Рішення від 18.11.2025 по справі 571/2630/25

Справа № 571/2630/25

Провадження № 2-о/571/51/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року селище Рокитне

Рокитнівський районний суд Рівненської області, в складі судді одноособово Комзюк А.Ф., за участі секретаря судового засідання Гордійчук Т.О, заявника ОСОБА_1 , представника заявника-адвоката Рибалко Н.О. (в режимі відеконференції), розглянувши за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України, Рокитнівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту родинних відносин.

В обґрунтування поданої заяви заявник зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Глинне Рокитнівського (на даний час Сарненського) району Рівненської області народився ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 11.12.2000 Серія НОМЕР_1 , виданим Глиннівською сільською радою Рокитнівського району Рівненської області, про що у книзі записів актів громадянського стану про народження 11.12.2000 зроблено відповідний запис за №143. Свідоцтво містить записи про те, що матір'ю дитини є ОСОБА_1 , яка є заявницею у даній справі, а батьком - ОСОБА_3 .

Зважаючи на факт народження дитини в не зареєстрованому у встановленому законом порядку шлюбі, свідоцтвом про встановлення батьківства від 11.12.2000 Серія НОМЕР_2 , виданим Глиннівською сільською радою Рокитнівського району Рівненської області, підтверджується, що громадянин України ОСОБА_3 визнаний батьком дитини ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у громадянки ОСОБА_1 , про що в книзі реєстрації актів про встановлення батьківства 11.12.2000 зроблено запис.

13.08.2020 батько ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер в с. Глинне Рокитнівського району Рівненської області.

У травні 2024 року заявник отримала сповіщення від ІНФОРМАЦІЯ_4 про те, що її син, солдат ОСОБА_2 , 2000 р.н., стрілець-санітар військової частини НОМЕР_3 03.05.2024 загинув у Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. Мечника внаслідок отриманих 25.04.2024 поранень в районі населеного пункту Невське Сватівського району Луганської області під час виконання бойового завдання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

У шлюбі ОСОБА_2 ніколи не перебував та дітей не мав в силу свого молодого віку.

Маючи право на отримання передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 №168 одноразової грошової у разі загибелі члена сім'ї - військовослужбовця, в березні 2025 року заявник як єдина особа, яка претендувала на це право, звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про її призначення та виплату.

Однак, за змістом витягу з протоколу засідання комісії МОУ з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.05.2025 №114/168, за результатом розгляду документів ОСОБА_1 комісією вирішено призначити одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого 25.04.2024 у період дії воєнного стану, солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 09.05.2024 та витягу ВЛК від 27.02.2025 №689 в розмірі 1/2 частини 15 000 000,00 гривень, в сумі 7 500 000,00 гривень.

28.07.2025 Головним управлінням соціальної підтримки Міністерства оборони України було розглянуто питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .. У межах своїх повноважень Головне управління повідомило, що Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, на підставі поданих документів прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 1/2 частини 15 000 000,00 гривень, а саме 7 500 000,00 гривень (протокол від 30.05.2025 №114/168).

Листом Міністерства оборони України від 28.07.2025 №220/13/23291 повідомлено, що згідно з висновком та доповіддю ІНФОРМАЦІЯ_7 є наявні розбіжності у написанні прізвища батька загиблого ОСОБА_2 , а саме: у свідоцтві про смерть (№ НОМЕР_5 від 17.08.2020) прізвище батька вказано як « ОСОБА_5 », у свідоцтві про народження - « ОСОБА_6 », тоді як прізвище загиблого сина - « ОСОБА_6 ». Внаслідок цього відповідна частка одноразової грошової допомоги у розмірі 1/2 залишається нерозподіленою через відсутність підтвердження родинних відносин між загиблим та його батьком.

З метою усунення розбіжностей в частині зазначення правильного прізвища батька загиблого воїна вона звернулась до Рокитнівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 143 від 11 грудня 2000 року, складеного виконавчим комітетом Глиннівської сільської ради Рокитнівського району Рівненської області, а саме - про зміну прізвища батька з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ».

Листом від 16.04.2025 №295/61-34.13.05-06-08 заявниці було відмовлено у внесенні таких змін, оскільки надані документи та актові записи, що зберігаються в архіві відділу, не підтверджують факту, який вона вимагала встановити.

Зважаючи на те, що в актовому записі про народження загиблого воїна ОСОБА_2 від 11.12.2000 №143; документах сільської ради, які підтверджують факт виховання ОСОБА_2 ; свідоцтві про смерть від 17.08.2020 Серія НОМЕР_6 ; наявна помилка в частині зазначення прізвища його батька - ОСОБА_5 замість правильно вказаного ОСОБА_6 , неможливо підтвердити факт його смерті та наявності виключно неї як однієї особи першого ступеня споріднення - для отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її сина, як військовослужбовця та для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Покликаючись на норми Цивільного процесуального кодексу України, правові позиції Верховного Суду, рішення Європейського суду з прав людини, заявник просила: встановити факт родинних відносин про те, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , був батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який загинув під час захисту Батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Ухвалою суду від 17.09.2025 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 подану заяву підтримала та просила задовольнити.

Представник заявника-адвокат Рибалко Н.О. заяву підтримав, посилаючись на обставини викладені у заяві та доповнив, що в позасудовому порядку заявниця намагалася встановити даний факт, однак їй було відмовлено. Встановлення зазначеного факту необхідно заявниці для отримання повного розміру одноразової допомоги у зв'язку із загибеллю сина. Просить заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин задовольнити.

Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_9 в судове засідання не з'явився, 17.10.2025 до суду подано письмові пояснення у яких зазначено, що факт родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1 ст. 256 ЦПК) встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Звертаю увагу суду, що позивачем вказано мету даної заяви, а саме реалізація права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця.

Так, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану (далі - Постанова №168) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Разом з тим, у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: - батьки; - один із подружжя, який не одружився вдруге; - діти, які не досягли повноліття; - утриманці загиблого (померлого).

Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 визначено вичерпний перелік осіб, які мають право на визначену цією постановою компенсацію і під жодну з категорій осіб позивачка не підпадає.

Крім того вказують, що Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 р. № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства («Kalacheva v. Russia», заява № 3451/05, § 34, рішення ЄСПЛ від 07 травня 2009 року).

Аналогічний правовий висновок наведений Верховним Судом у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 28 листопада 2019 року у справі №601/1140/15-ц (провадження № 61-6989св19).

Просили врахувати пояснення ІНФОРМАЦІЯ_7 при прийнятті рішення по даній справі.

Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився. 17.11.2025 подано пояснення по справі у яких зазначено, що Метою встановлення факту, що має юридичне значення є реалізація права на отримання одноразової грошової допомоги у повному обсязі.

Родинні відносини - кровний зв'язок між людьми, з наявністю якого закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків. Виходячи з вимог діючого Цивільного кодексу України поняттями "родичі", "родинні стосунки" охоплюється коло осіб, які пов'язані між собою певним ступенем споріднення. Такими особами можуть бути близькі родичі за походженням, зокрема, батьки, діти, баба, дід, прабаба, прадід, внуки, правнуки, брат та сестра (повнорідні і неповнорідні), двоюрідні брати та сестри, тітка, дядько, племінниця, племінник. Усиновлений та усиновлювач прирівнюються до родичів за походженням. Законодавство України не встановлює вичерпного переліку документів, які підтверджують родинні стосунки, а тому вони визначаються в кожному випадку окремо, в залежності від ступеня їх споріднення.

Доказами, що підтверджують факт родинних відносин, можуть бути (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, по господарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб); довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану; пояснення свідків (постанова Верховного Суду від 11.02.2022 у справі №947/22756/19).

Посилаючись на правові позиції Верховного суду, просили врахувати дані пояснення при вирішенні справи, ухвалити законне та обґрунтоване рішення, судовий розгляд справи просили здійснювати без участі представника Міністерства оборони України.

Представник заінтересованої особи - Рокитнівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в судове засідання не з'явився, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не надходило.

Заслухавши пояснення заявника, представника заявника, свідків, дослiдивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд зазначає наступне.

За приписами п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_10 в с.Глинне, Рокитнівського (нині Сарненського) району Рівненської області, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 . В графі батько зазначено ОСОБА_3 , мати ОСОБА_1 (а.с.13).

Відповідно до свідоцтва про встановлення батьківства серія НОМЕР_2 від 11.12.2000 року, ОСОБА_3 визнано батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_10 у ОСОБА_1 (а.с.14).

Відповідно до сповіщення від ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.05.2024 року, ОСОБА_1 повідомлено, про те що її син, солдат ОСОБА_2 , 2000 р.н., стрілець-санітар військової частини НОМЕР_7 03.05.2024 загинув у Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. Мечника внаслідок отриманих 25.04.2024 поранень в районі населеного пункту Невське Сватівського району Луганської області під час виконання бойового завдання, пов'язаного із захистом Батьківщини (а.с.16).

Згідно лікарського свідоцтва про смерть №323 від 03 травня 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Дніпро; смерть настала у стаціонарі (а.с.17-18).

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживав у АДРЕСА_1 з 24 вересня 2000 року по 09 травня 20204року, що підтверджується довідкою Березівської сільської ради Сарненського району Рівненської області №4644 від 05.09.2025 року (а.с.25).

ОСОБА_7 народився ІНФОРМАЦІЯ_11 в с.Глинне, Рокитнівського району Рівненської області, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_8 . В графі батько зазначено ОСОБА_3 , мати ОСОБА_1 (а.с.21).

ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_12 в с.Глинне, Рокитнівського району Рівненської області, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_9 . В графі батько зазначено ОСОБА_3 , мати ОСОБА_1 (а.с.20).

ОСОБА_4 , народився ІНФОРМАЦІЯ_13 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_10 від 24.05.1965 року (а.с.22).

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживав у АДРЕСА_2 з 25 квітня 1965 року по 13 серпня 2020 року, що підтверджується довідкою Березівської сільської ради Сарненського району Рівненської області №4643 від 05.09.2025 року (а.с.24).

Згідно довідки Березівської сільської ради Сарненського району Рівненської області №4648 від 05.09.2025 року, ОСОБА_4 проживав разом із своєю дружиною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_14 та спільними дітьми: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .. 18.07.2014 року ОСОБА_14 разом із ОСОБА_12 та ОСОБА_13 вибула із господарства 206 ( у якому проживала з ОСОБА_4 ) у господарство 334, та проживала окремо від чоловіка (а.с.26).

Згідно копії свідоцтва для багатодітних сімей №005387 від 08.11.2010 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 мали статус багатодітної сім'ї. Їх діти: ОСОБА_10 , 1993 р.н.; ОСОБА_11 ,1995 р.н., ОСОБА_12 , 1998 р.н.; ОСОБА_13 , 2000 р.н. (а.с.27).

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_19 в с.Глинне, Рокитнівського району Рівненської області, про що свідчить свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_6 (а.с.23).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, від 08.08.2022 року, яке зареєстровано в реєстрі за №783, спадкоємцем майна ОСОБА_4 , 1965 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_19 , є його дочка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_20 . Спадщина на яку видано свідоцтво складається із: житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_2 . Даний житловий будинок належав спадкодавцю на праві приватної власності (а.с.28).

Свідок ОСОБА_8 показала суду, що її батьком є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_19 . У свідоцтві про народження її та братів прізвище батька було записано як ОСОБА_6 . Однак, згідно паспорта громадянина України батька значився як ОСОБА_5 . На дану розбіжність ніхто не звертав уваги, оскільки жодних труднощів у побуті не виникало. Після смерті батька вона прийняла спадщину не зважаючи на те, що прізвище у батька ОСОБА_5 , а у неї ОСОБА_6 .

Свідок ОСОБА_7 дав показання, аналогічні показанням свідка ОСОБА_8 та доповнив, що після смерті батька за оформленням спадщини він не звертався.

Встановлені обставини у справі свідчать, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 є батьком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_22 у Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім.Мечника внаслідок отриманих поранень під час виконання бойового завдання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

Відповідно до ст. 16 та ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» члени сім'ї загиблого мають право на отримання одноразової грошової.

Відповідно до наказу Міністра оборони України від 25.01.2023 №45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних сил України в період дії воєнного стану» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям підчас дії воєнного стану» (далі - Постанова №168), що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання одноразової грошової допомоги визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця. Заява подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки незалежно від місця реєстрації заявника.

За змістом абз. 1 п. 2 постанови №168 особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через три роки після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень.

Не є спірним у даній справі той факт, що заявниця ОСОБА_1 є матір'ю загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 та відповідно у неї наявне право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з його загибеллю.

Згідно витягу з протоколу засідання комісії МОУ з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.05.2025 №114/168, за результатом розгляду документів ОСОБА_1 комісією вирішено призначити одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого 25.04.2024 у період дії воєнного стану, солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 09.05.2024 та витягу ВЛК від 27.02.2025 №689 в розмірі 1/2 частини 15 000 000,00 гривень, в сумі 7 500 000,00 гривень (а.с.34).

Листом Міністерства оборони України від 28.07.2025 №220/13/23291 повідомлено адвоката Назара Рибалко про те, що у Головному управлінні соціальної підтримки Міністерства оборони України за дорученням розглянуто адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 .

В межах своїх повідомлено, що Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, на підставі поданих документів прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в розмірі 1/2 частини 15 000 000,00 гривень, а саме 7 500 000,00 гривень (протокол від 30.05.2025 № 114/168).

Згідно з висновком та доповіддю ІНФОРМАЦІЯ_7 є наявні розбіжності у написанні прізвища батька загиблого ОСОБА_2 , а саме: у свідоцтві про смерть (№ НОМЕР_5 від 17.08.2020) прізвище батька вказано як « ОСОБА_5 », а у свідоцтві про народження « ОСОБА_6 », тоді як загиблий - ОСОБА_6 . Тому відповідна частка одноразової грошової допомоги 1/2 залишається нерозподілена.

Для призначення одноразової грошової допомоги в повному обсязі, необхідно усунути розбіжності в персональних даних батька загиблого та повторно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який здійснював збір і обробку документів (а.с.35).

Згідно повідомлення Рокитнівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області від 16.04.2025 №295/61-34.13-05-06-08, ОСОБА_1 повідомлено, що відділ не має можливості розглянути заяву щодо внесення змін до актового запису про народження №143 від 11 грудня 2000 року, складений виконавчим комітетом Глиннівської сільської ради Рокитнівського району рівненської області, змінити прізвище батька з ОСОБА_5 на ОСОБА_15 , як так документи що надані та актові записи , що зберігаються в архіві відділу, не можуть підтвердити факт, який вимагається у заяві (а.с.19).

Відповідно до п. 1.16 розділу І та п. 3.12 розділу ІІІ Правил внесення змін до Документ сформований в системі актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, роз'яснено право звернутися до суду для встановлення цього факту (а.с.19).

Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

У постанові від 19 жовтня 2020 року у справі № 161/3933/18 Верховний Суд зазначив, що у судовому порядку підлягають встановленню юридичні факти, які мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Залежно від обставин юридичні факти за критерієм їх правових наслідків розрізняють на: правовиникаючі, правозмінюючі, правопризупиняючі, правовідновлюючі, правоприпиняючі.

Факти, що підлягають встановленню судом, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи матиме він правові наслідки.

Встановлено, що встановлення факту родинних відносин необхідно заявниці для реалізації права на отримання нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 та для реалізації інших соціальних гарантій передбачених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто вказаний факт породжує юридичні наслідки.

Аналізуючи встановлені обставини у справі та правові норми, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви.

Керуючись ст.ст.264, 265, 315,354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_19 , є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , який загинув під час захисту Батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_22 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Сторони по справі:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_11 .

Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , юридична адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_12 .

Заінтересована особа: Міністерство оборони України, юридична адреса: 03168 м.Київ, проспект Повітряних Сил, буд.6, код ЄДРПОУ 00034022.

Заінтересована особа:Рокитнівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, юридична адреса: 34200, Рівненська область, Сарненський район, с-ще Рокитне, вул.Незалежності,буд.15, код ЄДРПОУ 34743191.

Повне рішення буде складено 21.11.2025.

Суддя А.Ф.Комзюк