21 листопада 2025 року м. Київ справа №320/24237/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., розглянувши в письмовому порядку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Позивач, Приватне акціонерне товариство «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м.Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 14.02.2025 №00119720701, №00119770701, №00119790701.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що перевіряючі при складанні акту перевірки та спірних податкових повідомлень-рішень не дотримались вимог чинного законодавства. Зауважено, що запит від 13.01.2025 направлений службовими особами контролюючого органу на адресу АТ «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» з порушенням вимог, визначених ст. 85 ПК України, і відповідно підприємство не зобов'язане надавати відповідь на такий запит.
Щодо суті встановлених порушень представник позивача наголошував, що АТ «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» не допущено порушень пунктів 44.1, 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України та не занижено податок на прибуток на загальну суму 527 873,00 грн, в тому числі за 2021 рік -88 572,00 грн., 2022 рік - 439 301,00 грн., оскільки розбіжності між даними регістрів бухгалтерського обліку (щодо доходів від реалізації і витрат від придбання електроенергії) мають технологічне походження, а саме - виникли внаслідок відхилення між датами знімання показників лічильників та зміною тарифів на електроенергію, а також через необхідність відображення доходу від надання послуг з реалізації електроенергії виключно на підставі первинних документів щодо такої реалізації.
Натомість, у ході перевірки ГУ ДПС у м. Києві не дослідила дану обставину, не описала її у акті перевірки в результаті чого дійшла до хибних висновків та, як наслідок, було винесено протиправне податкове повідомлення - рішення від 14.02.2025 року №00119720701 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств.
Також, Позивач звернув увагу на те, що висновок службових осіб щодо заниження підприємством в грудні 2022 року податкового зобов'язання з ПДВ у сумі 488 112,00 грн є помилковим, а відповідно є протиправними податкове повідомлення - рішення від 14.02.2025 №00119770701 про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ в частині вказаної суми та податкове повідомлення - рішення від 14.02.2025 №00119790701, яким застосовано штраф за відсутність виписки та реєстрації податкової накладної за платежем податок на додану вартість у сумі 244 056,00 гривень. А висновок про порушення AT «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» п. 44.1 ст. 44, п. 198.1 п. 198.6 ст. 198 ПК України є необґрунтованим, а податкове повідомлення - рішення від 14.02.2025 №00119770701 про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ в частині суми 671 030,00 грн підлягає скасуванню, оскільки внаслідок описки в додатку №5 до декларації з ПДВ за серпень 2020 року була зазначена сума в розмірі 671 030,00 грн, однак правильно мала бути відображена сума податкового кредиту з ПДВ в розмірі 682 933,33 грн., що відповідає податковій накладній №1286 від 31.08.2020 року та виписці банку за серпень 2020 року по розрахунках з ТОВ «Київські енергетичні послуги», що навпаки збільшила AT «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» суму до сплати ПДВ за серпень 2020 року на 11902, 85 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 17 червня 2025 року о 10:00 год.
Відповідачем до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що висновки податкового органу за наслідком перевірки є обґрунтованими та не спростованими позивачем, а отже спірні податкові повідомлення-рішення є правомірними та не підлягають скасуванню. Також зауважено на дотриманні податковим органом процедури проведення перевірки та складання за її наслідком рішень.
В підготовчому засіданні 17 червня 2025 року протокольною ухвалою продовжено підготовче провадження на 30 днів та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 10 липня 2025 року о 10:00 год.
В підготовчому засіданні 10 липня 2025 року судом оголошено перерву до 11 вересня 2025 року о 14:00 год.
У відповіді на відзив представник позивача наполягав на помилковості висновків податкового органу та наявності правових підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
В підготовчому засіданні 11 вересня 2025 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу для розгляду по суті на 30 вересня 2025 року о 09:30 год.
У судовому засіданні 30.09.2025 року оголошено перерву до 28 жовтня 2025 року до 13 год.00 хв.
У судовому зсіданні 28.10.2025 року, враховуючи клопотання представників сторін, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Головним управлінням ДПС У м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК», за результатами якої складено акт перевірки від 20.01.2025 №2884/Ж5/26-15-07-01-05-20/24742491 про проведення документальної планової виїзної перевірки АТ «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства з 01.10.2019 по 30.09.2024 та правильністю нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування за період діяльності з 01.10.2019 по 30.09.2024 з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства з 01.10.2019 по 30.09.2024 та правильністю нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування за період діяльності з 01.10.2019 по 30.09.2024.
Згідно з висновками акту перевірки встановлено порушення:
1) пунктів 44.1, 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України від 02.12.10р. № 2755-VI, із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 527 873,00 грн. в тому числі за 2021 рік -88 572,00 грн., 2022 рік - 439 301,00 грн.
2) пункту 44.1 статті 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п.198.1, 198.5,198.6, статті 198, пунктів 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.10p. № 2755-VI, із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті в бюджет на загальну суму 1 159 142 в тому числі за серпень 2020 року у сумі 671 030, 00 грн., за грудень 2022 року на суму 488112,00 грн.
3) пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України у зв'язку із відсутністю Реєстрації податкових накладних в ЄРПН на загальну суму ПДВ 488 112,00 гривень.
На підставі вказаного акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення від 14.02.2025:
№00119720701, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 527 873,00 гривень;
№00119770701, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 1 448 927,50 гривень, з яких основний платіж 1 159 142,00 гривень, штрафна санкція 289 785,50 гривень;
№00119790701 яким застосовано штраф за платежем податок на додану вартість у сумі 244 056,00 гривень.
Позивачем було подано до ДПС України скаргу від 26.02.2025 № 78 з проханням скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 14.02.2025 №00119770701, №00119720701, №00119790701, №00119820701.
Рішенням про результати розгляду скарги ДПС України від 24.04.2025 № 11568/6/99- 00-06-01-01-06 податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 14.02.2025 №00119770701, №00119720701, №00119790701, №00119820701 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 16.1 статті 1 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів.
Згідно з п. 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Пунктом 44.2 статті 44 Податкового кодексу України визначено, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
У взаємозв'язку з наведеним та щодо власне правил формування витрат, слід зазначити, що відповідно до п.п. 134.1.1 п 134.1 статті 134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Основним видом діяльності АТ «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» є ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування, який в бухгалтерському обліку відображається на бухгалтерському рахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» та у рядку 2000 Звіту про фінансові результати «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт і послуг)».
Як убачається з матеріалів справи, підприємство має на балансі власні трансформаторні підстанції з кабельною мережею. В перевіряємому періоді підприємство здійснювало придбання електроенергії та її продаж в подальшому фактичним споживачам.
Установлено, що підприємство не здійснює операції у галузі оптової торгівлі електроенергії, а лише здійснює її розподіл між фактичними споживачами за цінами придбання. Дохід від реалізації яких відображається на бухгалтерському рахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності» та у рядку 2120 Звіту «Інші операційні доходи», а витрати з придбання електроенергії з послугами розподілу та перетікання на рахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» та у рядку 2180 Звіту «Інші операційні витрати».
Для обліку руху товарно-матеріальних цінностей, а саме електроенергії та послуг з перетікання та розподілу, що надійшли на підприємство з метою продажу AT «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» застосовує субрахунок 281 «Товари на складі».
На субрахунку 281 за дебетом відображається збільшення товарів та їх вартості, за кредитом - зменшення.
Так, відповідачем відповідно до наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку встановлено, що підприємством у 2021 році оприбутковано по дебету, та в подальшому списано по кредиту субрахунку 281 «Товари на складі» товари (послуги) у сумі 84 176 428,93 грн., та списано на витрати на рахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності» вартість придбання електроенергії (з послугами з компенсації перетікання) у сумі 84 176 428,93 грн. В той час як відповідно до наданих до перевірки первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та письмових пояснень головного бухгалтера, до складу доходів (рахунок 719 та частково 703) підприємством віднесено реалізацію електроенергії (з послугами з компенсації перетікання) у сумі 83 372 774,89 грн. (без ПДВ).
За висновком податкового органу, відхилення між сумою відображених витрат та сумою відображених доходів по операціях з реалізації електроенергії за 2021 рік становить 492 064 грн., тобто до витрат списано більше електроенергії ніж отриманих доходів.
Також установлено, що відповідно до наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку підприємством у 2022 році списано по кредиту субрахунку 281 «Товари на складі» товари (послуги) у сумі 84 992 966,67 грн. (електроенергії в кількості 21 793 042 кВт*г) та списано на рахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності» витраті з електроенергії з послугами з компенсації перетікання на суму 84 992 966,67 грн. (в кількості електроенергії 21 793 042 кВт*г). В той час як, відповідно до наданих до перевірки первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та письмових пояснень головного бухгалтера до складу доходів (рахунок 719 та частково 703) підприємством віднесено у сумі 82 552 406 грн. (без ПДВ).
Таким чином, за висновком відповідача, відхилення між сумою відображених витрат та сумою відображених доходів за 2022 рік становить 2 440 561 гривень.
Отже, контролюючий орган виснував в акті перевірки, що позивачем до витрат було списано вартість електроенергії раніше отриманих доходів, для отримання якого вони здійснені, що порушує правила ведення бухгалтерського обліку, а саме п. 7 П(С)БО 16 «Витрати»: витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Крім того, до перевірки та заперечень не надано первинних документів з їх відображенням у бухгалтерському обліку щодо відображення у складі доходів сум з реалізації електроенергії в подальших періодах, яку було списано та віднесено до витрат у 2021 - 2022 роках.
Суд вказує, що згідно зі ст.ст. 1, 3, ч. 1, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтується на даних бухгалтерського обліку. На даних бухгалтерського обліку ґрунтується фінансова, податкова, статистична та інші види звітності. Первинні документи по відображенню господарських операцій являються основою і для податкового обліку. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинний документ згідно з визначенням ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» містить дві обов'язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.
Для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.
Згідно з п. 138.2 ст. 138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу. Не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290 (далі - П(С)БО 15 «Дохід»).
Пунктом 5 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Критерії визнання доходу, наведені в цьому Національному положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).
Пунктом 10 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено, що дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.
Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов:
можливості достовірної оцінки доходу;
імовірності надходження економічних вигод від надання послуг;
можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;
можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.
У п. 11 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено, що оцінка ступеня завершеності операції з надання послуг проводиться:
вивченням виконаної роботи;
визначенням питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які мають бути надані;
визначенням питомої ваги витрат, яких зазнає підприємство у зв'язку із наданням послуг, у загальній відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату.
Відповідно до п. 12 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено, що якщо послуги полягають у виконанні невизначеної кількості дій (операцій) за визначений період часу, то дохід визначається шляхом рівномірного його нарахування за цей період (крім випадків, коли інший метод краще визначає ступінь завершеності надання послуг).
У п. 13 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено, що якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути достовірно визначений, то він відображається в бухгалтерському обліку в розмірі визначених витрат, що підлягають відшкодуванню.
Пунктом 14 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено, що якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути достовірно оцінений і не існує імовірності відшкодування зазнаних витрат, то дохід не визнається, а зазнані витрати визнаються витратами звітного періоду. Якщо надалі сума доходу буде достовірно оцінена, то дохід визнається за такою оцінкою.
Відповідно до п.п. 6, 7 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318, витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
Умови закупівлі електричної енергії підприємством АТ «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» у Постачальника (діє на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу), якість постачання, умови визначення обсягів постачання, ціна електричної енергії, та, зокрема, порядок обліку та оплати електричної енергії передбачені і обумовлюються договором на постачання електричної енергії споживачу.
Так, 11.12.2020 року між постачальником ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» та АТ "Енергетичний завод "Енергетик" було укладено Договір №26/23 на постачання електричної енергії, в частині порядку обліку електричної енергії передбачено наступне:
п.5.5. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць";
п.5.13. Споживач повинен не пізніше 10 години 00 хвилин ранку 02 числа місяця, що слідує за розрахунковим, надавати постачальнику на перевірку акт здачі- приймання електричної енергії на електронну адресу, зазначену Постачальником, в якому відображається обсяг поставленої Постачальником Споживачу у розрахунковому місяці електричної енергії.
20.09.2021 року між постачальником ТОВ "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" та АТ "Енергетичний завод "Енергетик" укладено Договір на постачання електричної енергії №59448, в частині порядку обліку електричної енергії передбачено наступне:
п.5.5. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Визначення обсягів купівлі електроенергії у Постачальника для АТ «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» здійснюється дистанційно персоналом оператора системи розподілу АТ ДТЕК «Київські Електромережі» за даними Автоматизованої системи комерційного обліку (АСКОЕ) за умовами Договору з Постачальником (з грудня 2021 року встановлено розрахунковий (календарний) період з 00-00 годин 1 числа календарного місяця по 24-00 останнього дня календарного місяця.
Визначення обсягів відпущеної електроенергії контрагентам-замовникам здійснюється по засобам технічного (розрахункового по договорах з контрагентами- замовниками) обліку шляхом 100% зйому показників лічильників електротехнічним персоналом АТ «Енергетичний Завод «Енергетик».
Для забезпечення виконання умов Договору на постачання, зняття показників засобів обліку підприємств, розташованих на промисловому майданчику, у відповідності до укладених Договорів про надання послуг з технічного забезпечення електричною енергією, проводилися в останній робочий день кожного місяця. Такими днями могли бути 28-31 число кожного місяця. До того ж, знімання показників по промисловому майданчику проводилося в період з 9-00 години до 13-00 години. Ці показники фіксувалися актами про фактичне використання електричної енергії і надавалися контрагентам для сплати.
Внаслідок вищезазначеного порядку зйому показників засобів обліку обсяги та вартість купованої у Постачальника та відпущеної електроенергії контрагентам- замовникам електричної енергії за календарний місяць відрізняються:
Тобто відхилення обсягів та вартості електроенергії між купівлею у Постачальника та відпуском контрагентам за однаковою ціною існує кожного місяця і пов'язано з технологічними причинами (в першу чергу відсутністю АСКОЕ у контрагентів - замовників (споживачів) електричної енергії), має різний знак і не може бути оцінено сумарно за рік.
АСКОЕ (Автоматизована система комерційного обліку електроенергії) - це комплексна система, призначена для обліку, контролю та управління споживаною електроенергією на промислових, комерційних, індустріальних та комунальних об'єктах. Головною метою АСКОЕ є точне вимірювання та фіксація споживаної електроенергії, а також забезпечення контролю за режимами споживання.
Окрім цього, АСКОЕ надає можливість передавати дані про споживану електроенергію компанії постачальнику електроенергії. Ця функція дозволяє забезпечити зворотний зв'язок між споживачами електроенергії та постачальниками. Дані про споживану електроенергію можуть надходити в режимі реального часу або періодично, що допомагає постачальникам здійснювати точний облік та ефективно розраховувати рахунки для своїх клієнтів.
З огляду на вказане виникають розбіжності між даними регістрів бухгалтерського обліку та первинних документів щодо відображення загальної вартості придбання у постачальників електричної енергії та даними регістрів бухгалтерського обліку та первинних документів щодо відображення загальної вартості реалізації електричної енергії контрагентам - замовникам (споживачам) електричної енергії.
Зокрема, у 2021 році закуплено електроенергії у постачальника на суму 101 008 034,24 грн (з ПДВ); списано електроенергії з 281 рахунка на рахунок 949 в сумі 84 173 361,87 грн; реалізовано послуг з електроенергії на суму 111 945 117,52 грн (з ПДВ). Як наслідок, в підсумку розмір доходу становить 93 368 701,05 грн, інші витрати (949 рахунок) на суму 84 173 361,87 грн, інші витрати (рахунки 90, 92…98) на суму 7 636 011,42 грн та прибуток склав 1 559 327,76 грн.
У 2022 році закуплено електроенергії у постачальника на суму 101 991 560,00 грн (з ПДВ); списано електроенергії з 281 рахунка на рахунок 949 в сумі 84 992 966,67 грн; реалізовано послуг з електроенергії на суму 107 617 219,35 грн (з ПДВ). Як наслідок, в підсумку розмір доходу становить 89 629 674,96 грн, інші витрати (949 рахунок) на суму 84 992 966,67 грн, інші витрати (рахунки 90, 92…98) на суму 9 215 696,57 грн та збиток склав 4 578 988,28 грн.
Як убачається з наведених вище норм права, облік доходів від надання послуг з реалізації електроенергії здійснюється виключно на підставі первинних документів, в яких відображається вартість реалізації електричної енергії контрагентам - замовникам (споживачам) електричної енергії і такий облік не може бути замінений даними регістрів бухгалтерського обліку закупленої електроенергії як товару у енергопостачальних компаній.
Натомість, висновок про донарахування доходу у загальній сумі 2 440 561,00 грн. за 2022 рік та 492064 грн. за 2021 рік в акті перевірки зроблено через те, що на думку контролюючого органу, суми за актами надання послуг замовникам (споживачам) електроенергії повинні відповідати сумі закупівлі електроенергії як товару.
Однак, суд вважає таке твердження помилковим, оскільки не відповідає зазначеним вище нормативно-правовим актам та не враховує специфіку обліку електроенергії через розбіжності у часі при знятті показників лічильників, зміну тарифів на електроенергію та необхідність відображення доходів від надання послуг з реалізації електроенергії виключно на підставі первинних документів з такої реалізації.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність доведеності з боку податкового органу допущення позивачем порушень в частині заниження податку на прибуток на загальну суму 527 873,00 грн. в тому числі за 2021 рік -88 572,00 грн., 2022 рік - 439 301,00 грн., оскільки розбіжності між даними регістрів бухгалтерського обліку (щодо доходів від реалізації і витрат від придбання електроенергії) мають технологічне походження, а саме - виникли внаслідок відхилення між датами знімання показників лічильників та зміною тарифів на електроенергію, а також через необхідність відображення доходу від надання послуг з реалізації електроенергії виключно на підставі первинних документів щодо такої реалізації.
Як наслідок, податкове повідомлення - рішення від 14.02.2025 №00119720701 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо податкових повідомлень-рішень №00119770701, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 1 448 927,50 гривень, з яких основний платіж 1 159 142,00 гривень, штрафна санкція 289 785,50 гривень та №00119790701 яким застосовано штраф за платежем податок на додану вартість у сумі 244 056,00 гривень суд виходить з наступного.
Податковий орган виснував, що порушення щодо не відображення підприємством в повному обсязі доходів з реалізації електроенергії за 2022 рік призвело до заниження податкових зобов'язань по операціях з реалізації електроенергії на 2440561 гривень.
Таким чином, відповідач зазначав, що позивачем не відображено у складі податкових зобов'язань з ПДВ операції з реалізації електроенергії на загальну суму ПДВ 488112,00 гри, та, як наслідок, не виписано та не зареєстровано податкові накладні на відповідну суму.
Також, відповідач вказував, що відповідно до АІС «Аналітична система» встановлено наявність розбіжності між задекларованим податковим кредитом АТ "ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД "ЕНЕРГЕТИК" та податковими зобов'язаннями ТОВ "КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" (код ЄДРПОУ 41916045), а саме за липень 2020 року в розмірі ПДВ 671030,48 гривень.
Відповідно до декларації з податку на додану вартість за серпень 2020 року (реєстраційний номер від 17.09.2020 № 9236009163) та додатку 5 до неї «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» (реєстраційний номер від 17.09.2020 № 9236009214) встановлено, що підприємством відображено ПДВ у складі податкового кредиту по взаємовідносинах з ТОВ "КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" (код ЄДРПОУ 41916045) у сумі 671030,48 грн., в рядку «Період складання податкових накладних» зазначено - « 7.2020».
Відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" (код ЄДРПОУ 41916045) виписано та зареєстровано у липні 2020 року на покупця АТ "ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД "ЕНЕРГЕТИК" лише одну податкову накладну.
Дану податкову накладну підприємством АТ "ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД "ЕНЕРГЕТИК" 4 відображено у складі податкового кредиту в декларації за липень 2020 року у сумі ПДВ 687 000,00 грн.
Таким чином, контролюючий орган виснував про безпідставність відображення позивачем у складі податкового кредиту за серпень 2020 року суму ПДВ по взаємовідносинах з ТОВ "КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" у сумі 671030,48 грн.
Щодо податку на додану вартість на суму 488112,00 грн та штрафу на 244056,00 грн суд зазначає наступне.
Згідно з п.198.1 ст.198 ПК України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Згідно з п.185.1. ст.185, п.187.1. ст.187, п.188.1. ст.188 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку, окрім іншого, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, або дата відвантаження товарів. База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Відповідно до п.п.201.1, 201.2, 201.4 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер: покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника);виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).
Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до ст.188 і 189 цього Кодексу, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг.
Протягом грудня 2022 року на підставі первинних документів, згідно даних бухгалтерського та податкового обліку було нарахування податкових зобов'язань з ПДВ і відображені у декларації з податку на додану вартість за грудень 2022 року у розмірі 1 841 153 гривень.
При цьому, чинне законодавство України не передбачає при донарахуванні доходу у загальній сумі 2 440 561,00 грн. автоматичного донарахування податкового зобов'язання з ПДВ в розмірі 488112,00 грн. та не передбачає виписку та реєстрацію податкової накладної на вказану суму.
Таким чином, є безпідставними висновки відповідача про не відображення позивачем податкового зобов'язання з ПДВ по операціях з реалізації електроенергії у сумі 488112,00 грн. та відсутність виписки та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкових накладних по зазначеній операції на загальну суму ПДВ 488112,00 грн.
Отже, висновок службових осіб, щодо заниження підприємством в грудні 2022 року податкового зобов'язання з ПДВ у сумі 488112,0 грн. є помилковим, а відповідно є протиправними податкове повідомлення - рішення від 14.02.2025р. №00119770701 про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ в частині вказаної суми та податкове повідомлення - рішення від 14.02.2025р. №00119790701, яким застосовано штраф за відсутність виписки та реєстрації податкової накладної за платежем податок на додану вартість у сумі 244 056,00 гривень.
Щодо податку на додану вартість та податкового кредиту в розмірі 671 030,00 грн суд виходить з наступного.
Судом установлено, що в серпні 2020 року позивачем отримано від ТОВ «Київські енергетичні послуги» податкову накладну №1286 від 31.08.2020 з розміром податкового кредиту 682933,33 гривень, при цьому в Додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за серпень 2020 року допущено описку і помилково зазначено « 7 місяць» замість « 8 місяця» та задекларовано податковий кредит в розмірі « 671030,48» грн. замість « 682933,33» грн.
Тобто, зазначено розмір податкового кредиту на 11902, 85 грн. менше ніж в податковій накладній №1286 від 31.08.2020 року.
Сума ПДВ в розмірі 671030,48 грн. відповідає Акту №787/8/1 від 31.08.2020р. прийняття-передавання товарної продукції за серпень 2020р. від ТОВ «Київські енергетичні послуги» та помилково відображена в Додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за серпень 2020 року.
Отже, в Додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за серпень 2020 року правильно мала бути відображена сума податкового кредиту з ПДВ в розмірі 682933,33 грн., що відповідає податковій накладній №1286 від 31.08.2020 року та виписці банку за серпень 2020 року по розрахунках з ТОВ «Київські енергетичні послуги».
При цьому, вказана помилка (описка) в додатку №5 до декларації з ПДВ за серпень 2020 року жодним чином не вплинула на зменшення суми ПДВ за серпень 2020 року, тому висновок про порушення AT «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» п. 44.1 ст. 44, п. 198.1 п. 198.6 ст. 198 ПК України є необґрунтованим, а податкове повідомлення - рішення від 14.02.2025 №00119770701 про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ в частині суми 671 030,00 грн підлягає скасуванню.
Додатково суд бере до уваги, що ПАТ «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» під час проведення перевірки надало податковому органу усі необхідні та достатні документи, письмові пояснення, які підтверджують повноту декларування та своєчасність сплати податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість.
Підсумовуючи викладене, висновки контролюючого органу в цій частині є необґрунтованими, а отже податкові повідомлення-рішення 14.02.2025 №00119770701 та №00119790701 підлягають скасуванню.
Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Зокрема, суд зауважує, що посилання позивача на порушення податкового органу правових норм при викладенні висновків акту перевірки, складанні податкових повідомлень-рішень та аргументи щодо недотримання строків податковим органом при направленні запитів окремо не оцінювались, оскільки вони не є значимими в розрізі вагомості обґрунтувань та підстав для скасування спірних податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач.
Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 30 280,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи платіжною інструкцією від 07.05.2025 № 282.
Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 30 280,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 14.02.2025 №00119720701, №00119770701, №00119790701.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) на користь Приватного акціонерного товариства «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЗАВОД «ЕНЕРГЕТИК» (код ЄДРПОУ 24742491, адреса: 02099, м. Київ, вул. Бориспільська, 9) судовий збір у розмірі 30 280,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано 21 листопада 2025 року.
Суддя Кочанова П.В.