Дата документу 14.11.2025Справа № 554/15835/25
Провадження № 2-о/554/384/2025
14 листопада 2025 року м. Полтава
Суддя Шевченківського районного суду м. Полтави Сініцин Е.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , зацікавлені особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Військова частина НОМЕР_1 , Служба захисту дітей виконавчого комітету Шевченківської районної у місті ради, про встановлення факту утримання трьох дітей, -
До Шевченківського районного суду м. Полтави надійшла заява ОСОБА_1 , про встановлення факту утримання трьох дітей, в якій він вказав зацікавленими особами - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Військова частина НОМЕР_1 , Служба захисту дітей виконавчого комітету Шевченківської районної у місті ради.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає у порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
В ч.3 ст.294 ЦПК України закріплено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Також ч. 4 ст. 294 ЦПК України встановлено, що справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно, учасниками справи є заінтересовані особи.
Всупереч вимогам законодавства, заявником вказані зацікавлені особи, що підлягає виправленню.
Дослідивши зміст заяви про встановлення факту та надані заявником документи, суддя вважає, що вони не відповідають вимогам ст.ст.318, 175 ЦПК України.
Згідно до ст.318 ЦПК України,
1. У заяві повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
3) докази, що підтверджують факт.
2. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Заявником не вказана мета звернення до суду.
Згідно з п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», Для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов'язаний провести підготовчі дії, передбачені ст.143 ЦПК (1502-06), зокрема, з'ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень
проти них. Залежно від мети встановлення фактів заінтересованими особами в цих справах можуть бути, наприклад, відділи соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення пенсії заявникові; інші спадкоємці - у справах про встановлення факту прийняття
спадщини; органи внутрішніх справ - у справах про встановлення факту родинних відносин для вирішення питання про належність до громадянства України; органи страхування - у справах про встановлення факту належності страхового свідоцтва.
Заявником ОСОБА_1 не доведено, чому він визначив зацікавленими особами - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Військова частина НОМЕР_1 , Служба захисту дітей виконавчого комітету Шевченківської районної у місті ради, і як рішення суду може вплинути на їх права чи обов'язки.
В пункті 3 вищезазначеної Постанови роз'яснено, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.137 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст.274 ЦПК (1502-06). Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя відповідно до ст.139 ЦПК постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Частиною 7 ст. 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до вимог ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право. Характерною ознакою категорії справ окремого провадження - є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне. Встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Крім того, заявник вказав зацікавленою особою - Військову частину НОМЕР_1 , однак, всупереч положень п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України не вказав адресу місцезнаходження Військової частини.
А також вказав зацікавленою особою - ОСОБА_3 , однак не вказав про наявність чи відсутність спору між ними з приводу питання порушеного заявником ОСОБА_1 ..
В п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» закріплено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Заявник ОСОБА_1 звертається з заявою в окремому провадженні, а не в позовному, він не вказує, що його право порушено, а вказує, що він бажає набути право в подальшому, тому, законні підстави для несплати судовому збору відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Виходячи з вищевикладеного, згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду заяви у справах окремого провадження, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік», що на 1 січня 2025 року складає 605,60 гривень.
Таким чином, заявнику необхідно сплатити 605,60 грн. на реквізити: IBAN UA528999980313191206000016722, МФО 899998, отримувач коштів ГУК у Полт.обл/Шевченків р-н//22030101, код класифікації доходів бюджету 22030101.
З огляду на вказане, позивачу необхідно вказати мету звернення до суду, вказати статус учасників справи, їх місцезнаходження, визначитись з колом заінтересованих осіб, вказати як рішення суду може вплинути на права чи обов'язки кожного з них, сплатити судовий збір, а лише потім подавати заяву про встановлення юридичного факту в порядку окремого провадження, або, якщо існує спір про право, то викласти в чому його зміст та подавати позовну заяву, обравши ефективний спосіб захисту своїх прав, з зазначенням належного відповідача.
Відповідно до ст.185 ЦПК України, заяву необхідно залишити без руху.
Для належного усунення недоліків заяви, залишеної без руху, заявнику необхідно усунути вказані недоліки у строк 10 днів з моменту отримання даної ухвали та надати до суду (або надіслати поштою) заяву про усунення недоліків.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 185, 315, 318, 260 ЦПК України, суддя, -
Заяву ОСОБА_1 , зацікавлені особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Військова частина НОМЕР_1 , Служба захисту дітей виконавчого комітету Шевченківської районної у місті ради, про встановлення факту утримання трьох дітей - залишити без руху.
Запропонувати заявнику усунути зазначені в ухвалі недоліки у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Повідомити заявника, що вразі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Е.М. Сініцин.