Справа № 212/6083/25 Провадження № 2/358/1136/25
20 листопада 2025 року м. Богуслав
Суддя Богуславського районного суду Київської області Буравова К.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, -
До Богуславського районного суду Київської області з Білоцерківського міськрайонного суду Київської області за підсудністю надійшла цивільна справа №212/6083/25 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 18.11.2025 головуючою суддею визначено суддю Буравову К.І.
Вирішуючи питання щодо можливості відкриття провадження у справі, розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшла до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Так, відповідно до ч.ч. 6-8 ст.187 ЦПК України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання(перебування) такої фізичної особи. Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач має зареєстроване місце проживання на території України, де ведуться бойові дії, а саме, за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно відповіді №1910188 від 20.10.2025 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, що долучена до матеріалів справи, відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 20.10.2025 проживає як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.29).
Разом з тим, згідно листа ДП «Інформаційні судові системи» № 66653/11-00-25 від 17.11.2025, підсистема «Електронний суд» тимчасово не працює або функціонує з затримками через технічні роботи (а.с.35).
Відповідно суд позбавлений можливості самостійно отримувати дані про внутрішньо переміщених осіб із Єдиної інформаційної базипро внутрішньо переміщених осіб.
Оскільки, дані про фактичне місце проживання відповідача, як внутрішньо переміщеної особи, станом на 20 листопада 2025 року можуть бути неактуальними, суд дійшов до висновку про необхідність витребувати у Міністерства соціальної політики України актуальну інформацію щодо відповідача з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, з метою недопущення порушення правил територіальної юрисдикції (підсудності) розгляду даної справи.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначаються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII від 20.10.2014 року.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частинами першої, дев'ятої статті 4 Закону України № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону (частина перша статті 5 Закону України № 1706-VII).
Відповідно до частини першої статті 4-1 Закону України № 1706-VII єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.
Частиною другою статті 4-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» № 509 від 01.10.2014 року затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (далі Порядок), у пункті 5 якого визначено, що з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики.
Підпунктом 5.2 пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України визначено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань забезпечує формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно з п.11 вказаного Порядку органи державної влади мають право на безоплатній основі одержати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - ЄІБД ВПО).
Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов'язків. суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.
Відповідно до частини першої статті 8 ЦПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Враховуючи вищенаведене, з метою дотримання принципів цивільного судочинства, забезпечення учасникам процесу права на доступ до суду, визначення належної територіальної підсудності справи та дотримання вимог процесуального законодавства щодо належного повідомлення учасників справи про її розгляд, суд вважає за необхідне витребувати у Міністерства соціальної політики України інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, щодо учасника справи: ОСОБА_2 .
Відповідно до частини сьомої статті 187 ЦПК України інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 8,13, 27, 187 ЦПК України, суддя -
1. Витребувати у Міністерства соціальної політики України інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, повну інформацію щодо:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 .
а саме:
- загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, дата і місце народження);
- дані про останнє зареєстроване та фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
- дані про фактичне місце проживання/перебування особи на дату звернення;
- адреса, за якою із внутрішньо переміщеної особи може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону;
- відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її безвісно відсутньою, в разі наявності.
1.Попередити Міністерство соціальної політики України, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд вправі застосувати до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені статтями 144 - 148 ЦПК України.
2.Ухвала суду знаходиться в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб - адресою: https://reyestr.court.gov.ua/.
3.Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
4.Ухвала суду оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу суду можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя К. І. Буравова