21 листопада 2025 року Справа № 280/6622/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового, за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
31.07.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до її заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця виплат «винагорода ДРАЦС», зазначених у довідці Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 (Додаток 2) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 60% середньомісячної заробітної плати, вказаної у довідках Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 (Додаток 1, 2) з врахуванням до нього виплат винагороди ДРАЦС, включивши такі суми виплат до місячного розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, починаючи з 30.01.2025.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія обчислюється на підставі довідок від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 (Додаток 1, 2). Водночас, при обчисленні пенсії відповідач відмовив у врахуванні сум винагороди ДРАЦС, вказаних в довідці від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 (Додаток 2). Позивач вважає зазначені дії протиправними, оскільки на суми цих виплат нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 05.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі № 280/6622/25; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач позов не визнав, у поданому відзиві (вх. від 18.08.2025 № 41625) послався на те, що з 15.01.2025 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. Розмір пенсії обчислено виходячи з 60% заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2025 № 14645/14.4-06 (згідно з Додатком 1 та Додатком 2). Відповідно до довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2025 № 14645/14.4-06 (Додаток 2) до виплат за період з 01.01.2024 по 31.12.2024, зокрема, входила щомісячна винагорода ДРАЦС. Відповідачем розрахунок пенсії проведено із заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, грошова допомога та індексація. Виплата винагороди працівникам відділів ДРАЦС відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виплати винагороди державним реєстраторам, працівникам відділів державної реєстрації актів цивільного стану» від 25.12.2015 № 1131 виплачуються із спеціального фонду державного бюджету і відповідно до статті 50 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII не відносяться до фонду заробітної плати. Просить відмовити у задоволенні позову.
Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 15.01.2025 переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV на пенсію за віком за Законом України «Про державну службу».
До заяви про призначення/перерахунок пенсії від 15.01.2025 позивачем додано, крім іншого, довідки Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (Додаток 1) та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (Додаток 2).
На запит представника позивача відповідач листом від 30.04.2025 повідомив, що винагорода ДРАЦС, зазначена у довідці від 09.01.2025 № 14645/14.4-06 (Додаток 2), не врахована при обчисленні розміру пенсії, оскільки ці виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виплати винагороди державним реєстраторам, працівникам відділів державної реєстрації актів цивільного стану» від 25.12.2015 № 1131 виплачуються із спеціального фонду державного бюджету і відповідно до статті 50 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII не відносяться до фонду заробітної плати.
Наведені обставини зумовили звернення ОСОБА_1 до суду з позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) (в редакції, що була чинна на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні приписи містить і пункт 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, відповідно до якого пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За правилами пункту 4-1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:
посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);
розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1;
розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2;
середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами другою та шостою статті 50 Закону № 889-VIII (у редакції, чинній на час переведення позивача на пенсію за віком за Законом України «Про державну службу») передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення).
Порядок формування фонду оплати праці державних службовців у державному органі, а також порядок преміювання державних службовців затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2 Порядку виплати винагороди державним реєстраторам, працівникам відділів державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1131, посадова особа, яка належно виконує повноваження, визначені Законами України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», “Про державну реєстрацію актів цивільного стану» має право на отримання щомісячної та / або одноразової винагороди відповідно до результатів роботи.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 28.04.2020 у справі № 766/7536/16-а.
Довідкою Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (Додаток 2) підтверджується отримання ОСОБА_1 заробітної плати, на яку нараховано єдиний соціальний внесок.
Звідси, дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця виплат «винагорода ДРАЦС», зазначених у довідці Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 (Додаток 2) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, підлягають визнанню протиправними.
Отже, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням вже виплачених сум) призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 60% середньомісячної заробітної плати, вказаної у довідках Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 (Додаток 1, 2) з врахуванням виплат винагороди ДРАЦС, включивши такі суми виплат до місячного розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, починаючи з 30.01.2025 (як зазначено у позові) забезпечить ефективне відновлення прав позивача.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у зарахуванні до заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця виплат «винагорода ДРАЦС», зазначених у довідці Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 (Додаток 2) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням вже виплачених сум) призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсії державного службовця у розмірі 60% середньомісячної заробітної плати, вказаної у довідках Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.01.2025 № 4645/14.4-06 (Додаток 1, 2) з врахуванням виплат винагороди ДРАЦС, включивши такі суми виплат до місячного розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, починаючи з 30.01.2025.
4. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено та підписано 21.11.2025.
Суддя Ю.П. Бойченко