21 листопада 2025 року м. Київ 320/19194/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з 10.11.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з 10.11.2023 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено.
15.08.2025 до Київського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про роз'яснення рішення суду від 28.10.2024 в адміністративній справі № 320/19194/24.
Відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Цією ж статтею передбачено, що подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
В обґрунтування наведеної вище заяви заявник зазначає, що 24.07.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою щодо надання інформації про виконання вказаного судового рішення.
Листом від 08.08.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача про те, що виконання вказаного судового рішення призведе до зменшення розміру його пенсії, крім того виникає переплата суми пенсії за період з 10.11.2023 року по 28.02.2025 року.
Вказане зменшення пенсії позивача пов'язано із тим, що органи ПФУ при виконанні рішення суду застосовують так звану «двоскладову формулу» її обчислення, згідно ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У зв'язку із чим позивач вважає за необхідне просити суд роз'яснити судове рішення, а саме: що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 у справі №320/19194/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме: без застосування ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (двоскладової формули при її обчисленні), починаючи з 10.11.2023, з урахуванням раніше проведених виплат.
Оцінюючи доводи позивача про наявність підстав для роз'яснення резолютивної частини рішення у даній справі, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
В силу положень частини п'ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України у резолютивній частині рішення зазначаються: висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог; розподіл судових витрат; строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
У разі необхідності у резолютивній частині також вказується про: порядок і строк виконання рішення; надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення; повернення судового збору; призначення судового засідання для вирішення питання про судові витрати, дату, час і місце його проведення; строк для подання стороною, за клопотанням якої таке судове засідання проводиться, доказів щодо розміру понесених нею судових витрат; дату складення повного рішення суду (частина шоста статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому роз'яснення судом ухваленого ним рішення здійснюється насамперед з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Судом встановлено, що резолютивна частина рішення Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2024 в адміністративній справі № 320/19194/24 містить чіткий висновок суду за наслідками розгляду позовних вимог позивача, строк і порядок набрання ним законної сили та його оскарження.
Таким чином, резолютивна частина рішення, про роз'яснення якої просить заявник, за своєю суттю є однозначною, чіткою і зрозумілою та не допускає двозначного тлумачення, а відтак роз'ясненню в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягає.
Суд наголошує, що визначений статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України механізм роз'яснення судового рішення не може використовуватися, якщо учасник справи не розуміє мотивації судового рішення або порядок його виконання.
Суд також звертає увагу заявника на те, що висновки суду щодо порядку виконання рішення є факультативними елементами резолютивної частини рішення, а відтак можуть бути предметом роз'яснення лише у разі їх закріплення у рішенні суду.
Якщо ж відповідні висновки суду у рішенні відсутні, то ухвала суду про їх роз'яснення фактично буде відповідати за своїм змістом додатковому рішенню, що є порушенням частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, приписи якої забороняють змінювати зміст судового рішення.
Представником позивача в обґрунтування заяви про роз'яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 в адміністративній справі № 320/19194/24 не наведено суду жодних обставин, які б об'єктивно свідчили про неясність чи невизначеність судового рішення, та не зазначено які припускаються варіанти тлумачення рішення і як це впливає на його виконання.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника позивача про роз'яснення судового рішення.
Керуючись статтями 7, 241, 243, 248 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 в адміністративній справі № 320/19194/24 відмовити.
2. Копію ухвали надіслати (видати) заявнику (його представнику).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Суддя Леонтович А.М.