про закриття провадження в адміністративній справі
21 листопада 2025 р.№ 400/10026/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Біоносенко В. В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Веселинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), вул. Елеваторна, 6,с-ще Веселинове,Вознесенський р-н, Миколаївська обл.,57001,
прозобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Веселинівського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з вимогами: зобов'язати Веселинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) внести зміни в актовий запис №1 від 02.01.1961 року, складений Виконавчим комітетом Кам'янобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про народження ОСОБА_2 , а саме в розділі «відомості про дитину» виправити дату народження з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на вірну « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що в серпні 2025 року позивачка звернулася до одного з відділів Міграційної служби України в Миколаївській області з питань отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон. Під час оброблення її документів співробітником відділу було виявлено невідповідність дати її народження у наданих документах для оформлення паспорту тим даним, що містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, а саме: в наданих позивачкою паспорті громадянина України та паспорті громадянина України для виїзду за кордон, строк якого скінчився, дата її народження зазначена “ ІНФОРМАЦІЯ_3 », а в акті цивільного стану про народження - “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Заявниці було рекомендовано звернутися до відділу ДРАЦС для усунення розбіжностей. Висновком Веселинівського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області ПМУМЮ (м. Одеса) про внесення змін до актового запису цивільного стану у внесенні змін до актового запису про народження позивачки в частині виправлення дати її народження на вірну - ІНФОРМАЦІЯ_5 відмовлено, оскільки при розгляді справи було виявлено розбіжності, а саме актовий запис про народження, що зберігається у Первомайському відділі ДРАЦС у Первомайському районі Миколаївської області ПМУМЮ (м. Одеса) складено 02.01.1961 року, а відповідно до свідоцтва дата його видачі зазначена 23.01.1961 року, на підставі актового запису №1, складеного 01.01.1961 року, але первинні свідоцтва видаються у день складання актового запису, що вже компрометує документ, на думку посадових осіб відповідача, а також через те, що в актовому записі про народження позивачки містяться відомості про підставу його складання - медичну довідку про народження, яка була сформована ІНФОРМАЦІЯ_6 , тобто ДО тієї дати, що зазначена датою народження позивачки у всіх належних їй документах. Для вирішення цього спірного питання ОСОБА_1 рекомендовано вирішити спір в судовому порядку.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
02.01.1961 року виконавчим комітетом Кам'янобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області складено актовий запис про народження « ОСОБА_3 ».
У розділі «відомості про дитину» в графі «дата народження» зазначено « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Але, 23.01.1961 році Веселинівським відділом державної реєстрації видано свідоцтво про народження ОСОБА_3 НОМЕР_1 , в якому зазначено дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
В подальшому, ОСОБА_3 отримували всі документи: паспорти, атестати про освіту, свідоцтво про укладання шлюбу та інше з зазначенням дати « НОМЕР_2 », зазначеної у свідоцтві про народження, а не у актовому записі про народження.
В серпні 2025 року під час оформлення паспорту громадянина для виїзду за кордон зазначена невідповідність документів ОСОБА_4 була виявлена.
В вересні 2025 року, ОСОБА_4 звернулась до Веселинівського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану, а саме актового запису про народження №1 від « 2 січня 1961» складеного виконавчим комітетом Кам'янобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області на громадянку ОСОБА_3 , а саме змінити в розділі «відомості про дитину» в графі «дата народження» із « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». До заяви, позивачка додала: 1) копія паспорту громадянина України; 2) копію свідоцтва про народження; 3) копію свідоцтва про шлюб; 4) повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження та про шлюб.
09.09.2025 начальником Веселинівського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївській області складено Висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану за заявою ОСОБА_4 , яким вирішено відмовити у внесенні змін до актового запису цивільного стану.
Зазначений висновок обґрунтований тим, що доказів на правильність дати народження саме « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не надано, натомість у графі 18 актового запису про народження «які пред'явлені документи про народження дитини» зазначено «довідка Чаусівського медпункту від 19.12.1960», відповідно дитина не могла народитися ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням та припиненням їхньої дії, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (ст. 1 Закону).
Згідно зі статтею 2 вказаного Закону актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до статті 9 Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії затверджуються Міністерством юстиції України.
Питання про внесення змін до актового запису цивільного стану врегульовано статтею 22 вказаного Закону, відповідно до частини 1 якої внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мотивуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження рішення про відмову в адміністративному та/або в судовому порядку.
Згідно з частинами 2 - 4 статті 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з частиною 5 статті 9 Закону правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерств юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 на виконання вказаних вимог Закону затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Вказані правила містять аналогічні положення, відповідно до яких Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) (п. 2.1 розд. II Правил); зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису (п.1.7 розд. I Правил).
Відповідно до п. 2.12 розд. II Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктами 2.12.1, 2.13.2, 2.13.3, 2.13.4 та 2.13.12 п. 2.13 розд. II Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема:
рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;
постанова адміністративного суду;
висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України;
заява про визнання батьківства.
Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до пп. 2.16.7 п. 2.16 розд. II Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Згідно з п. 2.18 розд. II Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу (п. 2.28 розд. ІІ спірних правовідносин не стосується).
Спір у даній справі виник через відмову відповідача внести зміни до актового запису цивільного стану.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23 січня 2019 року у справі №807/45/17 (провадження № К/9901/21049/18) висловила правову позицію щодо підсудності справ цієї категорії.
З посиланням на наведені норми законодавства, а також на частини 1 та 2 статті 16 Цивільного кодексу України Велика Палата Верховного Суду зазначила, що позов про зобов'язання внести зміни до актового запису спрямований на захист права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (частина перша статті 273 Цивільного кодексу України) на відображення в актовому записі певної інформації, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що саме оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд розглядає за правилами адміністративного судочинства і вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Великою Палатою Верховного Суду у вказаній в постанові викладено правову позицію, що якщо міститься лише вимога позивача зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису без оскарження відмови внести зміни до актового запису цивільного стану чи визнання неправомірними дії відповідача, то спір у такій справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року в справі № 425/2737/17, в постановах Верховного Суду від 03 липня 2019 року в справі №822/1824/16, від 10 липня 2019 року в справі №826/1785/17.
Висновки щодо застосування норм права, що викладені у вказаних постановах Верховного Суду відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
У даній справі позивач не просив визнати неправомірними відповідні дії відповідача, не оскаржував відмову у внесенні зміни до актового запису цивільного стану, а лише мав намір вирішити питання про внесення змін у існуючий актовий запис.
За таких обставин спір у даній справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Отже вирішення спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, яка встановлена статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України; спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.239 КАС України, суд роз'яснити позивачу, що розгляд зазначених позовних вимог віднесений до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд, -
1. Закрити провадження в адміністративній справі №400/10026/25 за позовом ОСОБА_1 до Веселинівського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про зобов'язання внести зміни до актового запису про народження, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
2. Відповідно до вимог ч.1 ст.239 КАС України, суд роз'яснює позивачу, що розгляд зазначених позовних вимог віднесений до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя В. В. Біоносенко