Постанова від 21.11.2025 по справі 280/4647/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 280/4647/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року (суддя Максименко Л.Я.) у справі №280/4647/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просила:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , на коефіцієнти у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115 для забезпечення індексації пенсії;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 , в розмірі 12 236,71 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 01.03.2025 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2024;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови врахувати ОСОБА_1 при призначені пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітної плати, що зазначена в довідках №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/ К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/ К-355/4 від 29.10.2019;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019, починаючи з 19.01.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не проведено індексацію пенсії позивача належним чином, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні пенсії на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115. Позивачка вважала такі дії відповідача протиправними.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо непроведення з 04.12.2024 індексації пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення розміру пенсії у сумі 12236,71 грн, на коефіцієнт у розмірі 1,0796, з 01.03.2025 індексації пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення розміру пенсії у сумі 12236,71 грн, на коефіцієнт у розмірі 1,115.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 04.12.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення розміру пенсії у сумі 12236,71 грн, на коефіцієнт у розмірі 1,0796, у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 04.12.2024.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (провести з 01.03.2025 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення розміру пенсії у сумі 12236,71 грн, на коефіцієнт у розмірі 1,115, у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025 з урахуванням виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок Архівного відділу Енергодарської міської ради про заробітну плату №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 04.12.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок Архівного відділу Енергодарської міської ради про заробітну плату №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач має право на індексацію його пенсії в силу положень статті 42 Закону №1058-IV, шляхом застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, які передбачені постановами КМУ № 185, 209.

Стосовно перерахунку пенсії на підставі довідок про заробітку плату суд першої інстанції вказав, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Суд встановив, що надані позивачем довідки про заробітну плату видані у відповідності до вимог підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1.

Враховуючи, що подані позивачем довідки сформовані на підставі особових рахунків по нарахуванню заробітної плати, містять інформацію про загальний розмір заробітної плати за цей період та про розмір заробітної плати із розбивкою по місяцях, а також відомості про підстави їх видачі, суд дійшов висновку, що такі довідки відповідають вимогам Порядку №22-1, а тому у відповідача були відсутні підстави для відмови в перерахунку пенсії позивача на підставі таких довідок.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на те, що пенсія позивача індексується у спосіб, визначений законодавством, за змістом такого способу збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01.10.2017 року, що передбачено постановою КМУ №124 від 20.02.2019. Також вказує, що заробітна плата позивачу згідно довідок наданих Архівним відділом Енергодарської міської ради про заробітну плату №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019, не була врахована при розрахунку пенсії, оскільки відсутній акт перевірки зазначених довідок, а у зв'язку із знаходженням архівного відділу Енергодарської міської ради на тимчасово окупованій території провести таку перевірку не виявляється за можливе.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та з 19.01.2023 отримує пенсію за віком на підставі Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

ОСОБА_1 через свого представника звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з проханням повідомити інформацію про те, чи проведено позивачу перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV із застосуванням коефіцієнту збільшення, установленого Постановою КМУ № 185 та Постановою КМУ №209, а також з вимогою усунути порушення законодавства та провести належний перерахунок пенсії Позивача з 01.03.2024 та з 01.03.2025 у тому випадку, якщо зазначений перерахунок проведено не було. Представник позивача просив додатково зарахувати довідок наданих Архівним відділом Енергодарської міської ради про заробітну плату №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019.

За результатами розгляду звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надіслав листа від 11.04.2025 №0800-0219-8/35838, зі змісту якого вбачається, що згідно з Порядком № 124 внаслідок індексації пенсія позивача не підлягала підвищенню. А тому з 01.03.2024 відповідно до пункту третього Постанови КМУ №185 Позивачу установлено доплату в розмірі 100 гривень, а з 01.03.2025 на підставі підпункту 6 п. 2 Постанови КМУ №209 індексація пенсії позивача була здійснена лише з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,0345, а не 1,115. Також вказано, що згідно довідок наданих Архівним відділом Енергодарської міської ради про заробітну плату №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019, не була врахована при розрахунку пенсії, оскільки відсутній акт перевірки зазначених довідок.

Позивачка, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення індексації пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115, а також щодо неврахування заробітної плати , що зазначена в довідках наданих Архівним відділом Енергодарської міської ради про заробітну плату №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019 довідок наданих Архівним відділом Енергодарської міської ради про заробітну плату №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019 при призначенні пенсії за віком, звернулася з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Щодо індексації пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

На реалізацію положень ст.42 Закону № 1058-IV Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 20.02.2019 №124, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Отже, в силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 р.

Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, положення пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у справі №160/28752/23 (постанова від 13.01.2025), у справі №200/5836/24 (постанова від 16.04.2025).

23 лютого 2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» №185 від 23.02.2024.

Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 1 Постанови №209 установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Таким чином, позивач мав право на перерахунок пенсії, у зв'язку з щорічною індексацією, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0769 у 2024 році та 1,115 у 2025 році.

Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо права позивача на індексацію пенсії.

Стосовно посилань відповідача на положення п.6 постанови КМУ №209, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Так, п.6 постанови КМУ №209 передбачено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345.

Отже, п.6 постанови КМУ №209 стосується випадку при якому призначена у 2023 році пенсія не була підвищена згідно з пунктом 1 цієї постанови.

Але у спірному випадку встановлено право позивача на підвищення пенсії згідно з пунктом 1 цієї постанови із застосуванням коефіцієнту збільшення у розмірі 1,115, а тому підстав для застосування у спірних відносин п.6 постанови КМУ №209 не існує.

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, в частині вирішеного спору щодо індексації пенсії позивача.

Щодо заявлених вимог про перерахунку пенсії на підставі довідок про заробітну плату.

Закон України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Згідно ст. 40 цього закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Приписами ст. 44 Закону № 1058-ІV визначено, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок №22-1).

Приписи пункту 2.1 розділу II цього порядку визначають, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок Архівного відділу Енергодарської міської ради про заробітну плату №01-17/03-21/К-355/1 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/2 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/3 від 29.10.2019, №01-17/03-21/К-355/4 від 29.10.2019.

Дослідивши зазначені довідки, суд першої інстанції обгрунтовано зазначив, що зміст зазначених довідок підтверджує їх відповідність вимогам законодавства, які видані з посиланням на первинні документи, а саме на особові рахунки, на підставі яких надано інформацію, та у відповідності до норм чинного законодавства.

При цьому, суд першої інстанції, з посиланням на ревалентну позицію Верховного Суду у справі №219/4550/17 (постанова від 12.04.2021), обгрунтовано визнав безпідставними посилання відповідача про неможливість проведення перевірки стосовно наданих довідок, оскільки у спірному випадку в довідках про заробітну плату зазначені документи, на підставі яких такі довідки були видані.

Крім цього, суд першої інстанції обгрунтовано звернув увагу на те, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії.

Отже, оскільки у спірному випадку позивачкою надано пенсійному органу належні та достатні докази про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону № 1058-IV, то суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову, в цій частині заявлених вимог.

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В АЛ ИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року у справі №280/4647/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 21.11.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров