України надає підозрюваному не лише права, а і покладає обов'язки, в тому числі прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб, та виконувати обов'язки, покладені на нього рішенням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Європейський суд з прав людини, зокрема в частині обґрунтування висновку про обов'язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, акцентується увага на недопустимості зневілювання ключового принципу - верховенства права у випадках, коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом (рішенні у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» від 07.07.1989 р.), оскільки, в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 р.).

В частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції, дотримання розумності строку у кримінальному провадженні, відповідно до ч.2 ст.28 КПК України, покладається на слідчого суддю. Системний аналіз норм КПК України дає підстави вважати, що дотримання встановлених Законом строків розгляду клопотань, які перебувають у провадженні слідчого судді - є одним з таких питань, віднесених до його компетенції.

Слідчим суддею зважено, що враховуючи стислі строки розгляду клопотання органу досудового розслідування про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, у відповідності до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом якнайшвидше, але в будь-якому разі з наданням їй необхідного часу для підготовки та прибуття за викликом.

Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно ч. 1 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.

Частиною 2 статті 219 КПК України, передбачено, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.

Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Відповідно до ч. 3 ст. 295-1 КПК України, слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.

Судовим розглядом встановлено, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан, строк дії якого в подальшому неодноразово продовжувався.

Досудовим розслідуванням встановлено, що Статутом КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 44009573) (далі - Статут) затвердженим рішенням Уманської міської ради 12 лютого 2021 року № 16-7/8, в період з 01.01.2022 по 30.06.2023, визначено:

Загальними положенням Статуту визначено, що Комунальне підприємство «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (далі - Підприємство) - є комунальним унітарним комерційним підприємством, створеним відповідно до рішення Уманської міської ради на базі відокремленої частини комунальної власності Уманської міської територіальної громади.

Засновником підприємства є Уманська міська рада. Власником Підприємства є Уманська міська територіальна громада в особі Уманської міської ради (далі - Власник).

Підприємство є уповноваженим представником Власника в сфері дотримання та виконання вимог законодавства про благоустрій населених пунктів, про охоронну діяльність та публічну (громадську) безпеку і порядок та інших сфер діяльності, визначених цим Статутом.

Підприємство є юридичною особою та набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку. Підприємство від свого імені виступає у господарських, цивільних та адміністративних правовідносинах з юридичними та фізичними особами, набуває майнових прав та несе обов'язки, виступає позивачем, відповідачем та третьою особою у судах, несе відповідальність за результати своєї господарської діяльності.

З питань своєї діяльності Підприємство підзвітне та підконтрольне Засновнику, виконавчому комітету міської ради та Уповноваженому органу. Засновник здійснює свої повноваження стосовно Підприємства безпосередньо та через Уповноважений орган.

Підприємство може здійснювати види діяльності визначені Статутом, а також інші види діяльності згідно з діючим законодавством, у тому числі спрямованої на отримання прибутку.

Управління Підприємством здійснюється відповідно до Статуту і діючих законодавчих актів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і врахування інтересів трудового колективу.

Керівництво діяльністю Підприємства (орган управління) здійснюється керівником Підприємства (директором), який призначається та звільняється з посади розпорядженням міського голови. При наймі керівника Підприємства з ним обов'язково укладається трудовий контракт, в якому визначаються строк найму, права, обов'язки та відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади інші умови найму за згодою сторін.

Згідно зі Статутом директор Підприємства:

- підзвітний і підконтрольний Засновнику (Уповноваженому органу);

- діє без доручення від імені Підприємства, представляє його інтереси у відносинах з іншими підприємствами, установами, організаціями (в т.ч. в судах);

- несе відповідальність за стан і діяльність Підприємства, дотримання фінансової, договірної та трудової дисципліни згідно з законодавствам України;

- розпоряджається майном та коштами, відповідно до діючого законодавства і Статуту;

- укладає трудові угоди, договори, контракти, підписує довіреності та видає доручення, відкриває в установах банків розрахункові та інші рахунки;

- видає накази та інші акти з питань, пов'язаних з діяльністю Підприємства, які є обов'язковими для виконання всіма підрозділами та працівниками підприємства, організовує, контролює їх виконання;

- затверджує, за погодженням з виконавчим комітетом Уманської міської ради організаційну структуру та штатний розпис Підприємства, обирає форми і системи оплати праці, встановлює працівникам конкретні розміри посадових окладів, премій, винагород, надбавок і доплат відповідно до чинного законодавства;

- у визначений термін, надає органу управління майном для затвердження фінансовий план Підприємства;

- несе особисту відповідальність за формування, подання в установлені терміни органу управління майном фінансових планів Підприємства та звітів про їх виконання;

- несе особисту відповідальність за виконання фінансових планів та своєчасну виплату заробітної плати працівникам Підприємства, ефективне і раціональне використання коштів Підприємства;

- несе відповідальність за організацію податкового, бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження документів і звітності, протягом встановленого чинним законодавством терміну, але не менше трьох років;

- організовує виконання поточних і перспективних програм Підприємства;

- самостійно призначає та звільняє з посади працівників Підприємства;

- вирішує інші кадрові питання згідно з законодавством України про працю;

- затверджує посадові інструкції працівників;

- затверджує положення про відокремлені підрозділи, філії, інші структурні підрозділи, які створюються відповідно до чинного законодавства України за погодженням з Уповноваженим органом;

- забезпечує умови праці працівників Підприємства, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю та колективним договором;

- несе повну відповідальність за організацію роботи з охорони праці на Підприємстві, згідно з чинним законодавством України;

- забезпечує ефективне використання та дбайливе збереження майна, закріпленого за Підприємством;

- відбуває у відрядження за погодженням з першим заступником міського голови;

- виконує інші функції, що передбачені Статутом, контрактом та законодавством України.

Відповідно до «Контракту з керівником комунального підприємства «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради» (далі - Контракт) від 04 листопада 2022 року, ОСОБА_6 , призначено на посаду директора КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 44009573) на строк з 04 листопада 2022 року до 03 листопада 2023 року.

Відповідно до загальних положень Контракту Директор зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його високоприбуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством комунального майна та використовувати комунальне майно за призначенням відповідно до мети та основних видів діяльності.

Директор, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків підприємства, передбачених актами законодавства, Статутом підприємства, іншими нормативними документами.

Директор діє на засадах єдиноначальності.

Директор підзвітний і підконтрольний Уманській міській раді або Уповноваженому органу у межах, встановлених законодавством, Статутом підприємства та цим контрактом.

Директор має наступні права і обов'язки:

- здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, Статутом підприємства та цим контрактом.

- забезпечує складання в установленому порядку річного, з поквартальною розбивкою, фінансового плану підприємства на кожний наступний рік і подає його для затвердження виконавчому комітету Уманської міської ради.

- подає відділу економічного розвитку транспорту та інвестицій Уманської міської ради квартальну та річну фінансову звітність підприємства, а також квартальний та річний звіт про виконання фінансового плану підприємства разом з пояснювальною запискою щодо результатів діяльності.

- забезпечує виконання затвердженого річного, з поквартальною розбивкою, фінансового плану підприємства.

- забезпечує виконання показників ефективності використання комунального майна і прибутку, а також майнового стану підприємства, відповідно до поданих фінансових планів.

- щокварталу подає міській раді звіт про результати виконання показників, передбачених контрактом, за встановленою формою.

Директору належать закріплені за ним повноваження і права, які поширюються на підприємство законодавчими та іншими нормативними актами, а також передбачені Статутом підприємства та цим контрактом.

Директор підприємства, окрім іншого:

- діє без доручення від імені підприємства, представляє його інтереси у відносинах з іншими підприємствами, установами, організаціями (в т.ч. в судах);

- несе відповідальність за стан і діяльність підприємства, дотримання фінансової, договірної та трудової дисципліни згідно з законодавством України;

розпоряджається майном та коштами, відповідно до діючого законодавства і Статуту;

- укладає трудові угоди, договори, контракти, підписує довіреності та видає доручення, відкриває в установах банків розрахункові та інші рахунки;

- видає накази та інші акти з питань, пов'язаних з діяльністю підприємства, які є обов'язковими для виконання всіма підрозділами та працівниками підприємства, організовує, контролює їх виконання;

- затверджує за погодженням з виконавчим комітетом Уманської міської ради організаційну структуру та штатний розпис підприємства, обирає форми і системи оплати праці, встановлює працівникам конкретні розміри посадових окладів, премій, винагород, надбавок і доплат відповідно до чинного законодавства;

- несе особисту відповідальність за виконання фінансових планів та своєчасну виплату заробітної плати працівникам підприємства, ефективне і раціональне використання коштів підприємства;

- несе відповідальність за організацію податкового, бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження документів і звітності, протягом встановленого чинним законодавством терміну, але не менше трьох років;

- виконує інші функції, що передбачені Статутом, контрактом та законодавством України.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого пов'язані самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду Директора КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ст. 18 КК України, є службовою особою.

Рішенням Уманської міської ради 09 липня 2021 року № 19/17-8, затверджено програму фінансової підтримки комунальних підприємств міської комунальної власності на 2021-2025 роки, (в подальшому затвердженні рішеннями від 09.07.2021 №19-17/8 та від 18.04.2022 №9-36/8).

Метою зазначених програм є забезпечення беззбиткової діяльності комунальних підприємств та збереження комунального майна шляхом надання фінансової підтримки.

Відповідно до розділів V Програми №19-17/8 та Програми №9-36/8, фінансова підтримка комунальних підприємств здійснюється у відповідності з Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2025 роки, що є додатком до Програми №19-17/8, та Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2030 роки, що є додатком до Програми №9-36/8.

Підпунктами 1 пунктів 8 Порядку № 19-17/8 та Порядку № 9-36/8, на час їх дії передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів бюджету Уманської міської територіальної громади витрати комунального підприємства на премії та інші стимулюючі виплати, передбачені колективними договорами (окрім винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Частиною 2 статті 3 Бюджетного кодексу України зазначено, що відповідно до Конституції України бюджетний період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути іншим, ніж передбачено частиною першою цієї статті.

Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути затверджено на інший, ніж передбачено ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період, є:

1) введення воєнного стану;

2) оголошення надзвичайного стану в Україні.

Частиною 3 статті 3 Бюджетного кодексу України визначено, що у разі затвердження Державного бюджету України на інший, ніж передбачено частиною першою цієї статті, бюджетний період місцеві бюджети мають бути затверджені на такий самий період.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022», який затверджено ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. ( зі змінами та доповненнями) на всій території України введено воєнний стан.

Верховною Радою України при затвердженні Законів України «Про державний бюджет України» на 2021, 2022 та 2023 роки інший бюджетний період, ніж передбачений ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України - не визначався.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , знаходячись в приміщенні КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради, розташованому за адресою: Черкаська область, Уманський район, місто Умань, вулиця Незалежності, будинок 5, керуючись правами та обов'язками, передбаченими статутом та контрактом КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями в період часу з 04 листопада 2022 року по 30 червня 2023 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, здійснила безпідставне завищення потреб в бюджетних коштах, які виділялись по КПКВ 0218210 «Муніципальні формування з охорони громадського порядку», за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» одержувачу бюджетних коштів як фінансова підтримка, в частині оплати праці працівників Комунального підприємства «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 26535796), далі КП «Уманська муніципальна варта»), шляхом видання наказів про преміювання працівників КП «Уманська муніципальна варта», в супереч встановлених обмежень, тим самим здійснила розтрату бюджетних коштів в особливо великих розмірах.

Внаслідок, зловживання своїм службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, ОСОБА_6 , як директор КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради, знаходячись в приміщенні КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради, розташованого за адресою: Черкаська область, Уманський район, місто Умань, вулиця Незалежності, будинок 5, в період часу з 04 листопада 2022 року по 30 червня 2023 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) в порушення норм пунктів 12, 13, 20, 22, 29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, підпункту 1 пункту 8 Порядку виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2025 роки, що є додатком до Програми фінансової підтримки комунальних підприємств міської комунальної власності на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 09.07.2021 № 19-17/8, підпункту 1 пункту 8 Порядку виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2030 роки, що є додатком до Програми фінансової підтримки підприємств комунальної власності Уманської міської територіальної громади на 2021-2030 роки, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 18.04.2022 № 9-36/8, будучи обізнаною про обмеження щодо нарахування премій згідно вищевказаними документами, у той же час маючи намір на розтрату бюджетних коштів, діючи умисно, з особистих міркувань, використовуючи своє службове становище, для отримання додаткових бюджетних коштів, безпідставно склала та направила до бухгалтерської служби виконавчого комітету Уманської міської ради службові записки № 614 від 21.11.2022, № 618 від 29.11.2022, № 632 від 08.12.2022, № 635 від 14.12.2022, № 10 від 12.01.2023, № 15 від 23.01.2023, № 27 від 09.02.2023, № 40 від 23.02.2023, № 43 від 27.02.2023, № 57 від 08.03.2023, № 66 від 22.03.2023, № 86 від 10.04.2023, № 98 від 21.04.2023, № 115 від 09.05.2023, № 120 від 22.05.2023, № 149 від 09.06.2023, № 158 від 23.06.2023, на підставі яких, завищено потреби в бюджетних коштах, одержувачу бюджетних коштів як фінансова підтримка, в частині оплати праці працівників КП «Уманська муніципальна варта», а саме надання премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта», та в подальшому продовжуючи реалізовувати свій злочинний намір, видала накази про преміювання працівників КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради, № 217/1-К від 25.11.2022, № 226/1-К від 27.12.2022, № 10/1-К від 23.01.2023, № 16/1-К від 22.02.2023, № 31/1-К від 22.03.2023, № 36/1-К від 20.04.2023, № 44/1-К від 22.05.2023, № 69/1-К від 23.06.2023, та як наслідок здійснила розтрату бюджетних коштів КП «Уманська муніципальна варта» в період з 04.11.2022 по 31.12.2022 - в загальній сумі 518 913, 07 тис. грн. (п'ятсот вісімнадцять тисяч 913 гривень 69 копійок) та в період з 01.01.2023 по 30.06.2023 - в загальній сумі 1 024 862, 19 тис. грн. (один мільйон двадцять чотири тисячі 862 гривні 19 копійок), чим завдано збитки місцевому бюджету на загальну суму 1 543 775, 26 грн, тим самим здійснила розтрату чужого майна шляхом зловживання службовим становищем, вчиненого в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах.

Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 , розпорядженням від 01 квітня 2013 року № 45 рк Уманської міської ради, переведена на посаду начальника бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконкому Уманської міської ради, та встановлено 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно до Положення про бухгалтерську службу виконавчого комітету Уманської міської ради (далі Положення), затвердженої рішенням Уманської міської ради від 09.09.2011 № 3.6 - 10/16, бухгалтерська служба структурний підрозділ апарату виконавчого комітету Уманської міської ради.

Відповідно до Положення: Бухгалтерська служба підпорядковується безпосередньо міському голові або його заступникові згідно розподілу функціональних обов'язків (далі - заступнику міського голови).

Бухгалтерська служба у своїй діяльності керується: Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують бюджетні відносини і фінансово-господарську діяльність органів місцевого самоврядування, розпорядженнями міського голови , а також положенням про бухгалтерську службу.

Завданням бухгалтерської служби є:

1) ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності виконкому міської ради , а також окремих структурних підрозділів міської ради та складення звітності;

2) відображення у документах достовірної та у повному обсязі інформації про господарські операції і результати діяльності. необхідної для оперативного управління бюджетними призначеннями (асигнуваннями) та фінансовими і матеріальними (нематеріальними) ресурсам;

3) забезпечення дотримання бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов'язань, своєчасного подання на реєстрацію таких зобов'язань, здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов'язань, достовірного та у повному обсязі відображення операцій у бухгалтерському обліку та звітності;

4) забезпечення контролю за наявністю і рухом майна, використанням фінансових і матеріальних (нематеріальних) ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів;

5) запобігання виникненню негативних явиш фінансово-господарській діяльності, виявлення і мобілізація внутрішньогосподарських резервів.

Відповідно до Положення функціями бухгалтерської служби, окрім іншого є:

- ведення бухгалтерського обліку відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі а також інших нормативно-правових актів щодо ведення автоматизованої системи, бухгалтерського обліку та звітності ;

- здійснення поточного контролю за дотриманням бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов'язань, їх реєстрації в органах Державної казначейської служби та здійсненням платежів відповідно до взятих бюджетних зобов'язань, правильністю зарахування та використання власних надходжень виконкому міської ради;

- ведення бухгалтерського обліку, складення фінансової та бюджетної звітності, дотримання бюджетного законодавства та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку бухгалтерськими службами бюджетних установ, які підпорядковані виконкому міської ради;

- забезпечення дотримання вимог нормативно-правових актів щодо:

використання фінансових, матеріальних (нематеріальних) та інформаційних ресурсів під час прийняття та оформлення документів щодо проведення господарських операцій;

інвентаризації необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів. документів, розрахунків та інших статей балансу;

- забезпечує:

дотримання порядку проведення розрахунків за товари, роботи та послуги, що закуповуються за бюджетні кошти;

достовірність правильність оформлення інформації, включеної до реєстрів бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань;

повноту та достовірність даних підтвердних документів, які формуються та подаються в процесі казначейського обслуговування; зберігання, оформлення та передачу до архіву оброблених первинних документів та облікових регістрів, які є підставою для відображення у бухгалтерському обліку операцій та складення звітності, а також звітності;

Відповідно до Положення керівником бухгалтерської служби є головний бухгалтер, який підпорядковується та є підзвітним міському голові або його заступникові.

Головний бухгалтер призначається на посаду та звільняється з посади відповідно до законодавства про службу в органах місцевого самоврядування з урахуванням вимог до професійно-кваліфікаційного рівня, встановлених пунктом 3 цього положення, міським головою за погодженням з: органом Державної казначейської служби за місцем обслуговування бюджетної установи у разі, коли така установа є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.

Головний бухгалтер:

1) організовує роботу з ведення бухгалтерського обліку та забезпечує виконання завдань, покладених на бухгалтерську службу:

2) здійснює керівництво діяльністю бухгалтерської служби, забезпечує раціональний та ефективний розподіл посадових обов'язків між її працівниками з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації та запобігання зловживанням під час ведення бухгалтерського обліку;

3) погоджує проекти договорів (контрактів), у тому числі про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, забезпечуючи дотримання вимог законодавства щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження майна;

4) здійснює у межах своїх повноважень заходи щодо відшкодування винними особами збитків вид нестач, розтрат, крадіжок;

5) погоджує кандидатури працівників бюджетної установи, яким надається право складати та підписувати первинні документи щодо проведення господарських операцій, пов'язаних з відпуском (витрачанням) грошових коштів, документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна:

6) подає міському голові або його заступнику пропозиції щодо: визначення облікової політики, зміни обраної облікової політики з урахуванням особливостей діяльності бюджетної установи і технології оброблення облікових даних. У тому числі системи та форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності та контролю за господарськими операціями:

визначення - оптимальної структури бухгалтерської служби та чисельності її працівників;

призначення на посаду та звільнення з посади і працівників бухгалтерської служби;

вибору та впровадження уніфікованої автоматизованої системи бухгалтерського обліку та звітності з урахуванням особливостей діяльності бюджетної установи;

створення умов для належного збереження майна, цільового та ефективного

використання фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів;

визначення джерел погашення кредиторської заборгованості, повернення кредитів, отриманих з державного або місцевого бюджету;

притягнення до відповідальності працівників бухгалтерської служби, за результатами контрольних заходів, проведених органами що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства;

удосконалення порядку здійснення поточного контролю;

організації навчання працівників бухгалтерської служби з метою підвищення їх професійно-кваліфікаційного рівня;

забезпечення бухгалтерської служби нормативно-правовими актами, довідковими та інформаційними матеріалами щодо ведення бухгалтерського обліку та складення звітності.

7) підписує звітність та документи, які є підставою для: перерахування податків і зборів (обов'язкових платежів): проведення розрахунків відповідно до укладених договорів;

приймання і видачі грошових коштів;

оприбуткування та списання рухомого і нерухомого майна;

проведення інших господарських операцій.

8) відмовляє у прийнятті до обліку документів, підготовлених з порушенням встановлених вимог, а також документів щодо господарських операцій, що проводяться з порушенням законодавства. та інформує міського голову про встановлені факти порушення бюджетного законодавства;

9) здійснює контроль за:

відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій;

складенням звітності;

цільовим та ефективним використанням фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, збереженням майна;

дотриманням вимог законодавства щодо списання (передачі) рухомого та нерухомого майна;

правильністю проведення розрахунків при здійсненні оплати товарів, робіт та послуг, відповідністю перерахованих коштів обсягам виконаних робіт, придбаних товарів чи наданих послуг згідно з умовами укладених договорів, у тому числі договорів оренди;

відповідністю взятих бюджетних зобов'язань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі) та відповідністю платежів взятим бюджетним зобов'язанням та бюджетним асигнуванням;

станом погашення та списання відповідно до законодавства дебіторської заборгованості;

Додержанням вимог законодавства під час здійснення попередньої оплати товарів, робіт та послуг у разі їх закупівлі за бюджетні кошти;

оформленням матеріалів щодо нестачі, крадіжки грошових коштів та майна, псування активів;

розробленням та здійсненням заходів щодо дотримання та підувищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни працівників бухгалтерської служби;

усуненням порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів проведених органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства;

10) погоджує документи, пов'язані з витрачанням фонду заробітної плати, встановленням посадових окладів і надбавок.

11) виконує інші обов'язки, передбачені законодавством.

Працівники бухгалтерської служби, які призначаються на посаду та звільняються з посади у порядку, встановленому законодавством, підпорядковуються головному бухгалтерові.

Головний бухгалтер у разі невиконання або неналежного виконання покладених на нього повноважень несе відповідальність згідно із законами.

Загальними положеннями посадової інструкції начальника бухгалтерської служби (головного бухгалтера) виконавчого комітету Уманської міської ради, затвердженої секретарем міської ради 02.07.2014 (далі - Посадова інструкція, Інструкція), передбачено, що начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської рали (далі- начальник бухгалтерської служби) є посадовою особою органу місцевого самоврядування. Призначається на посаду і звільняється з посади міським головою відповідно до чинного законодавства.

Начальник бухгалтерської служби окрім іншого повинен знати та застосовувати в своїй роботі:

- Конституцію України, Бюджетний та Податковий кодекси України закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», «Про засади запобігання і протидії корупції», «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення громадян» іншу нормативну базу (закони, положення, інструкції тощо) щодо проведення та оформлення документів з бухгалтерського обліку, нормативні матеріали фінансових, контрольно-ревізійних органів, Державного казначейства України, практику застосування законодавства і норматив актів щодо напрямків діяльності бухгалтерської служби;

- порядок взаємодії та розподіл повноважень спеціалістів бухгалтерської служби з посадовими особами фінансових та казначейських управлінь місцевих і регіональних органів;

- порядок прийняття від суб'єктів господарювання (бюджетних установ комунальних підприємств, інших підприємств та організацій) бухгалтерських документів, необхідних для формування зведених бухгалтерських документів, тощо.

- основи державного управління; методи аналізу господарсько-фінансової діяльності, інші нормативно-правові акти України, що стосуються напрямам економічної роботи, організації праці та управління;

- Регламент Уманської міської ради та Положення про виконавчий комітет Уманської міської ради;

Згідно з Посадовою інструкцією Начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради окрім іншого має наступні завдання, обов'язки, та повноваження:

- організовує роботу з ведення бухгалтерського обліку та забезпечення виконання завдань, покладених на бухгалтерську службу.

- здійснює керівництво діяльністю бухгалтерської служби, забезпечує раціональний та ефективний розподіл посадових обов'язків працівниками з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації та запобігання зловживанням під час ведення бухгалтерського обліку, очолює та контролює їх роботу;

- погоджує проекти договорів (контрактів), у тому числі про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, забезпечує дотримання вимог законодавства щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження майна;

- подає міському голові пропозиції щодо створення умов для належного збереження майна, цільового та ефективного використання фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, визначення джерел погашення кредиторської заборгованості, повернення кредитів, отриманих з державного або місцевого бюджету та інш.

- підписує звітність та документи, які є підставою для перерахування податків i зборів (обов'язкових платежів), проведення розрахунків відповідно до укладених договорів, приймання і видачі грошових коштів, оприбуткування та списання рухомого і нерухомого майна, проведення інших господарських операцій.

- відмовляє у прийнятті до обліку документів, підготовлених з порушення встановлених вимог, а також документів щодо господарських операції що проводяться з порушенням законодавства, та інформує міського голову або посадову особу, яка виконує його обов'язки про встановлені факти порушення бюджетного законодавства;

- здійснює контроль за відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій, що проводяться виконавчим комітетом Уманської міської ради, складенням звітності, цільовим та ефективним використанням фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, збереженням майна, дотриманням вимог законодавства щодо списання (передачі) рухомого та нерухомого майна виконавчого комітету Уманської міської ради, використанням фонду оплати праці, встановленням посадових окладів, відповідністю взятих бюджетних зобов'язань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми платежів взятим бюджетним зобов'язанням та відповідність бюджетним асигнуванням, усуненням порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів, проведених державними органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства, виконанням головними бухгалтерами бюджетних установ та комунальних підприємств, які є отримувачам коштів, функцій з контролю;

- погоджує документи, пов'язані з витрачанням фонду заробітної плати, встановленням посадових окладів і надбавок працівникам;

- готує подання про преміювання, зниження розмірів премій або позбавлення премій працівників бухгалтерської служби, які не забезпечують виконання своїх функціональних обов'язків або недобросовісно виконують свої посадові обов'язки;

- бере участь у підготовці матеріалів на розгляд сесії Уманської міської ради та її виконавчого комітету;

- виконує інші обов'язки, передбачені законодавством.

У відповідності до Посадової інструкції начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради окрім іншого несе відповідальність за:

- порушення вимог законодавства з питань бухгалтерського обліку ті питань проходження служби в органах місцевого самоврядування у порядку встановленому чинним законодавством;

- неякісне або несвоєчасне виконання завдань та обов'язків, передбачених

цією інструкцією, бездіяльність або невикористання наданих йому прав;

- неякісне або несвоєчасне виконання завдань, розпоряджень і вказівок керівника та інш.

Начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради взаємодіє з управліннями та відділами Уманської міської ради та її виконавчого комітету, органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями у межах своїх повноважень при виконанні посадових обов'язків та завдань. Співпрацює з органами Держказначейства, установами, організаціями при виконанні своїх функціональних завдань та повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого пов'язані самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_7 , обіймаючи в органі місцевого самоврядування посаду Начальника бухгалтерської служби (головного бухгалтера) виконавчого комітету Уманської міської ради, наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, та відповідно до ст. 18 КК України, є службовою особою.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із вимогами ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є:

- додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування;

- забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування;

- додержання прав та свобод людини і громадянина;

- збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню;

- постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації;

- сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі;

- шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

- недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.

Відповідно до ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів: Головний розпорядник бюджетних коштів:

1) розробляє план діяльності на середньостроковий період (включаючи заходи щодо підготовки та реалізації публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій) з урахуванням Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету), закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет), середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади), єдиного проектного портфеля публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади), прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку;

1-1) організовує та забезпечує складання бюджетної пропозиції з урахуванням Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету), схваленої (схваленого) у попередньому бюджетному періоді, і подає її Міністерству фінансів України (місцевому фінансовому органу);

1-2) організовує та забезпечує складання пропозицій до середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади) і подає їх центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку (Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевій державній адміністрації, виконавчому органу місцевого самоврядування);

2) організовує та забезпечує на підставі Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету), середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади) та плану діяльності на середньостроковий період складання бюджетного запиту і подає його Міністерству фінансів України (місцевому фінансовому органу);

3) отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань;

4) затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством;

5) розробляє проекти порядків використання коштів державного бюджету за бюджетними програмами, передбаченими частиною сьомою статті 20 цього Кодексу;

6) розробляє та затверджує паспорти бюджетних програм і складає звіти про їх виконання, при цьому забезпечуючи:

своєчасність затвердження паспортів бюджетних програм, достовірність і повноту інформації, що в них міститься;

відповідність змісту паспортів бюджетних програм закону про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) та/або розпису бюджету (крім випадків внесення змін до паспортів бюджетних програм у разі внесення змін до спеціального фонду кошторису бюджетної установи в частині власних надходжень бюджетних установ), порядкам використання бюджетних коштів і правилам складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання;

підтвердження результативних показників бюджетних програм офіційною державною статистичною, фінансовою та іншою звітністю, даними бухгалтерського, статистичного та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, запровадження форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку для збору такої інформації.

6-1) організовує та здійснює моніторинг виконання бюджетних програм, здійснює оцінку їх ефективності;

7) здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;

7-1) здійснює підготовку звітів про стан підготовки та реалізації публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій, а також оцінку ефективності публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку;

8) здійснює контроль за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету, а також кредитів (позик), отриманих державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою), та коштів, наданих під державні (місцеві) гарантії;

9) здійснює контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів;

10) забезпечує організацію та ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової і бюджетної звітності у порядку, встановленому законодавством;

11) забезпечує доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства та цього Кодексу.

6. Розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, шляхом доведення йому бюджетних асигнувань та надання відповідних коштів бюджету (на безповоротній чи поворотній основі). Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти відповідно до вимог бюджетного законодавства на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань.

Критерії визначення одержувача бюджетних коштів встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням напрямів, досвіду і результатів діяльності, фінансово-економічного обґрунтування виконання заходів бюджетної програми та застосування договірних умов.

7. Розпорядники бюджетних коштів, в оперативному управлінні або господарському віданні яких знаходяться об'єкти, щодо яких здійснюється закупівля енергосервісу, мають право брати довгострокові зобов'язання за енергосервісом на підставі істотних умов договору енергосервісу, затверджених центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (щодо об'єктів державної власності), Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою (щодо об'єктів комунальної власності).

8. Розпорядники бюджетних коштів, які є державними партнерами, мають право брати довгострокові зобов'язання у рамках державно-приватного партнерства шляхом укладення договорів на підставі рішення про надання державної підтримки здійснення державно-приватного партнерства, прийнятого відповідно до законів України "Про державно-приватне партнерство", "Про концесію", за умови що видатки на виконання таких зобов'язань у поточному та/або майбутніх бюджетних періодах здійснюються виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету у відповідному бюджетному періоді.

Рішення про надання державної підтримки здійснення державно-приватного партнерства, якщо така державна підтримка надається за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету шляхом виплати приватному партнеру плати за експлуатаційну готовність та здійснення інших платежів, передбачених договором, укладеним у рамках державно-приватного партнерства, приймається за умови включення проекту до єдиного проектного портфеля публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади) окремо щодо кожного проекту, що здійснюється на умовах державно-приватного партнерства, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №228 від 28.02.2002 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» передбачено:

п. 12. Розпорядники під час складання проектів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів забезпечують дотримання принципів, на яких ґрунтується бюджетна система, а також дотримання вимог законодавства під час проведення розрахунків до кошторису, розподілу видатків бюджету та надання кредитів з бюджету відповідно до економічної класифікації видатків бюджету та класифікації кредитування бюджету, визначення показників надходжень бюджету в частині доходів, фінансування або повернення кредитів, додержання тарифних ставок (посадових окладів), норм, цін, лімітів, а також інших показників відповідно до законодавства.

п. 13. Визначення обсягів видатків в проектах кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів здійснюється з урахуванням, зокрема:

нормативно-правових актів, що регулюють діяльність головного розпорядника у відповідній галузі (сфері діяльності), у тому числі надання послуг, гарантованих державою, та інших послуг, що надаються фізичним та юридичним особам (публічних послуг);

зобов'язань, передбачених договорами (контрактами);

періодичності виконання окремих бюджетних програм, а також окремих заходів, що здійснюються в межах бюджетних програм;

цін і тарифів на відповідні товари (роботи, послуги), закупівлю яких передбачається здійснювати у межах бюджетної програми.

п. 20. Під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності здійснення видатків на охорону праці, погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому бюджетному періоді.

Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендії, а також на оплату комунальних послуг та енергоносіїв. Під час визначення обсягів видатків у проекті кошторису установи повинен забезпечуватися режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.

Мінфін має право визначати на кожний рік порядок врахування у кошторисах обсягів заборгованості, яка виникла внаслідок непогашення бюджетних зобов'язань установ.

п. 22. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків бюджету або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.

п. 29. Головні розпорядники під час розгляду отриманих кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів перевіряють:

дотримання вимог законодавства, а також вказівок щодо складання кошторисів на плановий бюджетний період;

дотримання режиму економії, включення до кошторисів бюджетних асигнувань, зумовлених характером діяльності установи;

дотримання доведених у лімітних довідках річних обсягів бюджетних асигнувань та їх помісячного розподілу з урахуванням строків проведення окремих заходів і можливості здійснення відповідних видатків бюджету та надання кредитів з бюджету протягом бюджетного періоду;

підтвердження показників розрахунками та економічними обґрунтуваннями.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Частиною 2 статті 3 Бюджетного кодексу України зазначено, що відповідно до Конституції України бюджетний період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути іншим, ніж передбачено частиною першою цієї статті.

Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути затверджено на інший, ніж передбачено ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період, є:

1) введення воєнного стану;

2) оголошення надзвичайного стану в Україні.

Частиною 3 статті 3 Бюджетного кодексу України визначено, що у разі затвердження Державного бюджету України на інший, ніж передбачено частиною першою цієї статті, бюджетний період місцеві бюджети мають бути затверджені на такий самий період.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022», який затверджено ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. ( зі змінами та доповненнями) на всій території України введено воєнний стан.

Верховною Радою України при затвердженні Законів України «Про державний бюджет України» на 2021, 2022 та 2023 роки інший бюджетний період, ніж передбачений ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України - не визначався.

Рішенням Уманської міської ради 09 липня 2021 року № 19/17-8, затверджено програму фінансової підтримки комунальних підприємств міської комунальної власності на 2021-2025 роки, (в подальшому затвердженні рішеннями від 09.07.2021 №19-17/8 та від 18.04.2022 №9-36/8).

Метою зазначених програм є забезпечення беззбиткової діяльності комунальних підприємств та збереження комунального майна шляхом надання фінансової підтримки.

Відповідно до розділів V Програми №19-17/8 та Програми №9-36/8, фінансова підтримка комунальних підприємств здійснюється у відповідності з Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2025 роки, що є додатком до Програми №19-17/8, та Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2030 роки, що є додатком до Програми №9-36/8.

Підпунктами 1 пунктів 8 Порядку № 19-17/8 та Порядку № 9-36/8, на час їх дії передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів бюджету Уманської міської територіальної громади витрати комунального підприємства на премії та інші стимулюючі виплати, передбачені колективними договорами (окрім винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха).

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 , знаходячись в приміщенні виконавчого комітету Уманської міської ради, розташованому за адресою: площа Соборності, 1, м. Умань, Черкаської області, керуючись правами та обов'язками, передбаченими функціональними обов'язками визначеними посадовою інструкцією начальника бухгалтерської служби (головного бухгалтера) виконавчого комітету Уманської міської ради, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями в період часу з 01 січня 2022 року по 30 червня 2023 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) неналежним чином виконувала свої службові обов'язки та через несумлінне ставлення до них, не перевірила, у зв'язку із чим не виявила, безпідставне завищення потреб в бюджетних коштах, які виділялись по КПКВ 0218210 «Муніципальні формування з охорони громадського порядку», за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» одержувачу бюджетних коштів як фінансова підтримка, в частині оплати праці працівників Комунального підприємства «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 26535796, далі КП «Уманська муніципальна варта»), а саме надання премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта», хоча як головний бухгалтер повинна була знати, про встановлені обмеження.

Внаслідок, неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, ОСОБА_7 , як начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради, знаходячись в приміщенні виконавчого комітету Уманської міської ради, розташованого за адресою: площа Соборності, 1, м. Умань, Черкаської області, в період часу з 01 січня 2022 року по 30 червня 2023 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) в порушення норм п.п. 12, 13, 20, 22, 29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, п.п. 1 п. 8 Порядку виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2025 роки, що є додатком до Програми фінансової підтримки комунальних підприємств міської комунальної власності на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 09.07.2021 № 19-17/8, п.п. 1 п. 8 Порядку виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2030 роки, що є додатком до Програми фінансової підтримки підприємств комунальної власності Уманської міської територіальної громади на 2021-2030 роки, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 18.04.2022 № 9-36/8, ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України - легковажно розраховуючи на ненастання наслідків у вигляді майнової шкоди не здійснивши належної перевірки обґрунтованості та наявності підстав, розглянула та погодила службові записки № 398 від 18.01.2022, № 407 від 28.01.2022, № 419 від 15.02.2022, № 422 від 28.02.2022, № 428 від 11.03.2022, № 433 від 25.03.2022, № 439 від 14.04.2022, № 449 від 28.04.2022, № 466 від 16.05.2022, № 471 від 24.05.2022, № 498 від 20.06.2022, № 507 від 27.06.2022, № 522 від 14.07.2022, № 529 від 22.07.2022, № 539 від 08.08.2022, № 556 від 23.08.2022, № 570 від 08.09.2022, № 578 від 23.09.2022, № 587 від 10.10.2022, № 597 від 31.10.2022, № 614 від 21.11.2022, № 618 від 29.11.2022, № 632 від 08.12.2022, № 635 від 14.12.2022, № 10 від 12.01.2023, № 15 від 23.01.2023, № 27 від 09.02.2023, № 40 від 23.02.2023, № 43 від 27.02.2023, № 57 від 08.03.2023, № 66 від 22.03.2023, № 86 від 10.04.2023, № 98 від 21.04.2023, № 115 від 09.05.2023, № 120 від 22.05.2023, № 149 від 09.06.2023, № 158 від 23.06.2023, подані службовими особами КП «Уманська муніципальна варта», на підставі яких, безпідставно завищено потреби в бюджетних коштах, одержувачу бюджетних коштів як фінансова підтримка, в частині оплати праці працівників КП «Уманська муніципальна варта», а саме надання премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта» та як наслідок зайво виділено бюджетних коштів одержувачу КП «Уманська муніципальна варта» в період з 01.01.2022 по 31.12.2022 - в загальній сумі 2 007 788,69 тис. грн. (два мільйони сім тисяч 788 гривень 69 копійок) та в період з 01.01.2023 по 30.06.2023 - в загальній сумі 1 024 862,19 тис. грн. (один мільйон двадцять чотири тисячі 862 гривні 19 копійок), чим завдано збитки місцевому бюджету на загальну суму 3 032 650, 88 грн, та спричинено тяжкі наслідки державним інтересам Уманської міської ради, у вигляді завданої матеріальної шкоди бюджету, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

19.08.2025 в порядку Глави 22 КПК України в зазначеному кримінальному провадженні повідомлено про підозру:

- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянці України, яка народилась у селі Черповоди, Уманського району, Черкаської області, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючій за адресою: АДРЕСА_2 , працюючій директором КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 44009573), раніше не судимій, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянці України, яка народилась у місті Мерефа, Харківської області, зареєстрованій та фактично проживаючій за адресою: АДРЕСА_3 , начальнику бухгалтерської служби виконавчого комітету Уманської міської ради, раніше не судимій, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Причетність підозрюваних ОСОБА_6 , та ОСОБА_7 до вчинення інкримінованих їм кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у провадженні доказами, а саме:

-рішенням Уманської міської ради 09 липня 2021 року № 19/17-8, затверджено програму фінансової підтримки комунальних підприємств міської комунальної власності на 2021-2025 роки, (в подальшому затвердженні рішеннями від 09.07.2021 №19-17/8 та від 18.04.2022 №9-36/8).

Метою зазначених програм є забезпечення беззбиткової діяльності комунальних підприємств та збереження комунального майна шляхом надання фінансової підтримки.

Відповідно до розділів V Програми №19-17/8 та Програми №9-36/8, фінансова підтримка комунальних підприємств здійснюється у відповідності з Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2025 роки, що є додатком до Програми №19-17/8, та Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2030 роки, що є додатком до Програми №9-36/8.

Підпунктами 1 пунктів 8 Порядку № 19-17/8 та Порядку № 9-36/8, на час їх дії передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів бюджету Уманської міської територіальної громади витрати комунального підприємства на премії та інші стимулюючі виплати, передбачені колективними договорами (окрім винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха);

- актом № 131920-22/7 від 25.06.2024 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, проведеною ревізію фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Уманської міської ради за період з 01.01.2020 по 31.12.2023, під час якої встановлено факт зайвого виділення головним розпорядником бюджетних коштів (бухгалтерська служба виконавчого комітету Уманської міської ради) їх одержувачу - КП «Уманська муніципальна варта» на суму 3 032 650, 88 млн. грн. (у тому числі за 2022 рік - 2 007 788,69 грн., січень-червень 2023 року - 1 024 862,19 грн.).

- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , що перебуває на посаді заступника начальника управління - начальник відділу контролю за місцевими бюджетами Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області. В його обов'язки під час проведення ревізії фінансово - господарської діяльності виконавчого комітету Уманської міської ради за період з 01.01.2020 по 31.12.2023, що викладені в акті № 131920-22/7 від 25.06.2024 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області входила перевірка дотримання законодавства, щодо фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Уманської міської ради. Під час ревізії, згідно акту № 131920-22/7 від 25.06.2024, встановлено факти завищення потреби в бюджетних коштах які наділялись виконавчим комітетом Уманської міської ради як фінансова підтримка в частині оплати праці працівників КП «Уманська муніципальна варта» УМР, порушення полягало через неналежне виконання виконавчим комітетом Уманської міської ради, як головним розпорядником бюджетних коштів, повноважень визначених ч. 5 ст.22 Бюджетного кодексу України, зокрема щодо неврахування встановленої рішеннями міської ради заборони на виплату премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта» УМР за рахунок бюджетних коштів, призвело до зайвого перерахування бюджетних коштів одержувачу КП «Уманська муніципальна варта» УМР. Клопотання КП «Уманська муніципальна варта» УМР щодо отримання фінансової підтримки у яких зазначалась сума потреби в коштах, в тому числі і на стимулюючі виплати (премії), розглядались бухгалтерською службою виконавчого комітету Уманської міської ради (начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) - ОСОБА_7 ). З сторони виконавчого комітету Уманської міської ради відповідальний - начальник бухгалтерської служби - головний бухгалтер ОСОБА_7 , якою розглядались адресовані КП «Уманська муніципальна варта» УМР до бухгалтерської служби виконавчого комітету Уманської міської ради звернення щодо потреби в коштах на утримання комунального підприємства та не враховано наявні програми фінансової підтримки комунальних підприємств, затвердженні рішенням від 09.07.2021 №19-17/8 та віл 18.04.2022 №9-36/8, якими передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів місцевого бюджету витрати комунального підприємства на премії (окрім, винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха). При належному розгляді клопотань КП «Уманська муніципальна варта» УМР щодо отримання фінансової підтримки, у яких зазначалась сума потреби в коштах, в тому числі і на стимулюючі виплати (премії) можна було запобігти даному порушенню, додатково вказавши комунальному підприємству про наявні програми фінансової підтримки комунальних підприємств, затвердженні рішеннями від 09.07.2021 №19-17/8 та від 18.04.2022 №9-36/8, якими передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів місцевого бюджету витрати комунального підприємства на премії (окрім, винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха). Даному порушенню могла запобігти бухгалтерська служба виконавчого комітету Уманської міської ради (начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) - ОСОБА_7 ).

- висновком судової економічної експертизи №СЕ-19/124-24/46346-ЕК від 22.11.2024, якою встановлено, що висновки, зазначені в акті ревізії фінансово господарської діяльності Виконавчого комітету Уманської міської ради за період з 01.01.2020 по 31.12.2023 №131920-22/7 від 25.06.2024, щодо факту зайвого виділення головним розпорядником бюджетних коштів їх одержувачу - КП «Уманська муніципальна варта» на суму 3 032 650,88 грн (у тому числі за 2022 рік - 2 007 788,69 грн, січень-червень 2023 року - 1 024 862,19 грн), документально підтверджується;

Із суми 3 032 650,88 грн, за період з 01.01.2022 по 30.06.2023 заробітна плата (премія працівникам) складає - 2 517 552,24 грн, нарахування - 515 098,64 грн.;

- службовими записками № 614 від 21.11.2022, № 618 від 29.11.2022, № 632 від 08.12.2022, № 635 від 14.12.2022, № 10 від 12.01.2023, № 15 від 23.01.2023, № 27 від 09.02.2023, № 40 від 23.02.2023, № 43 від 27.02.2023, № 57 від 08.03.2023, № 66 від 22.03.2023, № 86 від 10.04.2023, № 98 від 21.04.2023, № 115 від 09.05.2023, № 120 від 22.05.2023, № 149 від 09.06.2023, № 158 від 23.06.2023, на підставі яких, завищено потреби в бюджетних коштах, одержувачу бюджетних коштів як фінансова підтримка, в частині оплати праці працівників КП «Уманська муніципальна варта»;

- положенням про бухгалтерську службу виконавчого комітету Уманської міської ради, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 09.09.2011 № 3.6 - 10/16, бухгалтерська служба структурний підрозділ апарату виконавчого комітету Уманської міської ради;

- посадовою інструкцією начальника бухгалтерської служби (головного бухгалтера) виконавчого комітету Уманської міської ради, затвердженої секретарем міської ради 02.07.2014, якою передбачено, що начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської рали, є посадовою особою органу місцевого самоврядування;

- контрактом з керівником комунального підприємства «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради» від 04 листопада 2022 року, яким ОСОБА_6 , призначено на посаду директора КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 44009573) на строк з 04 листопада 2022 року до 03 листопада 2023 року;

- наказами про преміювання працівників КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради, № 217/1-К від 25.11.2022, № 226/1-К від 27.12.2022, № 10/1-К від 23.01.2023, № 16/1-К від 22.02.2023, № 31/1-К від 22.03.2023, № 36/1-К від 20.04.2023, № 44/1-К від 22.05.2023, № 69/1-К від 23.06.2023, виданих ОСОБА_6 та як наслідок здійснено розтрату бюджетних коштів КП «Уманська муніципальна варта» шляхом надання премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта» в період з 04.11.2022 по 31.12.2022 - в загальній сумі 518 913, 07 тис. грн. (п'ятсот вісімнадцять тисяч 913 гривень 69 копійок) та в період з 01.01.2023 по 30.06.2023 - в загальній сумі 1 024 862, 19 тис. грн. (один мільйон двадцять чотири тисячі 862 гривні 19 копійок), чим завдано збитки місцевому бюджету на загальну суму 1 543 775, 26 грн.;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Також, у даному кримінальному провадженні виконано ряд інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на отримання та перевірку отриманих доказів у ньому.

Постановою Заступника Генерального прокурора ОСОБА_8 від 09.10.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, а саме до 19.11.2025.

Слідчим суддею встановлено, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні завершується 19.11.2025, проте закінчити досудове розслідування у визначений термін неможливо, у зв'язку із тим, що у провадженні необхідно виконати значний обсяг слідчих (розшукових) та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, зокрема:

- отримати висновок додаткової судово-економічної експертизи яка призначена 05.05.2025, проведення якої доручено експертам Науково-дослідного центру судових експертиз у сфері інформаційних технологій та інтелектуальної власності Міністерства юстиції України;

- за результатами висновку додаткової судово-економічної експертизи, повідомити про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_6 ;

- за результатами висновку додаткової судово-економічної експертизи, повідомити про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_7 ;

- встановити та допитати в якості свідків інших осіб, які на даний час не допитані з приводу обставин вчинення кримінального провадження;

- встановити та перевірити на причетність до вчинення вказаного кримінального правопорушення інших осіб;

- при встановленні достатніх доказів, повідомити про підозру іншим особам, причетним до вчинення розслідуваного злочину;

- продовжити запобіжний обраний запобіжний захід підозрюваній ОСОБА_6 який закінчується 19.11.2025;

- продовжити запобіжний обраний запобіжний захід підозрюваній ОСОБА_10 який закінчується 19.11.2025;

- виконати інші слідчі та процесуальні дії, необхідність проведення яких виникне під час здійснення досудового розслідування, направлені на його закінчення.

Строк, необхідний для проведення зазначених процесуальних дій, враховуючі особливу складність обставин які досліджуються в кримінальному провадженні, становить не менше ніж 3 місяці.

Зазначені слідчі та процесуальні дії, не могли бути завершені раніше у зв'язку із значним їх обсягом, проведенням значної кількості слідчих (розшукових) дій, та отримання їх результатів у встановлений процесуальним законодавством порядок, а також у зв'язку із значним обсягом інформації яка досліджується під час досудового розслідування та значної кількості документів які досліджуються, та інших обставин у своїй сукупності.

Крім того, прокурором в судовому засіданні було доведено те, що вказані дії не могли бути виконанні в строк передбачений ст. 219 КПК України, оскільки органами досудового розслідування станом на час звернення до суду не проведено усіх слідчих (розшукових) та процесуальних дій, без проведення яких неможливо належним чином дослідити обставини вчиненого кримінального правопорушення.

У ході проведення вказаних процесуальних дій сторона обвинувачення має на меті отримати докази та встановити як ті обставини, що викривають підозрюваного, так і обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання, на підставі яких у ході судового розгляду можливим буде всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження та постановити справедливе, законне і вмотивоване рішення.

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження № 12024250320001445 від 29.08.2024, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.

При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує особливу складність провадження та виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об'єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані, у слідчого судді є всі підстави для висновку, що представлені докази об'єктивно зв'язують підозрюваного з інкримінованим злочином, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 р., «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 р.).

З огляду на викладене, строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до шести місяців.

Керуючись ст.ст. 1-40, 219, 294, 295-1, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001445 від 29.08.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001445 від 29.08.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, до шести місяців, тобто до 19 лютого 2026 року.

Ухвала слідчого судді не може бути оскаржена і набирає законної сили з моменту її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1