Справа № 159/7999/25
Провадження № 3/159/3297/25
19 листопада 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, розглянувши матеріали справи, які надійшли від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , є фізичною особою-підприємцем,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.88-1 КУпАП,
ОСОБА_1 25.10.2025 об 11.50 годині в м.Ковелі на бульварі Л.Українки, 35, порушила порядок збуту об'єктів тваринного світу, а саме, здійснювала продаж свіжої риби «карась сріблястий» загальною вагою 59,925 кг, без відповідних документів, які засвідчують якість та безпеку правил торгівлі продовольчими товарами, які передбачені п.6.1, п.6.3, п.6.4 розділу ІІ Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.88-1 КУпАП.
Належним чином повідомлена ОСОБА_1 на виклик до суду не з'явилася (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення R067033847600). Відповідно до ст.277-2 КУпАП суд зобов'язаний завчасно повідомити особу про час і місце розгляду справи, проте отримання поштової кореспонденції адресатом перебуває поза межами відповідальності суду. Адресат зобов'язаний контролювати надходження поштової кореспонденції за повідомленим державі місцем постійного чи тимчасового проживання.
Згідно з вимогами ст.268 КУпАП участь особи, щодо якої складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.88-1 КУпАП, при розгляді справи не є обов'язковою, тому враховуючи належне повідомлення про дату судового засідання суд вважає можливим розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов такого висновку.
Адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).
Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (стаття 10 КУпАП).
Згідно з протоколом серії ВАД №433020 від 25.10.2025 у провину ОСОБА_1 поставлено не дотримання під час торгівлі об'єктами тваринного світу вимог п.6.1, п.6.3, п.6.4 розділу ІІ Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами (із змінами та доповненнями), затверджених наказом Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України від 11.07.2003 №185 (далі-Правила).
Відповідно до п.6.1 розділу ІІ вказаних Правил - перевозять рибу та риботовари в спеціальному транспорті із закритим кузовом, внутрішня поверхня якого має бути покрита антикорозійними матеріалами. Живу рибу перевозять у спеціально обладнаних цистернах, контейнерах і бочках. На кожну партію свіжої риби та інших гідробіонтів, призначених для реалізації в межах адміністративного району, повинна бути ветеринарна довідка, а для реалізації в межах України - ветеринарне свідоцтво.
Пунктом 6.3 Правил визначено, що живу рибу, що надійшла у продаж, поміщають в акваріуми з водою, обладнані пристроями для збагачення води киснем. Забороняється годувати живу рибу хлібом, крупою та іншими видами корму в акваріумах.
Термін зберігання і реалізації живої риби при температурі води в акваріумі +11 град C ... +15 град C: осінньо-зимовий період - 48 годин; весняно-літній період - 24 години (п.6.4 Правил).
Відповідальність за порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу передбачена ч.1 ст.88-1 КУпАП.
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами (ст.251 КУпАП).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення повністю доводиться зібраними у справі доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №433020 від 25.10.2025 в якому вказані дата, час і місце вчинення правопорушення, в графі «пояснення особи» ОСОБА_1 зазначила «здійснювала торгівлю риби без відповідних документів»,
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 25.10.2025 відповідно до яких остання не заперечує факту продажу риби без документів, що засвідчують якість та безпеку правил торгівлі,
- розпискою ОСОБА_1 про отримання на зберігання риби вагою 59,925 кг,
- фототаблицею з місця події, яка підтверджує, що риба зберігалась у ящиках, а не в акваріумах з водою, обладнаних пристроями для збагачення води киснем.
Докази, які б спростовували вказані обставини суду не надані.
Сукупність досліджених судом доказів є достатньою для доведення винуватості ОСОБА_1 у порушенні порядку придбавання чи збуту об'єктів тваринного світу, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 88-1 КУпАП, оскільки під час перевірки ОСОБА_1 не надала ветеринарну довідку чи сертифікат про якість риби, а також зберігала рибу в ящиках, а не в акваріумах з водою.
При визначенні виду стягнення для ОСОБА_1 , враховую конкретні обставини вчинення правопорушення, особу порушника, її вік та майновий стан, обставини що пом'якшують покарання - визнання вини та відсутність обставин, що обтяжують покарання, вважаю, що відносно останньої необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу без конфіскації об'єктів тваринного світу.
На підставі ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Керуючись статтями 33, 40-1, 221, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.88-1 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень (штраф підлягає сплаті за такими реквізитами - Отримувач : ГУК у Волин.обл/м.Ковель/21081100, Номер рахунку (IBAN) UA308999980313080106000003564, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371).
Штраф має бути сплачений добровільно протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, відповідно до частини другої статті 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови штраф підлягає стягненню в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (судовий збір підлягає сплаті за такими реквізитами - Отримувач коштів : ГУКу м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету : 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяТ. В. Денисюк