Справа № 159/8393/25
Провадження № 2-а/159/256/25
про передачу справи за підсудністю
20 листопада 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Губар В.Є., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Твердохліб М.М., до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження по справі,
Представник позивача - адвокат Твердохліб М.М., в інтересах ОСОБА_1 , звернувся у суд з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження по справі.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 286 КАС України, якими встановлено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, справи такої категорії вирішуються місцевими загальними судами як адміністративними судами.
Як передбачено ч. 1 ст. 25 КАС України, яка визначає підсудність справ за вибором позивача, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Зі змісту позовної заяви та доданого до неї витягу з реєстру територіальної громади вбачається, що місце проживання позивача 20.08.2024 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Адресою місцезнаходження відповідача Департаменту патрульної поліції є: вул. Федора Ернста, 3, м. Київ.
Таким чином, підсудність цієї справи позивачем обрано за своїм місцем проживання.
Водночас, з цього приводу суд відзначає таке.
Зареєстроване місце проживання позивача, на підставі постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» №807-IX від 17 липня 2020 року зв'язку зі створенням Ковельського району, до складу якого ввійшло, в тому числі, с. Смідин, за новим адміністративно - територіальним устроєм належить до Ковельського району.
Частиною першою статті 21 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», визначено, що місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Разом з тим, згідно із пунктом 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX.
У зв'язку з цим, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
За раніше визначеним адміністративно-територіальним устроєм с. Смідин відносилося до території колишнього Старовижівського району Волинської області, правосуддя на якій здійснює Старовижівський районний суд Волинської області.
Таким чином, як і місце проживання (перебування) позивача так і місцезнаходження відповідача територіально не відноситься до Ковельського міськрайонного суду Волинської області, а тому, відповідно до ст. 25 КАС України, даний спір не підсудний Ковельському міськрайонному суду Волинської області.
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, - суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду до територіальної юрисдикції (підсудності) якого вона належить.
За наведених обставин, враховуючи, що зареєстроване місце проживання позивача знаходиться за адресою, яка територіально не відноситься до підсудності Ковельського міськрайонного суду Волинської області, підсудність справи позивачем обрано за своїм місцем проживаннята, вбачається необхідним на підставі ч.1 ст. 25, п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, передати дану справу до Старовижівського районного суду Волинської області.
Керуючись ст. 25, ст. 29, 294-295 КАС України,
Адміністративну справу №159/8393/25 за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Твердохліб М.М., до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження по справі, передати на розгляд Старовижівського районного суду Волинської області (Волинська область, с. Стара Вижівка, вул. Польова, 2) за підсудністю.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
СуддяВ. Є. Губар