Рішення від 19.11.2025 по справі 572/1660/25

Справа № 572/1660/25

2/572/837/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року м. Сарни

Сарненський районний суд Рівненської області

одноособово суддя Березень Ю. В.

за участю секретаря судового засідання Тарасюк О. М.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Міністерства оборони України про встановлення факту перебування на утриманні, -

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернулася до відповідачів з цивільним позовом, в якому просила встановити факт перебування позивачки ОСОБА_2 на утриманні ОСОБА_4 з червня 2022 року до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 . Необхідність встановлення в судовому порядку вказаного факту обґрунтувала її правом отримання одноразової грошової допомоги після загибелі ОСОБА_4 , з яким проживала однією сім'єю.

В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 позов підтримала, просила його задовольнити, дала пояснення про обставини, викладені у заяві.

Відповідачка ОСОБА_3 подала заяву, в якій позов визнала в повному обсязі, просила його задовольнити.

Представник відповідача - Міністерства оборони України направив суду відзив на позов, в якому просив слухати справу у його відсутність. Зазначив, що метою звернення позивачкою до суду та встановлення відповідно факту є отримання одноразової грошової допомоги. Позивачка вправі претендувати на такий вид допомоги, якщо перебувала на повному утриманні ОСОБА_4 , або якщо одержувала від загиблого допомогу, яка була для неї постійним основним джерелом засобів до існування. У вирішенні справи покладався на розсуд суду.

Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 подав відзив на позов, в якому зазначив, що за результатами розгляду заяв членів сім'ї загиблого ОСОБА_4 , відповідачем 11 жовтня 2023 року був підготовлений висновок, згідно якого на момент подання документів право на отримання допомоги внаслідок загибелі ОСОБА_4 мали двоє осіб - ОСОБА_5 (мати) та ОСОБА_6 (донька). Позивачка ОСОБА_2 могла б претендувати на одноразову допомогу, якщо б перебувала на повному утриманні ОСОБА_4 , або якщо б одержувала від загиблого допомогу, яка була для неї постійним основним джерелом засобів до існування.

Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 направив суду відзив, в якому позов заперечував. право на призначення допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого. Відповідно до наданих документів, позивачка не відноситься до жодної із категорій. ОСОБА_2 не являється особою, яка має право на пенсію по втраті годувальника (не являється утриманцем), а отже не набула право на одноразову грошову допомогу після загибелі ОСОБА_4 . Крім цього, ОСОБА_2 звернулась із заявою про виплату одноразової допомоги як представник неповнолітньої дочки ОСОБА_6 , а не від свого імені.

Встановивши фактичні обставини, визначивши зміст спірних правовідносин, давши оцінку доказам, на підставі яких встановлені відповідні обставини, суд прийшов до висновку, що позов є необґрунтованим, у його задоволенні слід відмовити.

Рішенням Сарненського районного суду Рівненської області від 17 вересня 2024 року у справі №572/2899/23, яке не оскаржувалось та набрало законної сили 17 жовтня 2024 року, встановлений факт постійного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 , та позивачки ОСОБА_2 з листопада 2005 року до часу відкриття спадщини в АДРЕСА_1 .

Згідно свідоцтва про народження від 10 жовтня 2012 року серії НОМЕР_1 , виданого виконкомом Ремчицької сільської ради Сарненського району Рівненської області батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .

ОСОБА_4 (військовослужбовець) помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 19.06.2023 серії НОМЕР_2 , виданим Сарненським відділом ДРАЦС у Сарненському районі рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис №370.

Причиною смерті військовослужбовця ОСОБА_4 стали травми, отримані ним ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання бойового завдання, пов'язаного з захистом Батьківщини, що підтверджується Актом службового розслідування та витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 200 від 19 липня 2023 року, лікарським свідоцтвом про смерть № 1564 від 15 червня 2023 року.

19 вересня 2023 року ОСОБА_2 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_5 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_6 із заявою про виплату одноразової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_4 , який був військовослужбовцем.

Відомості про письмове звернення ОСОБА_2 до відповідачів із вимогою про виплату їй одноразової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_4 позивачкою та її представником не надані, натомість згідно доводів позовної заяви про відмову у прийнятті документів відповідачем було заявлено усно.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 41 Закону №2232-ХІІ передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII.

Закон №2011-XII (в редакції на дату загибелі військовослужбовця) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Частиною першою статті 16 Закону №2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

За правилами частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Частиною 3 статті 16-2 Закону №2011-XII передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (статтю 16-2 доповнено пунктом 3 згідно із Законом №2489-IX від 29.07.2022, застосовується з 24.02.2022).

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 по цей час продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.

Згідно з частинами шостою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону №2011-XIІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначається Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою КМУ від 25.12.2013 №975.

За приписами пункту 3 Порядку №975 (у редакції, чинній на дату загибелі військовослужбовця) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Згідно з підпунктом 1 пункту 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до пункту 5 Порядку №975 (у редакції, чинній на дату загибелі військовослужбовця) одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Як передбачено пунктом 10 Порядку №975, члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому-шістнадцятому згаданого пункту, та копію відповідного рішення суду.

Аналіз правових норм Закону №2011-ХІІ та Порядку №975 свідчать про те, що держава має забезпечити рівні та справедливі соціально-правові гарантії для усіх членів сімей військовослужбовців, що загинули (померли) через виконання ними обов'язків військової служби.

За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника).

Отже, одноразова грошова допомога виплачується: 1) членам сім'ї військовослужбовця; 2) якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Ці висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21.

Коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, визначене статтею 16-1 Закону №2011-XII, а саме: члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (в редакції статті 16-1, чинній на дату смерті військовослужбовця).

Обставину, що причина смерті ОСОБА_4 пов'язана із захистом Батьківщини, відповідачі не заперечують.

Спірним питанням у межах розгляду цієї справи є те, чи належить позивачка до членів сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, які відповідно до статті 16-1 Закону №2011-XII мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21, застосовуючи положення статей 1, 3 Сімейного кодексу України, зазначила, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі №287/167/18-ц (провадження №14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі №290/289/22-ц (провадження №61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судовому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належить встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Факт спільного проживання позивачки з померлим військовослужбовцем однією сім'єю з листопада 2005 року по день смерті встановлений за правилами Цивільного процесуального кодексу України рішенням Сарненського районного суду Рівненської області від 17 вересня 2024 року у справі №572/2899/23.

У подальшому законодавець Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" від 09.12.2023 №3515-IX виклав статтю 16-1 Закону №2011-XII у редакції, в якій відповідно до пункту 4 цієї статті передбачив, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивачка звернулась до відповідача із усним зверненням про виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка як дружина загиблого, на що відповідач запропонував надати документи на підтвердження її знаходження на утриманні позивача.

В зв'язку з цим позивачка звернулась до суду з цивільним позовом, в якому в порядку позовного провадження просила встановити факт її перебування на утриманні загиблого відповідно до Закону №2011-XII.

Разом з тим, положення частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII передбачають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, зокрема і одного із подружжя, який не одружився вдруге та, як зазначалось раніше, факт того, що позивачка є одним із подружжя встановлено судом.

Ураховуючи, що судом у справі №572/2899/23 встановлено, що позивачка проживала з ОСОБА_4 до моменту його смерті однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, вони вели спільне господарство, разом виховували їх спільну дитину, слід прийти до висновку, що необхідності встановлення іншого факту - перебування на утриманні загиблого немає (рішення суду, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого надають особи, які не були членами сім'ї загиблого, але перебували на його утриманні), позивачкою обраний неефективний спосіб захисту порушеного права, у задоволенні позову слід відмовити.

ОСОБА_2 набула право на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_4 , з яким вони проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, оскільки цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; для захисту порушеного права позивачка вправі звернутись до відповідачів із заявою про виплату одноразової грошової допомоги з цієї підстави.

З метою ефективного захисту порушеного права позивачки слід зобов'язати відповідачів розглянути заяву позивачки та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки суду.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 263, 265 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову представника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_6 ), ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_7 ), Міністерство оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітряних сил, 6, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 00034022) про встановлення факту перебування на утриманні ОСОБА_4 .

Роз'яснити ОСОБА_2 , що для захисту невизнаного права вона вправі звернутись до відповідачів із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_4 , з яким вони проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, оскільки цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , Міністерство оборони України розглянути заяву позивачки та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Рівненського апеляційного суду через Сарненський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене19 листопада 2025 року.

Суддя: Березень Ю. В.