Справа №375/2518/25
Провадження №2-а/375/48/25
про повернення позовної заяви
17 листопада 2025 року селище Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області БанахКокус О.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
До Рокитнянського районного суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії БЦРТЦК/5/334 від 12.09.2025.
Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями було передано на розгляд судді Банах-Кокус О.В.
10 жовтня 2025 року ухвалою суду позов залишено без руху з наданням позивачеві десятиденного строку з дня отримання копії ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Статтею 160 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Положеннями статтей 160, 161 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються та до неї додаються, окрім іншого, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду заява про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Так, ухвалою суду від 10 жовтня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до суду відмовлено та визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та залишено без руху та надано позивачу строк в 10 днів з дня отримання вказаної ухвали для надання суду клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з іншими підстави для поновлення строку та відповідними доказами. Крім того, позивачу цією ухвалою роз'яснено, що у разі не усунення недоліків позовна заява буде вважатися неподаною та йому повернута.
3 листопада 2025 рку до суду повернуто поштове відправлення з ухвалою без руху від 10 жовтня 2025 року у зв'язку відсутністю адресата за вказаною ним адресою.
Слід зазначити, що ухвала суду про залишення позову без руху згідно із статтею 241КАС України є видом судового рішення, яке відповідно до статті 124 Конституції України та статті 14 КАС України є обов'язковим для виконання.
Відповідно до частини 3 статті 9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною 2 статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд (рішення у справі "Станков проти Болгарії" від 12 липня 2007 року).
Згідно із частиною 2 статті 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи те, що позивач в установлений судом строк, недоліки позовної заяви не усунув, клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з іншими підстави для поновлення строку та відповідними доказами суду не подав, позовна заява підлягає поверненню особі, яка її подала.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення слід повернути позивачу з доданими до неї документами, в зв'язку з неусуненням недоліків позовної заяви, яку було залишено без руху.
Згідно частини 8 статті 169 КАС України, повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 160, 169 КАС України, суддя,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - повернути позивачеві.
Роз'яснити, що повернення даної позовної заяви не перешкоджає особі, яка її подала, повторно звернутись до суду, якщо відпадуть обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання. Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 256 КАС України.
Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма додатками надіслати позивачеві.
Копія позовної заяви залишається в суді.
Суддя Олена БАНАХ-КОКУС