Постанова від 21.11.2025 по справі 670/783/25

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/783/25

Провадження № 3/670/289/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2025 року селище Віньківці

Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Голуб О.Є., розглянувши матеріали, які надійшли із сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції №3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, має на утриманні трьох малолітніх дітей, жителя АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 08.11.2025 серії ВАД 275708, 04.11.2025 о 21 год 50 хв громадянин ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 вчинив відносно дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, які полягали у висловлюванні на її адресу нецензурною лайкою, принижуванні, образах, внаслідок чого було завдано шкоду психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 , чим порушив п. 14 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та повторно протягом року вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Віньковецького районного суду Хмельницької області від 19.11.2025 головуючим суддею у вказаній справі визначено Голуба О.Є. справа № 670/783/25.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 08.11.2025 серії ВАД 275709, 04.11.2025 о 21 год 30 хв громадянин ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 вчинив відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру , які полягали у висловлюванні на адресу дітей нецензурною лайкою, образах, принижуванні, внаслідок чого було завдано шкоду психічному здоров'ю потерпілих дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , чим порушив п.14 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та повторно протягом року вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Віньковецького районного суду Хмельницької області від 19.11.2025 головуючим суддею у вказаній справі визначено Голуба О.Є. справа № 670/784/25.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, 21.11.2025 подав до суду заяву, в якій вину у вчиненому повністю визнав, щиро розкаявся. Просив розгляд справи проводити без його участі, оскільки на даний час проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), особисто прибути в судове засідання не має можливості.

З метою своєчасного та належного розгляду справи, виконання завдань провадження в справі про адміністративне правопорушення, з врахуванням передбачених ст. 277 КУпАП скорочених строків розгляду даної категорії справ та вимог ст. 268 КУпАП, відповідно до якої під час розгляду судом справ, передбачених ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, оскільки ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, письмово висловив свою позицію щодо складених відносно нього адміністративних матеріалів, суд дійшов висновку про розгляд справи без його участі.

Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснила, що дійсно її чоловік ОСОБА_1 вчинив відносно неї в присутності малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_2 умисні дії психологічного характеру, які полягали у висловлюванні на її адресу нецензурною лайкою, образах, внаслідок чого вона не могла зайти до місця свого проживання, у зв'язку з чим їй та її дітям було завдано шкоду психічному здоров'ю.

Підтвердила суду, що ОСОБА_1 в кінці вересня 2025 був мобілізований для проходження військової служби, яку спочатку проходив у ІНФОРМАЦІЯ_2 , а на даний час перебуває у Вінницькій області де проходить військову службу на даний час мобілізований та перебуває у Вінницькій області на військовій службі. Особисто прибути в судове засідання не має можливості.

З аналізу ст. 36 КУпАП вбачається, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень справа може розглядатися однією посадовою особою, тому суд вважає, що справи про адміністративні правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП можуть бути об'єднані в одне провадження, а об'єднаній справі присвоїти № 670/783/25.

Суд дослідивши матеріали справ про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин цієї справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов таких висновків.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно з ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відповідальність настає вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Згідно з ч. 2 ст. 173-2 КУпАП відповідальність настає за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

Згідно ч. 3 ст. 173-2 КУпАП відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Відповідно до копії постанови Віньковецького районного суду від 06.03.2025 у справі № 670/105/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. Постанова набрала законної сили 18.03.2025.

Відповідно до копії постанови Віньковецького районного суду від 20.02.2025 у справі № 670/106/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 грн. Постанова набрала законної сили 04.03.2025.

Відповідно до довідки-характеристики Віньковецької селищної ради скарг, заяв чи інших компрометуючих матеріалів до селищної ради на ОСОБА_1 не надходило.

Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № 243 від 01.10.2025 ОСОБА_1 перебуває на військовій службі по мобілізації у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст. 15 КУпАП, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування у разі винесення термінового заборонного припису, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт. У разі притягнення таких осіб до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі направлення особи, яка вчинила таке насильство, на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, здійснюється на загальних підставах.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 173-2 КУпАП, підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 08.11.2025 серії ВАД №275708; протоколом про адміністративне правопорушення від 08.11.2025 серії ВАД №275709; постановою Віньковецького районного суду Хмельницької області від 20.02.2025 в справі № 670/106/25; постановою Віньковецького районного суду Хмельницької області від 06.03.2025 в справі № 670/105/25; письмовими поясненнями ОСОБА_1 та особистими поясненнями ОСОБА_2 .

Перелічені докази не викликають жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку та доводять факт вчинення останнім адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2 КУпАП та доводять факт вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства щодо потерпілої ОСОБА_2 , та дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

За таких обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відсутні обґрунтовані сумніви у винні ОСОБА_1 .

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тому адміністративне стягнення повинне бути накладено за санкцією правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 34 КУпАП судом не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 35 КУпАП не встановлено.

При призначенні покарання, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , який неодноразово вчиняв домашнє насильство відносно своєї дружини в присутності малолітніх дітей та не стає на шлях виправлення, а також з врахуванням того що на час розгляду судом справи ОСОБА_1 проходить військову службу, тому до нього згідно ст. 15 КУпАП не може бути застосовано громадські роботи або адміністративний арешт, суд дійшов висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі максимально передбаченому санкцією даної статті - 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1360,00 грн (80х17).

Крім того, відповідно до положення ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».

Так, у п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.

Згідно з п.4 ч.1 ст.24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програм для кривдників.

Згідно з ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.

Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ст. 28 ч. 1, 2 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).

Враховуючи, що ОСОБА_1 , являється військовослужбовцем, який відповідно до ст. 15 КУпАП за вчинення домашнього насильства несе адміністративну відповідальність на загальних підставах, однак, на переконання суду, у зв'язку з проходженням ОСОБА_1 військової служби у воєнний час, коли належний захист держави є першочерговим його обов'язком, як військовослужбовця, суд за встановлених умов не вбачає підстав для направлення ОСОБА_1 у порядку ст. 39-1 КУпАП на проходження програми «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення.

Обставин, що давали б підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, не встановлено.

Тому, відповідно до п.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 605 грн 60 коп.

Керуючись ст. 33-35, 39-1, 40-1, 173-2, 284, 287, 294 КУпАП, ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 4, 15 Закону України «Про виконавче провадження», суд

ПОСТАНОВИВ:

Справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП(справа № 670/783/25), ч. 3 ст. 173-2 КУпАП (справа № 670/784/25), об'єднати в одне провадження та об'єднаній справі присвоїти №670/783/25.

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 80 (вісімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1360,00 грн (одну тисячу триста шістдесят гривень 00 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду через Віньковецький районний суд Хмельницької області.

Постанова у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст. 307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Віньковецького районного суду Хмельницької області.

Реквізити для сплати штрафу: номер рахунку (IBAN): UA558999980313050106000022753, код отримувача (ЄДРПОУ): 37971775, код класифікації доходів бюджету: 21081100, отримувач коштів: ГУК у Хмельницькій обл/Віньков.стг/21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО ДКСУ):899998.

Стягувач: Віньковецький районний суд Хмельницької області, адреса місцезнаходження: вул. Л. Українки, 2, с-ще Віньківці, Хмельницького району Хмельницької області, ідентифікаційний код юридичної особи 02886960.

Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Реквізити для зарахування судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Стягувач: Державна судова адміністрація України, адреса місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул. Липська, 18/5, ідентифікаційний код юридичної особи 26255795.

Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з наступного дня після набрання постановою законної сили.

Суддя О.Є. Голуб