Справа № 569/15946/25
17 листопада 2025 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Першко О.О.,
секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Гладчук Зінаїди Яківни про зупинення провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики,
01 серпня 2025 року ОСОБА_2 звернувся із позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість за договором позики від 29 квітня 2025 року в розмірі 4 000 дол. США.
13 листопада 2025 року від представника відповідача адвоката Гладчук З.Я. надійшла заява про зупинення провадження у справі, в зв'язку з перебуванням відповідача у складі Збройних Сил України.
Відповідач та його представник Гладчук З.Я. в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялися про час, дату і місце проведення судового засідання, що підтверджується розпискою ОСОБА_3 17 листопада 2025 року представник відповідача ОСОБА_4 подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи провести за відсутності сторони відповідача, заяву про зупинення провадження задовольнити.
Позивач та представник позивача ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялися про час, дату і місце проведення судового засідання, що підтверджується розпискою ОСОБА_5 17 листопада 2025 року представник позивача ОСОБА_5 подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи провести відсутності позивача.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить такого висновку.
Порядок та умови зупинення провадження у справі врегульовано положеннями ст. 251, 252 ЦПК України, в яких наведено вичерпний перелік підстав, за яких суд, відповідно, зобов'язаний або ж має право зупинити провадження у справі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Як слідує з копії довідки від 05 червня 2025 року № 3317, виданої т.в.о. начальника штабу-заступником командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 , ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до копії довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) № 2973 від 02 вересня 2025 року, виданої командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_7 , ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях у складі підрозділу військової частини НОМЕР_1 , поблизу населеного пункту АДРЕСА_1 .
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року, який затверджено Законом України №2102-IX від 24 лютого 2022 року, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який дії на теперішній час.
У п. 2 Указу Президента України зазначено, що військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Враховуючи вищевикладене та вимоги діючого законодавства, суд доходить висновку, що заява представника відповідача ОСОБА_4 є обґрунтованою, та такою, що підлягає задоволенню, оскільки існують обставини, які унеможливлюють продовження розгляду цивільної справи та наявність яких є підставою для зупинення провадження у справі, а саме перебування відповідача у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Згідно із вимогами п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 2 ч. 1 ст. 251 цього Кодексу, до припинення перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Таким чином, провадження у справі має бути зупинено до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Керуючись ст. 251, 253, 353 ЦПК України, суд
Заяву представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Гладчук Зінаїди Яківни про зупинення провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики задовольнити.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики зупинити до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повне судове рішення складено 17 листопада 2025 року.
Суддя О.О. Першко