Справа № 724/4113/25
Провадження № 3/724/2300/25
18 листопада 2025 року суддя Хотинського районного суду Чернівецької області Ковальчук Т.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого інструктором відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , одруженого, маючого трьох неповнолітніх дітей, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП,
Головний сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - інструктор відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , всупереч своїм статутним обов'язкам, передбачених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, яку затверджено наказом Міністерства оборони України №532 від 06.08.2024 року (далі- Інструкція), Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, а саме у період з 01.09.2025 по 06.11.2025 року у м. Хотин Дністровського району Чернівецької області, незважаючи на покладений на нього обов'язок : на порушення вимог пункту третього розділу ІІ Інструкції, відсутні відомості про видачу портативних відеореєстраторів та карт пам'яті з 01.09.2025 по 18.09.2025; на порушення вимог пункту третього розділу ІІ Інструкції, здійснював видачу портативних відеореєстраторів та карт пам'яті уповноваженим представникам без підпису останніх в Журналі обліку, що унеможливлювало б, у разі пошкодження портативного відеореєстратора, встановлення уповноважених осіб, які, у відповідності до вимог п. 7 розділу ІІ Інструкції, зобов'язані під час здійснення повноважень забезпечувати збереження та належні умови експлуатації виданого портативного відеореєстратора; на порушення пункту дев'ятого розділу ІІ Інструкції та пункту першого розділу ІV Інструкції, за 01.09.2025, 03.09.2025-09.09.2025, 12.09.2025-25.09.2025, 01.10.2025, 04.10.2025 та 05.11.2025 року не забезпечив експорт інформації з портативного відеореєстратора під час під'єднання до док-станції в автоматичному режимі або в інший спосіб, визначений виробником такого відеореєстратора, а також не здійснив вивантаження відеозаписів з карт пам'яті портативних відеореєстраторів на сервер зберігання відеозаписів шляхом приєднання карти пам'яті до спеціального обладнаня в автоматичному режимі за допомогою спеціального програмного забезпечення або в інший спосіб, визначений виробником цього сервера.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у скоєному правопорушені визнав, щиро розкаявся, пояснивши, що вказані порушення ним було допущено у зв'язку із надмірним навантаженням на роботі. Наразі для виконання вказаних обов'язків було прийнято на роботу іншого працівника.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП - суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частини 6 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" під час перевірки документів уповноважений працівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відео фіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото-та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пунктів 40, 52 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі), вручення повістки, здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником ТЦК та СП або поліцейським.
Порядок застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації визначений Інструкцією із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 532, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 вересня 2024 за № 1391/42736.
Пунктом 3 вищезазначеної Інструкії передбачено, що портативні відеореєстратори та карти пам'яті зберігаються у службових приміщеннях ТЦК та СП та видаються уповноваженим представникам під підпис у Журналі обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації (додаток 1) (далі - Журнал обліку), який зберігається в ТЦК та СП. Після прибуття до місця постійної дислокації портативний відеореєстратор та карта пам'яті передаються відповідальній особі (п.7 розділу ІІ Інструкції).
Під час приймання портативного відеореєстратора відповідальна особа проводить візуальний огляд та за відсутності видимих пошкоджень приймає під підпис зазначений портативний відеореєстратор та карту пам'яті (п.8 розділу ІІ Інструкції).
Згідно пункту 9 Інструкції, відповідальна особа забезпечує заряджання портативного відеореєстратора та експорт інформації під час під'єднання до док-станції в автоматичному режимі або в інший спосіб, визначений виробником такого відеореєстратора.
Згідно п.1 розділу ІV Інструкції, вивантаження відеозаписів з карт пам'яті портативних відеореєстраторів на сервер зберігання відеозаписів здійснюється шляхом приєднання карти пам'яті до спеціального обладнанняв автоматичному режимі за допомогою спеціального програмного забезпечення.
Частиною 2 статті 172-15КУпАП передбачено відповідальність за недбале ставлення військовою службовою особою до військової служби вчиненому в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 в недбалому ставленні до військової служби вчиненому в умовах особливого періоду повністю доказана дослідженими доказами, а саме протоколом про адміністративне правопорушеннясерії ЛВЧ №291 від 14.11.2025 року, поясненнями ОСОБА_1 від 14.11.2025 доданими до протоколу (а.с.1-7,27).
Доповіддю про перевірку від 06.11.2025 ТВО офіцера групи запобігання та профілактики кримінальних та інших правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.8-11).
Копією військового квитка Збройних Сил України серії НОМЕР_1 від 26.11.1997 року, згідно якого ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в Збройних Силах України (а.с.28-29).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.08.2021 за №19-РС, згідно якого старший сержант ОСОБА_1 призначений на посаду інструктора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.10.2024 року за №797, згідно якого головний сержант ОСОБА_1 призначений відповідальною особою за приладами та технічними засобами, що мають функцію фото та відео фіксації в ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.15).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.10.2024 року за №800, яким затверджено Інструкцію із застосування технічних засобів, що мають функцію фото та відео фіксацію (а.с.16-19).
Журналом 1-відділу ІНФОРМАЦІЯ_6 обілку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації та копією книги обліку війського майна, виданого в тимчасове користування (а.с.20-26).
Оцінивши у сукупності дослідженні докази, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 в недбалому ставленні військовою службовою особою до військової служби вчиненому в умовах особливого періоду повністю доказана та його дії вірно кваліфіковані за ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
Разом з цим, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, суд в повній мірі дотримуючись вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, в силу яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до вимог ст.22КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, а також враховуючи особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, визнання самого факту порушення та його щире каяття у скоєному, за місцем проходження військової служби, згідно характеристики начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 13.11.2025, характеризується виключно позитивно, як дисциплінований та старанний військовослужбовець, є учасником бойових дій, приймав безпосередню участь у антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областях (а.с.30); а також враховуючи його сімейний стан, рід занять та майновий стан, який одружений, є багатодітним батьком (п'ятеро дітей, троє з яких неповнолітні), що підтверджується доданими до справи копіями свідоцтв про народження дітей, що є обставинами, які пом'якшують відповідальність, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку, що на підставі ст.22 КУпАП ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Згідно ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. ст. 22 , 172-15, 221, ч.2 ст.284 КУпАП, суддя,
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП в зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, і обмежитись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Хотинський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 21.11.2025 року.
Суддя Т. М. Ковальчук