Справа № 159/4493/25
Провадження № 1-кп/159/478/25
17 листопада 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
представника потерпілого - ОСОБА_4 ,
обвинуваченого - ОСОБА_5 ,
захисника - ОСОБА_6 ,
вивчивши клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності за обвинувальним актом у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42025032110000016 від 17.03.2025 щодо
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця міста Луцьк Волинської області, громадянина України, з вищою освітою, є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого
у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України,
Органом досудового розслідування ОСОБА_7 обвинувачується в тому, що 22 червня 2023 року за результатами тендеру між 2 державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСНС у Волинській області (Замовник) та виконавцем робіт Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-І» Волинської обласної організації всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» (далі центр «Енергія-1») укладено договір про закупівлю робіт № 456 по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі та утеплення фасаду пожежного депо з житловими квартирами за адресою АДРЕСА_2 » на загальну суму 4333673,00 грн.
Згідно з п. 96 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків.
Згідно із ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника ф орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства. Порядок проведення авторського і технічного наглядів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаних вимог законодавства, 22 червня 2023 року між 2 Державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСНС у Волинській області (замовник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 , який діяв на підставі свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи- підприємця і кваліфікаційного сертифіката серія АТ № 008860 від 02.07.2021 (виконавець), укладено договір надання послуг № 458, відповідно до якого виконавець зобов'язується надати замовнику послуги по здійсненню технічного нагляду по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі та утеплення фасаду пожежного депо з житловими квартирами за адресою АДРЕСА_2 (код ДК 021:2015 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи)», а замовник зобов'язується прийняти послуги та оплатити їх в порядку та на умовах визначених цим договором.
Відповідно до вказаного договору виконавець зобов'язується:
- надати послуги замовнику передбачені цим договором, у відповідності до умов даного договору, днем виконання даних послуг замовнику вважається день підписання сторонами акту приймання передачі наданих послуг;
- скласти та підписати двосторонній акт приймання передачі наданих послуг протягом трьох банківських днів з моменту фактичного їх надання;
- забезпечити відповідність наданих послуг та використання матеріалів встановленим державним нормам і правилам, державним стандартам, технічним умовам.
Порядок здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі будівництво об'єкта) передбачено Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 (надалі Порядок).
Так, відповідно до п. 2 Порядку технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, об'єкта, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.
Відповідно до п. 5 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд:
1) проводять перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта;
- технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати результати лабораторних випробувань тощо;
- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;
2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;
6) беруть участь у проведенні перевірки:
- робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам;
- органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;
7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
При цьому, згідно з п. 6 вказаного Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника:
1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;
2) зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;
3) проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;
4) усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду;
5) зупинення виконання:
- робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт;
- будівельно-монтажних робіт у разі деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.
Окрім того, у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства, що передбачено п. 7 Порядку.
Отже, ОСОБА_7 , на час проведення технічного нагляду відповідно до договору № 458 від 22 червня 2023 року, був наділений і здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто згідно із ч. 3 ст. 18 КК являвся службовою особою.
Усупереч вимогам вищевказаних нормативно-правових актів, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, маючи об'єктивну можливість діяти так, як того вимагають інтереси служби, за результатами здійснення технічного нагляду по об'єкту «Капітальний ремонт покрівлі та утеплення фасаду пожежного депо з житловими квартирами за адресою: АДРЕСА_2 », 29.06.2023, перебуваючи у приміщенні 2 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Волинській області місті Ковелі на вул. Міцкевича, 23а, не пересвідчившись у відповідності наданих підрядником послуг та використання матеріалів встановленим державним нормам і правилам, державним стандартам, технічним умовам, а саме, що в порушення 5.1 Настанови 3 визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, в акті Ф. К6-2в № 1 за червень 2023 року застосовано розцінку, яка не відповідає фактично виконаним роботам, а саме включено 28 440,00 кг суміші клейової замість 568,80 кг за необхідною розцінкою КБ15-78-1 «Утеплення фасадів мінеральними плитами товщиною з опорядженням декоративним розчином» за штукатурення декоративною сумішшю виключенням та фарбування силіконовою фарбою по декоративній штукатурці, підписав та скріпив своєю печаткою згаданий акт ф. Кб-2в № 1 за червень 2023 року.
Внаслідок чого завищено вартість будівельних робіт по договору № 456 від 22.06.2023 (невикористано будівельний матеріал, а саме суміш МВ (для приклеювання та захисту із мінеральної вати «Ceresit CT 190 рго»), на суму 376 209,79 грн, які перераховано Підряднику Замовником 30.06.2023, чим охоронюваним законом інтересам держави в особі 2 державного пожежно рятувального загону ГУ ДСНС у Волинській області, як замовнику робіт, спричинено тяжкі наслідки, тобто які у двісті п'ятдесяті і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а саме матеріальні збитки на загальну суму 376 209,79 грн.
Отже, органом досудового розслідування ОСОБА_7 . обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжку наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
У підготовчому засіданні захисник ОСОБА_6 заявив клопотання про закриття кримінального провадження на підставі ст. 45 КК України у зв'язку з дійовим каяттям.
Представник потерпілої особи ОСОБА_4 повідомила, ОСОБА_7 після вчинення кримінального правопорушення щиро розкаявся і повністю відшкодував завдані ним збитки, просить звільнити його від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям.
Прокурор у судовому засіданні повідомив, що під час досудового розслідування обвинувачений завжди з'являвся за викликом органу досудового розслідування, детально повідомляв про обставини кримінального правопорушення, нічого не приховував, тобто активно сприяв розкриттю вчиненого ним правопорушення. Також зазначив, що обвинувачений повністю відшкодував завдану шкоду. У зв'язку з викладеним, прокурор вважав за можливе звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України.
Суд, заслухавши учасників судового засідання, вивчивши матеріали кримінального провадження, що стосуються порушеного питання, дійшов таких висновків.
Згідно з вимог п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Частиною 1 ст. 285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Статтею 45 КК України визначено, що особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Передбачене у ст. 45 КК України звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов'язковим.
Отже, для звільнення особи від кримінальної відповідальності за дійовим каяттям, необхідна одночасне існування таких обставин:
- вчинення кримінального правопорушення, яка за тяжкістю відповідає вимогам ст. 45 КК України;
- вчинення кримінального правопорушення особою вперше;
- щире каяття особи;
- активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення;
- повне відшкодування завдані нею збитки або усунення заподіяної шкоди.
Відповідно до ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 367 КК України відноситься до категорії не тяжких злочинів.
Зазначене кримінальне правопорушення характеризується необережною формою вини.
З наданого прокурором витягу на судимість ОСОБА_7 , станом на 27.05.2025, відсутня інформація про його притягнення до кримінальної відповідальності, тобто обвинувачений вчинив кримінальне правопорушення вперше.
Після вчинення цього злочину ОСОБА_7 свою вину у вчиненні інкримінованого діяння визнає повністю, щиро покаявся, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, що підтвердив прокурор у судовому засіданні, та зазначено в обвинувальному акті, як пом'якшуючі обставини.
Також обвинувачений повністю відшкодував завдані збитки, що підтверджується самим потерпілим та листом відповіддю Управління західного офісу держаудитслужби у Волинській області від 20.05.2025 у якому підтверджується усунення встановленого в обвинувальному акті порушення, шляхом виконання додаткових робіт з ремонту приміщення пожежного депо з житловим квартирами за адресою АДРЕСА_2 на загальну суму 376209,79 грн. На підтвердження виконання зазначених робіт також доданий акт приймання виконаних будівельних робіт від 15.05.2025 та Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати.
За таких обставин заявлене клопотання відповідає вимогам чинного законодавства і його необхідно задовольнити, а тому, обвинуваченого слід звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, у зв'язку з дійовим каяттям.
Запобіжний захід щодо обвинуваченого не застосовувався.
Цивільний позов не заявлявся.
Процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні, арешт не накладався.
Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 284, ч. 4 ст. 286, ч. 1 ст. 285, 372 КПК України, на підставі ст. 45 КК України, суд
ОСОБА_7 звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі ст. 45 КК України у зв'язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025032110000016 від 17.03.2025, про обвинувачення ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
СуддяОСОБА_1