Ухвала від 20.11.2025 по справі 754/19515/25

Номер провадження 4-с/754/93/25

Справа № 754/19515/25

УХВАЛА

20 листопада 2025 року Суддя Деснянського районного суду м.Києва Скрипка О.І., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 , суб'єкт оскарження: Дарницький відділ державної виконавчої служби у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), на дії/бездіяльність органу примусового виконання, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із скаргою на дії/бездіяльність органу примусового виконання.

Дослідивши матеріали скарги суддя приходить до висновку, що скарга підлягає поверненню скаржнику, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 3 ч.ч. 1, 3, ст. 4 ч. 1, ст. 13 ч. 1 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України та цього Кодексу; провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи; кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів; суд розглядає цивільну справу не інакше як за зверненням фізичної чи юридичної особи, поданим відповідно до ЦПК України.

Скарги на дії, бездіяльність, рішення державних виконавців розглядаються за загальними правилами, встановленим цивільним процесуальним законом, із винятками і особливостями, передбаченими Розділом VII ЦПК України «Судовий контроль за виконанням судових рішень».

Згідно зі ст. 447-1 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

Відповідно до вимог ч. 3, 4 ст. 448 ЦПК України, скарга повинна містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається скарга;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

4) ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються;

5) ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження;

6) номер справи, в якій видано виконавчий документ, реквізити виконавчого документа;

7) дату, коли особа, яка подає скаргу, дізналася про порушення її прав внаслідок ухвалення оскаржуваних рішень, вчинення дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця;

8) зміст оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності та посилання на порушену норму закону;

9) викладення обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги;

10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до скарги.

До скарги додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій скарги та доданих до неї матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.

За змістом ст. 450 ЦПК України, скарга розглядається у двадцятиденний строк з дня прийняття її до розгляду у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.

Як вбачається зі скарги, вона подана заявником, як стягувачем у виконавчому провадженні.

Проте, в порушення ст. 448 ЦПК України, заявником невірно визначено процесуальний статус органу виконавчої служби, не вказано ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження, а також у скарзі не вказано усіх учасників справи, а саме боржника (боржників) та державного виконавця, чиї дії/бездіяльність заявник просить визнати неправомірними. Крім того, до скарги не додано доказів направлення копії скарги та доданих до неї матеріалів боржнику (боржникам).

Також, у скарзі на дії/бездіяльність органу примусового виконання заявник просить про вчинення в порядку судового контролю за виконанням судових рішень дій, спрямованих на його виконання, вказуючи, що датою коли він дізнався про порушення його прав внаслідок бездіяльності державного виконавця є 19.11.2025 року. При цьому заявник не зазначає конкретно, які саме дії та бездіяльність державного виконавця, що мали місце і коли саме, він оскаржує, в чому полягало це порушення та які саме норми закону було порушено державним виконавцем.

Окремо слід звернути увагу, що до скарги не додано жодного документу, який би свідчив про факт звернення заявника до органу примусового виконання і дату такого звернення, а також підтвердив би строк, коли позивач дізнався про порушення його прав. Зазначений строк має значення у контексті вимог ч.1 ст. 449 ЦПК України задля визначення дотримання скаржником строків для звернення зі скаргою.

Викладене свідчить про невідповідність скарги вимогам ст.448 ЦПК України.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 448 ЦПК України, суд, встановивши, що скаргу подано без додержання вимог частин третьої та/або четвертої цієї статті, повертає її скаржнику без розгляду протягом чотирьох днів після її надходження до суду.

Оскільки суд встановив, що скарга подана без додержання вимог ст. 448 ЦПК України, така скарга підлягає поверненню скаржнику без розгляду згідно положень ч. 5 ст. 448 ЦПК України.

Суд наголошує, що у даному випадку повернення скарги не є надмірним формалізмом та не є обмеженням доступу до правосуддя, а є проявом забезпечення реалізації балансу принципу верховенства права та принципів цивільного судочинства щодо рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, юридичної визначеності та диспозитивності.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 183, 448 ЦПК України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Скаргу ОСОБА_1 , суб'єкт оскарження: Дарницький відділ державної виконавчої служби у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), на дії/бездіяльність органу примусового виконання - повернути заявнику без розгляду.

Роз'яснити заявнику, що повернення скарги не перешкоджає повторному зверненню із поданням до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення подання.

Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання шляхом подання апеляційної скарги.

Суддя: