справа № 361/12545/25
провадження № 3/361/4136/25
07.11.2025
07 листопада 2025 р. м. Бровари
Броварського міськрайонного суд Київської області в складі:
Головуючого судді Скрипка О.В.,
при секретарі судового засідання - Бачинська Л.П.,
за участю прокурора - Даш Ю.М.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Київській області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки с. Требухів, працюючої оператором Укрпошти, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 4125 від 17.10.2025 р., Розпорядженням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області (далі - виконавчий комітет Броварської міської ради) від 13.03.2019 №97- ОС «Про призначення на посаду ОСОБА_1 » останню призначено на посаду головного спеціаліста - бухгалтера сектору бухгалтерського обліку служби у справах дітей Броварської міської ради.
Відповідно до особової картки ОСОБА_1 датою прийняття нею присяги є 15.11.2005. 13.03.2019 ОСОБА_1 письмово попереджена про вимоги та обмеження, передбачені Законом №1700-VII.
Отже, ОСОБА_1 будучи посадовою особою місцевого самоврядування, належним чином попереджена про встановлені Законом №1700- VII вимоги та обмеження.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються обмеження, передбачені Законом №1700-VII. Згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону №1700-VII та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Згідно з приміткою до ст. 1726 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону №1700-VII зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Розпорядженням виконавчого комітету Броварської міської ради від 30.10.2023 №628-ОС «Про звільнення ОСОБА_2 » з 10.11.2023 останню звільнено з займаної посади. Абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №1700-VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативноправових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону №1700-VII. Відповідно до підпункту пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за №987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону №1700-VII (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону №1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 5 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом №1700-VII можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації. Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 №2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію після звільнення за 2023 рік упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2024 по 23:59 год. 31.03.2024 (граничний строк). 01.04.2024 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ч. 1 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону №1700-VII.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk. gov.ua), щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, ОСОБА_1 подала лише 12.04.2024 о 13 год. 25 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.
Такти чином, ОСОБА_1 , перебуваючи до 10.11.2023 на посаді головного спеціаліста - бухгалтера сектору бухгалтерського обліку служби у справах дітей Броварської міської ради Броварського району Київської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону №1700-VII, несвоєчасно 12.04.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 4126 від 17.10.2025 р., ОСОБА_1 , перебуваючи до 10.11.2023 на посаді головного спеціаліста - бухгалтера сектору бухгалтерського обліку служби у справах дітей Броварської міської ради Броварського району Київської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «в'п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII та приміткою до ст. 1726КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII, несвоєчасно 30.12.2023, без поважних причин, подала декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган, який розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази завдяки всебічному, повному та об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності.
Враховуючи те, що відносно ОСОБА_1 складено декілька протоколів про вчинення нею аналогічних правопорушень, з метою об'єктивного розгляду питання щодо притягнення останньої до відповідальності та накладення на неї адміністративного стягнення, вважаю за можливе об'єднати в одне провадження матеріали справи відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала, прохала надати їй розстрочку на виплату штрафу, оскільки не має можливості сплатити розмір штрафу одним платежем.
Прокурор в судовому засіданні вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, прохав визнати останню винною та накласти на неї стягнення у виді штрафу в межах розміру, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, передбачені ст.ст. 34-35 КУпАП, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В ході судового розгляду у справи були досліджені письмові матеріали, а саме: протоколи про адміністративне правопорушення № 4125 від 17.10.2025 р., № 4126 від 17.10.2025 р., інформація з офіційного сайту НАЗК щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 у період 01.01.2024-14.04.2024, розпорядження виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 13.03.2019 №97- ОС про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста - бухгалтера сектору бухгалтерського обліку служби у справах дітей Броварської міської ради, розпорядження виконавчого комітету Броварської міської ради від 30.10.2023 №628-ОС про звільнення ОСОБА_2 з займаної посади, особова картка ОСОБА_1 , інформація з офіційного сайту НАЗК, відповідно до якої щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік ОСОБА_1 подала о 13 год. 25 хв. 12.04.2024 р., декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні ОСОБА_1 подала о 21 год. 55 хв. 30.12.2023, тобто несвоєчасно.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши письмові матеріали, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у несвоєчасному без поважних причин, поданні щорічної декларації після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік; у несвоєчасному без поважних причин, поданні декларації при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, обставини справи, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність порушниці ОСОБА_1 , судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції Закону, за яким він притягається до адміністративної відповідальності.
За змістом ст.304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Оскільки нормами КУпАП не врегульовано питання надання розстрочки виплати штрафу у справах про адміністративні правопорушення, суд вирішуючи питання про надання розстрочки виплати штрафу, керується за аналогією приписами ч. 4 ст. 53 КК України.
У відповідності до положень ч. 4 ст.53КК України з урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф із розстрочкою виплати певними частинами строком до одного року.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, під дію кримінального аспекту ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод підпадають військові адміністративні правопорушення, оскільки передбачають окрім стягнень у виді серйозних штрафів також і стягнення у виді адміністративного арешту з утриманням на гауптвахті. Таким чином, становище правопорушника не може бути гіршим, ніж засудженого, бо інакше право на справедливий суд для людини забезпечити неможливо.
Враховуючи майновий стан ОСОБА_1 , яка вказала, що не має матеріальної можливості сплатити штраф у розмірі 850 гривень протягом 15 днів, а інакше для неї сума штрафу подвоюється згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, суд вважає за можливе надати їй розстрочку на сплату штрафу, визначеного постановою суду.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 , на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 283, 284 КУпАП, суд
Матеріали справи 361/12545/25 провадження 3/361/4136/25 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №4125 від 17.10.2025 р. та матеріали справи 361/12547/25 провадження 3/361/4137/25 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №4126 від 17.10.2025 р. об'єднати в одне провадження та присвоїти справі єдиний номер - 361/12545/25 провадження 3/361/4136/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить - 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Надати ОСОБА_1 розстрочку виплати штрафу в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень строком на десять місяців зі сплатою по 85 (вісімдесят п'ять) гривень щомісячно до 01 числа наступного місяця, починаючи з листопада 2025 року та до повної сплати суми штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено та потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: О. В. Скрипка