Справа №569/24020/25
07 листопада 2025 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Галінської В.В. розглянувши позовну заяву, яка надійшла від ОСОБА_1 до про скасування постанови,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про скасування постанови.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд вважає необхідним позовну заяву залишити без руху, виходячи з наступного.
У відповідності до ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я позивача, його адреса, ім'я відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Суд встановив, що позивачем не зазначено відповідача, його місце знаходження, яка притягнула її до адміністративної відповідальності, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги.
У відповідності до ст.. 161 КАС України судом встановлено, що подана заява не відповідає вимогам.
Із позовної заяви вбачається, що позивач звернувся до суду із вимогою про скасування постанови Департаменту муніципальної варти Рівненської міської ради, на підставі якої відкрито виконавче провадження №79481051, однак оригінал, чи належним чином засвідчена копія вказаної постанови не долучена до матеріалів позовної заяви.
За вказаних обставин, позивачу слід усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду оригіналу чи копії оскаржуваної постанови .
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 КАС України, у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
До заяви не додано доказів направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем не надано до суду документу, що підтверджує сплату нею судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 18.03.2020 у справі 543/775/17 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-УІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд роз"яснює позивачу, що за подання до суду позовної заяви про оскарження рішення суб"єкта владних повноважень йому необхідно сплатити судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 605 грн. 60 коп. та надати суду оригінал платіжного документу на підтвердження цього.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору. Відповідно розмір судового збору становить 484,48 грн.
Отже, позивачу необхідно надати суду документи, що підтверджують сплату судового збору за подання до суду позовної заяви про оскарження рішення суб"єкта владних повноважень у розмірі 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору , а саме по 484,48 грн., або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до частини 2 статті 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Тобто, законодавцем чітко визначено, що для звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності встановлено спеціальний 10-денний строк, який обчислюється з дня вручення постанови.
За приписами статті 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач оскаржує постанову від Департаменту муніципальної варти від 15 червня 2025 року, однак позовну заяву подано до суду 06 листопада 2025 року. У даному адміністративному позові позивачем не заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду. Причини пропуску вказаного строку.
У відповідності до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Оскільки позивачем не заявлено клопотання про поновлення строку на звернення до суду, даний позов підлягає залишенню без руху з наданням можливості позивачу подати обґрунтоване клопотання про поновлення строку на звернення до суду, вказати підстави для поновлення строку, зазначивши поважні причини пропуску такого строку та надати докази з цього приводу.
Відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановленою статтею 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 3 статті 169КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, позовна заява повертається позивачеві.
Керуючись статтями. 150, 151, 154, 248, 161, 169, 269, 286 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 про скасування постанови -залишити без руху.
Надати позивачу строк до десяти днів з дня отримання ухвали суду для усунення вищенаведених недоліків. У разі невиконання зазначених в ухвалі вимог до встановленого терміну позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати на адресу позивача.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/sud/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Ухвала набрала законної сили 07 листопада 2025 року.
Суддя -