Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 листопада 2025 року Справа №200/4365/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М, розглянувши в порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про виконання рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України), третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Відділу Служби у справах дітей Добромильської міської ради, як представника Маслака Михайла Олександровича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року (головуючий суддя Духневич О.С.) позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України), третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Відділу Служби у справах дітей Добромильської міської ради, як представника Маслака Михайла Олександровича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено частково та вирішено.
Визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України), яке ухвалене на підставі протоколу засідання комісії НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з питань виплати одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 10.05.2024 № 79-24 та оформлене висновком від 10.05.2024 № 79-24, яким відмовлено ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.05.2024 із документами про призначення одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ОСОБА_4 , та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 969,00 гривень (дев'ятсот шістдесят дев'ять гривень 00 копійок).
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року набрало законної сили 17 березня 2025 року.
05 травня 2025 року видано виконавчі листи по справі.
19 червня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду від позивача (надалі - заявник) надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали, подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.10.2024 у справі № 200/4365/24.
В обґрунтування заяви заявник зазначає, що військовою частино НОМЕР_1 не виконано рішення суду.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду заяву від 19.06.2025 року справу № 200/4365/24 передано на розгляд судді Духневичу О.С.
У зв'язку з перебуванням судді Духневича О.С у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі розпорядження керівника апарату від 19.06.2025, здійснено повторний автоматизований розподіл справи № 200/4365/24.
Протоколом повторного автоматичного розподілу справу № 200/4365/24 передано на розгляд судді Криловій М.М.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24 задоволено. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати у місячний строк звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року прийнято звіт Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) про виконання рішення суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року виправлено описку, допущену в абзаці 1 резолютивної частини ухвали суду від 26 серпня 2025 року по справі № 200/4365/24.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року скасовано. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 протягом одного місяця з дня отримання копії даної ухвали подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24.
У вказаній постанові судом апеляційної інстанції зазначено наступне:
«… В рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24 суд дійшов висновку, що як на момент звернення позивача до суду із цим позовом так і станом на дату вирішення цього спору ОДГ, що була призначена іншим членам сім'ї за рішенням відповідача не виплачена у повному розмірі.
При цьому, судом вказано, що відповідач протиправно відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 , з підстав визначених у висновку від 10.05.2024 № 79-24 та не врахував, зокрема норми статті 16-3 Закону № 2011-XII, за якими особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Однак, всупереч висновкам суду першої інстанції в рішенні, яке набрало законної сили, відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_1 від 09.05.2024 року та прийняв рішення про відмову в призначенні у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Оскільки рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24 визнано право позивача на призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», відповідач на виконання рішення суду не мав правових підстав для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.
Відтак, з матеріалів адміністративної справи встановлено, що рішення суду, яке набрало законної сили, не є виконаним …».
17 листопада 2025 року до суду надійшов звіт від військової частини НОМЕР_1 відповідно до якого відповідач просить прийняти звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24.
В обгрунтування звіту вказує, що згідно з протоколом № 192-25 засідання комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 від 03.3/89408/25-Вн від 31.10.2025, повторно розглянута заява громадянки України ОСОБА_5 - цивільної дружини загиблого військовослужбовця штаб-сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 . Станом на 30.10.2025 виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», членам сім'ї загиблого штаб[1]сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , законним представником якого являється ОСОБА_10 ), здійснено в розмірі 10 500 000 (десять мільйонів п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок. Виплата щомісячної частки одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», членам сім'ї загиблого штаб-сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 , здійснювалась протягом 25 (двадцяти п'яти) місяців (жовтень 2025 включно). Залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», членам сім'ї загиблого штаб[1]сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 , станом на 30.10.2025 становить 4 500 000 (чотири мільйони п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок.
За результатами розгляду вказаного питання вирішили: Призначити одноразову грошову допомогу передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 4 500 000 (чотири мільйони п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок, членам сім'ї загиблого штаб-сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 , а саме: дружині, ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Згідно висновку № 192-25 про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» членам сім'ї загиблого військовослужбовця штаб-сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 (П-037556) від 02.11.2025 № 03.3/89890/25-Вн, комісія дійшла висновку перерозподілити одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 4 500 000 (чотири мільйони п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок, членам сім'ї загиблого штаб-сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 , а саме: дружині, ОСОБА_11 ( НОМЕР_3 ), в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок. Виплату в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок здійснити наступним чином: на першому етапі - 1/5 призначеної суми одноразової грошової допомоги: дружині, ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок. Залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги - 4/5 від призначеної суми, що належить ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 3 000 000 (три мільйони) гривень 00 копійок виплачувати щомісячно рівними частками впродовж 40 наступних місяців.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 10.11.2025 № 1196-ОС у зв'язку із перерозподілом коштів для здійснення виплати згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», пов'язаного із постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2025 у справі № 200/4365/24, між членами сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_6 визначено, зокрема пункт 4 і пункт 12 наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 16.09.2023 № 495-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги» викласти в наступній редакції, зокрема: дружині, ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок. Виплату в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок здійснити наступним чином: на першому етапі - 1/5 призначеної суми одноразової грошової допомоги: дружині, ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок. Виплату в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок здійснити наступним чином: Листопад 2025 - в сумі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок; Грудень 2025 - в сумі 500 000 (п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок. Залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги - 4/5 від призначеної суми, що належить ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 3 000 000 (три мільйони) гривень 00 копійок виплачувати щомісячно рівними частками впродовж 40 наступних місяців.
Щодо порядку розгляду заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбачених частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" президент України В. Зеленський постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та триває на теперішній час.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначений Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.
Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 затвердженого Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який набрав чинності 27 грудня 2022 року.
Згідно означеного Переліку, Слов'янська міська територіальна громада віднесена до територій можливих бойових дій з 24.02.2022 року.
Поряд з цим, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 р. № 679-р «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області», вирішено провести обов'язкову евакуацію населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області (в тому числі на Бахмутському, Лиманському, Торецькому, Покровському, Соледарському напрямках), системних ракетних обстрілів населених пунктів області балістичними ракетами, керованими бомбами, ударними БПЛА, у тому числі м. Слов'янськ, які здійснюються державою-агресором та створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає за необхідне зменшити кількість відкритих судових засідань та не проводити їх без нагальної необхідності через неможливість забезпечити безпеку життя та здоров'я відвідувачів та працівників суду (відсутність необхідних будівель).
Ураховуючи викладене, для забезпечення безпеки, збереження життя та здоров'я працівників апарату суду, суд вважає, що заяву позивача про встановлення судового контролю доцільно розглядати в порядку письмового провадження.
Дослідивши доводи звіту відповідача, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24 суд дійшов висновку, що як на момент звернення позивача до суду із цим позовом так і станом на дату вирішення цього спору ОДГ, що була призначена іншим членам сім'ї за рішенням відповідача не виплачена у повному розмірі.
При цьому, судом вказано, що відповідач протиправно відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 , з підстав визначених у висновку від 10.05.2024 № 79-24 та не врахував, зокрема норми статті 16-3 Закону № 2011-XII, за якими особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Згідно з протоколом № 192-25 засідання комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 від 03.3/89408/25-Вн від 31.10.2025, повторно розглянута заява громадянки України ОСОБА_1 - цивільної дружини загиблого військовослужбовця штаб-сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 та вирішено призначити одноразову грошову допомогу передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 4 500 000 (чотири мільйони п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок, членам сім'ї загиблого штаб[1]сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 , а саме: дружині, ОСОБА_1 ( НОМЕР_3 ), в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок; сину, ОСОБА_12 (4414503753), в особі його законного представника ОСОБА_1 (3244202200), в сумі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок; доньці, ОСОБА_2 (3787204269), в сумі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок; матері, ОСОБА_3 (2197411007), в сумі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Згідно висновку № 192-25 про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» членам сім'ї загиблого військовослужбовця штаб-сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 (П-037556) від 02.11.2025 № 03.3/89890/25-Вн, комісія дійшла висновку перерозподілити одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 4 500 000 (чотири мільйони п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок, членам сім'ї загиблого штаб-сержанта (майстер-сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 , а саме: дружині, ОСОБА_11 ( НОМЕР_3 ), в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок. Виплату в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок здійснити наступним чином: на першому етапі - 1/5 призначеної суми одноразової грошової допомоги: дружині, ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок. Залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги - 4/5 від призначеної суми, що належить ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 3 000 000 (три мільйони) гривень 00 копійок виплачувати щомісячно рівними частками впродовж 40 наступних місяців; сину, ОСОБА_9 (4414503753), в особі його законного представника ОСОБА_5 (3244202200), в сумі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок виплачувати щомісячно рівними частками впродовж 15 наступних місяців; доньці, ОСОБА_7 (3787204269), в сумі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок виплачувати щомісячно рівними частками впродовж 15 наступних місяців; матері,
Листом від 05.11.2025 року № 03.3/К-779/2638 військова частина НОМЕР_1 повідомила позивача що за результатами повторного розгляду заяви, прийнято рішення щодо виплати їй належної частки одноразової грошової допомоги у розмірі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 10.11.2025 № 1196-ОС «У зв'язку із перерозподілом коштів для здійснення виплати згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», пов'язаного із постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2025 у справі № 200/4365/24, між членами сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_6 » наказано, зокрема, пункт 4 і пункт 12 наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 16.09.2023 № 495-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги» викласти в наступній редакції:
Головному бухгалтеру - начальнику фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) встановленим порядком забезпечити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 4 500 000 (чотири мільйони п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок, членам сім'ї загиблого штаб-сержанта (майстер[1]сержанта (посмертно)) ОСОБА_6 , а саме:
дружині, ОСОБА_11 ( НОМЕР_3 ), в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок. Виплату в сумі 3 750 000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок здійснити наступним чином:
на першому етапі - 1/5 призначеної суми одноразової грошової допомоги: дружині, ОСОБА_11 (3244202200), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок. Виплату в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок здійснити наступним чином: Листопад 2025 - в сумі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок; Грудень 2025 - в сумі 500 000 (п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок.
Залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги - 4/5 від призначеної суми, що належить ОСОБА_11 ( НОМЕР_3 ), в сумі 3 000 000 (три мільйони) гривень 00 копійок виплачувати щомісячно рівними частками впродовж 40 наступних місяців.
Отже, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24 Військовою частиною НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 09.05.2024 року та прийнято рішення про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 3 750 000,00 грн.
У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Алпатов та інші проти України», «Робота та інші проти України», «Варава та інші проти України», «ПМП «Фея» та інші проти України» (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.
З матеріалів справи вбачається, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24 є виконаним, а саме відповідачем повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 09.05.2024 із документами про призначення одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ОСОБА_4 та прийнято в межах чинного законодавства рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного та з урахуванням вказаних у звіті відповідачем обставин, суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання рішення суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 378, 382 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) про виконання рішення суду від 08 жовтня 2024 року по справі № 200/4365/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Суддя М.М. Крилова