Постанова від 13.11.2025 по справі 539/5793/25

Справа № 539/5793/25

Провадження № 3/539/1362/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року місто Лубни

Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Рудалєва Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,

до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 173-2, частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

УСТАНОВИЛА:

08 жовтня 2025 року близько 21 години 00 хвилин ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , умисно вчинив домашнє насильство фізичного характеру стосовно свого неповнолітнього брата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме, вдарив по нозі, чим завдав шкоди його фізичному здоров'ю.

Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 (далі - Протокол) складено 05 листопада 2025 року інспектором СПДН ВП Лубенського РВП, старшим лейтенантом поліції Борщун В.В.

Вказані дії ОСОБА_3 кваліфіковано за частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Крім того, 08 жовтня 2025 року близько 21 години 00 хвилин ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , умисно вчинив домашнє насильство психологічного характеру стосовно матері громадянки ОСОБА_3 , а саме: словесно ображав та погрожував, чим завдав шкоди її психологічному здоров'ю.

Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 (далі - Протокол) складено 05 листопада 2025 року інспектором СПДН ВП Лубенського РВП, старшим лейтенантом поліції Борщун В.В.

Вказані дії ОСОБА_3 кваліфіковано за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Також 08 жовтня 2025 року близько 22 години 30 хвилин ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), перебуваючи за адресою : АДРЕСА_1 , умисно вчинив домашнє насильство фізичного характеру відносно матері громадянки ОСОБА_3 , а саме, почав бійку, чим завдав шкоди її фізичному здоров'ю.

Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 (далі - Протокол) складено 05 листопада 2025 року інспектором СПДН ВП Лубенського РВП, старшим лейтенантом поліції Борщун В.В.

Вказані дії ОСОБА_3 кваліфіковано за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Крім того, 02 листопада 2025 року близько 15 години 00 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою : АДРЕСА_1 , умисно вчинив домашнє насильство економічного та фізичного характеру стосовно матері громадянки ОСОБА_3 , а саме: зачинився в будинку, не впускав матір та вчинив бійку, чим завдав шкоди її фізичному здоров'ю, від проходження СМЕ ОСОБА_3 відмовилася.

Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 (далі - Протокол) складено 05 листопада 2025 року інспектором СПДН ВП Лубенського РВП, старшим лейтенантом поліції Борщун В.В.

Вказані дії ОСОБА_3 кваліфіковано за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

12 листопада 2025 року Протоколи надійшли для розгляду по суті до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області та призначені до розгляду на 13 листопада 2025 року.

Оскільки провадження щодо притягнення до відповідальності однієї і тієї ж особи перебувають у одного судді та призначені до розгляду одночасно, вказані вище справи об'єднані в одне провадження постановою суду від 13 листопада 2025 року.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав; пояснив суду, що він дійсно вдарив молодшого брата, бо той його образив.

Згідно з частиною першою статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Положеннями статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Під психологічним насильством розуміється форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою та частиною другою статті 173-2 КУпАП підтверджується:

1) Поясненнями потерпілої ОСОБА_3 від 08 жовтня та від 02 листопада 2025 року, яка зазначила про те, що у них виникають сварки із старшим сином ОСОБА_4 , оскільки вона забороняє йому користуватися автомобілем, бо у нього немає ні водійського посвідчення, ні стажу керування автомобілем.

2) Письмовими поясненнями неповнолітнього ОСОБА_2 від 08 жовтня 2025 року, який зазначив про те, що між його братом ОСОБА_1 та їхньою матір'ю виникла сварка, а потім брат вдарив його по нозі.

Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.

З урахуванням викладеного, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 КУпАП, доведена повністю.

Відповідно до статті 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Як визначено частиною першою статті 173-2 КУпАП, вчинення домашнього насильства тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Відповідно до частини другої статті 173-2 КУпАП домашнє насильство передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від двох до десяти діб.

Згідно з частиною другою статті 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою та частиною другою статті 173-2 КУпАП, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчинених адміністративних правопорушень та заходом державного примусу, враховуючи особу правопорушника, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції частини другої статті 173-2 КУпАП у виді штрафу.

Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Статтею 19 Закону України «Про міжнародні договори України» та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» закріплено, що стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, що сформульовані у п. 43 рішення від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини»), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».

З огляду на вищевказане, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою та частиною другою статті 173-2 КУпАП та вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) гривень 00 копійок.

Окрім того, відповідно до положення статті 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».

Враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що ОСОБА_1 не потрібно направляти на проходження програми для кривдників, оскільки відповідно до форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, складеного поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено низький рівень небезпеки.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розміру 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 40-1, 173-2, 268, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтею 5 Закону України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою та частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) гривень 00 копійок.

На підставі частини другої статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу протягом 15 днів, з метою примусового виконання цієї постанови, органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу в сумі 1360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень 00 (нуль) копійок.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області в порядку, визначеному статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Строк пред'явлення документа до виконання 3 місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Лубенського міськрайонного суду

Полтавської області Л.В. Рудалєва