Рішення від 20.11.2025 по справі 260/6205/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/6205/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області,

Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області яким просить:

- Скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Львівській області №071850006476 від 20.06.2025 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи на Заводі (ВАТ "Стеатит") згідно трудової книжки серія НОМЕР_1 , а саме з 07.12.1982 по 26.06.2001 рік.

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком у відповідності до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення за її призначенням з урахуванням періодів роботи з № 297260282 по 26.06.2001 рік (АТ "Стеатит") згідно записів трудової книжки серія НОМЕР_2 .

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що по досягненню пенсійного віку він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області № 071850006476 від 20.06.2025 року йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу для її призначення. На думку відповідача, страховий стаж позивача на день звернення за призначенням пенсії становив 05 років 01 місяців та 02 дні.

Позивач вказує, що при призначенні пенсії, відповідачем не було враховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація щодо перебування позивача в трудових відносинах з підприємством завод «Стеатит» (ВАТ «Стеатит»). Відтак, згідно записів трудової книжки, не було враховано період роботи на Заводі "Стеатит (ВАТ "Стеатит") з 07.12.1982 по 26.06.2001 рік. Всі інші періоди згідно записів трудової книжки були враховані.

Позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області, при відмові у зарахуванні до його страхового стажу, що дає право на пенсію, вище наведеного періоду роботи та відмови у призначенні пенсії за віком, грубо порушено його право на соціальний захист та можливість отримання пенсійного забезпечення. У зв'язку з чим, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в справі, якою залучено до участі у справі в якості співвідповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та зобов'язано відповідачів надати суду в термін 7 днів: відмовну пенсійну справу ОСОБА_1 .

13 серпня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшла завірена належним чином відмовна пенсійна справа позивача.

18 серпня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позов і зазначає, що 13.06.2025 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 20.06.2025 року №071850006476 відмовлено у призначенні пенсії за віком. До страхового стажу не зараховано період роботи з 07.12.1982 року по 26.06.2001 року згідно трудової книжки № НОМЕР_3 від 08.08.1978 року, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація щодо перебування заявника в трудових відносинах із підприємством завод «Стеатит» (ВАТ «Стеатит»). Даний період можливо зарахувати до страхового стажу за умови підтвердження додатковими документами (накази, особові рахунки або відомості по нарахуванню заробітної плати тощо) або результатами перевірки. Вік заявника - 62 роки 11 місяців 03 дні. Страховий стаж заявника - 5 років 1 місяць 02 дні.

Відповідач вказує, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, однак у разі відсутності в ній відповідних записів та наявності неточностей, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності документів про стаж роботи і неможливості їх одержання, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

У зв'язку з викладеним, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 20.06.2025 року №071850006476 про відмову у призначення пенсії за віком прийнято згідно норм чинного законодавства.

19 серпня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позов, у якому зазначає, що за результатами звірки даних трудової книжки НОМЕР_1 від 08.08.1978 не зараховано до страхового стажу період роботи з 07.12.1982 по 26.06.2001, оскільки встановлено відсутність інформації в даних РЗО щодо перебування заявника в трудових відносинах із підприємством завод «Стеатит»/ ВАТ «Стеатит». Період роботи з 07.12.1982 по 26.06.2001 можливо зарахувати до страхового стажу за умови підтвердження додатковими документами (підтверджуючих факт роботи (накази, особові рахунки або відомості по нарахуванню заробітної плати тощо) або результатами перевірки.

Пунктом 5 статті 45 Закону № 1058 передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення № 071850006476 від 20 червня 2025 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058.

Обставини встановлені судом

З матеріалів справи вбачається, що 13.06.2025 року позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання якого зареєстроване в Ужгородському районі звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою, в якій він просив призначити йому пенсію за віком.

Вказану заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 . Головним управлінням Пенсійного фонду в Львівській області було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 20.06.2025 року №071850006476.

Відповідно до даного рішення позивачу не зараховано до страхового стажу періоди роботи з 07.12.1982 року по 26.06.2001 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 08.08.1978, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація щодо перебування заявника в трудових відносинах з підприємством завод «Стеатит»/ ВАТ «Стеатит». Даний період можливо зарахувати до страхового стажу за умови підтвердження додатковими документами (накази, особові рахунки або відомості про нарахуванню заробітної плати тощо) або результатами перевірки.

Також відповідно до вказаного рішення вбачається:

Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 60 років. У разі відсутності починаючи з 01.01.2018, страхового стажу, передбаченого ч.1 цієї статті на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 63 та 65 років. Вік заявника: 62 роки 11 місяців 03 дні.

Необхідний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить - 29 років. Після досягнення віку 63 років з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року необхідний страховий стаж становить від 22 до 32 років та після досягнення віку 65 років наявності страхового стажу не менше 15 років. Страховий стаж особи становить 05 років 01 місяць 02 дні.

Мотиви та норми права застосовані судом

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV) починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Стаття 44 Закону № 1058-IV визначає порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, а саме: призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Пенсія призначається з дня звернення за пенсією крім випадків зазначених у ст. 45 Закону № 1058-IV.

Постановою ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ від 25.11.2005 № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

1.1 Заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1)..... подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

1.7. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

1.8. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на веб-порталі.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 затверджений ПОРЯДОК підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

В п. 4.1. Порядку 22-1 зазначено , що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до п. 4.2. При прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Судом встановлено, що відповідачем 2 - ГУ ПФУ у Закарпатській області не дотримано вищевказаних вимог Порядку 22-1, оскільки працівник сервісного центру не видав позивачу розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7).

Оскільки позивач подав заяву про призначенні пенсії до ГУ ПФУ у Закарпатській області, де отримав в супереч Порядку 22-1, не отримав розписку - повідомлення про прийняті документи, а оскаржуване рішення на підставі сканованих документів прийнято ГУ ПФУ у Львівській області, то саме ГУ ПФУ у Закарпатській області у відповідності до п. 1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 зобов'язаний повторно прийняти заяву позивача з поданими документами з дотримання Порядку 22-1, в тому числі і вимог п.4.2.

У параграфах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) ЄСПЛ підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії», заява № 33202/96, параграф 120, «Онер'їлдіз проти Туреччини», заява № 48939/99, параграф 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови», № 21151/04, параграф 72, «Москаль проти Польщі», заява № 10373/05, параграф 51).

Зокрема, на державні органи покладений обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (зокрема, рішення у справах «Лелас проти Хорватії», заява № 55555/08, параграф 74, «Тошкуце та інші проти Румунії», заява № 36900/03, параграф 37) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер'їлдіз проти Туреччини», параграф 128, «Беєлер проти Італії», параграф 119).

Отже, на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, відповідних їм правовідносин та релевантного законодавства суд дійшов висновку, що має місце бездіяльність ГУ ПФУ в Закарпатській області при прийняття заяви позивача про призначення пенсії, а оскаржуване рішення не відповідає вимогам встановленим ч. 2 ст. 2 КАСУ.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАСУ у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є частково обґрунтованим та підлягає задоволенню, з врахуванням чого у відповідності до ст. 139 КАСУ з відповідача підлягає стягненню на користь позивача половина сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885 ), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №071850006476 від 20.06.2025 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063 повторно прийняти з дотриманням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії, подану ним 13.06.2023 року.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова