Головуючий І інстанції: Тітов О.М.
21 листопада 2025 р. Справа № 520/3012/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2025, майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/3012/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - відповідач, ГУ НП в Харківській області), в якому просив суд:
- визнати протиправними бездіяльність Головного управління національної поліції в Харківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, а також індексації грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017;
- зобов'язати Головне управління національної поліції в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, індексації грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2025 позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, а також індексації грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017.
Зобов'язано Головне управління національної поліції в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, індексації грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати в частині визнання протиправною бездіяльність ГУНП в Харківській області та зобов'язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОУГО-19, спричиненої коронавірусом 5АК5-СоҐ-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року та ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що відповідно до відомостей Журналу обліку довідок про тимчасову непрацездатність відділення поліції № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області від 01.01.2021 № 138 ОСОБА_1 в період з 01.01.2020 по 31.07.2023 шість разів перебував на лікарняному, а саме: з 15.01.2021 по 19.01.2021; з 20.01.2021 по 30.01.2021; з 01.02.2021 по 06.02.2021; з 09.02.2022 по 14.02.2022; з 08.09.2022 по 19.09.2022; з 26.09.2022 по 02.10.2022. Відповідно до наданої УФЗБО ГУНП в Харківській області інформації від 03.03.2025 № 734/119-29/02-2024 ОСОБА_1 , згідно з постановою КМУ від 29.04.2020 №375, додаткова доплата до грошового забезпечення була нарахована та виплачена: у липні 2020 року за березень 2020 року - 3609,97 грн; у липні 2020 року за червень 2020 року - 2559,86 грн; у серпні 2020 року за липень 2020 року - 5764,90 грн; у липні 2021 року за січень 2021 року - 2617,43 грн; у липні 2021 року за лютий 2021 року - 2254,60 грн. Вказане свідчить, що ОСОБА_1 лише в березні, квітні, травні та червні 2020 року, а також в січні та лютому 2021 року відповідав критеріям, визначеним пунктом 3 розділу II Порядку затвердженого наказом ГУНП в Харківській області від 12.11.2020 № 2165 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 за що УФЗБО ГУНП в Харківській області була виплачена додаткова доплата. Вказує, що судом не враховано те, що в період з березня 2020 року по 23.02.2022 підрозділ, у якому проходив службу позивач не може надати підтверджуючі дані про виконання додаткових заходів в умовах дії карантину, а в період з 24.02.2022 по 31.07.2023 (в період повномасштабного вторгнення в Україну військ рф) ОСОБА_1 обов'язків по забезпеченню життєдіяльності населення, передбачених постановою КМУ №375 не виконував взагалі.
Позивач не скористався правом надання відзиву на апеляційну скаргу.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
При цьому, колегія суддів зазначає, що як вбачається з апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції фактично оскаржується в частині задоволених позовних вимог про нарахування та виплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач в період з 07.11.2015 року по 22.11.2024 року проходив службу в Національній поліції України та Наказом Головного управління Національної поліції в Харківській області від 21 листопада 2024 року № 546о/с «По особовому складу» звільнений за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону № 580-VIII.
Відповідно до довідок про доходи ОСОБА_1 згідно з постановою КМУ від 29.04.2020 №375 була нарахована та виплачена додаткова доплата до грошового забезпечення: у липні 2020 року за березень 2020 року - 3609,97 грн; у липні 2020 року за червень 2020 року - 2559,86 грн; у серпні 2020 року за липень 2020 року - 5764,90 грн; у липні 2021 року за січень 2021 року - 2617,43 грн; у липні 2021 року за лютий 2021 року - 2254,60 грн.
Крім того, листом від 31.01.2025 року № 8аз/119/05/29-2025 ГУНП в Харківській області повідомило, що грошове забезпечення позивача за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 року не індексувалось, а проведення індексація розпочато лише 01.11.2017 року.
Позивач вважаючи, що йому протиправно не нараховувалась і не виплачувалась додаткова доплата за службу в особливих умовах, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, а також індексація грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017, звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи зі служби в поліції жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин, тому дійшов висновку, що висновку, що відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.10.2017 року.
Щодо позовних вимог у частині не нарахування додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 суд першої інстанції виходив з того, що позивачу в окремі періоди встановлювалась та виплачувалась додаткова доплата за службу в особливих умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 та враховуючи перебування позивача на тій же самій посаді і виконання тих же самих службових обов'язків, дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті позивачу грошового забезпечення у вигляді додаткової доплати за службу в особливих умовах у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року.
Враховуючи оскарження відповідачем судового рішення першої інстанції фактично лише в частині задоволених позовних вимог про нарахування та виплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 та межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, слід зазначити наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до частин першої та другої ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - постанова № 211) установлено з 12 березня 2020 року на всій території України карантин, який неодноразово продовжувався і діяв у спірний період часу.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - Постанова № 375) установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою № 211, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
За приписами пп. 2-5 Постанови № 375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.
Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок).
У пункті 1 Порядку вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).
Згідно з пунктом 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов:
1) особа є поліцейським;
2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України;
3) внаслідок виконання своїх обов'язків має безпосередній контакт з населенням.
Таким чином, вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення, зокрема забезпечення правопорядку і безпеки громадян, у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що наявність права позивача на отримання спірної доплати не є безумовним, оскільки, керівники органів поліції мають право встановлювати доплату поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення та які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції, так і відсотковий розмір вказаної доплати.
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до довідок про доходи ОСОБА_1 згідно з постановою КМУ від 29.04.2020 №375 була нарахована та виплачена додаткова доплата до грошового забезпечення: у липні 2020 року за березень 2020 року - 3609,97 грн; у липні 2020 року за червень 2020 року - 2559,86 грн; у серпні 2020 року за липень 2020 року - 5764,90 грн; у липні 2021 року за січень 2021 року - 2617,43 грн; у липні 2021 року за лютий 2021 року - 2254,60 грн.
Крім того, як убачається з листа УФЗБО ГУНП в Харківській області від 03.03.2025 на запит начальника ВПЗ ГУНП в Харківській області від 24.02.2025 № 618/119-29/01-2025 повідомлено, що виплата за постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 за період з 18 лютого 2021 року по 30 червня 2023 року не проводилася у зв'язку з відсутністю фінансування за окремою бюджетною програмою із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками на період дії карантину. Організувати надання інформації та належним чином завірених доказів на її підтвердження про нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової доплати у відповідності до постанови КМУ від 29.04.2020 №375 за період з 18.03.2020 по 31.12.2021 та повідомити чи подавались до УФЗБО з Богодухівського РВП персональні переліки працівників для нарахування та виплати їм вказаної доплати в тому числі ОСОБА_1 , не має можливості, у зв'язку зі знищенням документації під час ракетного обстрілу і пожежі в будівлі ГУНП в Харківській області 02.03.2022 року. За період з 01.01.2022 по 30.06.2023 персональні переліки працівників Богодухівського РВП для нарахування та виплати їм вказаної доплати в тому числі ОСОБА_1 не надавалися до УФЗБО.
Також, відповідно до листа відділення поліції №1 Богодухівського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області від 05.03.2025 № 1613вс/119-73/01-2025 вбачається, що з початку повномасштабного вторгнення рф на територію України ОСОБА_1 обов'язків по забезпеченню життєдіяльності населення, внаслідок яких мав безпосередній контакт з населенням у період дії воєнного стану з 24.02.2022 по 31.07.2023 не виконував, рапорти про виплату додаткової доплати до грошового забезпечення та оригінали первинних документів, які підтверджують виконання поліцейським функцій, визначених розділом II Порядку затвердженого наказом ГІПУНП в Харківській області від 12.11.2020 № 2165 не подавав. Персональні переліки працівників відділення поліції № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області для нарахування та виплати вказаної доплати до УФЗБО ГУНП в Харківській області в період часу з 24.02.2022 по 31.07.2023 не подавалися.
Таким чином, матеріали справи не містять доказів стосовно наявності підстав для виплати спірної доплати за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, за виключенням березня 2020 року, червня 2020 року, липня 2020 року, січня 2021 року, лютого 2021 року, за які позивач отримав спірну доплату.
Колегія суддів враховує, що саме керівники органів поліції наділені повноваженнями встановлювати доплату поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення та які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції та їі відсотковий розмір.
Висновки суду першої інстанції про те, що підрозділи патрульної поліції територіальних підрозділів поліції залучаються постійно (щоденно) до здійснення зазначених заходів, тобто без необхідності видання додаткових наказів, колегія суддів відхиляє, оскільки в матеріалах справи відсутні докази включення позивача до персонального переліку поліцейських для встановлення доплати поліцейським, які залучались до заходів щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян під час дії карантину у спірний період.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в оскаржуваній відповідачем частині.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами п. 2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи, вищенаведене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції, в частині, що оскаржується, не відповідають встановленим обставинам по справі, в той час як доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскаржуваному судовому рішенні, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, з прийняттям постанови про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.
В інші частині рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 по справі № 520/3012/25 скасувати в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в особливих умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за період з 01 серпня по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року.
Прийняти в цій частині постанову, якою відмовити у задоволенні вказаних позовних вимог.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий