Справа № 752/27418/25
Провадження №: 1-кс/752/9466/25
17.11.2025 м. Київ
Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування злочинів проти довкілля слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві майора поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні №12025100000001187, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України,-
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100000001187 від 19.09.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України.
Клопотання обґрунтовується тим, що у слідчому управлінні Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100000001187 від 19.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 366-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено що підставою внесення відомостей стало направлення до слідчого управління ГУНП у м. Києві листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.07.2025 № 404-01/62634-25, яким скеровано матеріали проведеної повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічної за 2023 рік, поданої ОСОБА_5 , спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка вчинила кримінальне правопорушення пов'язане з корупцією, шляхом внесення недостовірних відомостей до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на загальну суму 3 083 569,82 гривень, що перевищує 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації.
Так, згідно описової частини обґрунтованого висновку, затвердженого 18.07.2025 заступником Голови ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ) суб'єкт декларування зазначила відомості, які не відповідають дійсності за наступних обставин: ОСОБА_6 - суб'єкт декларування у розділі у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації не зазначила відомостей про отриманий нею від своїх батьків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 дохід у вигляді подарунка в розмірі 850 000,00 гривень.
У розділі 6 «Цінне рухоме майно - транспортні засоби» декларації суб'єкт декларування зазначила відомості про придбаний нею 23.08.2023 автомобіль MAZDA CX-5 2019 року випуску без відображення його вартості, обравши у полі «Вартість на дату набуття права або за останньою грошовою оцінкою» позначку «Не відомо».
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру транспортних засобів суб'єкт декларування - ОСОБА_5 на підставі договору від 23.08.2023 № 5676/23/042177 придбала автомобіль MAZDA CX-5 2019 року випуску вартістю 850 000,00 гривень.
Вищезазначена вартість автомобіля відповідає інформації, отриманій від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », згідно з якою 19.08.2023 на сайті ІНФОРМАЦІЯ_6 було розміщено оголошення з продажу вказаного автомобіля за ціною 23 200 дол. США (еквівалентно станом на 23.08.2023 за курсом 1 дол. США / 36,5686 = 848 391,52 грн).
Проведеним аналізом відомостей, зазначених у декларації та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування і Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, встановлено, що сума сукупного доходу суб'єкта декларування та члена сім'ї (чоловіка), отриманого ними за 2023 рік, є недостатньою для придбання вищевказаного автомобіля.
Суб'єкт декларування підтвердила вартість цього автомобіля та визнала, що на придбання вказаного автомобіля використала кошти, отримані від батьків (відповідно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян його батьками є: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ) у вигляді подарунків на суму 850 000,00 гривень.
Водночас, ОСОБА_5 пояснила, що не зазначила у декларації відомостей про ці кошти через відсутність документального підтвердження про їх отримання.
Надані суб'єктом декларування пояснення уповноваженою особою Національного агентства не враховані.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону в декларації зазначаються відомості про отримані доходи, зокрема, членів сім'ї, у тому числі доходи, отримані як подарунки.
Такі відомості охоплюють дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір. Відомості щодо подарунків у вигляді грошових коштів зазначаються, якщо розмір таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, перевищує п'ять прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
Таким чином, суб'єкт декларування у розділі 11 декларації зазначила відомості, які не відповідають дійсності на загальну суму 850 000,00 грн, чим не дотримала вимоги п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону.
Крім того, у розділі 14 «Видатки та правочини суб'єкта декларування» декларації суб'єкт декларування - ОСОБА_5 зазначила відомості, які не відповідають дійсності, про відсутність у неї разового видатку, вчиненого у звітному періоді, розмір якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, обравши позначку «У суб'єкта декларування чи членів його сім'ї відсутні об'єкти для декларування в цьому розділі».
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру транспортних засобів суб'єкт декларування - ОСОБА_5 11.10.2023 придбала легковий автомобіль AUDI Q7 2019 року випуску.
Відповідно до наданої ІНФОРМАЦІЯ_9 інформації вартість цього транспортного засобу на вказану дату могла становити 1 420 030,00 гривень.
У розділі 6 «Цінне рухоме майно - транспортні засоби» декларації суб'єкт декларування зазначила відомості про придбаний нею у звітному періоді транспортний засіб - легковий автомобіль AUDI Q7 2019 року випуску, але у полі «Вартість на дату набуття права або за останньою грошовою оцінкою» обрав позначку «Не відомо», що може вказувати на намір приховати фактичну вартість цього автомобіля, оскільки у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів вартість цього автомобіля вказана у розмірі 7 818,00 гривень.
Згідно з інформацією, отриманою від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », на сайті ІНФОРМАЦІЯ_6 10.10.2023 було розміщено оголошення з продажу вказаного автомобіля за ціною 38 500 дол. США (еквівалентно станом на 11.10.2023 за курсом 1 дол. США / 36,5058 = 1 405 473,30 грн), а 27.10.2023 (тобто через 2 тижні після придбання суб'єктом декларування автомобіля) від імені особи з іменем члена сім'ї (чоловіка) було розміщено оголошення з продажу цього автомобіля за ціною 37 900 дол. США (еквівалентно станом на 11.10.2023 за курсом 1 дол. США / 36,5058 = 1 383 569,82 грн).
Таким чином, є підстави вважати, що суб'єкт декларування - ОСОБА_5 з метою придбання вказаного автомобіля здійснила видаток у розмірі не менше ніж 1 383 569,82 гривні.
Суб'єкт декларування стверджує, що вказаний автомобіль фактично був придбаний за 20 000 дол. США (еквівалентно станом на 11.10.2023 за курсом 1 дол. США / 36,5058 = 730 116,00 грн), але у договорі купівлі-продажу через вимогу продавця було вказано 7 818 гривень. Встановлену розбіжність у декларації щодо вартості цього автомобіля пояснює незнанням та помилковим тлумаченням законодавства.
Надані суб'єктом декларування пояснення не враховані уповноваженою особою НАЗК.
Суб'єкт декларування - ОСОБА_5 зазначила відомості, які не відповідають дійсності на суму 1 383 569,82 гривні.
Крім того, у цьому самому розділі суб'єкт декларування зазначила відомості, які не відповідають дійсності, про відсутність у неї разового видатку, вчиненого у звітному періоді, розмір якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, обравши позначку «У суб'єкта декларування чи членів його сім'ї відсутні об'єкти для декларування в цьому розділі».
Так, суб'єкт декларування - ОСОБА_5 не вказала у декларації відомостей про разовий видаток у розмірі 850 000,00 грн, який вона здійснила 23.08.2023 для придбання автомобіля MAZDA CX-5 2019 року випуску. що підтверджується інформацією Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру транспортних засобів суб'єкт декларування придбав автомобіль MAZDA CX-5 2019 року випуску, вартістю 850 000,00 грн, згідно з договором від 23.08.2023 № 5676/23/042177, що підтверджено у наданому поясненні.
Пояснення суб'єкта декларування та обґрунтування їх неврахування зазначені у п. 1 до розділу 14.
Суб'єкт декларування - ОСОБА_5 зазначила відомості, які не відповідають дійсності на суму 850 000,00 гривень.
Таким чином, суб'єкт декларування у розділі 14 декларації зазначила відомості, які не відповідають дійсності на загальну суму 2 233 569,82 грн, чим не дотримала вимоги п. 10 ч. 1 ст. 46 Закону.
За результатами повної перевірки декларації щодо з'ясування достовірності задекларованих відомостей встановлено, що ОСОБА_5 як суб'єкт декларування при поданні декларації вказала відомості, що відрізняються від достовірних на загальну суму 3 083 569,82 грн (пп. 7, 10 розділів обґрунтованого висновку), чим не дотримала вимоги ст. 46 Закону.
Відповідно до Форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка затверджена наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, на початку заповнення декларації суб'єкт декларування ознайомлюється з Правилами заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Після ознайомлення проставляється відповідна відмітка.
Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону упродовж 30 днів після подання декларації суб'єкт декларування має право подати виправлену декларацію.
Суб'єкт декларування не скористалась правом подати виправлену декларацію.
Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 45 Закону в разі самостійного виявлення суб'єктом декларування у декларації недостовірних відомостей після спливу терміну для подання виправленої декларації, передбаченого абз. 1 цієї частини, але до початку проведення Національним агентством повної перевірки цієї декларації, суб'єкт декларування може звернутися до Національного агентства з листом із поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей та неподання виправленої декларації у зазначений термін, додавши підтвердні документи. Подані суб'єктом декларування таким чином відомості мають бути розглянуті Національним агентством під час повної перевірки цієї декларації.
Суб'єкт декларування при поданні декларації підтвердила достовірність вказаних відомостей, правом подати виправлену декларацію не скористалась та не направила листа з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей та неподання виправленої декларації у зазначений термін.
При вирішенні питання стосовно визначення неточних або недостовірних відомостей Національне агентство керується положеннями п. 2 розділу І Порядку та ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (на дату подання до Національного агентства декларації).
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 10.01.2024 (на дату подання декларації) становив 3 028,00 гривень.
Таким чином, суб'єкт декларування зазначила відомості, які відрізняються від достовірних на суму 3 083 569,82 грн, яка перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що є недостовірними відомостями.
При визначенні наявності підстав для притягнення суб'єкта декларування дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, Національне агентство керується терміном «прожитковий мінімум для працездатної особи» у розмірі, який діяв станом на 10.01.2024 (на дату подання декларації).
Таким чином, суб'єкт декларування при поданні декларації зазначила відомості, які відрізняються від достовірних на суму 3 083 569,82 грн, що перевищує 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що є ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 Кримінального кодексу України.
У зв'язку з вищевикладеним, виникла необхідність отримати інформацію, яка допоможе підтвердити або спростувати фінансову спроможність близьких осіб суб'єкта декларування - ОСОБА_9 здійснити подарунки у грошовій формі на її користь, відомості стосовно якого відображено в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також вчинити інші правочини, що сприяли здійсненню таких подарунків.
В ході досудового розслідування на адресу державної податкової служби України (далі - ІНФОРМАЦІЯ_10 ) було направлено лист від 13.10.2025 № 396454-2025 з приводу отримання актуальних відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про податкового агента та суму доходу, нарахованого та виплаченого фізичній особі податковим агентом, суму нарахованих та сплачених (перерахованих) податків з доходів фізичних осіб та/або суму доходу, отриманого самозайнятою особою, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи наступних осіб:
ОСОБА_6 , РНОКПП: НОМЕР_1 , (суб'єкт декларування), за період з моменту першого наявного доходу в ДРФО по 31.12.2024;
ОСОБА_10 , РНОКПП: НОМЕР_2 , (член сім'ї суб'єкта декларування (чоловік) - ОСОБА_5 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
ОСОБА_11 , РНОКПП: НОМЕР_3 (мати члена сім'ї суб'єкта декларування (чоловіка) - ОСОБА_9 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
ОСОБА_7 , РНОКПП: НОМЕР_4 , (батько суб'єкта декларування - ОСОБА_5 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
ОСОБА_12 , РНОКПП: НОМЕР_5 , (мати члена сім'ї суб'єкта декларування (чоловіка) - ОСОБА_5 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
ОСОБА_13 , РНОКПП: НОМЕР_6 , (батько члена сім'ї суб'єкта декларування (чоловіка) - ОСОБА_5 ), за період з 1998 по 31.12.2024.
Крім того, відомості щодо реєстрації та ведення господарської діяльності зазначеними вище особами і якщо так, то яка саме (долучивши наявну інформацію щодо реєстраційних даних, місцезнаходження, керівника, засновників, кінцевих бенефіціарних власників, дата взяття/зняття на обік, стан платника).
Так, у своїй відповіді від 23.10.2025 № 16388/5/99-00-08-01-02-05 ІНФОРМАЦІЯ_10 повідомило про те, що запитувані відомості буде надано за ухвалою слідчого судді, в порядку Глави 15 КПК України.
З метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування, встановлення дійсних обставин, а також безпосереднього дослідження документів, у яких можуть бути наявні відомості, що можуть бути використані як докази причетності осіб до вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ), із можливістю ознайомлення та вилучення: актуальних відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про податкового агента та суму доходу, нарахованого та виплаченого фізичній особі податковим агентом, суму нарахованих та сплачених (перерахованих) податків з доходів фізичних осіб та/або суму доходу, отриманого самозайнятою особою, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи, зокрема щодо реєстрації та ведення господарської діяльності.
Вказані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, можуть бути використанні як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, зокрема, можуть містити дані про обставини можливого вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України.
До клопотання слідчої подані матеріали на підтвердження його обґрунтованості.
Слідча просила розглянути клопотання за її відсутності, про що подала відповідну заяву, в якій клопотання підтримала, просила задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей та документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно положень ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Слідчим суддею встановлено наступні обставини.
У слідчому управлінні Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025100000001187 від 19.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 366-2 КК України.
З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 а адресою (ЄРДПОУ НОМЕР_7 ) : АДРЕСА_2 , оскільки інформація, яка буде отримана надасть можливість встановити осіб, які можуть бути причетними до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
У інший спосіб отримати речі та документи, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 , неможливо.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку вважає, що наявні у провадженні докази свідчать про те, що слідчим у відповідності до вимог ч. 5 ст. 132 КПК України надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про неможливість іншим способом на даному етапі довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 4 ст. 132, ч. 6 ст. 163 КПК України), забезпечити повноту, всебічність та неупередженість розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, отримати відомості, що є необхідними для з'ясування всіх важливих обставин у їх сукупності, кореспондуються з вимогами ст. 132 КПК України, а тому воно підлягає задоволенню шляхом надання відповідного дозволу на вилучення зазначених в клопотанні речей та документів.
Керуючись ст.ст. 132, 163-164, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчим відділу розслідування злочинів проти довкілля слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , слідчим слідчої групи та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні №12025100000001187 від 19.09.2025, на тимчасовий доступ до інформації та документів (у тому числі електронних), із можливістю вилучення їх належним чином завірених копій, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), юридична адреса: АДРЕСА_3 , та зобов'язати їх надати актуальні відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про податкового агента та суму доходу, нарахованого та виплаченого фізичній особі податковим агентом, суму нарахованих та сплачених (перерахованих) податків з доходів фізичних осіб та/або суму доходу, отриманого самозайнятою особою, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи наступних осіб:
ОСОБА_6 , РНОКПП: НОМЕР_1 , (суб'єкт декларування), за період з моменту першого наявного доходу в ДРФО по 31.12.2024;
ОСОБА_10 , РНОКПП: НОМЕР_2 , (член сім'ї суб'єкта декларування (чоловік) - ОСОБА_5 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
ОСОБА_11 , РНОКПП: НОМЕР_3 (мати члена сім'ї суб'єкта декларування (чоловіка) - ОСОБА_9 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
ОСОБА_7 , РНОКПП: НОМЕР_4 , (батько суб'єкта декларування - ОСОБА_5 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
ОСОБА_12 , РНОКПП: НОМЕР_5 , (мати члена сім'ї суб'єкта декларування (чоловіка) - ОСОБА_5 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
ОСОБА_13 , РНОКПП: НОМЕР_6 , (батько члена сім'ї суб'єкта декларування (чоловіка) - ОСОБА_5 ), за період з 1998 по 31.12.2024;
відомості щодо реєстрації та ведення господарської діяльності зазначеними вище особами і якщо так, то яка саме (долучивши наявну інформацію щодо реєстраційних даних, місцезнаходження, керівника, засновників, кінцевих бенефіціарних власників, дата взяття/зняття на обік, стан платника).
У разі, якщо будь-які із вищезазначених документів знаходяться виключно на електронних носіях чи в електронних інформаційних системах або їх частинах, надати перерахованим особам тимчасовий доступ з можливістю виготовлення копій з документів, які знаходяться на електронних носіях чи в електронних інформаційних системах або їх частинах.
Строк дії ухвали два місяці з дня постановлення ухвали, тобто до 17.01.2026.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя: ОСОБА_1