Ухвала від 12.11.2025 по справі 757/56386/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/56386/25-к

пр. 1-кс-47132/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого: ОСОБА_3 , адвоката: ОСОБА_4 , підозрюваної: ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001315 від 08.08.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

12.11.2025 у провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 , за погодженням із заступником Генерального прокурора ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001315 від 08.08.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001315 від 08.08.2024, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Слідчий вказує, що строк, необхідний для проведення зазначених процесуальних дій, враховуючи особливу складність обставин які досліджуються в кримінальному провадженні, становить не менше ніж 3 місяці.

Зазначені слідчі та процесуальні дії, не могли бути завершені раніше у зв'язку із значним їх обсягом, проведенням значної кількості слідчих (розшукових) дій, та отримання їх результатів у встановлений процесуальним законодавством порядок, а також у зв'язку із значним обсягом інформації яка досліджується під час досудового розслідування та значної кількості документів які досліджуються, та інших обставин у своїй сукупності.

Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити з викладених в ньому підстав.

Адвокат ОСОБА_4 та підозрювана ОСОБА_5 в судовому засіданні в режимі відеоконференції заперечували проти задоволення клопотання про продовження строку досудового розслідування та просили продовжити строки до 4 місяців.

Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, заперечення адвоката та підозрюваної, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, заперечення сторони захисту, приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.135 КПК України, особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

Згідно ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

Частина 3 ст. 295-1 КПК України передбачає, що слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.

Висновком Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 30.05.2018 року у справі №676/7346/15-к (провадження №51-1512ск18), констатовано, що хоча у Кримінальному процесуальному кодексі України не передбачено загального положення про заборону зловживання процесуальними правами, однак заборона зловживання такими є загальноправовим принципом і поширюється на всі галузі права.

Крім того, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові від 09.04.2019 року у справі №306/1602/16-к (провадження №51-1925км18) зауважує, що процесуальний закон забезпечує дотримання прав осіб, а не використання їх для зловживання.

Враховуючи визнання Україною юрисдикції Європейського суду з прав людини, то його рішення також є обов'язковими для застосування. Про це свідчить і ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», відповідно до якої суди застосовують практику цього Суду як джерело права. Це стосується не лише рішень Суду стосовно України.

Розглядаючи справи, Європейський суд з прав людини перевіряє, чи дотримані принципи, які випливають з його рішень з аналогічних питань, навіть якщо вони ухвалені стосовно інших держав (п. 163 рішення у справі «Опуз проти Туреччини» від 09.07.2009 р.). Тобто висновки цього Суду, зроблені у рішеннях стосовно іншої держави, повинна враховувати й держава, у правовій системі якої існує така сама принципова проблема.

Стаття 42 КПК України надає підозрюваному не лише права, а і покладає обов'язки, в тому числі прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб, та виконувати обов'язки, покладені на нього рішенням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Європейський суд з прав людини, зокрема в частині обґрунтування висновку про обов'язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, акцентується увага на недопустимості зневілювання ключового принципу - верховенства права у випадках, коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом (рішенні у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» від 07.07.1989 р.), оскільки, в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 р.).

В частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції, дотримання розумності строку у кримінальному провадженні, відповідно до ч.2 ст.28 КПК України, покладається на слідчого суддю. Системний аналіз норм КПК України дає підстави вважати, що дотримання встановлених Законом строків розгляду клопотань, які перебувають у провадженні слідчого судді - є одним з таких питань, віднесених до його компетенції.

Слідчим суддею зважено, що враховуючи стислі строки розгляду клопотання органу досудового розслідування про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, у відповідності до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом якнайшвидше, але в будь-якому разі з наданням їй необхідного часу для підготовки та прибуття за викликом.

Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно ч. 1 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.

Частиною 2 статті 219 КПК України, передбачено, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.

Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Відповідно до ч. 3 ст. 295-1 КПК України, слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_5 , працюючи на посаді заступника начальника управління, директора Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, код ЄДРПОУ 03195808, розташованого за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Садова, 9/5, тобто будучи службовою особою, наділеною адміністративно-господарськими функціями, в період часу з лютого 2022 року по травень 2024 року, неналежно виконувала свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, що завдало тяжких наслідків за наступних обставин.

Так, 13.12.2021 за № 6-28/8 рішенням сесії Уманської міської ради VIII скликання затверджено Положення про управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради в новій редакції (далі Положення).

Відповідно до п. 1 Положення - управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради (далі Управління) - виконавчий орган Уманської міської ради, є бюджетною неприбутковою установою, утворюється Уманською міською радою, є підзвітним і підконтрольним їй, підпорядкованим її виконавчому комітету, міському голові. Управління є правонаступником Уманського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та Центру інтегрованих соціальних послуг міста Умані.

П. 2 Положення визначено, що управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, Міністерства у справах ветеранів України, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, рішеннями Черкаської обласної та Уманської рад, виконавчого комітету Уманської міської ради, розпорядженнями Черкаської облдержадміністрації, Черкаського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Черкаської облдержадміністрації.

Пунктами 2, 3 та 4 Глави ІІІ Положення визначено, що Управління: аналізує стан і тенденції соціального розвитку в Уманській міській територіальній громаді та вживає заходів для усунення недоліків; бере участь у підготовці пропозицій до проектів програм соціально-економічного розвитку Уманської міської територіальної громади; вносить пропозиції щодо проекту бюджету Уманської міської територіальної громади.

Пунктами 11 та 12 Глави ІІІ Положення визначено, що Управління: забезпечує проведення заходів щодо запобігання корупції; готує (бере участь у підготовці та підписанні) угод, договорів, меморандумів про співпрацю, протоколів зустрічей делегацій і робочих груп в межах повноважень.

Відповідно до наказу Управління за № 01-4 від 15.08.2012 ОСОБА_7 - начальника відділу персоніфікованого обліку одержувачів пільг, їх соціального обслуговування та реабілітації переведено з 15.08.2012 заступником начальника управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, як таку, що зарахована до кадрового резерву.

Відповідно до вимог пунктів 1 та 2 розпорядження Уманської міської ради за № 255 рк від 30.04.2021 внесено зміни до штатного розпису управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, а саме замість посади заступника начальника управління введено посаду заступник начальника управління, директор Центру інтегрованих соціальних послуг; переведено ОСОБА_5 заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради на посаду заступника начальника управління, директора Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, 01.05.2021.

Згідно посадової інструкції заступника начальника управління, директора Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради (далі - інструкція), затвердженої 03.05.2021 начальником управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, з якою ОСОБА_5 ознайомлена 03.05.2021:

- Особа, яка займає посаду заступника начальника управління, директора Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради є посадовою особою місцевого самоврядування, яка має відповідні службові повноваження;

- Організаційно - правовий статус заступника начальника управління регламентується Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції» та іншими законодавчими актами України;

- Заступник начальника управління призначається на посаду і звільняється з посади міським головою в установленому законодавством порядку;

- Заступник начальника управління повинен діяти в межах своїх повноважень, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування чи негативно позначитись на репутації посадової особи місцевого самоврядування;

- Заступник начальника управління у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», та іншими законами України з питань організації і діяльності органів місцевого самоврядування, указами та розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, постановами Верховної Ради України, постановами та наказами Міністерства соціальної політики України, рішеннями обласної та міської рад, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями голови Черкаської обласної державної адміністрації, міського голови, наказами начальника управління праці та соціального захисту населення та Інструкцією.

Відповідно до вказаної посадової інструкції на ОСОБА_5 як на заступника начальника управління були покладені наступні завдання та обов'язки зокрема:

1. Здійснювати керівництво діяльністю Центру інтегрованих соціальних послуг;

2. Координувати роботу відділів обслуговування та реабілітації пільгових категорій громадян, по роботі з внутрішньо переміщеними особами, координації надання соціальних послуг;

3. Координувати роботу керівників підпорядкованих відділів та структурних підрозділів Центру інтегрованих соціальних послуг;

4. Згідно напрямку своєї діяльності візувати, забезпечувати якісну підготовку, розгляд матеріалів, які готуються до підпису начальнику управління;

5. Організовувати та координувати роботу у сфері надання населенню соціальних послуг (соціального обслуговування), проведення соціальної роботи, в т. ч з внутрішньо-переміщеними особами;

6. Здійснювати прийом та звільнення з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників Центру, видає накази про преміювання за згодою з профспілковим комітетом;

7. Затверджувати посадові обов'язки працівників підпорядкованих відділів та структурних підрозділів;

8. Укладати договори від імені Центру інтегрованих соціальних послуг і представляє його інтереси;

9. Видавати у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання;

10. Затверджувати Положення про структурні підрозділи Центру інтегрованих соціальних послуг;

11. Постійно вдосконалювати організацію своєї роботи, працює над підвищенням професійної кваліфікації;

12. Ініціативно, творчо та сумлінно ставиться до виконання посадових обов'язків;

13. Не допускає дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам громадян та територіальної громади.

Крім цього, згідно вказаної посадової інструкції передбачено права ОСОБА_5 як заступника начальника управління, зокрема:

1. Користуватись правами, свободами, які гарантуються громадянам України Конституцією і законами України;

2. На повагу особистої гідності, справедливе і шанобливе ставлення до себе з боку керівників, співробітників та громадян;

3. Мати чітко визначений і затверджений обсяг службових повноважень за посадою.

Водночас ОСОБА_5 була уповноважена на укладання цивільно-правових угод від імені управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради відповідно до наказу начальника Управління за № 01-4 від 15.08.2012.

Таким чином, в силу вищезазначених нормативно-правових актів ОСОБА_5 , обіймаючи посаду заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради та посаду заступника начальника управління, директора Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, та відповідно ч. 3 ст. 18 КК України являлась службовою особою.

З 11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (далі - Закон № 2019), відповідно до якого запроваджується реформування ринку електричної енергії та визначаються правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулюються відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з Урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Так, Законом № 2019 передбачено, з одного боку, державне регулювання монопольних ринків (передача та розподіл електричної енергії), з іншого - запровадження конкурентних механізмів функціонування ринку електричної енергії, розвиток вільної добросовісної конкуренції на товарному ринку електричної енергії (виробництво та постачання), вільний вибір контрагентів та забезпечення права споживача обирати постачальника електричної енергії. Тобто, на оптовому і роздрібному ринках електричної енергії має діяти принцип вільного ціноутворення.

Слід зазначити, що згідно положень частини шостої статті 72 Закону № 2019 з 01.01.2019 постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами, крім випадків, встановлених вказаним Законом, зокрема постачання електроенергії споживачам постачальниками універсальних послуг.

Водночас 20.04.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо забезпечення права на отримання комунальних послуг, яким Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706) доповнено статтею 9-1, згідно частиною першої якої, держава гарантує зареєстрованим внутрішньо переміщеним особам право на отримання комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місцях компактного поселення (містечках із збірних модулів, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях тощо) за відповідними тарифами, встановленими на такі послуги та товари для населення.

Абзацом другим частини другої статті 9-1 Закону № 1706 визначено, що юридичні особи, які є власниками (балансоутримувачами) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб, зобов'язані інформувати постачальників комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу, з якими укладені відповідні договори, про використання такого майна для поселення внутрішньо переміщених осіб з наданням відповідної інформації (довідок), отриманої від структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій з питань соціального захисту населення. Юридичні особи, які є власниками (балансоутримувачами) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб, зобов'язані вжити заходів для встановлення засобів обліку спожитих електричної та теплової енергії, природного газу для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до абзацу третього частини другої статті 9-1 Закону № 1706, постачальникам комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб забороняється застосовувати інші тарифи, ніж для населення за договорами, укладеними з власниками (балансоутримувачами) майна, що використовується Для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб. Обсяги наданих послуг визначаються відповідними договорами між постачальниками комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу та юридичними особами, які є власниками (балансоутримувачами) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб.

З огляду на зазначене, пунктом 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2019, визначено, що електрична енергія спожита юридичними особами, які є власниками (балансоутримувачами) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (містечок із збірних модулів, гуртожитків, оздоровчих таборів, будинків відпочинку, санаторіїв, пансіонатів, готелів тощо), у частині задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб - купується у постачальника універсальних послуг.

Фіксовані ціни на електричну енергію для всіх побутових споживачів (індивідуальні та колективні побутові споживачі (зокрема гуртожитки), а також споживачі (цілі споживання), які визначені в абзацах одинадцятому - чотирнадцятому пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії») встановлені пунктом 1 Додатку 3 Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 (зі змінами) (далі - Положення № 483).

Згідно з підпунктом 4 пункту 2. Додатка 3 Положення № 483 визначено, що фіксовані ціни, визначені пунктом 1 Додатка 3, застосовуються до електричної енергії, що купується у постачальників універсальних послуг та споживається юридичними особами, які є власниками (балансоутримувачами) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (містечок із збірних модулів, гуртожитків, оздоровчих таборів, будинків відпочинку, санаторіїв, пансіонатів, готелів тощо), у частині задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб.

Так встановлено, що на балансі Управління обліковуються будівлі та споруди за адресами: АДРЕСА_11; АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_12; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_7; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_13; АДРЕСА_5 в, які з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну відповідно до рішення виконавчого комітету Уманської міської ради від 08.04.2022 № 123 «Про затвердження реєстру будівель (приміщень) для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб в умовах воєнного стану» зі змінами внесеними згідно рішень від 28.07.2022 № 272 (Далі - Рішення № 123), від 14.10.2022 № 394 «Про внесення змін до реєстру будівель (приміщень) для безоплатного розміщення тимчасово переміщених осіб в умовах воєнного стану», розпорядження Черкаської обласної військової адміністрації від 13.11.2023 № 681 «Про затвердження переліку місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб в Черкаській області» (далі Розпорядження № 681), використовуються для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб.

У той же час, встановлено, що у періоді березень 2022 - травень 2024 років для забезпечення власних потреб Управління електричної енергії, в тому числі будівель (приміщень) за вище указаними адресами для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб, закупівля електричної енергії здійснювалась за вільними (комерційними) цінами відповідно до укладених договорів за результатами проведених процедур закупівель, які значно перевищують фіксовану ціну універсальної послуги.

Так, для надання послуг з розподілу електричної енергії на 2022 рік Управлінням проведено переговорну процедуру за ID: UA-2022-01-26-004607-b з ПАТ «Черкасиобленерго» від 15.02.2022 р. № 500 за тарифом, який щомісячно встановлюється НКРЕКП України.

За результатами проведеної процедури закупівлі відкритих торгів (ID: UA-2021-12-15-004101-а), Управлінням в особі ОСОБА_5 з переможцем торгів ТОВ «ВІМК» укладено договір на постачання електричної енергії від 19.01.2022 №1 (далі - Договір №1) в обсягах 607 096 кВт-год на суму 2 211 509,88 грн, з періодом постачання березень - грудень 2022 року.

В рамках виконання Договору № 1 ТОВ «ВІМК» протягом періоду березень - грудень 2023 року здійснено постачання електричної енергії в загальних обсягах 535894 кВт-год на загальну суму на 2 168 642,04 грн з ПДВ.

Із загального обсягу поставленої у березні-грудні 2022 року ТОВ « ВІМК» електроенергії, обсяг спожитої електроенергії для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб становить 126 636,74 кВт-год на загальну суму 518 922,47 гривень (з ПДВ) та відповідно послуги з розподілу електроенергії на загальну суму 154 013,83 грн (з ПДВ).

Відповідно до пункту 1 Додатку 3 Положення № 483 фіксована ціна на електричну енергію (універсальну послугу) для побутових споживачів (населення) у періоді з 01.01.2022 по 31.12.202 включно становить 1,68 грн за 1 кВт-год.

Внаслідок не внесення змін до діючого договору та застосування вільних (комерційних) цін на постачання електричної енергії у місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб поставленої у березні - грудні 2022 року ТОВ «ВІМК» (з урахуванням розподілу електроенергії), Управлінням в порушення, абзаців 10, 13 пункту 13 Розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону 2019, підпункту 4 пункту 2 Додатка 3 Положення № 483 та абзаців 2, 3 частини 2 статті 9-1 Закону № 1706, зайво сплачено кошти за спожиті обсяги електричної енергії, за тарифом, що перевищує тариф для населення (універсальної послуги), на загальну суму 460 397,57 гривень.

Для надання послуг з розподілу електричної енергії на 2023 рік Управлінням укладено договір ПАТ «Черкасиобленерго» від 18.01.2023 № 500 (тариф 1,34898 грн за 1 кВт*год з 01.01.- 31.05.2023; 1,60506 грн за 1 кВт*год з 01.06-30.06.2023; 1,98920 грн за 1 кВт*год з 01.07-31.12.2023).

За результатами проведеної процедури закупівлі електричної енергії (ID: UA-2022-12-08-012538-а) на 2023 рік укладено договір з переможцем процедури закупівлі ТОВ «Енерджигазтрейд» від 28.12.2022 № 070-ЕГТ-23/Е (далі - Договір № 070-ЕГТ-23/Е) за тарифом 4,92 грн за 1 кВт-год, в обсягах 642 747 кВт-год та періодом постачання з 01.01.2023 по 31.12.2023.

Додатковою угодою №1 від 08.06.2023 року дію договору припинено за згодою сторін на умовах постачання електричної енергії до 31.05.2023.

В рамках виконання Договору № 070-ЕГТ-23/Е ТОВ «Енерджигазтрейд» протягом періоду січня-травня 2023 року здійснено постачання електричної енергії в загальних обсягах 532 952 кВт-год на загальну суму на 2 622 123,84 грн. з ПДВ.

Із загального обсягу поставленої у січні - травні 2023 року ТОВ «Енерджигазтрейд» електроенергії, обсяг спожитої електроенергії для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб становить 202 300,10 кВт-год на загальну суму 995 316,48 гривень (з ПДВ) та відповідно послуги з розподілу електроенергії на загальну суму 272 898,79 грн (з ПДВ)

На період з 01 червня 2023 року - 31 грудня 2023 року Управлінням проведено закупівлю електричну енергії в кількості 262 431 кВт-год шляхом використання електронного каталогу, за результатом якої між Управлінням та постачальником ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» укладено договір від 26.05.2023 року № 2 (далі - Договір № 2) на загальну суму 1 026 500,00 грн в обсягах постачання 262 431 кВт-год та тарифом 3,9115 грн.

В ході виконання Договору № 2 укладені додаткові угоди щодо збільшення ціни за одиницю товару від 29.06.2023 № 1, від 05.07.2023 № 2, від 02.08.2023 № 3 та від 06.09.2023 № 4, що призвело до збільшення ціни за 1 кВт-год до 5,60467 грн та як наслідок зменшено обсяги постачання.

Додатковою угодою № 5 від 25.09.2023 договір на постачання електричної енергії від 26.05.2023 № 2 розірвано за згодою сторін. Строк постачання до 20.09.2023 року.

В рамках виконання Договору № 2 ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» протягом періоду з 01.06.2023 по 20.09.2023 здійснено постачання електричної енергії в загальних обсягах 199 381 кВт-год на загальну суму на 1 026 499,52 грн з ПДВ.

Із загального обсягу поставленої у з 01.06.2023 по 20.09.2023 ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» електроенергії, обсяг спожитої електроенергії для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб становить 85 635,32 кВт год на загальну суму 457 222,26 гривень (з ПДВ) та відповідно послуги з розподілу електроенергії на загальну суму 166 323,70 грн (з ПДВ).

На період з 21.09.2023 - 31.12.2023 Управлінням проведено закупівлю електричної енергії в кількості 283 214 кВт-год шляхом використання електронного каталогу (ID: UA-2023-09-08-005220-a), за результатами якої між Управлінням та постачальником ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» укладено договір за №58 від 15.09.2023 (далі - Договір № 58) на загальну суму 1 469 575,00 грн в обсягах постачання 283 214 кВт-год та тарифом 5,18892 грн.

Протягом виконання Договору № 58 укладені додаткові угоди № 1 від 03.10.2023, №1-1 від 06.11.2023, №2 від 08.11.2023, №3 від 04.12.2023 згідно з якими збільшено ціну до 5,93889 грн за 1 кВт-год.

Додатковою угодою № 4 від 21.12.2023 договір на постачання електричної енергії від 15.09.2023 №58 розірвано за згодою сторін. Строк постачання до 14.12.2023 року.

В рамках виконання Договору № 58 ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» протягом періоду з 21.09.2023 по 14.12.2023 здійснено постачання електричної енергії в загальних обсягах 252 558 кВт-год на загальну суму на 1 469 574,80 грн з ПДВ.

Із загального обсягу поставленої у період з 21.09.2023 по 14.12.2023 ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» електроенергії, обсяг спожитої електроенергії для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб становить 99 153,49 кВт-год на загальну суму 631 767,30 гривень (з ПДВ) та відповідно послуги з розподілу електроенергії на загальну суму 222 905,77 грн (з ПДВ).

На період з 15.12.2023 - 31.12.2023 Управлінням проведено закупівлю електричну енергії в кількості 46 000 кВт-год шляхом використання електронного каталогу (ID: UA-2023-12-05-002522-a), за результатами якої між Управлінням та постачальником ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» укладено договір за № 91 від 13.12.2023 (далі - Договір № 91) на загальну суму 261 000,00 грн за тарифом 5,18892 грн, терміном постачання з 15.12.2023 по 31.12.2023.

В рамках виконання Договору № 91 ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» протягом періоду з 15.12.2023 по 31.12.2023 здійснено постачання електричної енергії в загальних обсягах 37 581 кВт-год на загальну суму на 202 400,29 грн з ПДВ.

Із загального обсягу поставленої з 15,12.2023 по 31.12.2023 ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» електроенергії, обсяг спожитої електроенергії для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб становить 15 986,68 кВт-год на загальну суму 86 099,27 гривень (з ПДВ) та відповідно послуги з розподілу електроенергії на загальну суму 31 800,77 грн (з ПДВ).

Загалом протягом періоду з 01.06.2023 - 31.12.2023 ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» здійснено постачання електричної енергії в загальних обсягах 489 520 кВт-год на загальну суму на 2 698 474,61 грн з ПДВ.

Всього із загального обсягу поставленої з 01.06.2023 по 31.12.2023 ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» електроенергії, обсяг спожитої електроенергії для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб становить 200775,49 кВт-год на загальну суму 1 105 162,99 грн (з ПДВ) та відповідно послуги з розподілу електроенергії на загальну суму 393 361,61 грн (з ПДВ).

Відповідно до пункту 1 Додатку 3 Положення № 483 фіксована ціна на електричну енергію (універсальну послугу) для побутових споживачів (населення) у періоді з 01.01.2023 по 31.03.2023 включно становить 1,68 грн за 1 кВт год, у періоді з 01.04.2023 по 31.12.2023 становить 2,64 грн за 1 кВт-год.

Таким чином, зважаючи на викладене внаслідок застосування вільних (комерційних) цін на постачання електричної енергії у місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб поставленої у 2023 році Управлінням в порушення, абзаців 10, 13 пункту 13 Розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону 2019, підпункту 4 пункту 2 Додатка 3 Положення № 483 та абзаців 2, 3 частини 2 статті 9-1 Закону № 1706, зайво сплачено кошти за обсяги електричної енергії (з урахуванням розподілу електроенергії), за тарифом, що перевищує тариф для населення (універсальної послуги), на загальну суму

1 896 828,41 грн, в тому числі поставленої у періоді січень - травень 2023 року ТОВ «Енерджигазтрейд» на загальну суму 928 351,10 грн та у періоді червень -грудень 2023 року поставленої ТОВ «Гарантована оптимізація енергетичних ресурсів» на загальну суму 968 477,31 грн.

Для забезпечення потреб електричної енергії на 2024 рік (в тому числі будівель (приміщень) для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб), Управлінням за результатами проведеної процедури закупівлі відкритих торгів (ID: UA-2023-12-04-014277-а) укладено договір на постачання електричної енергії з ТОВ «Черкасиенергозбут» від 02.01.2024 № 71031000500 на загальну суму 5 774 081,98 грн, в обсягах 1099800 кВт-год (тариф 5,25 грн за 1 кВт-год).

Для забезпечення надання послуг з розподілу електричної енергії Управлінням укладено договір з оператором системи розподілу ПАТ «Черкасиобленерго» відокремлений структурний підрозділ «Уманські електричні мережі» (далі - ПАТ «Черкасиобленерго») від 22.01.2024 № 500 (тариф 2,051 грн за 1 кВт-год).

В той же час, відповідно до пункту 1 Додатку 3 Положення № 483 фіксована ціна на електричну енергію (універсальну послугу) для побутових споживачів станом на 2024 рік становила 2,64 грн за 1 кВт-год.

Всього в рамках виконання договору на постачання електричної енергії від 02.01.2024 № 71031000500, ТОВ «Черкасиенергозбут» протягом періоду січень-травень 2024 року здійснено постачання електричної енергії в загальних обсягах 770 576 кВт год на загальну суму на 4 085 812,82 грн з ПДВ (тариф 5,30228 грн за 1 кВт-год), відповідно оператором системи розподілу ПАТ «Черкасиобленерго» надано послуг з розподілу електричної енергії згідно договором від 31.08.2021 р. № 500/3 на загальну суму 1 580 451,38 грн (тариф 2,051 грн за 1 кВт* год).

Із загального обсягу поставленої у січні - травні 2024 року ТОВ «Черкасиенергозбут» електроенергії, обсяг спожитої електроенергії для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб становить 316 100,74 кВт год на загальну суму 1 676 054,07 гривень (з ПДВ) та відповідно послуги з розподілу електроенергії на загальну суму 648 300,55 грн (з ПДВ) (2,05093 грн * 316 100,74 кВт-год).

Таким чином, внаслідок застосування вільних (комерційних) цін на постачання електричної енергії у місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб поставленої у січні - травні 2024 року ТОВ «Черкасиенергозбут» (з урахуванням розподілу електроенергії), Управлінням в порушення, абзаців 10, 13 пункту 13 Розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2019, підпункту 4 пункту 2 Додатка 3 Положення № 483 та абзаців 2, 3 частини 2 статті 9-1 Закону № 1706, зайво сплачено коштів за спожиті обсяги електричної енергії, за тарифом, що перевищує тариф для населення (універсальної послуги), на загальну суму 1 489 848,66 гривень.

Крім того встановлено, що на виконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 572 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП», опубліковано річні тарифи на природний газ з 1 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року фіксований річний тариф для населення на газ становив- 7,96 грн/м куб з ПДВ без вартості розподілу (доставки).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29 липня 2022 року № 2479-ІХ встановлено, що протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення тарифів на: послуги з розподілу природного газу для всіх категорій споживачів; теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) дія населення, послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення.

Також, Управлінням під час закупівлі природного газу встановлено, що Управлінням 27.10.2021 року проведено переговорну процедуру за ID: UA-2021-10-27-005888-с з ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз трейдинг» щодо закупівлі природного газу для потреб установи в період листопада 2021 по грудень 2022 року.

За результатом переговорів Управління укладено договір від 11.11.2021 за № 22-1107/21-БО-T на загальну суму 1 200 360,88 грн та за тарифом 16,55 грн з ПДВ за 1 м3.

Встановлено, що в ході виконання договору від 11.11.2021 за № 22-1107/21-БО-Т Управлінням спожито в 2022 році 70 096 м куб, в тому числі 6381 м куб для потреб внутрішньо переміщених осіб.

Протягом 2023 року постачання природного газу для потреб Управління здійснювалось ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз трейдинг» за наступними за укладеними договорами:

- за період січень-квітень 2023 року за договором про закупівлю від 06.12.2022 № 22-2107/22-50-T (ID: UA-2022-12-06-006331-a) по тарифу - 16,55 грн за 1 м куб, спожито 25 514 м куб в тому числі для потреб внутрішньо переміщених осіб 7730,05 м куб.

- за період жовтень-грудень 2023 року за договором про закупівлю від 26.09.2023 № 22-4107/23-50-T (ID: UA-2023-09-29-000814-a) по тарифу - 16,55 грн за 1 м куб, спожито 18 202 м куб, в тому числі для потреб внутрішньо переміщених осіб - 5386,07 м куб.

Закупівлю природного газу для потреб Управління на період постачання січень-квітень 2024 року здійснено у відповідності до законодавства про закупівлі за ID: UA-2023-12-12-002796-а, за результатом, якої укладено договір про закупівлю з ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз трейдинг» від 11.12.2023 № 22-5107/24-БО-T на загальну суму 920 743,92 грн та тарифом 16,55 грн з ПДВ за 1 м куб.

Встановлено, що в період січня-квітня 2024 року Управлінням спожито 22 995 м куб природного газу (в тому числі для потреб ВПО - 7538,59 м куб) на загальну суму 380 656,63 грн.

Зважаючи на викладене, внаслідок застосування завищених цін на постачання природного газу у місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб, Управлінням в порушення вимог абзаців 2, 3 частини 2 статті 9-1 Закону № 1706 у періоді березень 2022 року - березень 2024 року зайво сплачено кошти за послуги з постачання природного газу за тарифом, що перевищує тариф для населення на загальну суму 233 251,71 гривень (в тому числі у 2022 році - 54842,84 грн, 2023 - 113 622,22 грн, 2024 - 64786,65 грн).

Також встановлено, що Управлінням під час закупівлі послуг з постачання теплової енергії, відповідно до річних потреб на 2023-2024 роки заплановані та проведені закупівлі послуг з постачання теплової енергії до будинку Управління за адресою: м. Умань, провулок Аркаса, 4, що є місцем тимчасового компактного поселення внутрішньо переміщених осіб.

Договір від 13.02.2023 № 93 на постачання теплової енергії на 2023 рік укладено з УКП «Уманьтеплокомуненерго» за ID: UA-2024-01-19-001165-а, UA-2023-02-13-004852-a на загальну суму 470 161,65 грн за тарифом на послуги з постачання теплової енергії 4 477,73 грн з 1 ГКал (з ПДВ).

Згідно з додатковою угодою від 12.10.2023 № 1 тариф на послуги з постачання теплової енергії з 1 ГКал збільшено до 4 999,80 грн.

Відповідно до первинних документів Управлінням отримано та сплачено послуги з постачання теплової енергії по договору від 13.02.2023 № 93 на суму 329 673 грн в тому числі для потреб внутрішньо переміщених осіб в сумі 66 847,33 грн (13,37 ГКал).

Договір від 19.01.2024 №93 на постачання теплової енергії в 2024 році укладено на загальну суму 412 898,48 грн за тарифом на послуги з постачання теплової енергії 4 999,80 грн з 1 ГКал (з ПДВ).

Відповідно до первинних документів Управлінням отримано та сплачено послуги з постачання теплової енергії по договору від 19.01.2024 № 93 в період постачання січень - березень 2024 для потреб внутрішньо переміщених осіб в сумі 264 539,42 грн (52,91 ГКал).

В той же час, згідно з рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради № 403 від 28.09.2023 року тарифи для населення в 2023-2024 році залишаються на рівні затверджених рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради від 13.12.2018 р. № 486 та становлять 1934,30 грн./Гкал (з ПДВ).

Отже внаслідок застосування цін на послуги з теплопостачання у місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб як для юридичних осіб, Управлінням в порушення вимог абзаців 2, 3 частини 2 статті 9-1 Закону № 1706, по КПКВК МБ 0813104, КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» зайво сплачено за послуги з постачання теплової енергії за тарифом, що перевищує тариф для населення на загальну суму 203 181,35 грн.

Крім того, через недотримання вимог визначених абзацами 2, 3 частини 2 статті 9-1 Закону № 1706, Управлінням зайво сплачено кошти постачальникам послуг з утилізації/видалення сміття та поводження зі сміттям за тарифом, що перевищує тариф для населення.

Так, встановлено, що відповідно до річних потреб на 2022-2024 роки Управлінням заплановані та проведені закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям (Послуги з вивезення твердих побутових відходів та рідких нечистот) та укладені наступні договори з ТОВ «Екоклінер»:

-від 01.02.2022 №03195808 на суму 449 013,84 грн (ID: UA-2021-12-28-07920-с);

-від 16.02.2023 №03195808 на суму 419 981,92 грн (ID: UA-2023-01-25- 014627-а);

-від 26.01.2024 №03195808 на суму 526 378,02 грн (ID: UA-2024-01-03- 004930-а).

Управлінням отримано та сплачено послуги з вивезення твердих побутових відходів та рідких нечистот в 2022 році на суму 279 146 грн, (тому числі в для потреб внутрішньо переміщених осіб в сумі 77 912,74 грн), в 2023 році на суму 344 257,49 грн, (в т. ч. для потреб внутрішньо переміщених осіб - 156 804,19 грн), в 2024 році станом по 31.05.2024 на суму - 92323,78 грн (в т.ч. для потреб внутрішньо переміщених осіб - 92 342,20 гривень).

Водночас, згідно з рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради від 13.12.2018 № 484 (з урахуванням внесених змін рішенням від 27.06.2022 № 227) у періоді 2022, 2023 та 5 місяців 2024 року тарифи на послуги з поводження з відходами для споживачів послуг ТОВ «Екоклінер», встановлені в наступних розмірах:

- для населення: тверді відходи - 181,94 грн за 1 м куб, рідкі нечистоти - 183,32 грн за 1 м куб;

- для бюджетних установ: тверді відходи - 203,14 грн за 1 м куб, рідкі нечистоти -204,66 грн за 1 м куб.

Отже, внаслідок застосування завищених цін на послуги з вивезення твердих побутових відходів та рідких нечистот у місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб Управлінням в період з лютого 2022 по травень 2024 року в порушення вимог абзаців 2, З частини 2 статті 9-1 Закону № 1706, по КПКВК МБ 0813104, КПКВК МБ 0813105, КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг» зайво сплачено ТОВ «Екоклінер» за надані послуги за тарифом, що перевищує тариф для населення, на загальну суму 35 313,56 грн.

Також встановлено, що на покриття витрат понесених на оплату комунальних послуг, природного газу, електричної та теплової енергії у будівлях (приміщеннях) яких у період воєнного стану розміщувалися внутрішньо переміщені особи, за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету Управлінням у періоді березень 2022 року - травень 2024 року отримувалась компенсація за спожиті комунальні послуги в місцях розміщення внутрішньо переміщених осіб (далі - компенсація) відповідно до Порядку та умов надання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) об'єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 11.03.2022 № 261 (далі - Порядок № 261), який визначає механізм надання компенсації центральним та місцевим органам виконавчої влади, військовим адміністраціям за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) об'єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану (далі - компенсація).

Згідно з п. 6. Порядку № 261, компенсація надається за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та спрямовується на покриття додаткових видатків на оплату комунальних послуг підприємствам, установам і закладам, які обумовлені розміщенням на безоплатній основі внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) таких закладів, а також спожитих у побутових будівлях (приміщеннях), призначених для життєзабезпечення розміщених внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до п. 22 Порядку № 261, виділення коштів із резервного фонду державного бюджету для надання компенсації здійснюється на безповоротній основі відповідно до Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 415.

Компенсація спрямовується згідно підпункту 1 пункту 3 Порядку № 261 сільським, селищним та міським радам (військовим адміністраціям населених пунктів у разі їх створення) для комунальних підприємств, установ і закладів територіальної громади, через обласні держадміністрації (обласні військові адміністрації).

Обсяг компенсації відповідно до п. 7 Порядку 261 включає обсяг витрат за спожиті:

- послуги з постачання теплової енергії (теплової енергії як товарної продукції);

- послуги з постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

- послуги з поводження з побутовими відходами або вивезення побутових відходів;

- послуги з постачання та розподілу природного газу;

- послуги з постачання та розподілу електричної енергії;

- інші види енергоносіїв (дрова, пелети, вугілля тощо).

Зокрема у періоді березень 2022 року - травень 2024 року за результатом розгляду документів на компенсацію за спожиті комунальні послуги в місцях розміщення внутрішньо переміщених осіб поданих до Черкаської обласної військової адміністрації, Управлінням зайво отримано коштів резервного фонду державного бюджету виділених Кабінетом Міністрів України на покриття витрат за спожиті комунальні послуги в місцях розміщення внутрішньо переміщених в загальній сумі 3 282 137,22 грн, що призвело до втрат коштів резервного фонду державного бюджету на відповідну суму (в тому числі послуги з постачання теплової енергії 105 238,62 грн, послуги з поводження з побутовими відходами або вивезення побутових відходів - 27 454,26 грн, послуги з постачання природного газу - 192 284.89 грн, послуги з постачання та розподілу електричної енергії 2 957 159,45 грн).

Таким чином внаслідок оплати, комунальних послуг за тарифом, що перевищує тариф для населення в місцях розміщення внутрішньо переміщених осіб через недотримання вимог абзаців 2, З частини 2 статті 9-1 Закону № 1706, Управлінням в порушення п. 7,14 Порядку № 261 у період січень 2022 - травень 2024 років здійснено зайві витрати бюджетних коштів на оплату комунальних послуг на суму 4 318 821,27 грн (в тому числі зайво отримано коштів резервного фонду державного бюджету у вигляді компенсації за спожиті комунальні послуги на загальну суму 3 282 137,22 грн).

У той же час, ОСОБА_5 , керуючись правами та обов'язками заступника начальника управління, директора Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, тобто будучи службовою особою наділеною правом укладання цивільно-правових угод від імені управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, знаходячись в приміщенні управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, розташованого за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Садова, 9/5, в період часу з 01 січня 2022 року по 31 травня 2024 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) неналежним чином виконувала свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, легковажно розраховуючи на ненастання наслідків у вигляді майнової шкоди, діючи в порушення вимог абзаців 2, 3 частини 2 статті 9-1 Закону № 1706, п. 7,14 Порядку № 261, як уповноважена службова особа управляння праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, яка є власником (балансоутримувачем) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб, не вживала заходів щодо інформування та надання відповідної інформації (довідок) постачальникам комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу, з якими укладені відповідні договори, про використання будівель та споруд за адресами: АДРЕСА_14; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_13; АДРЕСА_5 в для поселення внутрішньо переміщених осіб з, а також не вжила заходів для встановлення засобів обліку спожитих електричної та теплової енергії, природного газу для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб.

Внаслідок, неналежного виконання ОСОБА_5 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, управлінням праці та соціального захисту населення Уманської міської ради здійснено зайві витрати бюджетних коштів на оплату комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу у зв'язку із застосуванням тарифів, що перевищують тарифи для населення на загальну суму 4 318 821,27 грн, в тому числі зайво отримано коштів резервного фонду державного бюджету у вигляді компенсації за спожиті комунальні послуги на загальну суму 3 282 137,22 грн, чим завдано збитки резервному фонду державного бюджету на загальну суму 3 282 137,22 грн, та спричинено тяжкі наслідки державним інтересам, у вигляді завданої матеріальної шкоди бюджету, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

19.08.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась в с. Підгать, Мостиського району, Львівської області, громадянці України, яка має вищу освіту, працює на посаді заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_8 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Причетність підозрюваної ОСОБА_5 до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення підтверджується зібраними у провадженні доказами, а саме:

- рішенням сесії 13.12.2021 за № 6-28/8 Уманської міської ради VIII скликання затверджено Положення про управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради в новій редакції;

- розпорядження Уманської міської ради за № 255 рк від 30.04.2021 внесені зміни до штатного розпису управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, а саме замість посади заступника начальника управління введено посаду заступник начальника управління, директор Центру інтегрованих соціальних послуг; переведено ОСОБА_5 заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради на посаду заступника начальника управління, директора Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, 01.05.2021;

- посадовою інструкцією заступника начальника управління, директора Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради (далі - інструкція), затвердженої 03.05.2021 начальником управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, з якою ОСОБА_5 ознайомлена 03.05.2021:

- Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (далі - Закон № 2019), відповідно до якого запроваджується реформування ринку електричної енергії та визначаються правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулюються відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з Урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Так, Законом № 2019 передбачено, з одного боку, державне регулювання монопольних ринків (передача та розподіл електричної енергії), з іншого - запровадження конкурентних механізмів функціонування ринку електричної енергії, розвиток вільної добросовісної конкуренції на товарному ринку електричної енергії (виробництво та постачання), вільний вибір контрагентів та забезпечення права споживача обирати постачальника електричної енергії. Тобто, на оптовому і роздрібному ринках електричної енергії має діяти принцип вільного ціноутворення.

- набраним чинності 20.04.2017 Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо забезпечення права на отримання комунальних послуг, яким Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706) доповнено статтею 9-1, згідно частиною першої якої, держава гарантує зареєстрованим внутрішньо переміщеним особам право на отримання комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місцях компактного поселення (містечках із збірних модулів, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях тощо) за відповідними тарифами, встановленими на такі послуги та товари для населення;

- постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 (зі змінами), якою визначено, що фіксовані ціни, визначені пунктом 1 Додатка 3, застосовуються до електричної енергії, що купується у постачальників універсальних послуг та споживається юридичними особами, які є власниками (балансоутримувачами) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (містечок із збірних модулів, гуртожитків, оздоровчих таборів, будинків відпочинку, санаторіїв, пансіонатів, готелів тощо), у частині задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб;

- рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради від 08.04.2022 № 123 «Про затвердження реєстру будівель (приміщень) для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб в умовах воєнного стану» зі змінами внесеними згідно рішень від 28.07.2022 № 272 (Далі - Рішення № 123), від 14.10.2022 № 394 «Про внесення змін до реєстру будівель (приміщень) для безоплатного розміщення тимчасово переміщених осіб в умовах воєнного стану», розпорядження Черкаської обласної військової адміністрації від 13.11.2023 № 681 «Про затвердження переліку місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб в Черкаській області» (далі Розпорядження № 681), використовуються для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб;

- договорами, додатковими угодами, актами звірки (та інші), які підписувала ОСОБА_5 із постачальникам комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу, про використання будівель та споруд за адресами: АДРЕСА_15; АДРЕСА_9 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_16; АДРЕСА_10 ; АДРЕСА_5 в, для поселення внутрішньо переміщених осіб;

- актом ревізії від 02.07.2024 № 152104-24/11, проведеного Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, за період з 01 січня 2020 року по 31 травня 2024 року, підпорядкованого Уманській міській раді, якою встановлені порушення, що відображені в акті фінансові порушення у загальній сумі 4 913,54 тис. грн, з них що призвели до втрат - 4 736,73 тис. гривень;

- іншими матеріалами кримінального провадження як окремо так і в їх сукупності.

Також, у даному кримінальному провадженні виконано ряд інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на отримання та перевірку отриманих доказів у ньому.

Постановою Заступника Генерального прокурора ОСОБА_6 від 09.10.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, а саме до 19.11.2025.

Слідчим суддею встановлено, що Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні завершується 19.11.2025, проте закінчити досудове розслідування у визначений термін неможливо, у зв'язку із тим, що у провадженні необхідно виконати значний обсяг слідчих (розшукових) та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, зокрема:

- отримати висновок судово-економічної експертизи яка призначена 08.09.2025, проведення якої доручено експертам Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України;

- за результатами висновку судово-економічної експертизи, повідомити про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_5 ;

- встановити та допитати в якості свідків інших осіб, які на даний час не допитані з приводу обставин вчинення кримінального провадження;

- встановити та перевірити на причетність до вчинення вказаного кримінального правопорушення інших осіб;

- при встановленні достатніх доказів, повідомити про підозру іншим особам, причетним до вчинення розслідуваного злочину;

- за необхідності здійснити тимчасові доступи до речей та документів з метою встановлення всіх обставин вчиненого злочину;

виконати інші слідчі та процесуальні дії, необхідність проведення яких виникне під час здійснення досудового розслідування, направлені на його закінчення.

Крім того, прокурором в судовому засіданні було доведено те, що вказані дії не могли бути виконанні в строк передбачений ст. 219 КПК України, оскільки органами досудового розслідування станом на час звернення до суду не проведено усіх слідчих (розшукових) та процесуальних дій, без проведення яких неможливо належним чином дослідити обставини вчиненого кримінального правопорушення.

У ході проведення вказаних процесуальних дій сторона обвинувачення має на меті отримати докази та встановити як ті обставини, що викривають підозрюваного, так і обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання, на підставі яких у ході судового розгляду можливим буде всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження та постановити справедливе, законне і вмотивоване рішення.

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження № 12024250320001315 від 08.08.2024, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.

При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує особливу складність провадження та виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об'єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані, у слідчого судді є всі підстави для висновку, що представлені докази об'єктивно зв'язують підозрюваного з інкримінованим злочином, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 р., «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 р.).

З огляду на викладене, строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до шести місяців.

Керуючись ст.ст. 1-40, 219, 294, 295-1, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001315 від 08.08.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001315 від 08.08.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, до шести місяців, тобто до 19 лютого 2026 року.

Ухвала слідчого судді не може бути оскаржена і набирає законної сили з моменту її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1