справа №380/15324/25
21 листопада 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області №б/н від 01 липня 2025 року про відмову позивачу у призначенні з 24 червня 2025 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» замість пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області призначити та виплатити позивачу з 24 червня 2025 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби роботу на посадах старшого державного інспектора та головного державного інспектора Дрогобицького району Державної інспекції цін по Львівській області з 10.06.1993 до 27.03.1996; на посаді начальника відділення Державного казначейства України у Дрогобицькому районі з 28.03.1996 до 27.06.2001; на посаді заступника начальника - головного бухгалтера Дрогобицького відділення Державного казначейства у Львівській області з 02.07.2001 до 19.02.2002; на посаді начальника Дрогобицького відділення Державного казначейства у Львівській області з 16.04.2004 до 15.11.2006; на посаді начальника Дрогобицького управління Державного казначейства Головного управління Державного казначейства України у Львівській області з 16.11.2006 до 13.12.2010; на посадах начальника відділу по роз'ясненню податкового законодавства та начальника відділу громадських зв'язків та масово-роз?яснювальної роботи Дрогобицької ОДПІ Львівської області з 20.02.2002 до 13.04.2004; на посаді начальника фінансового управління Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради з 14.12.2010 до 24.06.2025, та з урахуванням складових заробітної плати, наведених в довідках №154 від 24.06.2025 і №154 від 24.06.2025.
Позовні вимоги обґрунтовує такими обставинами. Позивач, у зв'язку з досягненням 60-річного віку 24.06.2025 звернулася до територіального органу пенсійного фонду із заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши при цьому необхідні документи. ГУ ПФУ в Чернігівській області оскаржуваним рішенням відмовив у задоволенні заяви з підстав не перебування позивача на посаді державної служби в державному органі на момент набрання чинності Законом №889-VIII. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 в період з 14.12.2010 по 24.06.2025 працювала в органі місцевого самоврядування. При цьому, станом на 01.05.2016 стаж державної служби заявниці складає 13 років 9 місяців та 11 днів. Стверджує, що відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII позивач має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у зв'язку із наявністю станом на день звернення 20-річного стажу державної служби, оскільки до стажу державної служби зараховується період її роботи: на посадах старшого державного інспектора та головного державного інспектора Дрогобицького району Державної інспекції цін по Львівській області; на посадах начальника відділення Державного казначейства України у Дрогобицькому районі, заступника начальника головного бухгалтера Дрогобицького відділення Державного казначейства у Львівській області, начальника Дрогобицького відділення Державного казначейства у Львівській області; на посадах начальника відділу по роз'ясненню податкового законодавства та начальника відділу громадських зв'язків та мясово-роз'яснювальної роботи Дрогобицької ДОПІ Львівської області та на посаді начальника фінансового управління Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради. Вважає рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Для відновлення порушеного права звернулася з даним позовом до суду. Просить також здійснити перерахунок пенсії із врахуванням довідок про заробітну плату.
Ухвалою від 30.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідно до довідок про доставку електронного листа, до електронного кабінету ГУ ПФУ в Чернігівській області в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 28.07.2025 - позовну заяву з копіями доданих до позовної заяви документів (тобто у день надходження позову до суду) та 31.07.2025 - ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без виклику сторін від 31.07.2025 (тобто у день постановлення ухвали судом).
Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
У відповідності до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Ухвалою суду від 29.09.2025 витребувано від ГУ ПФУ в Чернігівській області докази.
ГУ ПФУ в Чернігівській області 15.10.2025 (вх.№82163) на виконання ухвали подано витребувані документи.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 працювала:
??з 10.06.1993 до 27.03.1996 на посадах старшого державного інспектора та головного державного інспектора Дрогобицького району Державної інспекції цін по Львівській області;
??з 28.03.1996 до 27.06.2001 на посаді начальника відділення Державного казначейства України у Дрогобицькому районі;
??з 02.07.2001 до 19.02.2002 на посаді заступника начальника - головного бухгалтера Дрогобицького відділення Державного казначейства у Львівській області;
- з 20.02.2002 до 13.04.2004 на посаді начальника відділу по роз?ясненню податкового законодавства та начальника відділу громадських зв?язків та масово-роз?яснювальної роботи Дрогобицької ОДПІ Львівської області;
??з 16.04.2004 до 15.11.2006 на посаді начальника Дрогобицького відділення Державного казначейства у Львівській області;
??з 16.11.2006 до 13.12.2010 на посаді начальника Дрогобицького управління Державного казначейства Головного управління Державного казначейства України у Львівській області;
??з 14.12.2010 до 24.06.2025 на посаді начальника фінансового управління Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.
ОСОБА_1 24.06.2025 звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії та перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», до якої долучила трудову книжку, довідку про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №154 від 24.06.2025 та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №154 від 24.06.2025.
ГУ ПФУ в Чернігівській області, розглянувши за принципом екстериторіальності заяву позивача, рішенням від 01.07.2025 відмовило у переведенні на інший вид пенсії з тих підстав, що позивач на момент набрання чинності Закону України «Про державну службу» №889-VI (на 01.05.2016) не обіймала посаду державної служби в державному органі. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 в період з 14.12.2010 по 24.06.2025 (присягу посадової особи місцевого самоврядування прийнято 14.12.2010) працювала в органі місцевого самоврядування.
Рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області від 01.07.2025 про відмову в переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» є предметом оскарження з підстав його протиправності.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Згідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону від 10.12.2015 №889-VIII, з набранням чинності вказаного закону втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (у редакції на час набрання чинності Законом №889-VIII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведеної норми свідчить, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому зазначений вік визначається статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто до 01 травня 2016 (дата набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01 травня 2016 року відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених у статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Таким чином, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Зі змісту рішення відповідача від 01.07.2025 №б/н та розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 за пенсійною справою №913130143132 встановлено, що підставою для відмови у переведенні на інший вид пенсії стало незарахування до страхового стажу позивача періоду служби з 14.12.2010 до 24.06.2025 на посаді начальника фінансового управління Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.
Статтею 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби. Так, у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень цього Закону.
Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності вказаним Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, у спірному випадку необхідно керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283).
Відповідно до пункту 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Верховний Суд на підставі аналізу зазначених норм чинного законодавства у постанові від 19.03.2019 у справі №466/5138/17 сформував правову позицію, відповідно до якої обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Як встановлено судом вище, відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 працювала з 14.12.2010 до 24.06.2025 на посаді начальника фінансового управління Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.
Відповідно до розрахунку стажу для призначення пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №913130143132 загальний страховий стаж позивача становить 43 роки 11 місяців та 6 днів.
Виходячи з того, що на час звернення до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» позивач досягла 60-річного віку та мала стаж державної служби понад 20 років, суд дійшов висновку, що позивач набула право на призначення пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб ( далі - Порядок № 622).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.
Питання щодо порядку переведення (переходу) з одного виду пенсії на інший та призначення пенсії неодноразово було предметом аналізу Верховного Суду України, зокрема у постанові від 31.03.2015 у справі №21-612а14, від 23.10.2018 у справі №317/4184/16-а; від 17.05.2019 у справі №511/777/17; від 11.07.2019 у справі №264/6292/16-а; від 10.10.2019 у справі №520/7533/17; від 13.02.2020 у справі №263/3478/17; від 17.07.2020 у справі №335/13894/16-а, в яких суд дійшов висновку, що, якщо особа отримувала пенсію на підставі одного закону та виявила бажання перейти на пенсію за іншим законом, зазначені правовідносини слід розцінювати як нове призначення пенсії. У іншому ж випадку, якщо такий перехід відбувся в рамках одного закону, вказані правовідносини є переведенням на пенсію в рамках одного закону.
Станом на дату виникнення спірних правовідносин позивач отримує пенсію за віком, яка їй обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та має право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Суд встановив, що позивач із заявою про призначення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області 24.06.2025.
Таким чином, ураховуючи вимоги Порядку №622, пенсія позивачу має бути призначена саме з 20.09.2024, тобто з дати звернення.
Виходячи з наведеного вище аналізу законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області від 01.07.2025 №б/н про відмову у переведенні на інший вид пенсії необхідно скасувати як протиправне та зобов'язати відповідача перевести позивачку на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ, з часу її звернення за призначенням такої пенсії 24.06.2025.
Стосовно вимоги про урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, суд зазначає таке.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ.
Питання щодо довідок про розмір заробітної плати, на підставі яких такий розмір має бути визначено розмір пенсії, є похідним і повинне вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ.
Суд зауважує, що спору щодо довідок про розмір заробітної плати, на підставі яких такий розмір має бути визначено на час звернення позивача у цій справі до суду, не існувало.
Спірним рішенням не надавалась оцінка довідками про заробітну плату позивача та не вирішувалось питання про здійснення перерахунку пенсії, а тому такі вимоги є передчасними.
Щодо інших періодів роботи, про зарахування яких до стажу державної служби просить позивач, то суд зазначає, що такі, окрім періоду роботи позивача в органах місцевого самоврядування з 14.12.2010 до 24.06.2025 на посаді начальника фінансового управління Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, зараховані до стажу державної служби ОСОБА_1 , що підтверджується розрахунком стажу для призначення пенсії за пенсійною справою №913130143132, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не виконано обов'язку по доведенню правомірності оскарженого рішення.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку спірному рішенню, яке зумовило звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області від 01.07.2025 про відмову в переведенні на інший вид пенсії не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду рішень і чинному законодавству та порушує право позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, тому таке рішення слід визнати протиправним, задовольнивши першу позовну вимогу.
Друга позовна вимога є похідною від першої позовної вимоги і підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 14.12.2010 до 24.06.2025 на посаді начальника фінансового управління Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради згідно з записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 з дня звернення із заявою від 24.06.2025, та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та наведені вище мотиви, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1 211 грн 20 к., сплаченого за квитанцією № № 73663966 від 21.07.2025.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 83А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії., - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 83А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) від 01.07.2025 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 83А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 14.12.2010 до 24.06.2025 на посаді начальника фінансового управління Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради згідно з записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 з дня звернення із заявою від 24.06.2025, та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 83А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 к. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома