Рішення від 21.11.2025 по справі 480/6194/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2025 року Справа № 480/6194/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6194/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 10.07.2025 № 1800-0202-8/28053, яке полягає у нездійсненні, перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, керуючись п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву на перерахунок пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, керуючись п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Однак, відповідач листом від 10.07.2025 відповідач відмовив позивачу у застосуванні коефіцієнта 1,35%, спираючись на відсутність на те підстав. На переконання позивача, застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% погіршує його становище та суттєво зменшує розмір його пенсії. Оскільки при виході на пенсію позивачу був обчислений стаж у розмірі 1,35%, та з урахуванням положень п. 4 Прикінцевих положень ЗУ № 1058, він має право на пенсію в раніше встановленому розмірі.

Ухвалою суду від 22.10.2025 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Встановлено відповідачу з дня вручення даної ухвали 5-ти денний строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та 15-денний строк для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідач ухвалу отримав, відзиву суду не надав.

Ухвалою суду від 22.10.2025 зобов'язано відповідача протягом 5 днів з дня отримання копії даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Відповідач на виконання ухвали суду надав відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Зазначив про відсутність підстав для задоволення позову, спираючись на те, що позивачу здійснено перерахунок відповідно до ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", за якою пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Відтак, оскільки позивачу призначено пенсію у 2015 році відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", з 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу вираховувався з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Сумській області, та з 25.09.2002 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, керуючись п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом від 10.07.2025 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, спираючись на відсутність на те підстав та надало детальний опис щодо перерахунку пенсії позивача.

На переконання позивача, відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії , що призвело до звуження змісту та обсягу його прав, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом № 1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 1058-ІV (в редакції, чинній на момент призначення позивачці пенсії за віком), коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/100%*12; Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %.

Частиною першою статті 27 Закону України №1058-ІV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

11 жовтня 2017 року набув чинності Закон № 2148-VІІІ, яким до частини першої статі 25 Закону № 1058-ІV внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Крім того, пункт 4 "Прикінцевих положень" Закону № 1058-ІV доповнено, зокрема, пунктом 4-3.

Частиною 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При цьому, нормами п. 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII чітко визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, після здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії не зменшився.

Таким чином суд приходить до висновку, що Законом № 2148-VІІІ з 01 жовтня 2017 року визначено новий порядок та умови перерахунку саме раніше призначених пенсій, зокрема із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Щодо звуження конституційних прав, про що зазначає позивач, то відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 № 8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Натомість, жодним доказом у справі не підтверджується, що за наслідками проведеного з 01.10.2017 перерахунку пенсії, розмір пенсії позивача зменшився.

Відтак, доводи позивача про звуження його прав та погіршення становища внаслідок застосування відповідачем при обчисленні пенсії величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є безпідставними.

Перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01.10.2017, тобто з дати набрання чинності пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що виключає зворотну дію закону в часі.

Ці норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України суд враховує правову позицію Верховного Суду з аналогічних правовідносин, неодноразово викладену у постановах від 05 лютого 2020 року у справі № 822/3781/17, від 25 вересня 2023 року у справі № 200/10870/20-а та від 08.04.2024 у справі № 580/6509/23.

Зважаючи на викладене, суд визнає, що в задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал