Постанова від 19.11.2025 по справі 295/11001/25

Справа №295/11001/25

3/295/2889/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Болейка А.П.,

секретаря судового засідання Вербовської Н.С.,

з участю:

представника митниці Кондратюка А.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріли, які надійшли з Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої керівником ТОВ «Сантрейд Авто», проживаючої у АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 , передбаченого ст. 485 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

20.03.2025 Житомирською митницею отримано лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 20.03.2025 № 26/26-04/7/680 (вхідний митниці від 20.03.2025 № 2404/4-20), яким надіслано відповідь митних органів Словацької Республіки від 05.03.2025 № 104904/2025-2000106 (вхідний Держмитслужби від 10.03.2025 № 6733/11/26) на запит про надання адміністративної допомоги в проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України транспортного засобу марки - RENAULT, модель - GRAND SCENIC, номер кузова НОМЕР_2 , що слідував на адресу ТОВ «Сантрейд Авто», (33001, вул. Дворецька, буд. 120-А, м. Рівне, код ЄДРПОУ 44639169).

У відповідності до інформації, наявної в АСМО «Інспектор», встановлено, що 05 січня 2023 року о 08:54, громадянин України ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_3 ) через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, згідно документу контролю доставки, а саме електронної митної декларації ІМЕЕ № 23UA101000900018U7 ввіз на митну територію України товар, а саме: «легковий автомобіль марки RENAULT, модель GRAND SCENIC, номер кузова НОМЕР_2 » на транспортному засобі з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_4 / НОМЕР_5 .

У якості підстави для переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України громадянин України ОСОБА_2 подав митним органам України документи у тому числі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Королівства Данія від 13.06.2022 № 22179905 та комерційний інвойс від 03.01.2023 № 7/2023 згідно заповнених граф якого продавець: SALIMAN INTERNATIONAL LLP, (OC439077 Unit 111493 АДРЕСА_2 ) покупець: LLC «Santreid Auto» (35342, Rivne region, Rivne district, Rivne city, Dvoretska street, Building 120А).

Вартість вищезазначеного транспортного засобу відповідно до комерційного інвойсу від 03.01.2023 № 7/2023 становить 2400 євро.

09.01.2023 до відділу митного оформлення «Оліївка» (ВМО №1) митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ФОП ОСОБА_3 подано електронну митну декларацією типу ІМ40ДЕ № 23UA101020000563U8 відповідно до якої було проведено митне оформлення товару: «легковий автомобіль: марки - RENAULT, модель GRAND SCENIC, номер кузова - НОМЕР_2 , тип двигуна - дизельний, робочий об'єм двигуна - 1461 см3, кількість місць - 7, тип кузова - універсал, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення 2012; модельний рік виготовлення 2012; країна відправлення/експорту - Великобританія (GB)», який відповідно до комерційного інвойсу від 03.01.2023 № 7/2023 та поданої митної декларації слідував на адресу покупця, товариства з обмеженою відповідальністю «Сантрейд Авто», (код ЄДРПОУ 44639169, 33001, вул. Дворецька, буд. 120-А, м. Рівне) за ціною 2400 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення 05.01.2023 транспортного засобу через митний кордон України, у національній валюті становило 93 096,24 гривень).

За результатом опрацювання інформації, наданої митними органами Словацької Республіки, а саме експортної митної декларації (MRN) від 04.12.2022 № 22DK00560428618765 встановлено, що відправником/експортером та одержувачем (покупцем) товару, а саме, легкового автомобіля марки - RENAULT, модель GRAND SCENIC, номер кузова НОМЕР_2 , є - DKAUTO.DK ApS (Flensborgvej 340, 6200 Aabenraa, НОМЕР_6 ). Також згідно експортної декларації код товару - 87033190, країна відправлення/експорту Королівство Данія, інвойс на товар Y-380 - № 34336 (не відповідає реквізитам інвойсу поданого до митного оформлення). Вартість (у відповідній графі MRN) зазначеного товару (транспортного засобу) становить - 20 080,00 данських крон (DKK). Також митними органами Словацької Республіки надано копію інвойсу № 34336 у якому вартість указаного транспортного засобу зазначена 2700,00 євро на умовах поставки EXW.

Однак, вже під час ввезення на митну територію України, ОСОБА_2 до митного органу надав комерційний інвойс від 03.01.2023 № 7/2023, згідно якого компанія SALIMAN INTERNATIONAL LLP, (OC439077 Unit 111493 Second Floor, 6 Market Place, London, Fitzrovia United Kingdom, W1W 8AF) продала товариству з обмеженою відповідальністю «Сантрейд Авто», код ЄДРПОУ 44639169, 33001, вул. Дворецька, буд. 120-А, м. Рівне) товар легковий автомобіль марки RENAULT GRAND SCENIC, номер кузова НОМЕР_2 за ціною 2400,00 євро та на умовах поставки DAP Zhytomyr, що не відповідає дійсності, так як згідно документів, наданих митними органами Словацької Республіки, зазначений товар (легковий автомобіль) був задекларований та поміщений в режим експорту за MRN від 04.12.2022 № 22DK00560428618765 за інвойсом на товар № 34336 та за ціною 20080,00 данські крони (DKK) еквівалентно 2700,00 євро, де відправник/експортер указано DKAUTO.DK ApS (Flensborgvej 340, 6200 Aabenraa, DK27704301) та одержувачем зазначено (покупець) фізична особа, громадянин України ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ).

З метою з'ясування усіх обставин переміщення та митного оформлення в Україні транспортного засобу (легкового автомобіля) RENAULT GRAND SCENIC, номер кузова НОМЕР_2 , громадянці України ОСОБА_1 , яка на дату ввезення та митного оформлення товару перебувала на посаді керівника ТОВ «Сантрейд Авто» та громадянину України ОСОБА_2 особі, що безпосередньо переміщувала зазначений транспортний засіб через митний кордон України, митницею було направлено листи-виклики, в яких було запропоновано прибути до управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил для дачі пояснень, або у разі неможливості прибуття надати письмову інформацію з поставлених питань засобами електронної пошти з досиланням поштою, на які вони не з'явились та будь-яких пояснень не надали.

У ході проведення перевірки до управління контролю та адміністрування митних платежів 08.04.2025 направлено службову записку № 20/20-05/2874 з проханням надати до управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил розрахунок і різницю суми несплачених митних платежів за ЕМД 23UA101020000563U8, що підлягають сплаті до держбюджету.

Відповідно до службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Житомирської митниці від 11.04.2025 № 15/15-01/2981, враховуючи вищевикладене, сума митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України зазначеного вище транспортного засобу, а саме легкового автомобіля RENAULT GRAND SCENIC, номер кузова НОМЕР_2 , з урахуванням інформації та копій документів, наданих митними органами Словацької Республіки, станом на дату здійснення митного оформлення становить 87295,42 грн, а саме: ввізне мито - 11511,99 грн, акцизний податок 42047,54 грн, податок на додану вартість - 33735,89 грн.

Враховуючи викладене, сума неправомірного зменшення митних платежів складає - 3683,84 грн, а саме: ввізне мито - 1151,20 грн, податок на додану вартість - 2532,64 гривень.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом з'явлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Відповідно до пункту 3.2 Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. № 651, зареєстрованого в Міністерстві фінансів України 14.08.2012 за № 1372/21684 (із змінами), відомості, заявлені у митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей. У відповідності до пунктів 1, 3 та 4 частини 1 статті 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; - у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.

Згідно частини 1 статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України: пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства; пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

Частиною 5 статті 266 Митного кодексу України передбачено, що особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.

Згідно з частиною 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Частиною 10 статті 269 Митного кодексу України встановлено, що у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у митній декларації товарів, транспортних засобів комерційного призначення внесення змін, відкликання та визнання недійсною цієї декларації до закінчення провадження у відповідних справах забороняються. Згідно пункту 34 розділу «Порядок внесення змін до митної декларації та її відкликання» Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 (із змінами і доповненнями), не дозволяється: - внесення змін до граф 1 (перший і другий підрозділи), 14, 37 (перший підрозділ) і 54 митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа; - внесення змін або відкликання митної декларації у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у цій митній декларації товарів; - внесення змін до митної декларації, якщо з поданих документів не випливає, що відомості, зазначені у цій митній декларації, необхідно змінювати; - внесення змін або відкликання митної декларації після надання декларанту або уповноваженій ним особі митним органом, якому подана така митна декларація, інформації про призначення митним органом митного огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення або перевірки документів на товари (крім випадків, коли після проведення зазначених митних формальностей порушень митних правил не виявлено); (абзац п'ятий пункту 34 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.11.2012 № 1081); - внесення змін до митної декларації або її відкликання у разі відсутності документів, що підтверджують необхідність внесення таких змін або її відкликання; - внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа з метою подання відомостей у випадках, коли Митним кодексом України передбачена необхідність подання з цією метою додаткової декларації.

Відповідно до ч.3 ст.10 Протоколу № II про взаємну адміністративну допомогу в митних справах до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (від 21.03.2014) сторони можуть використовувати в своїх протоколах представлення доказів, звітах і свідченнях, а також у судових розглядах і представленні обвинувачення в судах інформацію, які вони отримали, і документи, з якими вони були ознайомлені відповідно до положень цього Протоколу, як докази. Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення). У цьому випадку датою виявлення правопорушення є 20.03.2025, тобто дата отримання Житомирською митницею листа Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 20.03.2025 № 26/26-04/7/680 (вхідний митниці від 20.03.2025 № 2404/4-20), яким надіслано відповідь митних органів Словацької Республіки на запит про надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України транспортного засобу (легкового автомобіля) марки - RENAULT, модель - GRAND SCENIC, номер кузова НОМЕР_2 . Слід зазначити, що статтею 485 Митного кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 16.11.2022 № 2760-IX, встановлено, що з'явлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару,

неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Згідно графи 9 митної декларації ІМ40ДЕ 23UA101020000563U8 від 09.01.2023, ТОВ «Сантрейд Авто» в особі керівника ОСОБА_1 , є особою відповідальною за фінансове врегулювання.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника ТОВ «Сантрейд Авто» (код ЄДРПОУ: 44639169), з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів організувала надання товаросупровідних документів, в тому числі, комерційного інвойсу від 03.01.2023 № 7/2023 на товар легковий автомобіль RENAULT GRAND SCENIC, номер кузова НОМЕР_2 , що містить неправдиві відомості щодо відправника/експортера, одержувача/імпортера умов поставки та його вартості, що в свою чергу призвело до зменшення розміру сплати митних платежів по миту на 1151,20 грн., та по ПДВ на 2532,64 грн., а всього на загальну суму - 3683,84 гривень, чим вчинила порушення митних правил, передбачене статтею 485 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 в судове засідання 19.11.2025, як і минулі - 20.08.2025, 02.10.2025, не з'явилася. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялась належним чином, в тому числі шляхом розміщення оголошення на сайті Богунського районного суду м. Житомира. Однак, до суду не прибула, про причини неявки суд не повідомила, будь яких клопотань до суду не подавала. Тому, суд постановив розглядати справу у її відсутність.

Представник митниці просив розглянути справу за наявними матеріалами справи, визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та застосувати стягнення за санкцією статті у розмірі ста відстоків несплаченої суми митних платежів, оскільки ОСОБА_1 раніше притягувалась до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України, що підтверджується постановою Житомирського апеляційного суду від 16.10.2025 по справі №295/3650/25.

Заслухавши думку представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України доведена дослідженими доказами: протоколом про порушення митних правил №0184/UA101000/2025 від 14.04.2025; доповідною запискою від 14.04.2025; листом Держмитслужби №26/26-04/7/680 від 20.03.2025 «Про відповідь митних органів Словацької Республіки»; копією ЕМД типу IM40ДЕ 23UA101020000563U8; копією інвойсу від 03.01.2023 №7/2023; копією довідки про транспортні витрати від 06.01.2023 №250; скріншотом з інтернету з інформацією по транспортному засобу; копією свідоцтва про реєстрацію від 13.06.2022 №22179905; копією довідки щодо відповідності транспортного засобу екологічним нормам №9379 від 06.01.2023; завірена копія контракту від 04.01.2022 №SAN-001; копією специфікації №250 від 06.01.2023 до контракту від 04.01.2022 №SAN-00; запитом про розрахунок різниці суми митних платежів згідно ЕМД 23UA101020000563U8 від 08.04.2025 №20/20-01/2874; розрахунком різниці суми митних платежів від 11.04.2025 №15/15-01/2981; службовою запискою Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил до Відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 05.08.2025 №20/20-04/6271; службовою запискою Відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку до Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил від 07.08.2025 №22/22-01/6316; листами; викликами та іншими матеріалами справи.

Своїми діями, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 485 МК України.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 70 відсотків несплаченої суми митних платежів, а також, що ОСОБА_1 раніше притягувалась до відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України, що підтверджується постановою Житомирського апеляційного суду від 16.10.2025 по справі №295/3650/25.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.527 МК України, ст. 40-1 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі сімдесяти відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 2578 (дві тисячі п'ятсот сімдесят вісім) грн. 68 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір в розмірі 605, 60 грн. Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м. Житомир/21081100, Код отримувача: 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя А.П. Болейко

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.