Постанова від 19.11.2025 по справі 545/3846/25

Справа № 545/3846/25

Провадження № 3/545/973/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" листопада 2025 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №2 Полтавського районного управління поліції Головного управління НП в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,

за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 22.08.2025 року об 22 год 14 хв поблизу вул. Історичної, 25 в с. Мачухи Полтавського району Полтавської області будучи особою, яка протягом року притягувалась до адміністративної відповідальності за ст.126КУпАП (постановою ЕНА №5433503 від 09.08.2025 за ч.2 ст.126 КУпАП), керував транспортним засобом SeatToledoд.н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатору Alcotest Drager 6810. Результат : 163 проміле, тест 1285.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив:

-п.2.9а ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП;

У судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату та час судового розгляду справи, не з'явився, попередньо надавши письмові пояснення, в яких, посилаючись на те, шо вказаний протокол складений на іншу особу з прізвищем « ОСОБА_2 », натомість його прізвище « ОСОБА_3 », тому просив закрити провадження у справі. Справу про адміністративне правопорушення просив розглядати без його участі та участі його представника.

Постановою Полтавського районного суду від 19.11.2025 об'єднано справу про адміністративне правопорушення №545/3847/25 щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП та справу про адміністративне правопорушення №545/3846/25 щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП в одне провадження та присвоєно загальний судовий номер справи №545/3846/25.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно зіст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розгляда1ються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення, передбачені ст. 130 цього Кодексу, мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".

Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

За змістом статті 31 цього Закону поліція може застосовувати превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.

Відповідно до ст. 35 вказаного Закону поліцейський має право зупиняти транспортні засоби у разі:1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; 9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Відповідно до п. 5 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якщо воно вчинене особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, або його розгляд не віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський відповідно до статті 255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення.

Згідно з положеннями ст. 255 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до ч.1 ст.130КУпАПвідповідальність за нею настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Будь-яких зауважень щодо незаконних дій поліцейських ні при складанні протоколів, ні після цього від нього не надходило.

Перебування в стані алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 підтверджується результатом проходження перевірки на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатору Alcotest Drager 6810. Результат : 163 проміле, тест 1285.

Частиною 5статті 126 КУпАПпередбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Частини друга-четверта 126 КУпАП передбачають відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка немає права керування таким транспортним засобом,або передача керування транспортним засобом особі, яка немає права керування таким транспортним засобом; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

Тобто, для наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП необхідна наявність будь-якого з порушень, передбачених ч.2-4 цієї статті та кваліфікуючої ознаки повторності його вчинення протягом року.

Відповідно до витягу з Адмінпрактики ВП №2 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області №3025221338193138, постановою ЕНА №5433503 від 09.08.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 (а.с.2).

Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи в їх сукупності, а саме: даними, що містяться в протоколах про адміністративні правопорушення, відеозаписом, направленням на огляд, актом огляду, витягом з Адмінпрактики ВП №2 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган(посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Будь-яких доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у скоєнні правопорушень, суду не надано.

Допитаний у судовому засіданні поліцейський ВП №2 (м. Полтава) Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області Яковенко М.В., який складав протокол про адміністративне правопорушення, пояснив, що в протоколах, що складалися одночасно щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП ним та поліцейським Гузичко В.Г., з технічних причин допущена описку в прізвищі особи, а саме помилково вказано прізвище « ОСОБА_2 », замість правильного « ОСОБА_3 ». Ця неточність зумовлена повітряною тривогою під час складання протоколу, у зв'язку з чим не працював службовий планшет. Поліцейський, також наголосив на тому, що саме на ОСОБА_1 складалися вказані протоколи та саме ця особа керувала транспортним засобом за вищенаведених обставин.

Відтак, суд критично оцінює письмові пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності з приводу непричетності його до вказаних подій, ставлячи вказані пояснення під конструктивну критику та спростування її на підставі наявних в матеріалах справи доказах, дослідженому відеозаписі та поясненням поліцейського.

Так, з долученого до справи відеозапису вбачається, що при зверненні до особи яку зупинили на транспортному засобі Seat Toledo д.н.з. НОМЕР_3 на прізвище, особа реагує та відкликається. З протоколом під запис ознайомлений, зауважень з приводу неправильного написання прізвища не висловлює. Також, при порівнянні зображення особи на долученій ОСОБА_1 копії паспорту та особи на відеозаписі при складанні протоколу вбачається, що це одна і та ж особа.

Отже, приходжу до висновку про необґрунтованість доводів, які наведені в письмових поясненнях особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Відтак, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати:

-за ч.1 ст. 130 КУпАП як керування транспортним засобом особою в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;

-за ч.5 ст.126 КУпАП - як керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року;

Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Дослідивши матеріали справи, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, характер вчинених правопорушень, приходжу до висновку про винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ч.5 ст.126 КУпАП, та накладення на нього стягнення у виді штрафу у розмірі санкції статті, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на п'ять років.

Керуючись ст. ст. 8, 24, 36,ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ст. 283-285, 287-290, 294 КУпАП,-

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративнихправопорушень,передбаченихч.1ст.130,ч.5ст.126 КУпАПта накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40800 грн на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, р/р UA908999980313111256000026001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Копія платіжного документу подається до суду.

Відповідно до ст. 308 КУпАП У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Л.І.Стрюк