Справа № 367/1068/25
Провадження №2-о/367/181/2025
Іменем України
17.03.2025 року Ірпінський міський суд Київської області у складі головуючого судді Лещенко О.В., з секретарем судового засідання Шпильовим Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
Заявниця звернулась до суду із вказаною вище заявою, в якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Невське Кремінського району Луганської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у місті Луганську.
В обґрунтування заяви зазначає, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір'ю заявниці. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла в місті Луганську, причина смерті - набряк мозку, злоякісні новоутворення. Місто Луганськ є на даний час тимчасово окупованою територією України, якою вона визначена згідно ч. 2 ст. 1 3акону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення факту смерті необхідно заявниці для внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану, отримання свідоцтва про смерть відповідно до законодавства України та для забезпечення прав та законних інтересів на території України.
08 лютого 2025 року ухвалою Ірпінського міського суду Київської області відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами окремого провадження у відкритому судовому засіданні.
У судове засідання заявниця не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
У судове засідання представника заінтересованої особи не з'явився, про час дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не надходило.
Зважаючи, що згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України встановлено невідкладний розгляд справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, суд вважає за можливе провести розгляд без участі заявника та його представника та без участі представника заінтересованої особи.
Дослідивши зібрані докази, суд дійшов наступного висновку.
Як убачається з копії медичного свідоцтва про смерть № НОМЕР_1 , виданого 05 вересня 2024 року, та довідки про смерть 3 С-00482 від 10 вересня 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Луганську. Причини смерті: набряк мозку, гострий розлитий перитоніт, злоякісне новоутворення «Первинних» множинних колонізацій.
Однак, зазначені документи, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , видані органом влади, що розміщений на тимчасово неконтрольованій Україною території. Місто Луганськ на сьогодні є тимчасово окупованою російською федерацією територією.
Факт родинних відносин між заявницею та померлою матір'ю підтверджується:
копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виданого 22 травня 1982 року, серії НОМЕР_2 , в якому матір'ю ОСОБА_3 вказано ОСОБА_2 ;
копією свідоцтва про одруження, виданого 20 вересня 2003 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Кремінського районного управління юстиції Луганської області, згідно з яким 20 вересня 2003 року укладено шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , актовий запис № 132, після реєстрації шлюбу присвоєні прізвища: чоловіку - ОСОБА_5 , дружині - ОСОБА_5 .
Належність померлої ОСОБА_2 до громадянства України убачається з копії паспорту громадянина України серія НОМЕР_3 , виданого 09 вересня 1999 року Кремінським РВ УМВС України в Луганській області.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Підставою звернення заявника до суду є неможливість реєстрації факту смерті матері.
У силу положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Частинами першою та другою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до будь-якого суду за межами такої території України.
Відповідно до статей 1, 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Зі змісту частин другої та третьої статті 9 вказаного Закону вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, беручи до уваги те, що заявниця не може у інший спосіб здійснити реєстрацію смерті своєї матері, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її матері ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, що надасть заявниці можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
Рішення в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню на підставі частини четвертої статті 317 ЦПК України.
Керуючись статтями 259, 263-265,293-294, 315-317, 319, 430 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Невське Кремінського району Луганської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Луганську, причина смерті: набряк мозку, гострий розлитий перитоніт, злоякісне новоутворення «Первинних» множинних колонізацій.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення суду негайно після проголошення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану - Ірпінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) для державної реєстрації смерті.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана заявником, заінтересованою особою протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін по справі:
заявник - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , адреса проживання як ВПО: АДРЕСА_1 ;
заінтересована особа - Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), юридична адреса: Київська область, м. Ірпінь, вул. Тараса Шевченка, буд. 5.
Суддя: О.В. Лещенко