Ухвала від 21.11.2025 по справі 420/38862/25

Справа № 420/38862/25

УХВАЛА

21 листопада 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Кузьменко Н.А., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління ДМС України в Одеській області, Головного управління ДМС України в м. Одесі, Головного управління ДМС України в м. Києві, Хаджибейського відділу ДРАЦС м. Одеси, Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерства юстиції України, Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеської обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора, Одеської міської ради, Представника Верховної Ради України з прав людини, Одеської обласної військової адміністрації, третя особа - малолітня дитина ОСОБА_3 , про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління ДМС України в Одеській області, Головного управління ДМС України в м. Одесі, Головного управління ДМС України в м. Києві, Хаджибейського відділу ДРАЦС м. Одеси, Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерства юстиції України, Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеської обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора, Одеської міської ради, Представника Верховної Ради України з прав людини, Одеської обласної військової адміністрації, третя особа - малолітня дитина ОСОБА_3 , в якій позивачі просять суд:

1. Визнати протиправними дії та бездіяльність Хаджибейського ДРАЦС та всіх відповідних посадових осіб.

2. Визнати протиправними дії та рішення ДМС (усіх підрозділів), що стосуються Позивачів.

3. Скасувати всі незаконні протоколи та відмови ДРАЦС та ДМС.

4. Зобов'язати ДРАЦС внести зміни до актового запису про народження дитини.

5. Зобов'язати ДМС забезпечити законне перебування батька дитини та скасувати відмову.

6. Заборонити ДМС вчиняти будь-які дії з видворення або депортації до вирішення справи.

7. Визнати порушення прав малолітньої дитини відповідно до Конституції України та Конвенції ООН.

8. Зобов'язати відповідачів надати всі документи та запити, відмовлені раніше.

9. Постановити окрему ухвалу щодо посадових осіб за ознаками злочинів, передбачених КК України.

10. Звільнити Позивачів від судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, о чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши позовну заяву, суддя прийшов до висновку, що її слід повернути позивачам з наступних підстав.

Згідно з ч.2, 5 ст.160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

В позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до ч.7-8 ст.44 КАС України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Згідно з ч.10 ст.44 КАС України якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, на такі документи накладається кваліфікований електронний підпис учасника справи (його представника) відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Зі змісту наданих матеріалів вбачається, що позовна заява надійшла на електронну адресу суду та скріплена електронним цифровим підписом ОСОБА_1 .

При цьому, позовна заява подана до суду щодо порушених, на думку ОСОБА_1 , прав ОСОБА_3 , яка вказана третьою особою у справі, а сама позивачка - ОСОБА_1 не звертається до суду в її інтересах, що прямо вбачається з позову, оскільки вона вказана в якості позивача у справі.

Також, позовна заява подана до суду щодо порушених, на думку ОСОБА_1 , прав ОСОБА_2 , який зазначений в якості позивача у справі.

Відповідно до ч.1-2 ст.43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Згідно з ч.1 ст.56 КАС України права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.

Відповідно до ч.1 ст.55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.

Згідно з ч.1-2 ст.57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

Відповідно до ч.1, 2, 4 ст.59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.

Повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».

Зі змісту наданих матеріалів вбачається, що до позовної зави ОСОБА_1 не додала належних та допустимих доказів на підтвердження її повноважень на вчинення будь-яких процесуальних дій від імені та в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а надана заява-доручення від 19.11.2025 року не є таким документом в розумінні КАС України.

Відповідно до п.3 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Згідно з ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права)

За таких обставин, з урахуванням зазначеного, суддя прийшов до висновку, що позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління ДМС України в Одеській області, Головного управління ДМС України в м. Одесі, Головного управління ДМС України в м. Києві, Хаджибейського відділу ДРАЦС м. Одеси, Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерства юстиції України, Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеської обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора, Одеської міської ради, Представника Верховної Ради України з прав людини, Одеської обласної військової адміністрації, третя особа - малолітня дитина ОСОБА_3 , про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії необхідно повернути позивачеві.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись ст.7, 43, 44, 55, 56, 57, 59, 169, 243, 248 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління ДМС України в Одеській області, Головного управління ДМС України в м. Одесі, Головного управління ДМС України в м. Києві, Хаджибейського відділу ДРАЦС м. Одеси, Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерства юстиції України, Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеської обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора, Одеської міської ради, Представника Верховної Ради України з прав людини, Одеської обласної військової адміністрації, третя особа - малолітня дитина ОСОБА_3 , про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачам.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.293, 295 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Суддя Н.А. Кузьменко