Справа № 712/15306/25
Провадження № 2-а/712/291/25
про залишення позовної заяви без руху
10 листопада 2025 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Пономар В.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
До Соснівського районного суду м. Черкаси надійшла позовна заява за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.
Перевіривши матеріали позовної заяви та долучених до неї документів, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України позовна заява з формою та змістом повинна відповідати вимогам ст. 160-161 КАС України.
Згідно із ч. 9 ст. 160 КАС України, у позовній заяві, окрім відомостей, визначених ч. 1-8 цієї статті, можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору
Так, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні , зокрема, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України).
Згідно положень КАС України існує загальна підсудність за місцезнаходженням відповідача (ст. 26 КАС України), альтернативна підсудність за вибором позивача (ст. 25 КАС України) та виключна підсудність (ст. 27 КАС України).
За загальним правилом, визначеним ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань) вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Також, ч. 2 ст. 26 КАС України визначено, що позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Таким чином, вищезазначена позовна заява належить до територіальної юрисдикції (підсудності) місцевого загального суду як адміністративного суду за вибором позивача за його зареєстрованим місцем проживання або за місцезнаходженням відповідача.
Із відповіді № 1978760 від 06.11.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру вбачається, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Золотоніського районного суду Черкаської області. Водночас, із позовної заяви вбачається, що місцезнаходження відповідача Департаменту патрульної поліції за адресою: вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, яка належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Солом'янського районного суду м. Києва.
Підсумовуючи вищевикладене, вищезазначений позов не підсудний Соснівському районному суду за правилами територіальної підсудності, а тому позивачу необхідно визначитись, до якого саме суду він бажає звернутись (за його зареєстрованим місцем проживання або за місцезнаходженням відповідача).
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. (ч. 1, 2 ст. 169 КАС України).
Керуючись ст. 5, 160-161, 169, 256, 286, 294 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних в мотивувальній частині ухвали недоліків, який не може перевищувати п'ять днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.О. Пономар