єдиний унікальний номер справи 546/1133/25
номер провадження 3/546/394/25
17 листопада 2025 року м. Решетилівка
Суддя Решетилівського районного суду Полтавської області Романенко О.О., розглянувши протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та матеріали справи додані до нього відносно ОСОБА_1 , -
14.11.2025 до Решетилівського районного суду Полтавської області від Головного управління Державної податкової служби України у Полтавській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст.155-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , за фактом порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що даний адміністративний матеріал слід повернути до Головного управління Державної податкової служби України у Полтавській області для належного доопрацювання, виходячи із наступного.
Суд зазначає, що у п. 2.2.20 Акту фактичної перевірки, реєстраційний № 15883/16/31/РРО/2857311408 від 05.11.2025 до Протоколу про адміністративне правопорушення № 12763 від 05.11.2025, складеного головним державним інспектором ГУ ДПС у Полтавській області Солоп М.О. та головним державним інспектором ГУ ДПС у Полтавській області Табунщиковим Д.В. за фактом перевірки 05.11.2025 магазину за адресою: АДРЕСА_1 та належить ФОП ОСОБА_1 в графі «Додаткова інформація про факти, встановлені в ході перевірки»:
- проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій або через програмний реєстратор розрахункових операцій з формуванням та видачею фіскальних чеків встановленої форми та змісту, а саме без зазначення реквізитів марок акцизного податку на загальну суму - 100,00 грн;
- проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та/або через програмний реєстратор розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування найменування товарів із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, а саме згідно копії почекової інформації встановлено факт продажу пива «Айс» з/б по ціні 43,00 грн, фіскальний чек від 17.08.2025 № 6640 - без зазначення повного найменування підакцизного товару.
Також, в п 4.5. Акту фактичної перевірки, реєстраційний № 15883/16/31/РРО/2857311408 від 05.11.2025 до Протоколу про адміністративне правопорушення № 12763 від 05.11.2025 «Додатки до акта перевірки» зазначено, що до нього додано: х-звіт, фіскальний чек, копія почекової інформації.
Разом з цим, не надано документів, які перелічені у пункті 4.5. Акту фактичної перевірки, реєстраційний № 15883/16/31/РРО/2857311408 від 05.11.2025 до Протоколу про адміністративне правопорушення № 12763 від 05.11.2025.
Таким чином, суб'єктом податкового органу, окрім копії акту перевірки та пояснюючої записки, не надано жодних належних і допустимих доказів на підтвердження виявлених порушень, які зафіксовані в Акті перевірки.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Закон виключає можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за відсутності складу правопорушення, при цьому якщо відсутній хоча б один з елементів складу правопорушення відсутній склад правопорушення в цілому.
Обов'язок доведення наявності в діях правопорушника складу правопорушення, передбаченого певною статтею КУпАП покладається на осіб, які відповідно до КУпАП уповноважені складати протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
При цьому, суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Виходячи з основоположних засад диспозитивності, суд не може встановлювати інші фактичні обставини, окрім тих, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення та збирати інші докази, ніж ті, що надані сторонами.
Таким чином, без усунення порушень, допущених при оформленні матеріалів даної справи, суд позбавлений можливості здійсним повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи та надати належну правову оцінку викладеним у протоколі обставинам.
З огляду на вищезазначене, матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови, а саме долучення до матеріалів документів, які зазначені в п.4.5. Акту, як докази.
Керуючись ст. 278КУпАП,-
Повернути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ознаками вчинення правопорушення за ч. 1 ст.155-1 КУпАП, до Головного управління Державної податкової служби України у Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Романенко