Рішення від 20.11.2025 по справі 200/7034/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року Справа№200/7034/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голуб В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання дій, бездіяльності протиправними, визнання незаконним та скасування в частині рішення від 03.09.2025 № 2858, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання дій, бездіяльності протиправними, визнання незаконним та скасування в частині рішення від 03.09.2025 № 2858, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що їй на праві приватної власності належить будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . 11 березня 2025 року її будинок було зруйновано, про що повідомлено органи Національної поліції та відкрито кримінальне провадження. Згідно із витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва об'єкт обстеження житловий будинок позивачки зруйновано внаслідок воєнних дій. Технічний стан будівельних конструкцій - аварійний «4» категорія пошкоджень - ІІІ/об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти). 28 липня 2025 року позивачкою було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна через застосунок “Дія». 05.08.2025 ОСОБА_1 надала до Центру надання адміністративних послуг м. Покровськ додатки до заяви. Позивачка зазначає, що розгляд її заяви мав відбутись до 28 серпня 2025 року. Проте 03.09.2025 Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, було прийнято рішення № 2858 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна». На переконання позивачки, у вчинках відповідача наявні ознаки протиправної бездіяльності, протиправних дій, а рішення Комісії від 03.09.2025 № 2858 про зупинення розгляду заяви на отримання компенсації, є протиправним та підлягає скасуванню. З огляду на вказане, позивачка просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025-222931) протягом строку, встановленого ч. 3 ст. 6 Закону України № 2923-IX від 23.02.2023 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»;

визнати протиправними дії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо прийняття рішення від 03.09.2025 № 2858 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025- 222931) поза межами строку, встановленого ч. 3 ст. 6 Закону України № 2923-IX від 23.02.2023 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»;

визнати незаконним та скасувати рішення від 03.09.2025 № 2858 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025-222931);

зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 28.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025- 222931) з урахуванням висновків суду в цій справі.

Відповідач позов не визнав. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначив, що комісією було зупинено розгляд заяви в надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, на підставі абз. 2 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки, адже через постійні обстріли та загострення безпекової ситуації в м. Покровськ та Покровській міській територіальній громаді Покровського району Донецької області, перебування на території громади небезпечно та пов'язане завідомо з загрозою для життя людини. Крім того, вимоги зобов'язального характеру не підлягають задоволенню, адже є дискреційними повноваженнями Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Ухвалою від 15 вересня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд задовольнив клопотання позивачки про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання дій, бездіяльності протиправними, визнання незаконним та скасування в частині рішення від 03.09.2025 № 2858, зобов'язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/7034/25. Розгляд адміністративної справи суд вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Надалі дію воєнного стану продовжено та на момент винесення рішення суду він діє.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачка, ОСОБА_1 , на праві власності володіє житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав.

На підставі заяви позивачки від 20 березня 2025 року було відкрито кримінальне провадження 12025170520000193 з правовою кваліфікацією правопорушення, передбаченого ст. 438 ч. 1 КК України. Вказане кримінальне провадження відкрито у зв'язку з тим, що 11.03.2025 року внаслідок ворожого обстрілу з боку РФ було знищено будинок позивачки, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , чим останній було завдано матеріальних збитків.

Відповідно до витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (реєстраційний номер документу: TO01:5454-9607-4656-2870) було проведено обстеження будинку позивачки та за наслідками проведеного обстеження складено звіт про обстеження об'єкта у зв'язку з пошкодженням внаслідок позапроектних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів) № 82/07/2025-ТО від 18.07.2025. Так, вказаним обстеженням встановлено, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що зазнали пошкоджень внаслідок військової агресії Російської Федерації, пошкоджено/зруйновано/внаслідок воєнних дій. Технічний стан будівельних конструкцій - аварійний «4» категорія пошкоджень - ІІІ/ об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти).

Вказане також підтверджується і самим звітом про обстеження об'єкта у зв'язку з пошкодженням внаслідок позапроектних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів) № 82/07/2025-ТО від 18.07.2025.

28 липня 2025 року позивачкою надіслано через застосунок “Дія» заяву про виплату за зруйноване майно № ЗВ-28.07.2025-222931.

Відповідно до витягу з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, будинок позивачки за адресою: АДРЕСА_1 було внесено до зазначеного реєстру 04 серпня 2025 року.

05 серпня 2025 року ОСОБА_1 , в додаток до заяви від 28.07.2025, голові комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна - начальнику Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області було надано:

витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;

витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань;

картку особи-платника податків;

паспорт громадянина України;

технічний паспорт житлового будинку садибного типу;

витяг з Реєстру Будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Проте рішенням комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, від 03.09.2025 № 2858 зупинено розгляд заяви ОСОБА_1 від 28.07.2025 № ЗВ-28.07.2025-222931 у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки, про що було повідомлено позивачку.

Вважаючи протиправним зупинення розгляду її заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно з частиною першою статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).

Відповідно до частини шостої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для реалізації своїх повноважень сільські, селищні, міські, районні, обласні ради можуть утворювати консультативно-дорадчі органи.

Статтею 3 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі - Закон № 2923) визначено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

Частиною 4 статті 3 Закону № 2923 визначено повноваження Комісії, відповідно до яких серед іншого, Комісія здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі, приймає рішення про надання / відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Згідно з пунктом 1 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 № 516 (далі - Примірне положення № 516), комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі комісія), є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту (далі уповноважений орган), який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі знищені об'єкти нерухомого майна).

Комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за об'єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо покладення на неї таких функцій (пункт 2 Примірного положення № 516).

Таким чином, оскільки комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України є консультативно-дорадчими органами виконавчого комітету відповідної сільської, селищної та міської ради, і не мають статусу юридичної особи, а тому не мають адміністративної процесуальної правоздатності.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у населених пунктах, де утворено військові адміністрації населених пунктів, повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови переходять до військової адміністрації відповідного населеного пункту та її начальника.

Постановою Верховної Ради України від 21.09.2022 № 2616-ІХ «Про здійснення начальниками Добропільської, Мирноградської, Покровської та Селидівської міських військових адміністрації Покровського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» прямо визначено, що начальник Покровської міської військової адміністрації здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого комітету та міського голови.

Пункт 8 ч. 6 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлює, що начальник міської військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради.

Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації від створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затверджено склад та Положення про неї.

Статтею 3 Закону № 2923 визначено, що Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації; здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі: а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна; б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу; заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації); утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби); проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції; виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Суд зазначає, що відповідно до статті 6 Закону № 2923 розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:

1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:

а) доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;

б) витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна) (за необхідності);

в) витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених підпунктом "б" цього пункту, та в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності.

Вимоги абзацу першого цього підпункту не поширюються на випадки, якщо вірність копій документів, які додаються до заяви, засвідчено адміністратором центру надання адміністративних послуг, посадовою особою органу соціального захисту населення, нотаріусом, яким прийнято заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Копії документів, визначені частиною сьомою статті 4 цього Закону, можуть бути нотаріально засвідчені та завантажені нотаріусом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або до іншої інформаційно-комунікаційної системи державної форми власності, що взаємодіє з Реєстром пошкодженого та знищеного майна. На електронні копії таких документів, що завантажуються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, нотаріус накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У такому разі оригінал відповідного документа не вимагається.

Вимагання надання (отримання) документів (відомостей з таких документів), визначених абзацом першим цього підпункту, отримувачем компенсації самостійно забороняється;

4) забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);

5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику:

а) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або на адресу електронної пошти;

б) у паперовій формі - на поштову адресу, зазначену заявником, у разі подання заяви у паперовій формі та відсутності електронної пошти.

Строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Частиною першою статті 7 Закону № 2923 передбачено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Згідно з ч. 4. ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.

Відповідно до частини 7 ст. 4 Закону № 2923, до заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна додаються: документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об'єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності).

Документи, визначені цією частиною, засвідчуються особистим підписом заявника або його електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

У разі якщо документи та/або інформація, визначені частиною сьомою цієї статті, містяться в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності, такі документи та/або інформація не подаються, а в заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна зазначаються відомості з таких документів та/або інформації, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

У такому разі документи та/або інформація, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, отримуються Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації самостійно, без участі отримувача компенсації, на підставі відомостей, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, шляхом направлення запитів до осіб, уповноважених на надання відповідних документів та/або інформації, або доступу Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації до відповідних інформаційно-комунікаційних систем, або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вимагання отримання заявником самостійно таких документів та/або інформації від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, інших осіб забороняється (ч. 14 ст. 4 Закону № 2923).

Абзацом 2 п. 15 постанови Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року "Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст. 7 Закону № 2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Позивачка подавала заяву в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), то відповідне повідомлення надійшло їй у вказаний додаток.

Враховуючи норми чинного законодавства судом встановлено, що комісією було зупинено розгляд заяви в надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна на підставі абз. 6 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, в зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.

Разом з тим, експертом ОСОБА_2 виконано обстеження технічного стану будівельних конструкцій житлового будинку позивачки та за результатами складено звіт про обстеження об'єкта у зв'язку з пошкодженням внаслідок позапроектних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів) № 82/07/2025-ТО від 18.07.2025.

Так, вказаним обстеженням встановлено, що житловий будинок за адресою: вул. Київська, буд. № 75, м. Покровськ, Донецької області, що зазнали пошкоджень внаслідок військової агресії Російської Федерації, пошкоджено/зруйновано/внаслідок воєнних дій. Технічний стан будівельних конструкцій - аварійний «4» категорія пошкоджень - ІІІ/об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти).

Суд зазначає, що зазначений звіт експертом зареєстровано в Реєстрі будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва 26.07.2025 та присвоєно реєстраційний номер TO01:5454-9607-4656-2870.

Проведення обстеження будинку, складання Технічного звіту та Акту № 40 експерт ОСОБА_2 здійснював, зокрема, на підставі Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 257, Методикою проведення обстеження та оформлення його результатів, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 06.08.2022 № 144.

Порядком проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 257, передбачено, що цей Порядок застосовується під час проведення обстеження пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів об'єктів (далі - пошкоджені об'єкти) з метою прийняття рішення про можливість подальшої експлуатації та розроблення заходів із відновлення (п.1).

Обстеження об'єктів та пошкоджених об'єктів проводиться відповідно до цього Порядку та Методики проведення обстеження та оформлення його результатів, затвердженої наказом Мінрегіону від 06.08.2022 № 144, якими визначаються особливості виконання зазначених робіт. Інформація про виконавців, що можуть залучатися до проведення обстеження об'єктів із відповідним класом наслідків (відповідальності), міститься в Реєстрі будівельної діяльності, що є компонентом Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - Реєстр будівельної діяльності). (п.2 Порядку).

Проведення обстеження об'єкта або пошкодженого об'єкта забезпечується відповідним власником або управителем, уповноваженим органом шляхом залучення фахівців, що мають відповідну кваліфікацію, а саме: відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та мають кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з обстеження у будівництві об'єктів класу наслідків (відповідальності), що визначені кваліфікаційними вимогами (далі - виконавці), або шляхом залучення підприємств, установ та організацій, у складі яких є такі виконавці (п. 2 Порядку).

В умовах дії на території України правового режиму воєнного стану відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та протягом 90 календарних днів після припинення або скасування воєнного стану обстеження пошкоджених об'єктів проводиться виконавцями, зазначеними у пункті 2 цього Положення, та/або фахівцями інших професій, які пройшли професійну атестацію (п. 2-1 Порядку).

За результатами обстеження пошкоджених об'єктів виконавцем складається звіт, який має містити висновок про технічний стан, рекомендації щодо подальшої експлуатації (у тому числі щодо можливості виконання робіт із відновлення) або демонтажу (ліквідації), а також в разі потреби відомості про пошкоджені (зруйновані) несучі та огороджувальні конструкції, інженерні системи (із зазначенням ступеня та обсягів пошкоджень), принципові рішення (рекомендації) щодо їх відновлення (підсилення).

Зазначений звіт є підставою для прийняття рішення про виконання робіт із відновлення пошкоджених об'єктів або їх демонтаж (ліквідацію) (п.8-1 Порядку).

Суд зауважує, що обстеження проведено та складено звіт про технічний стан експертом ОСОБА_2 , відомості про якого внесено до Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, та, відповідно, останній має право на проведення такого обстеження (https://e-construction.gov.ua/certified_persons_detail/2282707647067063557?prof=2).

Суд звертає увагу, що для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей:

акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981);

та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку;

або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.

У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна Комісія вживає заходів до проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції Комісії відповідно до зазначеного Порядку та особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.

Суд зауважує, що у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна наявний звіт з технічного обстеження знищеного майна позивачки, а тому у відповідача були відсутні підстави для вжиття заходів до проведення обстеження житлового будинку.

Крім того, згідно з ч. 3, 4 ст. 4 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації).

Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при вирішенні питання про надання компенсації за знищені та пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач повинен використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об'єктивного розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, виходячи з тих обставин, що склалися.

Доказів здійснення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на встановлення права позивачки на отримання компенсації за знищений та пошкоджений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зокрема, направлення запитів щодо отримання таких документів до юридичних осіб або до позивачки, суду не надано.

Суд зауважує, що дійсно на території Покровської територіальної громади проводяться активні бойові дії. Проте відповідачем не зазначено, які саме дії йому потрібно вчинити, які в свою чергу несуть загрозу життю та здоров'ю, для розгляду заяви позивачки.

Поряд з цим, суд звертає увагу, що у статті 7 Закону № 2923 відсутня така підстава для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна як у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта через міркування безпеки.

У відповідності до частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно зі статтею 21 Конституції України усі люди є вільними у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові або службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що оскаржуване рішення від 03.09.2025 № 2858 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025-222931) є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Поряд з цим, суд вважає за необхідне змінити спосіб захисту порушеного права позивачки та визнати спірне рішення саме протиправним, а не незаконним, як того вимагає позивачка.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти (вчинити) певні дії, і це прямо вбачається з пункту 4 частини 1 статті 5 та пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України.

Так, з метою повного та всебічного захисту прав позивачки, суд вважає за необхідне зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України розгляд заяви ОСОБА_1 від 28.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025- 222931) з урахуванням висновків суду в цій справі.

Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивачки відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивачки з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

Висновки суду, викладені в мотивувальній частині його рішення, є в однаковій мірі обов'язковими для врахування суб'єктом владних повноважень при здійсненні своїх повноважень на виконання рішення суду, як і висновки, визначені в резолютивній частині рішення. Суд зауважує, що при визначенні меж встановлених зобов'язань необхідно враховувати як резолютивну, так і мотивувальну частини судового рішення.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо прийняття рішення від 03.09.2025 № 2858 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025-222931) поза межами строку, встановленого ч. 3 ст. 6 Закону № 2923, суд зазначає наступне.

Так, прийняття відповідних рішень є реалізацією відповідачем владно-управлінських функцій. Втім, негативні наслідки для позивачки несе саме спірне рішення від 03.09.2025 № 2858 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025-222931).

Отже позовні вимоги в частині визнання дій відповідача протиправними не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025-222931) протягом строку, встановленого ч. 3 ст. 6 Закону № 2923, суд зазначає наступне.

Частиною 3 ст. 6 Закону № 2923 визначено, що строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

Позивачкою заяву подано 28 липня 2025 року. Втім, 05 серпня 2025 року ОСОБА_1 , в додаток до заяви від 28.07.2025, голові комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна - начальнику Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області було надано:

витяг з інформаційно-аналітичної системи « Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;

витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань;

картку особи-платника податків;

паспорт громадянина України;

технічний паспорт житлового будинку садибного типу;

витяг з Реєстру Будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Отже, саме з 05 серпня 2025 року у відповідача були наявні документи для належного розгляду заяви позивачки, а тому суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідача, враховуючи, що спірне рішення про зупинення розгляду заяви було прийнято 03 вересня 2025 року. З огляду на вказане, вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд доходить висновку про часткове задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З матеріалів справи встановлено, що позов подано через систему Електронний суд. Позивачка сплатила судовий збір у розмірі 968, 96 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Враховуючи що позов ОСОБА_1 задоволено частково, суд дійшов висновку про необхідність стягнення на користь позивачки судового збору у розмірі 484, 48 грн.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85300, Донецька обл., Покровський р-н, м. Покровськ, пл. Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання дій, бездіяльності протиправними, визнання незаконним та скасування в частині рішення від 03.09.2025 № 2858, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, від 03.09.2025 № 2858 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025-222931).

Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 28.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 (номер заяви: 3В-28.07.2025- 222931) з урахуванням висновків суду в цій справі.

В решті заявлених вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 484, 48 грн. (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісім копійок).

Повний текст рішення складено та підписано 20 листопада 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Голуб