Рішення від 20.11.2025 по справі 420/27352/25

Справа № 420/27352/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А. розглянувши у письмовому провадженні в приміщені суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач-1) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач-2), яка полягає у невнесенні (заява від 05.05.2025 р.) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомостей (даних) про проходження ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 12.06.2023 р. медичного огляду військово-лікарською комісією, визнання його за результатом цього медичного огляду непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та про виключення його 12.06.2023 р. з військового обліку військовозобов?язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 р. №2232-XII «Про військовий обов?язок і військову службу»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомості (дані) про проходження ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 12.06.2023 р. медичного огляду військово-лікарською комісією, визнання його за результатом цього медичного огляду непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та про виключення його 12.06.2023 р. з військового обліку військовозобов?язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 р. №2232-XII «Про військовий обов?язок і військову службу». В обгрунтування вимог вказує, що у 2023 року під час перебування в с-щі Овідіополь (Одеська обл.) його запросили до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ), де як військовозобов'язаний за направленням начальника РТЦК пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією (ВЛК), за результатами якої був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Водночас, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі - Реєстр) наразі міститься інформація про те, що він перебуваю на військовому обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ), а дані про проходження медичного огляду ВЛК (дата та постанова ВЛК) та про виключення з військового обліку - відсутні.

В травні 2025 р. він особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 , як до органу військового управління, який виключав мене з військового обліку, а також до ІНФОРМАЦІЯ_9 , як до органу військового управління, в якому я нібито наразі взятий на військовий облік згідно даним Реєстру, із мотивованою заявою, в якій просив внести до Реєстру відомості (дані) щодо проходження мною 12.06.2023 р. медичного огляду ВЛК та визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а також щодо виключення 12.06.2023 р, з військового обліку військовозобов'язаних. 08.05.2025 р. заява була отримана ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Станом на кінець травня 2025 р. відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_8 він на свою заяву не отримав, у зв'язку з чим звернувся за правничою допомогою адвоката. 28.05.2025 року адвокат, діючи за його дорученням, надіслав до Одеського РТЦК адвокатський запит, в якому просив надати інформацію про результати розгляду моєї заяви та внесення інформації до Реєстру. Зрештою, ІНФОРМАЦІЯ_6 відповіді на заяву та адвокатський запит так і не

надав. 15.07.25р. він отримав лист ІНФОРМАЦІЯ_9 від 01.07.2025 р. вих. № 1/4476, в якому повідомлялося, що він нібито перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 і згідно їхній «базі» не перебував на обліку в інших ТЦК. Зазначено, що внести до Реєстру відомості (дані) можна нібито лише на підставі оригіналів документів військовозобов'язаного за місцем перебування його на військовому обліку. Крім того, вказано, що він нібито є «порушником військового обліку» і перебуваю у розшуку з 02.02.2025р. (без конкретизації того, в чому полягає порушення правил військового обліку та на якій підставі мене оголошено в розшук). Запропоновано йому прибути з оригіналами документів в ІНФОРМАЦІЯ_9 «для вирішення питання по суті». Станом на день звернення до суду з цим позовом відомості в Реєстрі так і не були виправлені.

Ухвалою судді від 18.08.2025 року відкрито позовне провадження в адміністративній справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Також зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 надати до суду в строк для надання відзиву: засвідчені належним чином копії сторінок книги протоколів засідань ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.06.2023 року та відомості щодо проходження ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) медичного огляду військово-лікарською комісією, а також інформацію, чи видавалась ІНФОРМАЦІЯ_4 довідка №451 від 12.06.2023 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 надати до суду в строк для надання відзиву: відомості та засвідчені належним чином докази на їх обґрунтування стосовно того, чи знімався ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з військового обліку у 2023 році, якщо так - зазначити коли.

Відповідачі не скористались правом на подачу відзиву на позов.

Дослідивши адміністративний позов, та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_11 громадянин України та в період з 05.08.2008 року по цей час проживає АДРЕСА_1 .

У травні 2025 року позивач отримав інформацію проте, що у військово-обліковому документі Резерв+, щодо ОСОБА_1 , наявна наступна інформація: військовозобов'язаний; ІНФОРМАЦІЯ_12 (Славута), ВОС НОМЕР_2 . Відомості щодо постанова та дата ВЛК не заповнені. Місце проживання АДРЕСА_1 .

Позивач 05.05.2025 року направив засобами поштового зв'язку Укрпошта до відповідача-1 та відповідача-2 заяви у якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення його з військового обліку 12.06.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_10 за станом здоров'я за ст.37 п.6 пп.3 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та щодо проходження ним медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_13 яким його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.47А наказу МОУ №402 , замінити категорію військового обліку з військовозобов'язаний на невійськовозобов'язаний, змінити «Постанова ВЛК»- на «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку», змінити «Дата ВЛК» - на « 12.06.2023».

Та як зазначено у додатках до вказаної заяви додано копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , копія Довідки ВЛК від 12.06.2023 року №451, копія листа відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.05.2024 р., копія паспортних документів ОСОБА_1 , електронний військово-обліковий документ Резерв+ ОСОБА_1 .

На підтвердження відправки заяв відповідачам надано квитанції Укрпошта №3000000117391 та 3000000117404 від 05.05.2025 року та скріншот трекінгу АТ Укрпошта про доставлення кореспонденції адресату відповідачу-1 08.05.2025 року та відповідачу-2 07.05.2025 року.

Через неотримання відповіді на заяву адвокат позивача засобами електронної пошти 28.05.2025 року направив адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо надання інформації про розгляд заяви позивача від 05.05.2025 року.

Відомостей щодо надання відповіді відповідачем-1 на заяву позивача та запит адвоката матеріали справи не містять.

Відповідач-2 01.07.2025 року надав відповідь вих.№1/4476 у якій зазначив, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_14 з 13.05.2010року. та не перебував на обліку в інших РТЦКтаСП, та внести дані в базу ЄДРПВР «Оберіг» відповідно до чинного законодавства України можливо на підстав оригіналів документів військовозобов'язаних за місцем перебування на військовому обліку. Запропоновано прибути з оригіналами документів в ІНФОРМАЦІЯ_15 для вирішення питання по суті.

Позивач не погодився з відмовою у внесенні оновленої інформації щодо військового обліку та не наданні відповіді на звернення та звернувся до суду з позовом.

Джерела права та висновки суду.

Преамбулою Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) визначено, що цей Закон здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до частин другої, третьої статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно із частиною десятою статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Пунктом 11 статті 38 Закону №2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Аналогічні норми містяться і в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі Порядок №1487).

Відповідно до підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Пунктом 22 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.

Відповідно до частини 6 статті Закон №2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Пунктом 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством та проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2016 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону № 1951-VIII Основними завданнями Реєстру є зокрема, ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

У відповідності до ч. 8 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч.9 статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

У той же час, відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.

Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

З урахуванням того, що Порядок № 559 визначає строк розгляду відповідної заяви протягом п'яти робочих днів, суд вважає, що подана позивачем заява від 05 травня 2025 року повинна була розглянута відповідачем-1 протягом п'яти робочих днів з дня її реєстрації.

Пунктом 7 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).

Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Разом з тим, відповідач-1 не надав доказів того, що заява позивача від 05.05.2025 року розглянута та на неї надана відповідь.

Як визначено пунктом 4 Порядку № 559 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.

Таким чином, з аналізу положень Порядку № 559 вбачається, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до РТЦКтаСП за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що позивачем було виконано вимоги Порядку № 559, та подано заяву до відповідача-2 проте заяву позивача по суті першим Шепетівського РТЦКта СП (Славута) розглянуто не було через вимогу ненадання оригіналів документів.

Та суд враховує, що у Законі «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», ані у постанові КМУ № 559, та у Постанові КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» не висуваються вимоги щодо направлення особою до РТЦКтаСП оригіналів документів, а тому суд вважає таку вимогу протиправною.

В той же час, з аналізу приписів Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559, слідує, що вирішення питання про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та відноситься до дискреційних повноважень відповідача, а тому суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту буде зобов'язання відповідача-2 розглянути заяву позивача від 05.05.2025 та прийняти рішення про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивованої відмови у їх внесенні.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом: визнання протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо не розгляду заяви позивача від 05.05.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняття рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивованої відмови у їх внесенні; зобов'язання відповідача-1 розглянути заяву позивача від 05.05.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку позива, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняття рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або надання мотивованої відмови у їх внесенні; визнання протиправною дії відповідача-2 які виразились у відмові розглядати заяву позивача від 05.05.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, без надання оригіналів документів; зобов'язання відповідача-2 розглянути заяву позивача від 05.05.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняття рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або надання мотивованої відмови у їх внесенні.

В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позивач у позовній заяві просить суд не стягувати з відповідачів судовий збір, то у суду відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 12, 77, 90, 241-246, 255, 257, 258, 262, 291, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.05.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняття рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.05.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або надати мотивовану відмову у їх внесенні.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виразились у відмові розглядати заяву ОСОБА_1 від 05.05.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, без надання оригіналів документів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.05.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняття рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або надання мотивованої відмови у їх внесенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) рнокпп НОМЕР_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_3 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_4 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .

Суддя Е.А.Іванов