Справа № 712/13512/25
Номер провадження 3/712/3959/25
11 листопада 2025 року суддя Соснівського районного суду м.Черкаси Кончина О.І., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , непрацюючого, до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП,-
В провадження Соснівського районного суду м.Черкаси з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 466994 від 27.09.2025 вбачається, що ОСОБА_1 27.09.2025 о 21:20 год. в с. Геронимівка, по вул. Руставі, 9, керуючи автомобілем Renault Clio д.н.з. НОМЕР_1 (власник ОСОБА_2 ), на прилеглій території житлового комплексу, рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпечності та скоїв зіткнення з автомобілем Toyota Auris д.н.з. НОМЕР_2 (власник ОСОБА_3 ) під керуванням водія ОСОБА_3 , який рухався позаду, чим порушив вимоги п. 10.9 ПДР України, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП.
Дослідивши адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності заст.124 КУпАП, протокол серії ЕПР1№ 466994 про адміністративне правопорушення та додатки до нього, суддя приходить до висновку про повернення справи до Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції для дооформлення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також іншими документами.
З цього слідує, що протоколи про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актами обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП - справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
В протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП виявлено недоліки, а саме в протоколі не вірно зазначено адрес проживання останнього, оскільки у АДРЕСА_1 , що позбавляє викликати особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та порушує її права на захист.
Крім того, зазначене в протоколі ЕПР1 № 466994, місце вчинення адміністративного правопорушення - с.Геронимівка, вул. Руставі, 9, що не є територією Соснівського районного суду м. Черкаси.
За вказаних обставин, враховуючи порушення, допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, а також відповідно до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, оскільки без усунення вказаних недоліків суд позбавлений можливості належним чином повідомити правопорушника та забезпечити його право на захист та об'єктивно, всебічно з'ясувати обставини справи, вирішити її у точній відповідності з законом.
За змістом рішення Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року за № 2-рп/2015положення частини другої статті 294 КУпАП щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 241 цього кодексу, про закриття справи. Тобто, постанова судді про повернення матеріалу для належного оформлення оскарженню не підлягає.
За таких обставин, адміністративний матеріал підлягає поверненню для дооформлення в порядку ст. 278 КУпАП.
Керуючись ст.256, ст.124, ст.278 КУпАП, -
Адміністративні матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.124КУпАП повернути в Управління патрульної поліції вЧеркаській області Департаменту патрульної поліції для дооформлення та направити до належного суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси О.І.Кончина