21 листопада 2025 року Справа № 280/10773/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Богатинського Б.В., розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про роз'яснення судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року у справі № 280/10773/24 позовну заяву ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково, суд вирішив:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , без обмеження максимальним розміром, після перерахунку на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року №280/2712/24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , без обмеження максимальним розміром, із врахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року у справі №280/2712/24, та з урахуванням 83% грошового забезпечення та раніше виплачених сум.
Рішення суду набрало законної сили 14 жовтня 2025 року.
До Запорізького окружного адміністративного суду 13 листопада 2025 року надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про роз'яснення судового рішення, у якій відповідач просить суд роз'яснити рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року у справі № 280/10773/24, а саме: з якої дати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , без обмеження максимальним розміром, із врахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року у справі №280/2712/24, та з урахуванням 83% грошового забезпечення та раніше виплачених сум.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.
Так, оскільки рішення у цій справі ухвалено в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, то і питання щодо роз'яснення судового рішення також вирішується судом в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим КАС України не містить, а зі змісту приписів ст. 254 КАС України визначено, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Суд також вказує, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Ст. 254 КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз'яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).
Як встановлено судом під час розгляду справи, позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року у справі № 280/2712/24 зобов'язано, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 01.12.2019 провести перерахунок і виплату пенсії позивачу в розмірі 83% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання зазначеного рішення Запорізького окружного адміністративного суду, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії, з обмеженням розміру пенсії до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Позивач звернувся до відповідача та у відповідь отримав лист від 18.09.2024, відповідачем повідомлено, що статтею 43 Закону №2262-ХІІ, передбачено, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, який з 01.01.2024 становить 2361,00 грн. Позивач отримує пенсію у максимальному розмірі.
З підстав обмеження розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом, та в рішенні суду у цій справі обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивачу, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, визнано протиправним.
Оскільки, у цій справі суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , без обмеження максимальним розміром, після перерахунку на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року №280/2712/24, суд вважає за необхідне роз'яснити, що перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, має бути проведений відповідачем з моменту встановлення такого обмеження пенсії.
При цьому, суд звертає увагу, що конкретна дата припинення виплати належної позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром відома відповідачу, оскільки саме до повноважень відповідача належить перерахунок та виплата пенсії позивачу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 254 КАС України, суд, -
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про роз'яснення судового рішення, - задовольнити.
Роз'яснити, що Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області зобов'язане провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , без обмеження максимальним розміром, із врахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року у справі №280/2712/24, та з урахуванням 83% грошового забезпечення та раніше виплачених сум, з моменту встановлення обмеження пенсії максимальним розміром.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України з моменту підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та у строки встановлені ст.ст.295, 297 КАС України протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено та підписано 21.11.2025.
Суддя Б.В. Богатинський