Рішення від 05.11.2025 по справі 379/1094/25

Єдиний унікальний номер: 379/1094/25

Провадження № 2/379/472/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 рокум.Тараща

Таращанський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Невгада О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Бакал О.А.,

представника позивача - Білецького В.М.,

представників відповідача - Поліщука В.М., Нестеренко Д.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства «ТАРАЩАБЛАГОУСТРІЙ» про захист прав споживачів,-

УСТАНОВИВ:

Зміст вимог та заперечень сторін.

Позовна заява.

У червні 2025 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Комунального підприємства «Таращаблагоустрій» у якому просила:

- визнати протиправними дії КП «Таращаблагоустрій» щодо не здійснення перерахунку послуги водовідведення споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 27 травня 2023 року по 10 лютого 2024 згідно пунктів 1, 2, 3, 12 та 13 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. № 151 та пункту 12 та 13 розділу 13 договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 30 липня 2019 року № 224.000-0;

- зобов'язати відповідача КП «Таращаблагоустрій» здійснити перерахунок послуги водовідведення споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 27 травня 2023 року по 10 лютого 2024 згідно пунктів 1, 2, 3, 12 тa 13 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі зниження якості, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. № 151 та пункту 12 та 13 розділу 13 договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 30 липня 2019 року № 224 000-0 і зменшити нарахування на суму 2706.39 грн.;

- визнати протиправними дії КП «Таращаблагоустрій» щодо не здійснення перерахунку послуги водовідведення споживачу ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 11 лютого 2023 року по 01 квітня 2024 року згідно пунктів 3, 4, 27 та 29 Порядку здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2024 р. № 127 та пункту 12 та 13 розділу 13 договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 30 липня 2019 року № 224 000-0;

- зобов'язати КП «Таращаблагоустрій» здійснити перерахунок послуги водовідведення споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 11 лютого 2023 року по 01 квітня 2024 року згідно пунктів 3, 4, 27 та 29 Порядку здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2024 р. № 127 та пункту 12 та 13 розділу 13 договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 30 липня 2019 року № 224 000-0 і зменшити нарахування на суму 370,00 грн.;

- стягнути з КП «Таращаблагоустрій» на користь ОСОБА_1 в розмірі 10 000,00 грн. моральної шкоди;

- стягнути з КП «Таращаблагоустрій» на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 55,00 грн. (клопотанням від 07.09.2025 збільшено на 41,00 грн.).

Позов мотивований тим, що Позивачка є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 . 30 липня 2019 року між ОСОБА_1 та КП «Таращаводоканал», яке згідно рішення Таращанської міської ради № 6284-43-VIII від 27 червня 2023 року про реорганізацію комунального підприємства «Таращаводоканал» приєднано до КП «Таращаблагоустрій» (далі - виконавець) укладено договір про надання послуг з централізованого водопостачання і водовідведення від №224 000-0 (далі - Договір). Згідно з умовами Договору виконавець КП «Таращаблагоустрій» зобов'язаний своєчасно надавати відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення. Пунктами 12 та 13 розділу 13 Договору виконавець зобов'язаний: звільняти від плати за послуги у разі їх ненадання та виплачувати компенсацію за перевищення строків проведення аварійно-відбудовних робіт; проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному цим Договором. Рішенням виконавчого комітету Таращанської міської ради від 10 грудня 2021 року «Про встановлення шляхом коригування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Таращаблагоустрій», тариф для населення за централізоване водопостачання: 30,92 грн./м? з ПДВ та за централізоване водовідведення: 40,46 грн./м?. 26 вересня 2024 року Таращанським районним судом Київської області у справі № 379/458/24 було ухвалено рішення, яким частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 . Згідно з цим рішенням, що набрало законної сили, суд зобов'язав КП «Таращаблагоустрій» провести перерахунок вартості фактично ненаданих або неякісно наданих послуг з централізованого водопостачання холодної води за період з 27 травня 2023 року по 1 квітня 2024 року за адресою: АДРЕСА_1 . Вказана обставина для цієї справи є преюдиційним фактом та не підлягає доведенню. На виконання вищезазначеного судового рішення, КП «Таращаблагоустрій» листом від 16 квітня 2025 року № 123-вих. повідомило про здійснення перерахунку лише за послугу централізованого водопостачання. Водночас перерахунок за послугу з централізованого водовідведення, яка є невід'ємною складовою тарифу та безпосередньо пов'язана з наданням водопостачання, здійснено не було, що суперечить, пункту 12 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. № 151 (далі Порядок № 151) (втратила чинність 10.02.2024 року), відповідно до якого у разі порушення виконавцем встановлених нормативів (зокрема, наявності перерв або ненадання послуг) споживачеві здійснюється перерахунок не тільки за водопостачання, а також пропорційно за послугу водовідведення; пунктам 27-29 Порядку здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2024 р. № 127 (далі Порядок № 127). 03 червня 2025 року ОСОБА_2 було подано заяву до КП «Таращаблагоустрій», щодо необхідності здійснення перерахунку вартості послуг з централізованого водовідведення за період з 27.05.2023 по 01.04.2024 у зв'язку з їх ненаданням або наданням неналежної якості, що підтверджено рішенням Таращанського районного суду Київської області від 26.09.2024 у справі № 379/458/24, у зв'язку з чим Позивачка просила здійснити перерахунок у добровільному порядкую, але 12 червня 2025 року КП «Таращаблагоустрій» листом №205 вих. відмовило в перерахунку та повідомило, що пунктом 12 Порядку встановлено, що у раз наявності перерв у наданні послуг з централізованого постачання холодної або гарячої води чи невиконання графіка їх надання пропорційно проводиться перерахунок за надання послуг централізованого водовідведення. Також зазначили, що Порядком не передбачено, що перерахунок здійснюється у разі ненадання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, надання їх не в повному обсязі споживачам, яким плата за такі послуги нараховується за показаннями вузлів комерційного обліку теплової енергії/води або показаннями вузлів розподільного обліку води (до встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку води у будівлі). Вважає протиправною бездіяльність КП «Таращаблагоустрій», яка полягає у фактичному ігноруванні судового рішення, що набрало законної сили. Зазначена бездіяльність є прямим порушенням законних прав споживача на справедливий тариф за неналежно надані послуги, що змусило її звернутися до суду повторно.

У обґрунтування моральної шкоди, зазначила, що ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів" судовий захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. У результаті протиправної бездіяльності Відповідача, що полягала увідмові здійснити перерахунок плати за фактично не отримані або неякісні послуги з водовідведення, Позивачка зазнала тривалих моральних страждань. Відсутність належного водовідведення у багатоквартирному будинку негативно вплинула на умови проживання, порушила базові санітарно-гігієнічні умови, створювала дискомфорт та відчуття приниження. Такий стан речей спричинив у Позивачки обґрунтоване відчуття несправедливості, приниження людської гідності та тривале емоційне виснаження. Систематична безвідповідальність Відповідача, який проігнорував навіть судове рішення, викликала у Позивачки почуття правової беззахисності, стресу та безнадії. Замість належного врегулювання ситуації у досудовому порядку, Відповідач умисно створював додаткові перешкоди дня реалізації прав ОСОБА_1 шляхом часткового виконання судового рішення - в частині перерахунку за водопостачання, без врахування обов'язковості аналогічного перерахунку за водовідведення. Така поведінка свідчить про ухилення від виконання своїх зобов'язань, і, фактично, примусила Позивачку знову звертатися до суду, витрачати особистий час, емоційні ресурси на відновлення прав, які вже були підтверджені судом. Такі дії суперечать принципу справедливості та добросовісності, закріпленому у статті 3 Цивільного кодексу України та створюють неприпустимий прецедент формального, вибіркового підходу до виконання судових рішень, що с неприпустимим у правовій державі. Така ситуація зумовила додаткові переживання, пов'язані з необхідністю постійного відстоювання своїх прав та витрат часу, енергії, а також з погіршенням емоційного стану. Побутові труднощі, які виникали щоденно, позбавили ОСОБА_1 можливості вести звичне життя та спричинили серйозний психологічний дискомфорт. Вважає розмір моральної шкоди в розмірі 10.000,00 грн. є обґрунтованим, розумним і співмірним характеру правопорушення та глибині душевних страждань. Моральна шкода споживачам за порушення цивільно-правового договору компенсується незалежно від того, чи зазначено про це у законі чи безпосередньо у договорі.

Відзив на позов.

21.07.2025 від Відповідача КП «Таращаблагоустрій» до суду надійшов відзив на позовну заяву у якому він просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в повному обсязі; визнати вимоги про компенсацію моральної шкоди необґрунтованими; відмовити у задоволенні вимог про перерахунок вартості послуг з водовідведення; судові витрати покласти на позивача.

Відзив мотивований тим, що Позивачка з КП «Таращаводоканал» 30.07.2019 року уклали договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення, за умовами якого виконавець прийняв на себе зобов'язання своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов'язався своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. Відповідно до рішення Таращанської міської ради № 6284-43-VIII від 27.06.2023 визначено припинити комунальне підприємство «Таращаводоканал» та встановлено, що комунальне підприємство «Таращаблагоустрій» є правонаступником всього майна, прав та обов'язків комунального підприємства «Таращаводоканал», що реорганізовується шляхом приєднання до комунального підприємства «Таращаблагоустрій». На підставі даного рішення комунальне підприємство «Таращаблагоустрій» продовжило виконання договірних зобов'язань про надання ОСОБА_1 послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. КП «Таращаблагоустрій» (на той час «Таращаводоканал»), було відповідальне за обслуговування та ремонт мереж, які перебувають на його балансі: магістральних водопровідних мереж - основних трубопроводів, що транспортують воду від водозбірних споруд до розподільних мереж у різних районах міста; розподільчих водопровідних мереж вуличних та квартальних; каналізаційних колекторів - основних трубопроводів, що збирають стічні води з різних районів міста та транспортують їх до очисних споруд. Водопостачання це централізована подача холодної води, водовідведення це відведення та очищення стічних вод. Це дві окремі послуги, які зазвичай мають різні тарифи, хоч і часто обслуговуються однією організацією. Перерахунок (зокрема при наданні неякісної послуги або в разі тимчасової відсутності), може проводитися як по водопостачанню, так і по водовідведенню, але він не є автоматичною частиною тарифу, це механізм коригування розрахунків, передбачений законодавством (наприклад, згідно з Постановою КМУ №630 Про порядок надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення). Згідно зі ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Постанови КМУ №151, перерахунок за послугу водовідведення здійснюється у разі встановлення факту її ненадання, надання в неповному обсязі або з відхиленням від нормативів. Оскільки таких фактів не виявлено, акт-претензію не було складено, перерахунок не проводиться. Були лише складені акти претензії про відсутнє централізоване водопостачання холодної води та тиск в системі будинку від 05.04.24 - 07.04.24; 12.04.24 - 14.04.24; 19.04.24 -21.04.24; 26.04.24 - 28.04.24; 03.05.24 - 05.05.24; 10.05.24 - 12.05.24; 17.05.24 - 19.05.24; 24.05.24; 26.05.24; 30.05.24; а також були складені листи вимоги від 01.04.24; 08.04.24; 15.04.24; 22.04.24; 29.04.24; 06.05.24; 13.05.24; 20.05.24; 27.05.24. Так як усі послуги надавалися у повному обсязі, без документально підтверджених порушень, а також не надходило офіційних заяв від споживачів з претензією про централізоване водовідведення. Акти ненадання/поганої якості не складалися, тож відсутні юридичні підстави для перерахунку. Послуга з централізованого водовідведення, відповідно до п. 4.1.4 Постанови ЗКСЕКР № 302 від 10.03.2016, є самостійною послугою, яка тарифікується окремо, незалежно від водопостачання. Згідно з п. 30 Постанови КМУ № 630 від 21.07.2005, перерахунок вартості комунальної послуги можливий лише за наявності акту-претензії, складеного у встановленому порядку. Згідно з п. 1 Порядку, затвердженого постановою КМУ № 151 від 17.02.2010, перерахунок вартості житлово-комунальних послуг здійснюється лише у випадках, коли послуги були не надані, надані не в повному обсязі або з порушенням якості, і за наявності підтверджувальних документів. Відповідно до п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ № 151 від 17.02.2010, перерахунок плати можливий виключно у випадку наявності належних правових підстав, зокрема: акта-претензії, складеного між споживачем і Комунальним підприємством. КП «Таращаблагоустрій» вже зробило перерахунок за водопостачання, а саме за те, що був відсутній тиск в системі будинку. Перерахунок за водовідведення пропорційний, але не автоматичний, якщо перерв більше не було, або вони не доведені актами, то повторний чи додатковий перерахунок безпідставний.

Щодо ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів», згідно з яким споживач має право на відшкодування збитків і моральної шкоди у випадках порушення його прав, пов'язаних із придбанням товарів, виконанням робіт або наданням послуг неналежної якості, вказує, що КП «Таращаблагоустрій» здійснило перерахунок вартості послуг за фактом встановлених порушень у водопостачанні. Позивачка не надала актів-претензій або інших підтверджень неналежного надання послуг з водовідведення, а лише надавала акти-претензії та листи-вимоги про централізоване водопостачання та відсутність тиску в системі будинку. Порядок №151 регулює механізми проведення перерахунку плати за ЖКП у разі їх ненадання або надання неякісно. Але цей Порядок передбачає обов'язкову процедуру: складання акта-претензії; письмове звернення споживача до виконавця; перевірка та відповідь виконавця. Позивачка цю процедуру не дотримала, а отже позовні вимоги є передчасними. Підстави для відшкодування моральної шкоди відсутні оскільки моральна шкода може бути відшкодована лише за наявності доведених порушень прав споживача, реального заподіяння немайнової шкоди та причинно-наслідкового зв'язку між порушеннями та шкодою. У даній справі такі елементи відсутні. Позивачка стверджує, що мала місце бездіяльність виконавця послуг, що стало підставою для звернення до суду про відшкодування збитків та моральної шкоди, однак із наданих матеріалів справи, а саме витрат виконавчого провадження ВП № 77654315 від 31.03.2025 року (Додаток 3), випливає, що КП «Таращаблагоустрій» вже здійснило перерахунок і виплатило кошти за послугу водопостачання, де було встановлено порушення. Таким чином, твердження Позивачки про бездіяльність Відповідача не відповідає дійсності, оскільки КП «Таращаблагоустрій» виконало свої зобов'язання та усунуло наслідки виявлених порушень. Позивачка ОСОБА_1 не надала жодного належного доказу, який би свідчив про ненадання або надання неякісної послуги з водовідведення. Згідно з законодавством, підтвердженням такого порушення може бути акт-претензія або акт Комісії з технічної інвентаризації (КТІ), складений із дотриманням вимог законодавства. Таких документів до позову не додано. КП «Таращаблагоустрій» не отримувало від Позивачки жодної письмової претензії або повідомлення про порушення в частині надання послуги з водовідведення. Це свідчить про непродемонстровану волю Позивачки до врегулювання питання у досудовому порядку. Перерахунок плати за послугу водопостачання було здійснено на підставі акту претензії, що підтверджував порушення (ненадання або надання неякісної послуги). Послуга централізованого водовідведення, хоча й є взаємопов'язаною з водопостачанням, все ж надається окремо та підпадає під дію окремого тарифу. Відповідно, правові підстави для проведення перерахунку вартості послуги водовідведення відсутні. Вимога про відшкодування нової моральної шкоди дублює раніше відшкодовану, що суперечить принципу одноразовості компенсації немайнової шкоди (постанова ВС від 18.09.2019 у справі №200/3074/18). Позивачка не надала жодних доказів про конкретні страждання, порушення способу життя або стосунків, спричинених КП; не обґрунтувала розмір моральної шкоди, запропонований у позові; не подала жодної судово-психологічної експертизи чи інших доказів, що характеризують тяжкість страждань. Вимоги про застосування моральної компенсації є безпідставними і не можуть бути задоволені.

Відповідь на відзив.

22.07.2025 від Позивачки ОСОБА_1 до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву в якій вона просить відмовити в задоволенні відзиву на позовну заяву та задовольнити її позивні вимоги в повному обсязі.

У відповіді на відзив Позивачка повторно навела аргументи, якими раніше обґрунтовувала позовну заяву, та додатково посилається на те, що пунктами 12, 13 та 15 розділу 13 Договору Виконавець зобов'язаний: 12) звільняти від плати за послуги у разі їх ненадання та виплачувати компенсацію за перевищення строків проведення аварійно-відбудовних робіт; 13) проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількості та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному цим Договором; 15) відшкодовувати збитки, завдані майну та/або приміщенню споживача та/або членів його сім'ї, шкоду, що заподіяна його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання послуг, а також моральну шкоду в порядку та в розмірі, які визнаються відповідно до законодавства і цього Договору. 03 червня 2025 року ОСОБА_1 було подано заяву до КП «Таращаблагоустрій» щодо необхідності здійснення перерахунку вартості послуг з централізованого водовідведення за період з 27.05.2023 по 01.04.2024 у зв'язку з їх ненаданням або наданням неналежної якості, що підтверджено рішенням Таращанського районного суду Київської області від 26.09.2024 у справі № 379/458/24. Посилаючись на пункти 1, 2, 3, 12 постанови КМУ № 151 від 17.02.2010 та пункти 1, 3, 4, 27 постанови КМУ від 06 лютого 2024 року № 127 вважає, що у разі перерв або ненадання послуг з водопостачання пропорційний перерахунок також і за послугу водовідведення здійснюється виконавцем з власної ініціативи. Перерахунок за послугу централізованого водовідведення не є самостійною дією, а тісно пов'язаназ якістю водопостачання. Відсутність водопостачання або зниження його тиску автоматично створює обов'язок для виконавця провести перерахунок не тільки за воду, а й за водовідведення. Немає потреби окремо доводити порушення щодо самої послуги водовідведення, адже без подачі води фізично неможливо її відведення. Відповідач, всупереч наявному рішенню суду у справі № 379/458/24, умисно створював додаткові перешкоди для реалізації законних прав ОСОБА_1 шляхом часткового виконання судового рішення: перерахунок було здійснено лише за водопостачання, повністю ігноруючи обов'язковість аналогічного перерахунку за водовідведення.

Заперечення (на відповідь на відзив)

25.07.2025 від Відповідача КП «Таращаблагоустрій» до суду надійшли заперечення на відзив на позовну заяву у якому він просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в повному обсязі.

У запереченні Відповідач вказує, що позиція Позивачки, що відсутність водопостачання або зниження його тиску автоматично створює обов'язок для виконавця провести перерахунок не тільки за воду, а й за водовідведення, не враховує той факт, що в разі, якщо не надавалась послуга водопостачання (або тиск був знижений), не означає автоматичного ненадання послуги з водовідведення, оскільки споживач міг використовувати інші джерела води (бутильована, привозна, свердловина) - отож, стоки формувались, і водовідведення здійснювалось; мережа водовідведення працювала справно, навіть за умов припинення подачі води; перерахунок за водовідведення може бути здійснений лише у разі встановленого порушення його параметрів (неприйняття стоків, зворотне підтікання, забруднення навколишнього середовища, тощо). Згідно квартирного засобу обліку (лічильника) Позивачкою було спожито за період 01.05.2023 по 01.04.2024 80 кубів води та відповідно прийнято 80 кубів стоків у каналізаційну мережу. Будь-які недоліки у послузі з водопостачання не можуть самі по собі бути юридичною підставою для перерахунку за водовідведення. Для цього необхідно довести факт порушення умов надання саме послуги з водовідведення. Судове рішення у справі № 379/458/24 стосувалося перерахунку плати лише за послугу з водопостачання, що прямо випливає зі змісту резолютивної частини рішення. КП «Таращаблагоустрій» виконало вказане рішення в повному обсязі, в межах визначеного судом предмета спору та відповідно до процесуального законодавства. Жодних вимог щодо перерахунку вартості послуг з водовідведення у рішенні не міститься. Послуги з водопостачання та водовідведення є різними за своїм технічним, технологічним і тарифним змістом, мають різні нормативно-правові підстави надання та розрахунку. Отже, висновки щодо якості чи обсягу однієї послуги не можуть автоматично застосовуватися до іншої послуги. КП «Таращаблагоустрій» не отримував жодних актів-претензій або інших належних звернень з боку Позивачки щодо порушень при наданні послуги з водовідведення, а отже, у нього було юридичних підстав для здійснення відповідного перерахунку чи компенсації.

Рух справи в суді.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Таращанського районного суду Київської області від 23.06.2025 справу розподілено головуючому судді Невгаду О.В.

Ухвалою суду від 27.06.2025 позовну заяву залишено без руху.

01.07.2025 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви та нова редакція позовної заяви.

Ухвалою Таращанського районного суду Київської області від 04 липня 2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначено перше судове засідання на 21 серпня 2025 року з викликом сторін.

Аргументи учасників справи.

Представник Позивачки ОСОБА_1 - Білецький В.М. в судовому засіданні просив позов задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Додатково пояснив суду, що порушення прав Позивачки Відповідачем мало місце з 27 травня 2023 по 01 квітня 2024 через неналежне надання послуг з водовідведення. У справі № 379/458/24 суд не розглядав вимоги щодо водовідведення, оскільки Позивачка сподівалась, що Відповідач добровільно виконає перерахунок. Оскільки цього не відбулось, 03.06.2025 Позивачка подала заяву про проведення перерахунку за водовідведення, але 12.06.2025 отримали негативну відповідь. Квартира Позивачки обладнана лічильником холодної води, за показниками якого було використано 80 кубометрів води, яка була каналізована. Також використовувалась вода з інших джерел, зокрема кринична, тому стоків було більше 80 кубометрів. Позивачкою було сплачено за 80 м3 стоків, за додаткові кубометри не сплачувала. Дійсно, каналізація працювала справно, доказів відсутності водовідведення у Позивачки немає. В рішенні суду не було зобов'язано Відповідача провести перерахунок за водовідведення, тому зауважень, щодо виконання Відповідачем рішення суду щодо перерахунку за водопостачання у Позивачки немає.

Представники Відповідача КП «Таращаблагоустрій» - Поліщук В.М. та Нестеренко Д.Р. в судовому засіданні просили у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив. ОСОБА_3 визнав, що протягом червня 2023 - квітня 2024 був факт порушення щодо водопостачання квартири Позивачки, але щодо послуг з водовідведення порушень не було, тому немає підстав для проведення перерахунку. Водовідведення тарифікується окремо. ОСОБА_4 пояснила, що рішення суду у справі № 379/458/24 Відповідачем було виконано, а щодо порушень під час надання послуг з водовідведення, Позивачка не надала жодних доказів.

Фактичні обставини справи.

Судом встановлено, що Позивачка ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 64-70, 104-105).

30 липня 2019 року КП «Таращаводоканал» в особі директора Майстренка М.І. і ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_2 , уклали договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення (далі - Договір) (т. 1 а.с. 18-20).

Згідно п. 1 Договору, виконавець зобов'язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленим тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.

У підпункті 2 п. 2 "Характеристика об'єкта надання послуг" вказана наявність лічильника.

Відповідно до пункту 3 Договору тариф за постачання холодної води зазначено в підпункті 1, а за водовідведення - в підпункті 2. Пунктом 7 Договору встановлено, що за наявності у квартирі засобів обліку води, справляння плати за нормативами (нормами) споживання не допускається, крім випадків, передбачених договором на встановлення засобів обліку.

Відповідно до п. 9 Договору, у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм)споживання, виконавець проводить перерахунок розміру плати.

Підпунктами 4 та 5 пункту 10 Договору визначено, що споживач має право на зменшення розміру плати в разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, на підставі заяви за належним чином оформленого акту-претензії, та висновку незалежної організації стосовно якості надання послуг; усунення виконавцем виявлених недоліків у наданні послуг.

Підпунктами 12 та 13 пункту 13 Договору визначено, що виконавець зобов'язаний: звільняти від плати за послуги у разі їх ненадання та виплачувати компенсацію за перевищення строків проведення аварійно-відбудовних робіт; проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному цим Договором.

Пунктом 15 Договору передбачено, що виконавець несе відповідальність у разі, зокрема, надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, зокрема зниження їх кількісних та/або якісних показників - шляхом зменшення розміру плати; порушення прав споживачів згідно із законодавством; порушення зобов'язань, установлених цим договором або законодавством.

Рішеннями Виконавчого комітету Таращанської міської ради від 28.02.2017 № 21, від 23.12.2020 № 110-VІІІ, від 10.12.2021 № 469- VІІІ встановлювались тарифи на послуги, які надаються КП "Таращаводоканал", зокрема за водопостачання та за водовідведення (а.с. 28-29). Згідно п.1.2 статуту КП «Таращаблагоустрій», затверджений рішенням Таращанської міської ради від 22.08.2023 № 6489-49-VIII, підприємство являється правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків реорганізованих шляхом приєднання комунальних підприємств, зокрема, «Таращаводоканал» (т. 1 а.с.32-38).

Згідно рішення Таращанської міської ради № 6284-43-VIII від 27 червня 2023 року «Про реорганізацію комунального підприємства «Таращаводоканал», комунальне підприємство «Таращаводоканал» припинено в результаті реорганізації шляхом приєднання до комунального підприємства «Таращаблагоустрій» (ЄДРПОУ 31824225, місце знаходження: вул. Шевченка, 78, м. Тараща, Білоцерківський район, Київська область). Згідно з п. 3 цього рішення правонаступником всього майна, прав та обов'язків комунального підприємства «Таращаводоканал», що реорганізовується шляхом приєднання до комунального підприємства «Таращаблагоустрій» є комунальне підприємство «Таращаблагоустрій» (т.1 а.с. 200-202).

Рішенням від 26 вересня 2024 року Таращанським районним судом Київської області у справі № 379/458/24 було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 39-50) Згідно з цим рішенням, що набрало законної сили 21.01.2025 (т. 2 а.с. 39), суд:

- визнав протиправним бездіяльність Комунального підприємства "Таращаблагоустрій", щодо неусунення недоліку низького тиску, який не відповідає вимогам законодавства в наданні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 споживачу ОСОБА_1 .

- визнав протиправним бездіяльність Комунального підприємства "Таращаблагоустрій", щодо неусунення недоліку щоденних перерв і незабезпеченні безперервності послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 споживачу ОСОБА_1 .

- визнав протиправним бездіяльність Комунального підприємства "Таращаблагоустрій", щодо нездійснення перевірки якісних показників послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 споживачу ОСОБА_1 .

- визнав протиправними дії Комунального підприємства "Таращаблагоустрій" щодо нарахування вартості неякісної послуги з централізованого водопостачання холодної води за адресою: АДРЕСА_1 споживачу ОСОБА_1 , за період з 27.05.2023 по 01.04.2024.

- зобов'язав Комунальне підприємство "Таращаблагоустрій" здійснити перерахунок вартості неякісних послуг з централізованого водопостачання холодної води за адресою: АДРЕСА_1 споживачу ОСОБА_1 , за період з 27.05.2023 по 01.04.2024.

- стягнув з Комунального підприємства «Таращаблагоустрій», на користь ОСОБА_1 5000,00 грн. моральної шкоди.

З вказаного рішення суду вбачається, що судом було встановлено, що 24.05.2023 ОСОБА_5 направлено до КП «Таращаводоканал» лист-вимогу з приводу надання представника комунального підприємства для складання акту-претензії про перевірку кількості та/або якості комунальних послуг по вул. Білоцерківська, 92 кв. 12 та кв. АДРЕСА_3 на 27.05.2023 о 09:00.

Аналогічні листи-вимоги були направлені ОСОБА_1 КП «Таращаводоканал» та КП «Таращаблагоустрій»: 24.06.2023 - виклик станом на 26.06.2023 о 12.00 год.; 24.06.2023- виклик станом на 27.06.2023 о 12.00; 26.06.2023 вхідний № 57 від 27.06.2023 виклик станом на 28.06.2023 о 12.00 год., 29.06.2023 о 12.00 год., 30.06.2023 о 12.00 год.; 25.03.2024 (вх. № 91 від 25.03.2024) виклик у період з 25.03.2024 по 31.03.2024 щоденно з 08.00 до 17.00; 01.04.2024 (вх.№111 від 01.04.2024) виклик в період з 08.00 по 17.00 від 01.04.2024 по 07.04.2024 щоденно у зв'язку з відсутністю водопостачання; 08.04.2024 (вх.№129 від 08.04.2024) виклик в період з 08.00 по 14.00 від 08.04.2024 по 14.04.2024 щоденно у зв'язку з відсутністю водопостачання та тиску в системі.

Крім того, ОСОБА_1 було складено та подано Відповідачу акти-претензії про перевірку кількості та/або якості комунальних послуг та послуги з управління багатоквартирним будинком щодо відсутності водопостачання та належного тиску в системі:

27.05.2023- у період 12.05.203-27.05.2023; 24.06.2023- у період з 27.05.2023 - 24.06.2023; 25.06.2023- 25.06.2023; 26.06.2023- 26.05.2023; 26.06.2023- у період з 30.07.2019 по 26.06.2023; 16.03.2024- у період з 06.00 по 21.30 16.03.2024; 17.03.2024- у період 06.30 по 22.00 17.03.2024.

Також, були подані аналогічні акти-претензії з фото фіксацією манометрів 22.03.2024- у період з 06.30 по 22.30 від 18.03.2024 по 22.03.2024; 23.03.2024 - у період з 06.30 по 22.30 від 30.07.2019 по 23.03.2024; 23.03.2024- у період з 06.30 по 22.30 від 23.03.2024; 24.03.2024- у період з 06.30 по 22.30 24.03.2024; 29.03.2024- у період з 06.30 по 23.00 від 25.03.2024 по 29.03.2024 ; 30.03.2024- у період з 06.00 по 23.00 від 30.03.2024; 31.03.2024 року- у період з 06.00 по 23.00 від 31.03.2024.

На виконання вищезазначеного судового рішення, КП «Таращаблагоустрій» здійснило перерахунок вартості неякісних послуг з централізованого водопостачання холодної води споживачу ОСОБА_1 за період з 27.03.2023 по 01.04.2024, про що повідомило Позивачку листом від 16 квітня 2025 року № 123-вих. (т. 1 а.с. 25 на звороті).

03.06.2025 року Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Відповідача з Заявою щодо проведення перерахунку, в якій просила здійснити перерахунок за водовідведення за період з 27.05.2023 по 01.04.2024 (т. 1 а.с. 21).

12 червня 2025 року КП «Таращаблагоустрій» листом №205 вих. відмовило в перерахунку та повідомило, що пунктом 12 Порядку № 151 встановлено, що у раз наявності перерв у наданні послуг з централізованого постачання холодної або гарячої води чи невиконання графіка їх надання пропорційно проводиться перерахунок за надання послуг централізованого водовідведення. Також зазначили, що Порядком не передбачено, що перерахунок здійснюється у разі ненадання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, надання їх не в повному обсязі споживачам, яким плата за такі послуги нараховується за показаннями вузлів комерційного обліку теплової енергії/води або показаннями вузлів розподільного обліку води (до встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку води у будівлі). (т. 1 а.с. 23 на звороті - 24).

Відповідно до розрахункового листа абонента ОСОБА_1 за період травень 2023 - березень 2024 Позивачці було нараховано 80 м3 стоків (а.с. 31).

Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.

У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно із ч.1 ст. 4; ч.1 ст. 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно із ч.1, 2 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів),що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ч.1, 4 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників. Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За ч.1,3 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу, який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу.

Згідно п.п. 1, 3, 4, 5, 8, 9 ч.1 ст. 7 ЗУ « Про житлово-комунальні послуги», споживач має право: одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об'єкт нерухомого майна); на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг; на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку; складати та підписувати акти-претензії у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт.

Як передбачено ч.1 ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Послуга з централізованого водопостачання надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом, ч.4 ст. 23 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги».

Пунктом 1 Договору про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 30.07.2019, укладеного між ОСОБА_1 та КП «Таращаводоканал», встановлено, що виконавець зобов'язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленим тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.

Відповідно до пункту 3 Договору тариф за постачання холодної води зазначено в підпункті 1, а за водовідведення - в підпункті 2. Тобто передбачено, що послуги з водопостачання та водовідведення тарифікуються окремо.

Відповідно до п. 9 Договору, у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм)споживання, виконавець проводить перерахунок розміру плати.

Підпунктами 4 та 5 пункту 10 Договору визначено, що споживач має право на зменшення розміру плати в разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, на підставі заяви за належним чином оформленого акту-претензії, та висновку незалежної організації стосовно якості надання послуг; усунення виконавцем виявлених недоліків у наданні послуг.

Підпунктами 12 та 13 пункту 13 Договору визначено, що виконавець зобов'язаний: звільняти від плати за послуги у разі їх ненадання та виплачувати компенсацію за перевищення строків проведення аварійно-відбудовних робіт; проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному цим Договором.

Пунктом 15 Договору передбачено, що виконавець несе відповідальність у разі, зокрема, надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, зокрема зниження їх кількісних та/або якісних показників - шляхом зменшення розміру плати; порушення прав споживачів згідно із законодавством; порушення зобов'язань, установлених цим договором або законодавством.

Позивачка ОСОБА_1 , являється власником квартири АДРЕСА_2 та споживачем послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення, які надає виконавець КП «Таращаблагоустрій», як правонаступник КП «Таращаводоканал».

Рішеннями Виконавчого комітету Таращанської міської ради від 28.02.2017 № 21, від 23.12.2020 № 110-VІІІ, від 10.12.2021 № 469- VІІІ встановлювались тарифи на послуги, які надаються КП "Таращаводоканал", зокрема за водопостачання та за водовідведення. З цих рішень вбачається, що встановлювались окремі тарифи за водопостачання та окремі за водовідведення.

Згідно ч.2 ст. 24 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», критерієм якості послуги з централізованого водовідведення є безперешкодне приймання стічних вод у мережі виконавця з мереж споживача, за умови справності мереж споживача.

Стаття 27 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).

Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.

Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.

У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом.

Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п'яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).

Так, матеріалами справи підтверджено, а саме вбачається з рішення Таращанського районного суду Київської області від 26.09.2024 року у справі № 379/458/24, яке набрало законної сили 21.01.2025, Позивачка ОСОБА_1 неодноразово протягом травня 2023 - березня 2024 згідно листів-вимог викликала представників КП «Таращаводоканал» та КП «Таращаблагоустрій» для складення акту-претензій в зв'язку з порушенням порядку надання послуг, постійну відсутність водопостачання, відсутність належного тиску в системі та неналежну якість води за адресою АДРЕСА_1 . Крім того, Позивачкою ОСОБА_1 та іншими мешканцями квартири кв. АДРЕСА_2 протягом травня 2023 - квітня 2024 складались акти-претензії про перевірку кількості та/або якості комунальних послуг та послуги з управління багатоквартирним будинком, щодо відсутності водопостачання та належного тиску в системі.

Відповідно до п. 17 Договору, у разі неналежного надання або ненадання послуг виконавцем споживач повідомляє про це виконавця в усній формі за допомогою телефонного зв'язку чи у письмовій формі.

Пунктом 22 Договору передбачено, що у разі неприбуття представника виконавця в установлений договором строк для проведення перевірки кількісних та/або якісних показників або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії такий акт вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.

Пунктом 23 вказаного Договору передбачено, що акт-претензія реєструється уповноваженими особами виконавця у журналі реєстрації актів-претензій згідно з додатком 3 до Правил. Виконавець зобов'язаний розглянути такий акт і повідомити протягом трьох робочих днів споживача про її задоволення або про відмову у задоволенні з обґрунтуванням причин такої відмови. У разі ненадання протягом установленого строку виконавцем відповіді вважається що він визнав викладені в акті претензії факти неналежного надання або ненадання послуг. Спори щодо задоволення претензій споживачів розв'язуються у суді.

Таким чином, з рішення Таращанського районного суду Київської області від 26.09.2024 року у справі № 379/458/24 вбачається, що Позивачка ОСОБА_1 була обізнана з передбаченим Договором порядком встановлення факту неналежного надання або ненадання послуг та розв'язання спорів та користувалась ним, встановлюючи факт неналежного надання послуг з водопостачання, при цьому вона не надала до суду жодного доказу (листа-вимоги чи акту-претензії тощо) фіксації нею у встановленому Договором порядку неналежного надання або ненадання послуг з водовідведення.

В судовому засіданні представник Позивачки - Білецький В.М. визнав, що каналізація працювала справно, доказів відсутності водовідведення у Позивачки немає.

Згідно п.2, 3 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. № 151, який діяв до 10.02.2024, у разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги шляхом зменшення розміру плати за надання послуг з урахуванням вимог, наведених у додатку. Виконавець зобов'язаний провести протягом місяця, що настає за розрахунковим, перерахунок розміру плати за надані споживачеві послуги у разі ненадання їх або надання нев повному обсязі, зниження якості незалежно від наявності заборгованості за надані послуги.

Пунктом 12 Порядку № 151 передбачено, що у разі наявності перерв у наданні послуг з централізованого постачання холодної або гарячої води чи невиконання графіка їх надання пропорційно проводиться перерахунок за надання послуг з централізованого водовідведення.

Разом з тим, у разі наявності перерв у наданні послуг з централізованого водовідведення протягом більше ніж однієї доби на місяць перерахунок за надання таких послуг проводиться за формулою, визначеною п. 13 цього порядку.

Додатком до Порядку № 151 визначено вимогищодо кількісних і якісних показників послуг та зменшення плати у разі їх відхилення від нормативних, відповідно до яких для послуги з водовідведення якісним показником є безперебійне водовідведення, відхиленням від показників є перерви у водовідведенні.

Відповідно до п.5-6 Порядку здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2024 р. № 127, у разі надходження від споживача акта-претензії за визначеною формою, що складений за результатами перевірки якості послуги згідно з Порядком проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145, та прийняття виконавцем рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або у разі, коли претензія споживача вважається визнаною виконавцем, перерахунок здійснюється протягом одного місяця починаючи з дати, коли прийнято рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або з дати, коли претензія споживача вважається визнаною виконавцем. Кількісні та якісні характеристики надання послуг, які враховуються під час здійснення перерахунку в разі ненадання послуги, надання її не в повному обсязі або невідповідної якості, наведено в додатку.

Абзац 2 пункту 11 Порядку № 127 визначає, що прерахунок не здійснюється: у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі споживачам, яким плата за такі послуги нараховується за показаннями вузлів комерційного обліку теплової енергії / води або показаннями вузлів розподільного обліку води (до встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку води у будівлі).

Пунктами 56, 57, 60 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 85) У разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості споживач має право викликати виконавця або його представника для проведення перевірки кількості та/або якості наданих послуг. Оформлення претензій споживачів здійснюється в порядку, передбаченому статтею 27 Закону України “Про житлово-комунальні послуги». За результатами перевірки якості надання послуг складається акт-претензія відповідно до Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145. У разі неприбуття виконавця в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт-претензія підписується споживачем та не менш як двома споживачами, які проживають (розташовані) у сусідніх будівлях (приміщеннях - у разі, коли послуги надаються у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцеві рекомендованим листом.

Як передбачено пунктами 22, 23, 25 Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145, Під час проведення перевірки відповідності якості надання послуги з централізованого водовідведення параметрам, передбаченим договором про надання такої послуги, виконавець комунальної послуги враховує безперешкодність приймання стічних вод у свої мережі з мереж споживача за умови справності мереж споживача. За наявності у споживача індивідуального договору про надання послуги з централізованого водовідведення перевірка відповідності якості надання такої послуги параметрам, передбаченим договором про надання зазначеної послуги, проводиться в інженерно-технічних системах, що розташовані у приміщенні споживача. У разі порушення встановлених параметрів безперешкодного цілодобового приймання стічних вод у мережі виконавця комунальної послуги з мереж споживача (за умови справності мереж споживача) відповідальною стороною є виконавець комунальної послуги з централізованого водовідведення. Під час проведення перевірки відповідності якості надання послуги з централізованого водовідведення встановлюється факт наявності перерв у наданні послуги з централізованого водовідведення (регламентні роботи, профілактичний ремонт).

Судом встановлено, що споживачу ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , здійснювались нарахування за лічильником.

На підставі наведеного вище суд висновує, що КП «Таращаблагоустрій» умови Договору від 30 липня 2019 року про надання послуг з водопостачання та водовідведення в частині надання послуг водовідведення з належної Позивачці квартири АДРЕСА_2 виконувало належним чином. Про це свідчить відсутність скарг, вимог чи претензій Позивачки щодо ненадання чи неналежного надання послуг з водовідведення та визнання в суді представником Позивачки факту, що каналізація працювала справно.

Послуги з водопостачання та водовідведення є окремими видами послуг, які регулюються та тарифікуються окремо.

Додатком до Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. № 151, який діяв до 10.02.2024, передбачено, що для послуги з водовідведення підставою для перерахунку є перерви у водовідведенні, а відповідно до Абзацу 2 пункту 11 Порядку здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2024 р. № 127, прерахунок не здійснюється: у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі споживачам, яким плата за такі послуги нараховується за показаннями вузлів комерційного обліку теплової енергії / води або показаннями вузлів розподільного обліку води (до встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку води у будівлі).

Таким чином, судом встановлено, що Позивачка ОСОБА_1 отримала від Відповідача належної якості послуги з водовідведення та сплатила послуги з водовідведення в обсязі фактично наданих їй послуг протягом травня 2023 - березня 2024, а саме за 80 м3 стоків, що було визнано сторонами.

За таких умов суд не погоджується з позицією Позивачки, що для проведення перерахунку за належно надану послугу з водовідведення достатньо лише проведення Відповідачем перерахунку за послугу з водопостачання, яка була надана неякісно, тому суд не знаходить підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій КП «Таращаблагоустрій» щодо не здійснення перерахунку послуги водовідведення споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 27 травня 2023 року по 01 квітня 2024 та зобов'язання Відповідача здійснити такий перерахунок.

Інші наведені стороною позивача доводи не спростовують ключових висновків суду, зводяться до хибного тлумачення норм процесуального та матеріального права.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказує на те, що «пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати мотивування своїх рішень, хоч це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, серед іншого, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях з огляду на приписи законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок, що випливає зі статті 6 Конвенції, з мотивування може бути визначено лише у світлі конкретних обставин справи» (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» («Pronina v. Ukraine») від 18 липня 2006 року, заява № 63566/00, § 23).

Стосовно вимоги про стягнення моральної шкоди суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 188 ЦПК України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Таким чином, у цьому позові вимога про стягнення моральної шкоди з Відповідача на користь Позивачки ОСОБА_1 є похідною, яка також не підлягає задоволенню, оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні основної вимоги.

Також суд звертає увагу на те, що обґрунтування Позивачкою вимоги в частині стягнення моральної шкоди є суперечливим, оскільки Позивачка посилається на те, що моральна шкода їй спричинена бездіяльністю Відповідача, що полягала відмові здійснити перерахунок за не отримані або неякісні послуги з водовідведення, Одночасно, обґрунтовуючи розмір моральної шкоди, Позивачка посилається на існуючі щоденні побутові труднощі та порушення споживчого (цивільно-правового) договору, хоча в судовому засіданні представник Позивачки ОСОБА_5 визнав, що послуги з водовідведення були надані належно, що вбачається також з наявних матеріалів справи. При цьому, за допущені Відповідачем порушення споживчого (цивільно-правового) договору в частині водопостачання, вимоги про відшкодування моральної шкоди вже розглянуті судом у справі № 379/458/24.

Враховуючий викладене, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ч. 1,2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача. Оскільки Позивачка звільнена від сплати судового збору, на неї покладаються понесені нею витрати, пов'язані з розглядом справи. Відповідач вимог про стягнення понесених ним витрат, пов'язаних з розглядом справи, не заявляв, доказів таких витрат суду не надав.

Керуючись ст. 141, 258-259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «ТАРАЩАБЛАГОУСТРІЙ» про захист прав споживачів відмовити.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання на нього апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення - зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Комунальне підприємство «Таращаблагоустрій», код ЄДРПОУ 31824225, місцезнаходження: вул. Мудрого Ярослава, буд. 35, м. Тараща, Білоцерківський район, Київська область.

Повне судове рішення складено та підписано 10.11.2025.

Суддя Таращанського районного суду

Київської області Олександр НЕВГАД