Справа № 569/20756/24
1-кс/569/8666/25
19 листопада 2025 року Рівненський міський суду Рівненської області
у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Рівне клопотання прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії покладених обов'язків щодо
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рівне, Рівненської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого, раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України,
Прокурор відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії обов'язків відносно, підозрюваного ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України в межах строку досудового розслідування.
В обґрунтування клопотання вказав, що слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022180000000053 від 22.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України.
Із матеріалів клопотання вбачається, що у зв'язку з початком 24.02.2022 військової агресії російської федерації проти України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, ст.ст. 2, 5, 6 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України ОСОБА_5 від 24.03.2022 № 64/2022 (далі - Указ), з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан строком на 30 діб.
Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 затверджено Указ Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та ст.ст. 2, 5, 6 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався.
Одночасно із введенням в Україні військового стану з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Указом Президента України ОСОБА_5 (далі - Указ) від 24.02.2022 № 69/2022, який затверджено Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, оголошено проведення загальної мобілізації на території України строком 90 діб.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 № 3857-XII, перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону.
Частиною другою вказаної статті, визначено, що правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
Відповідно до абз. 1 п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724) (далі - Правила), перетинання громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
Водночас, згідно з абз. 4 п. 2 Правил у випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни, крім паспортних документів, повинні мати також підтверджуючі документи.
Згідно з п.п. 2-8 Правил, у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
Рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовими адміністраціями за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів: військових, правоохоронних органів; військових адміністрацій; медичних закладів; відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.
Рішення про виїзд за межі України, яке дає можливість перетину державного кордону, приймається на строк не більше шести місяців.
Мінінфраструктури або обласні, Київська міська військові адміністрації надсилають до Адміністрації Держприкордонслужби рішення про виїзд за межі України зазначених в абзаці першому цього пункту осіб для врахування під час їх виїзду за межі України.
Особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів з дня перетину державного кордону.
У разі перевищення строків перебування осіб за кордоном та/або зміни мети виїзду за кордон, що встановлені цим пунктом, Мінінфраструктури та військові адміністрації скасовують своє рішення про виїзд за межі України відповідних осіб протягом семи робочих днів з моменту встановлення фактів зазначених порушень.
У разі непідтвердження мети поїздки уповноважені службові особи Держприкордонслужби відмовляють особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, у перетинанні державного кордону в порядку, визначеному частиною першою ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль».
Так, ОСОБА_4 , будучи віце-президентом Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP» (республіка Польща), діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , в період липня-листопада 2022 року, достовірно знаючи, що у військовозобов'язаних осіб (клієнтів), які мали намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях» відповідно до п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724), надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, забезпечив незаконне переправлення осіб через державний кордон України під приводом ввезення на територію України з-за кордону гуманітарної допомоги в розпорядження Рівненської обласної адміністрації, без будь-якого наміру забезпечити ввезення такої допомоги, та з використанням печатки для виготовлення документів подав до Рівненської обласної військової адміністрації за адресою: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, листи-рекомендації для внесення до системи «Шлях» як водіїв волонтерів від Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP» інформації щодо 5 (п'яти) військовозобов'язаних осіб (клієнтів) призовного віку, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які незаконно перетнули державний кордон України та в зворотному напрямі не повернулися.
Зокрема, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 13 липня 2022 року, ОСОБА_4 як віце-президент Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP», діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_7 , від імені керівника Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_7 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону від Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP» для Рівненської обласної адміністрації, з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають можливість виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 284 від 14.07.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_7 у систему «Шлях», ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
Далі, 18 липня 2022 року о 05 год 36 хв, ОСОБА_7 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_6 , який діяв за попередньою змовою із ОСОБА_4 використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 284 від 14.07.2022 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_1 , незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Чоп (Тиса)», що розташований в Закарпатській області, та у подальшому не повернувся до України, порушивши вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Окрім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 12 серпня 2022 року, ОСОБА_4 на виконання єдиного злочинного умислу, направленого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_11 , діючи від імені керівника Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_11 як водієм для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону від Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP» для Рівненської обласної військової адміністрації з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 324 від 19.08.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_11 у систему «Шлях», ОСОБА_4 передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
Далі, 24 серпня 2022 року о 33 год 31 хв, ОСОБА_11 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_4 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 324 від 19.08.2022 та додатки до нього, як пасажир пасажирського автобуса з реєстраційним номером КТА6767С незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Шегині», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, порушивши вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Також, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 12 вересня 2022 року, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , на виконання спільного злочинного умислу, направленого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_8 , діючи від імені керівника Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_8 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону від Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP» для БО БФ «Волонтерський центр - Ейрена», з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 429 від 15.09.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_8 у систему «Шлях», ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_6 віддав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
Далі, 21 вересня 2022 року о 00 год 04 хв, ОСОБА_8 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_6 , який діяв за попередньою змовою із ОСОБА_4 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 429 від 15.09.2022 та додатки до нього, як пасажир пасажирського автобуса з реєстраційним номером НОМЕР_2 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Угринів», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, порушивши вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Окрім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 21 жовтня 2022 року, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , на виконання спільного злочинного умислу, направленого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_9 від імені керівника Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_9 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону від Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP» для Рівненської обласної військової адміністрації, з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину ОСОБА_9 державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 516 від 21.10.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_9 у систему «Шлях», ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_6 , передали останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надали поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
Далі, 28 жовтня 2022 року о 04 год 04 хв, ОСОБА_9 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_6 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_4 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 516 від 21.10.2022 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_3 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Угринів», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, порушивши вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Також, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 9 листопада 2022 року, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , на виконання спільного злочинного умислу направленого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_10 , від імені керівника Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_10 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону від Фонду «FUNDACJA REYBUDHELP» для Рівненської обласної військової адміністрації з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину ОСОБА_12 державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме, наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 554 від 10.11.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_10 у систему «Шлях», ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_6 передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
Далі, 13 листопада 2022 року о 18 год 28 хв, ОСОБА_10 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_6 , який діяв за попередньою змовою із ОСОБА_4 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 554 від 10.11.2022 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_4 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, порушивши вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Загалом, у період упродовж липня-грудня 2022 року за зверненнями від імені благодійної організації «FUNDACJA REYBUDHELP» (республіка Польща), які подавалися до Рівненської обласної державної адміністрації про включення до системи «Шлях» відповідних громадян як водіїв-волонтерів, здійснили виїзд за межі території України до країн Євросоюзу 28 осіб призовного віку.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у незаконному переправленні осіб через державний кордон України шляхом надання засобів та усунення перешкод для їх переправлення, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України.
26.09.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_1 , громадянину України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.
29.09.2025 слідчим суддею Рівненського міського суду Рівненської області підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 25.11.2025 з можливістю внесення застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121 120 гривень.
29.09.2025 підозрюваного ОСОБА_4 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та покладено на останнього обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави строком до 25.11.2025.
Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 2 ст. 332 КК України, а саме незаконне переправлення осіб через державний кордон України шляхом надання засобів та усунення перешкод для їх переправлення, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення - протоколами за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_4 , в ході яких зафіксовано розмови з іншими учасниками групи щодо незаконного організації переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, обговорення порядку оформлення вищевказаних осіб як водіїв для доставлення гуманітарних вантажів від імені фонду « ІНФОРМАЦІЯ_2 », порядок внесення їх до системи «Шлях» через обласні військові адміністрації, інструктування вказаних осіб щодо правил поведінки та порядку спілкування під час перетину пунктів пропуску, та подальшого виїзду за межі України, тощо; інформацією, щодо незаконного перетину осіб через державний кордон України; інформацією, щодо фактів внесення відомостей до системи «Шлях», встановлення фактів переправлення осіб через кордон, тощо. незаконного перетину осіб через державний кордон України; протоколами проведення обшуку за місцем проживання підозрюваних осіб; протоколами оглядів речових доказів - мобільних телефонів, ноутбука, які були вилучені в ході проведення обшуків, в ході яких встановлено наявність переписок та фотозображень, щодо організації незаконного перетину кордону; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Посилання на один або декілька ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання ризикам.
Ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1, 2, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування продовження обов'язків згідно обраного запобіжного заходу ОСОБА_6 покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, у якому підозрюється.
Виклад обставин щодо наявності одного або декількох ризиків.
Обґрунтування ризику, передбаченого п.1 ч.1 ст.177 КПК України, тобто переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, є те, що відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 332 КК України відносяться до категорії тяжких кримінальних правопорушень, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 7 років. Тяжкість ймовірного покарання та суворість можливого вироку значно підвищують ймовірність ризику переховування від органів досудового розслідування та/або суду. З матеріалів провадження також вбачається, що підозрюваний володіє паспортом для виїзду за кордон, певний час являвся віце-президентом фонду «FUNDACJA REYBUDHELP», а тому обізнаний з правилами перетину державного кордону, має змогу його перетинати як законно так і в не законний спосіб. Враховуючи воєнний стан в Україні, підозра у вчинені резонансного злочину, вчиненого під час такого стану, з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави та завдав негативного результату обороноздатності держави під час прямої воєнної агресії, існує ризик втечі підозрюваного за межі України з метою переховування від органу досудового розслідування та суду.
Обґрунтування ризику, передбаченого п.2 ч.1 ст.177 КПК України, тобто знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, є те що ОСОБА_4 підозрюється у організації та незаконному переправленні осіб через державний кордон України, вчинене під час воєнного стану, а в ході досудового розслідування, на даний час не встановлено весь механізм переправлення осіб через державний кордон України, не встановлено також і всіх інших учасників вказаної групи осіб, а тому, існує ризик того, що підозрюваний знищить, сховає або спотворить інші речі та документи, які мають відношення до вчинення кримінального правопорушення. Такими речами і документами є чорнові записи, фіктивні документи щодо виїзду за кордон, грошові кошти отримані злочинним шляхом, печатки та банківські картки тощо.
Обґрунтування ризику, передбаченого п.4 ч.1 ст.177 КПК України, тобто перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, є те, що ОСОБА_4 відомі анкетні дані свідків, а саме осіб, яких він незаконно переправляв через державний кордон, відомі місця їх проживання, мобільні телефони, а тому останній у разі незастосування до нього запобіжного заходу, він може незаконно впливати на свідків шляхом залякування, чинити на них тиск з метою їх залякування щодо відмови від дачі показань, під час досудового розслідування так і під час розгляду кримінального провадження у суді. Крім того, на даному етапі досудового розслідування не встановлені всі особи, які входять до групи осіб, причетних до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, а тому ОСОБА_4 буде незаконно впливати на свідків та очевидців через інших осіб. Тому, існує ризик того, що підозрюваний буде перешкоджати кримінальному провадженню.
Обґрунтування неможливості запобігання ризикам, зазначеним в клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів:
Застосування застави зможе забезпечити своєчасного проведення основних слідчих дій, контролю за місцем перебування обвинуваченого та забезпечить виконання процесуальних обов'язків.
Обґрунтування необхідності покладення на підозрюваного конкретних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КК України:
26.09.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_1 , громадянину України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.
29.09.2025 слідчим суддею Рівненського міського суду Рівненської області підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 25.11.2025 з можливістю внесення застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121 120 гривень.
29.09.2025 підозрюваного ОСОБА_4 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та покладено на останнього обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави строком до 25.11.2025.
Покладені обов'язки не є обтяжливими щодо підозрюваного та в достатній мірі забезпечують його належну процесуальну поведінку, виконання ним його процесуальних обов'язків. Підозрюваний не порушував покладені на нього обов'язки, що, в свою чергу, свідчить про те, що застосований слідчим суддею запобіжний захід до ОСОБА_4 є таким, що достатньою мірою гарантує виконання покладених обов'язків, забезпечує належну процесуальну поведінку в кримінальному провадженні.
Покладення обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідне з метою забезпечення дієвості запобіжного заходу, запобігання існуючим ризикам переховування від суду та незаконного впливу на потерпілих, свідків у цьому кримінальному провадженні, та ефективності здійснення кримінального провадження. Покладення на обвинуваченого саме таких обов'язків дасть можливість здійснювати контроль за його належною процесуальною поведінкою.
Для забезпечення явки підозрюваного до слідчого, прокурора та до суду та своєчасного проведення слідчих дій по кримінальному провадженню необхідно покласти на ОСОБА_4 наступні обов'язки: не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; прибувати до слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні чи/або суду, за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про зміну місця проживання чи фактичного перебування та роботи; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про відлучення з місця проживання у разі необхідності, крім відвідування закладів охорони здоров'я; утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , та підозрюваними ОСОБА_17 , та ОСОБА_6 у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Прокурор та слідчий у судовому засіданні підтримав клопотання, просив задоволити в межах строку досудового розслідування.
В судовому засіданні підозрюваний не заперечували проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку прокурора, підозрюваного та дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення із наступних підстав.
Судом встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022180000000053 від 22.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України.
26.09.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_1 , громадянину України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.
29.09.2025 слідчим суддею Рівненського міського суду Рівненської області підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 25.11.2025 з можливістю внесення застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121 120 гривень.
29.09.2025 підозрюваного ОСОБА_4 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та покладено на останнього обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави строком до 25.11.2025.
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області від 19 листопада 2025 року у кримінальному провадженні №42022180000000053 від 22.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України продовжено строк досудового розслідування до чотирьох місяців, тобто до 26 січня 2026 року.
Згідно зі ст.ст.176-178, 182, 194, 196 КПК України, строк дії запобіжного заходу у вигляді застави не визначено.
Разом з тим, відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
Частиною 6 ст.194 КПК України встановлено, що обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
Таким чином, враховуючи надані органом досудового розслідування докази довели наявність обставин для продовження строку дії обов'язків, покладеного на підозрюваного ухвалою від 29 вересня 2025 року та наявність підстав, передбачених ч.3 ст.199 КПК України, слідчий суддя вважає, що клопотання слід задовольнити та продовжити строк дії обов'язків щодо підозрюваного ОСОБА_4 в межах строку досудового розслідування до 17 січня 2026 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 182, 186, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання задовольнити.
Підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України, продовжити покладені на нього обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, а саме: не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; прибувати до слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні чи/або суду, за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про зміну місця проживання чи фактичного перебування та роботи; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про відлучення з місця проживання у разі необхідності, крім відвідування закладів охорони здоров'я; утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , та підозрюваними ОСОБА_17 , та ОСОБА_6 у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Встановити строк дії обов'язків до 17 січня 2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_18