20 листопада 2025 року Справа № 480/4661/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4661/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 183250007146 від 08.03.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу період роботи з 01.09.2020 по 23.04.2024 на посаді асистента вчителя інклюзивного навчання Хмелівського ліцею - закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області та нарахування виплати грошової допомоги в розмірі 10 пенсій;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу період роботи з 01.09.2020 по 23.04.2024 на посаді асистента вчителя інклюзивного навчання Хмелівського ліцею - закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області та нарахувати і виплатити грошову допомогу в розмірі 10 пенсій, згідно пункту 7-1 Розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач безпідставно не зарахував їй страховий стаж, у зв'язку з чим порушив право позивачки на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідачем - ГУ ПФУ в Полтавській області подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:
Як свідчить з матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 15.08.2023, як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 01.03.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області і із заявою про призначення одноразової грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, згідно пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший вид врегульовано Порядком подання та оформлення
документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ГУ від 09.07.2003 року, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України №25-1 від 16.12.2020 (далі - Порядок №22-1).
За приписами п. 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Принцип екстериторіальності означає, що незалежно від місця реєстрації заявника, рішення може бути прийняте будь-яким територіальним управління Пенсійного фонду України в межах всієї України, обраним програмним забезпеченням за принципом випадковості.
Отже, за принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - Управління) та прийнято рішення від 08.03.2024 №183250007146, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначенняє.
Так, в ході розгляду заяви, відповідачем було встановлено, що стаж роботи заявниці, який дає право на виплату вказаної грошової допомоги, становить 37 років 10 місяців 21 дні.
До спеціального стажу роботи, який дає право на виплату грошової допомоги не враховано період роботи з 01.09.2020 року по даний час на посаді асистента вчителя інклюзивного навчання, оскільки вказана посада не передбачена «Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. № 909 (далі - Перелік).
Отже, Управлінням прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у виплаті грошової допомоги, передбаченої п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з факту роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на виплату грошової допомоги на день досягнення пенсійного віку».
Таким чином, відповідач при прийнятті вищезазначеного рішення дійшов висновку, що на дату досягнення пенсійного віку Позивач не працює на посаді, робота на який дає право на виплату такої допомоги на день досягнення пенсійного віку.
Вважаючи дану відмову протиправною, Позивач звернулась з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного:
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Законом №1058.
Пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 чітко визначено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України, а саме Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок №1191).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 встановлено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» (далі - Переліку № 909).
Пунктом 5 Порядку № 1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - ЗО років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Судом встановлено, що позивачці у серпні 2023 року була призначена пенсія за віком.
Пунктами 6, 7 Порядку № 1191, до розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», станом на день її призначення. Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Порядком №1191 також визначено право осіб, яким призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058, на отримання грошової допомоги за умови дотримання встановлених пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058.
При цьому, як передбачено пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.
Таким чином, право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій мають особи за наявності таких умов:
- досягнення особою пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону Ш058-ІУ;
- робота в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- наявність відповідного страхового стажу.
Аналогічна правова позиція, викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20 лютого 2019 року у справі №462/5636/16-а, від 19 березня 2019 року у справі №466/5637/17.
Суд погоджується з позицією позивачки стосовно того, що на момент подачі документів, а саме на 01.03.2024, для призначення грошової доплати у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1 розділу XV Перехідних положень Закону № 1058, ОСОБА_1 мала всі умови для її призначення, а саме :
- пенсійний вік 60 років та 6 місяців;
- згідно довідки від 23.04.2024 № 01-18/51 установа та посада Позивачки давала її право для призначення пенсії відповідно до пункту «е» статті 55 Закону № 1788;
- трудовий (страховий) стаж зарахований Відповідачем 2 складає 37 років 10 місяців та 21 день.
По питанню зарахування стажу Позивачки на посаді «асистента вчителя».
Як свідчить з матеріалів справи, згідно записів №5 трудової книжки серія НОМЕР_1 позивачка з 01.09.2020 року переведена на посаду асистента вчителя інклюзивного навчання Хмелівського ліцею Роменської районної ради Сумської області (переіменовано в Хмелівський ліцей - заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області).
Зазначені обставини підтверджуються не тільки трудовою книжкою серія НОМЕР_1 Позивачки, а і довідкою Хмелівського ліцею - закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області від 23.04.2024 №01-18/51. Навчальний заклад знаходиться у комунальній власності Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області.
Згідно з положеннями статті 62 Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Так, на момент виходу на пенсію позивач працювала у Хмелівському ліцеї - закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області на посаді асистента вчителя інклюзивного навчання.
Переліком № 909 визначено, що робота в загальноосвітніх навчальних закладах дає право на отримання пенсії за вислугу років та в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною І навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Тобто, посада асистента вчителя інклюзивного навчання не значиться у Переліку №909. Разом із тим, постановою Кабінету Міністрів України № 963 затверджено перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким посаду асистент вчителя загальноосвітнього навчального закладу з інклюзивним та інтегрованим навчанням віднесено до посад педагогічних працівників.
З ініціативи Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Міністерством соціальної політики доповнено Класифікатор професій посадою асистента вчителя інклюзивного навчання (наказ Держспоживстандарту від 28 липня 2010 року за № 327). Посаду асистента вчителя передбачено Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки від 06.12.2010 №1205.
У листі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту №1/9-675 від 25.09.2012 «Щодо посадових обов'язків асистента вчителя» зазначено орієнтовні кваліфікаційні характеристики асистента вчителя в класі з інклюзивним навчанням, які розроблені у зв'язку з введенням зазначеної посади до типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 06.12.2010 за №1308/8603. Так, в описі посадових обов'язків асистента вчителя зазначено, що асистент вчителя забезпечує соціально-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами, разом із вчителем класу виконує навчальні, виховні, соціально-адаптаційні заходи, запроваджуючи ефективні форми їх проведення, допомагає дитині у виконанні навчальних завдань, залучає учня до різних видів навчальної діяльності; у складі групи фахівців бере участь у розробленні та виконанні індивідуальної програми розвитку дитини; адаптує навчальні матеріали з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності дитини з особливими освітніми потребами.
Звертаю увагу, що позивачці з серпня 2023 року призначена пенсія за віком, станом на день досягнення пенсійного віку позивачка працювала у закладах та установах державної та/або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", та стаж роботи на таких посадах на момент досягнення пенсійного віку становив понад 30 років.
Отже, перевіривши в сукупності підстави прийняття рішення про відмову відповідача у зарахуванні позивачу страхового стажу №183250007146 від 08.03.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання такого рішення протиправним та його скасування, оскільки ОСОБА_1 має усі необхідні умови для призначення та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, яка передбачена п. 7-1 Розділу XV «Перехідних положень» Закону № 1058 та для зарахування до спеціального (педагогічного) стажу період роботи на посаді асистента вчителя з інклюзивного навчання з 01.09.2020 по 23.04.2023.
При цьому, з метою захисту порушених прав та інтересів позивача, необхідно зобов'язати саме Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу період роботи на посаді асистента вчителя з інклюзивного навчання з 01.09.2020 по 23.04.2023, з урахуванням висновків суду.
При цьому, суд керується положеннями п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 за №22-1 (далі Порядок № 22-1), яким передбачено, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем Фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Відповідно до паспорту позивачки (копія в справі), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою : Сумська область, що за своєю територіальністю відноситься до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Отже, правомірним буде зобов'язати саме Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, де перебуває пенсійна справа Позивачки, зарахувати Позивачці спеціальний (педагогічний) стаж роботи з 01.09.2020 по 23.04.2024 на посаді асистента вчителя інклюзивного навчання та нарахувати і виплатити грошову допомогу в розмірі 10 пенсій, згідно пункту 7-1 Розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем - ГУ ПФУ в Полтавській області не доведено правомірність своєї позиції. За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1212 грн (а.с.1).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення №183250007146 від 08.03.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу період роботи з 01.09.2020 по 23.04.2024 на посаді асистента вчителя інклюзивного навчання Хмелівського ліцею - закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області та нарахування виплати грошової допомоги в розмірі 10 пенсій.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу період роботи з 01.09.2020 по 23.04.2024 на посаді асистента вчителя інклюзивного навчання Хмелівського ліцею - закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області та нарахувати і виплатити грошову допомогу в розмірі 10 пенсій, згідно пункту 7-1 Розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборна, 66,м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець