20 листопада 2025 р. Справа № 520/10383/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Бегунца А.О. , П'янової Я.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 (головуючий суддя І інстанції: Лук'яненко М.О.) у справі №520/10383/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до адміністративного суду з позовом у якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови оформленої листом від 23.04.2025р. за вих. № 11477-11547/А-02/8-2000/25 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.12.2024, на підставі Довідки №825 від 26.12.2023р., виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2024 на підставі Довідки №825 від 26.12.2023, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 задоволено позов.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови, оформленої листом від 23.04.2025 за вих. № 11477-11547/А-02/8-2000/25, у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 на підставі Довідки № 825 від 26.12.2023, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2024 на підставі Довідки № 825 від 26.12.2023, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 968, 96 грн.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права, та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/10599/24, головним управлінням з 01.02.2023 проведено перерахунок пенсії позивача з грошового забезпечення на підставі нової довідки № 825 від 26.12.2023, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області, а з 01.11.2023 року поновлено нарахування позивачу щомісячної доплати до діючої пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з грошового забезпечення, вказаного у довідці № 291 від 22.12.2020, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області.
Вказує, що довідка Головного управління ДСНС у Харківській області № 825 від 26.12.2023 видана станом на 01.01.2023 року. Проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 року з грошового забезпечення станом на 01.01.2023 на підставі вказаної довідки, виходячи із прожиткового мінімуму встановленого законом на 1 січня календарного року, є наслідком підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме - збільшенням розміру прожиткового мінімуму для розрахунку грошового забезпечення та обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн.
На думку апелянта, рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/10599/24 виконано головним управлінням у межах покладених зобов'язань. Пенсійне забезпечення позивача здійснюється відповідно до норм та вимог чинного законодавства, з урахуванням рішень суду, що набрали законної сили. Пенсія виплачується своєчасно та у повному обсязі.
Позивач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: Русанова В.Б. - головуючий суддя, судді: Бегунц А.О., Калиновський В.А.
У зв'язку із звільненням судді ОСОБА_2 на підставі заяви про відставку, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: Русанова В.Б. - головуючий суддя, судді: Бегунц А.О., П'янова Я.В.
На підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з 01.06.2011.
Рішеннями Харківського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 по справі №520/3403/21, від 15.09.2023 по справі №520/18706/23, від 29.05.2024 по справі № 520/10599/24 встановлено факт наявності у позивача права на перерахунок його пенсії відповідачем на підставі оновленої довідки Головного управління ДСНС у Харківській області № 825 від 26.12.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 по справі № 520/10599/24 відповідачем з 01.02.2023 року проведено перерахунок пенсії позивача з грошового забезпечення на підставі нової довідки № 825 від 26.12.2023, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області та з 01.11.2023 року поновлено нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".
Проте, з 01.11.2023 нарахування та виплата пенсії позивачу здійснюється з урахуванням грошового забезпечення, вказаного у довідці № 291 від 22.12.2020, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області.
На звернення позивача, листом від 15.08.2024 за вих. № 24001-24183/А-02/8-2000/24 відповідачем повідомлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 по справі №520/10599/24, головним управлінням проведено перерахунок пенсії: з 01.02.2023 на підставі Довідки №825 від 26.12.2023, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області; з 01.11.2023 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. згідно з Постановою КМУ №713 від 14 липня 2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". В мотивувальній частині рішення суду по справі № 520/10599/24 розглядається обґрунтованість заявлених позивачем вимог, спираючись на проведений перерахунок на підставі рішення суду по справі № 520/3403/21. Отже , перерахунок на виконання рішення суду по справі № 520/10599/24 проведено з урахуванням обставин, якими керувався суд при винесенні рішення. З 01.02.2023 грошове забезпечення для обчислення пенсії встановлено у розмірі 29 366,25 грн., з 01.11.2023 грошове забезпечення для обчислення пенсії встановлено у розмірі 18 251,25 грн.
Отже, пенсію з урахуванням показників грошового забезпечення 2023 року позивачеві виплачено з 01.02.2023 по 01.11.2023.
Позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії з 01.12.2024р. на підставі Довідки № 825 від 26.12.2023.
Проте, відповідач у листі від 23.04.2025 за вих. № 11477-11547/А-02/8-2000/25 зазначив, що після скасування пунктів 1, 2, 3, 6 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. інших рішень Уряд не приймав, а отже для проведення перерахунку пенсій - немає підстав.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв неправомірно.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Конституційний Суд України зазначив, що Основний Закон України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 20 червня 2001 року № 10-рп/2001).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частина 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
За правилами пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з статтею 63 Закону №2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 по справі № 520/10599/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки № 825 від 26.12.2023, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області.
На виконання вказаного рішення позивачем здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 01.02.2023 по 01.11.2023 у належному розмірі, проте з 01.11.2023 відповідач здійснював нарахування та виплату пенсії позивачу з обрахунку грошового забезпечення, вказаного у довідці № 291 від 22.12.2020.
Як вбачається з листа ГУ ПФ України в Харківській області № 11477-11547/А-02/8-2000/25 від 23.04.2025 підставою для перерахунку пенсії позивача слугувало скасування пунктів 1, 2, 3, 6 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, відповідач також зазначив, що оскільки інших рішень Уряд не приймав, а отже для проведення перерахунку пенсій - немає підстав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції пенсійним органом не доведено наявність правових підстав здійснення позивачу виплати пенсії з 01.11.2023 на підставі довідці №291 від 22.12.2020, та не врахування довідки №825 від 26.12.2023.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправної відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 на підставі довідки № 825 від 26.12.2023, виданої Головним управлінням ДСНС у Харківській області.
Посилання апелянта на здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі інших довідок на виконання іншого судового рішення не свідчить про правомірність дій пенсійного органу в спірних правовідносинах та не спростовує висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з приписами ч.1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Під час апеляційного провадження, колегія суддів не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновків суду у даній справі.
Таким чином, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 у справі №520/10383/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді А.О. Бегунц Я.В. П'янова