Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 листопада 2025 року Справа№200/1457/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 27 лютого 2025 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, оформлені листом від 24 лютого 2025 року № 0500-0203-8/15657, щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01 грудня 2024 року ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713), після перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року у справі № 200/5570/24;
2. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн ОСОБА_1 згідно з Постановою КМУ № 713, починаючи з 01 грудня 2024 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права позивача за рішенням суду), а саме виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року у справі № 200/5570/24, на отримання пенсії з розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24 липня 2024 року № 31/28-2096;
3. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо невирішення питання про врахування ОСОБА_1 додаткової календарної вислуги років служби у Збройних Силах України за період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року та перерахунку призначеної пенсії відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262);
4. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області врахувати додаткову календарну вислугу років служби ОСОБА_1 у Збройних Силах України з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року та провести перерахунок його пенсії.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
03 березня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
06 травня 2025 року суд постановив ухвалу, якою залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - третя особа, ІНФОРМАЦІЯ_3 ); встановив третій особі строк для надання пояснення; витребував докази у третьої особи.
06 травня 2025 року суд постановив ухвалу про витребування у відповідача додаткових доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року № 793/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 жовтня 2025 року № 4643-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган припинив нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
Також позивач зазначив, що 11 вересня 2024 року звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років за період проходження ним військової служби в Збройних Силах України з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року.
Однак листом від 08 жовтня 2024 року № 27475-24986/К-02/8-0500/24 пенсійний орган відмовив у проведенні такого перерахунку, покликаючись на п. п. 1, 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, (далі - Порядок № 3-1), і вказуючи на те, що підготовка і подання документів для перерахунку пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного міністерства.
Позивач доводив, що в силу положень ч. ч. 3, 4 ст. 2, п. «а» ст. 12, ст. 17, ч. ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 2262 та Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, (далі - Порядок № 393), має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
За розрахунком позивача, з урахуванням календарного і пільгового обчислення вислуги років його вислуга років за час проходження військової служби під час мобілізації у Збройних Силах України становить 28 повних років, відтак розмір пенсії має складати 68% відповідних сум грошового забезпечення, (із розрахунку 50% за 20 повних років + 18% за 06 років).
Крім того позивач покликався на п. п. 23 Порядку № 3-1, п. 3.14 розділу ІIІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, (далі - Положення № 530) і вказував на те, що за запитом органів Пенсійного фонду обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії; розрахунок вислуги років для призначення пенсії та витяги з наказів про звільнення і виключення військовослужбовця із списків військової частини долучаються до його особової справи для постійного зберігання; така процедура дооформлення пакету документів для перерахунку пенсії, зумовлена відсутністю у територіального органу Пенсійного фонду компетенції самостійно вирішити питання щодо обчислення вислуги років особам, які проходили військову службу; разом з цим, неподання заявником безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду розрахунку вислуги років для перерахунку пенсії не зумовлює настання для нього негативного наслідку у вигляді відмови в перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, оскільки пенсійний орган не позбавлений можливості вчинити активні дії щодо отримання від компетентного органу додаткових документів або повідомити заявника про необхідність їх надання з метою належного соціального захисту особливої категорії осіб, які брали участь у захисті Батьківщини.
Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в постанові від 29 січня 2025 року у справі № 580/460/24.
Відтак, вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01 грудня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн згідно з Постановою КМУ № 713, а також щодо невирішення питання про врахування додаткової календарної вислуги років служби у Збройних Силах України за період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року та про перерахунок пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, що Постановою КМУ № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
В листопаді 2024 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року у справі № 200/5570/24 проведено перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24 липня 2024 року № 31/28-2096.
Відповідач зазначив, що оскільки після перерахунку пенсії її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.
Як наслідок, ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн з 01 грудня 2024 року.
Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.
На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.
Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.
Таким чином, такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.
Просив відмовити в позові.
При цьому жодних заперечень з приводу перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткової вислуги років, набутої ним за час проходження військової служби в Збройних Сил України, відзив не містить.
Третя особа надала письмові пояснення, однак в них відсутня будь-яка інформація та правова позиція, яка б стосувалася спірних правовідносин.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ухвалою від 03 березня 2025 року суд витребував у відповідача пенсійну справу (копії матеріалів електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з усіма наявними в ній матеріалами, в тому числі: рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії та всі документи, що слугували підставою для його прийняття, включаючи подання про призначення пенсії з всі документами, додані до нього; заяву позивача від 11 вересня 2024 року та всі документи, що були подані разом з нею.
Ухвалою від 06 травня 2025 року суд витребував у третьої особи розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в календарному та пільговому обчисленні за період проходження ним військової служби в Збройних Силах України за період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року.
Ухвалою від 06 травня 2025 року суд додатково витребував у відповідача розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в календарному та пільговому обчисленні за період проходження ним військової служби в Збройних Силах України за період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року, (якщо такий був наданий пенсійному органу, якщо ні - зобов'язав письмово повідомити про це суд); заяву ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року та всі документи, що були подані разом з нею, відповідь на яку ГУ ПФУ в Донецькій області надало листом від 08 жовтня 2024 року № 27475-24986/К-02/8-0500/24.
В повному обсязі витребувані докази відповідач і третя особа суду не надали, а тому справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України № НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 16 жовтня 2012 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка про реєстрацію місця проживання від 29 грудня 2021 року № 07-07/2650, видана відділом реєстраційних повноважень та ведення реєстру Великоновосілківської селищної ради.
Позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою від 30 травня 2023 року № 1437-7001802332.
Його фактичне місце проживання після переміщення: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427) зареєстроване як юридична особа; є суб'єктом владних повноважень та адміністративним органом.
Щодо припинення нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 22 квітня 2009 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № 0503005554-МВС.
Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0503005554 (МВС) від 22 квітня 2009 року, при призначенні пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області виходило з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 22 квітня 2010 року;
умови призначення - вислуга років - 22 (календарна 17) у розмірі 56% грошового забезпечення;
військове звання - капітан поліції;
посада - дільничний офіцер поліції;
дата і причина звільнення - 01 березня 2007 року, ст. 64 Є - 1 п., запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 650,00 грн;
- оклад за військове звання - 120,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 231,00 грн;
- надбавка за особливо важливі завдання 56% - 560,56 грн;
- премія 15% - 234,23 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1 795,79 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 1 005,64 грн;
всього призначено - 1 005,64 грн;
призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 1 005,64 грн;
з 22 квітня 2009 року.
В подальшому згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005554 - МВС пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 400,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 800,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1 470,00 грн;
- премія ,82% - 46,49 грн;
всього - 5 716,49 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 3 201,23 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
непрацездатна дитина віком до 18 років, ст. 16 п. «а» - 726,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 3 927,23 грн;
підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 988, Постанова КМУ № 103 п. 3, перерахунок з 01 січня 2016 року;
з 01 травня 2018 року - 3 927,23 грн.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005554-МВС пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 400,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 800,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1 470,00 грн;
- премія ,82% - 46,49 грн;
всього - 5 716,49 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 5 716,49 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 3 201,23 грн;
з урахуванням доплати - 5 201,23 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 3 201,23 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 5 201,23 грн;
підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;
з 01 серпня 2021 року - 5 201,23 грн;
період перерахунку: з 01 липня 2021 року.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача для цілей індексації з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року, зберігаючи при цьому нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, в розмірі 2 000,00 грн, що підтверджено відповідними розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005554-МВС.
В серпні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
16 вересня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/5570/24, яким позов задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Регіонального сервісного центра ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях № 31/28-2096 від 24 липня 2024 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988);
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 грудня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Регіонального сервісного центра ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях № 31/28-2096 від 24 липня 2024 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 988, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 грудня 2019 року по день проведення перерахунку, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог суд відмовив.
Під час розгляду справи № 200/5570/24 суд встановив такі фактичні обставини, що найшло відображення в рішенні від 16 вересня 2024 року:
«[…]
Державною установою - Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях видано оновлену довідку № 31/28-2096 від 24 липня 2024 року, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року.
Представник позивача звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки № 31/28-2096 від 24 липня 2024 року.
Листом № 0500-0203-8/78577 від 02 серпня 2024 року позивача повідомлено, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.
[…]».
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/5570/24 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Після цього перерахунку пенсійний орган припинив нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005554-МВС пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01 грудня 2024 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 400,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 800,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1 470,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 115,54% - 11 434,67 грн;
всього - 17 104,67 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 17 104,67 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 9 578,62 грн;
з урахуванням індексації - 13 408,23 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (9 578,62*0,1400) - 1 341,01 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (10 919,63*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (12 419,63*0,0796) - 988,60 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 13 408,23 грн;
підстава перерахунку: рішення суду;
з 01 грудня 2024 року - 13 408,23 грн.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 20 лютого 2025 року № 22, зареєстрованого 20 лютого 2025 року за № 2188/8, листом від 24 лютого 2025 року № 0500-0203-8/15657 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що з 01 липня 2021 року відповідно до Постанови КМУ № 713 позивачу встановлена щомісячна доплата до пенсії.
В листопаді 2024 року на виконання рішення суду у справі № 200/5570/24 проведений індивідуальний перерахунок пенсії позивача.
Враховуючи, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 переглядався та різниця між розмірами пенсії становила 2 000,00 грн, виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови КМУ № 713 припинено з 01 грудня 2024 року.
Докази, які б свідчили, що на час розгляду цієї справи по суті позивач отримує доплату, передбачену Постановою КМУ № 713, суду не надані.
Так, згідно з протоколом за пенсійною справою № 0503005554 (МВС) від 14 березня 2025 року на час розгляду справи позивач отримує пенсію, обчислену виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 22 квітня 2010 року;
умови призначення - вислуга років - 22 (календарна - 17) у розмірі 56% грошового забезпечення;
військове звання - капітан поліції;
посада - дільничний офіцер поліції;
дата і причина звільнення - 01 березня 2007 року, ст. 64 Є - 1 п., запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 2 400,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 800,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1 470,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 115,54% - 11 434,67 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 17 104,67 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 9 578,62 грн;
з урахуванням індексації - 14 908,23 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (9 578,62*0,1400) - 1 341,01 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (10 919,63*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (12 419,63*0,0796) - 988,60 грн;
індексація базового ОСНП 2025 (13 408,23*0,1150) - 1 500,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
всього призначено - 14 908,23 грн;
призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 14 908,23 грн.
Щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткової вислуги років, набутої за час проходження військової служби в Збройних Силах України, суд встановив такі обставини.
Як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи, ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років в розмірі 56% грошового забезпечення; основний розмір пенсії визначений, виходячи з наявності у позивача вислуги років 22 роки (в календарному обчисленні - 17 років), що підтверджено матеріалами пенсійної справи № 0503005554 (МВС).
Суд встановив, що 26 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням та зміною паспортних даних.
Як свідчить розписка-повідомлення, разом з заявою від 26 вересня 2023 року, що зареєстрована за № 1041, позивач надав паспорт громадянина України, картку платника податків, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а також витяг з послужного списку за час проходження ним військової служби. До заяви додане фото заявника, зроблене під час відвідування ним пенсійного органу.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005554-МВС, пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01 листопада 2023 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 400,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 800,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1 470,00 грн;
- премія ,82; - 46,49 грн;
всього - 5 716,49 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 5 716,49 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 3 201,23 грн;
з урахуванням індексації - 4 368,33 грн;
з урахуванням доплати - 6 368,33 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (3 201,23*0,1400) - 448,17 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (3 649,40*0,197) - 718,93 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 3 201,23 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 6 368,33 грн;
підстава перерахунку: уточнення роботи пенсіонера/влаштування на роботу або її припинення;
з 01 листопада 2023 року - 6 368,33 грн.
Між тим перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткової вислуги років, набутої під час проходження військової служби в Збройних Силах України, ГУ ПФУ в Донецькій області за заявою ОСОБА_1 від 26 вересня 2023 року не проводило; після перерахунку пенсії позивача з 01 листопада 2023 року її основний розмір не змінився (56% грошового забезпечення, виходячи з вислуги років - 22 роки (вислуга років в календарному обчисленні - 17 років)).
11 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою довільної форми, в якій просив провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі набутого стажу з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року з урахуванням пільгового обчислення.
Заява обґрунтовано тим, що в період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року позивач проходив військову службу в Збройних Силах України, зокрема, брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах, а також безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, в періоди з 06 червня 2020 року по 31 березня 2021 року, з 29 листопада 2021 року по 24 лютого 2022 року, з 24 лютого 2022 року по 07 серпня 2022 року, з 13 листопада 2022 року по 15 грудня 2022 року, з 09 лютого 2023 року по 10 березня 2023 року, з 21 квітня 2023 року по 26 квітня 2023 року.
Разом з заявою від 11 вересня 2024 року позивач надав ГУ ПФУ в Донецькій області такі документи:
- паспорт громадянина України № НОМЕР_1 ;
- довідку про реєстрацію місяця проживання від 29 грудня 2021 року № 07-07/2650, що видана відділом реєстраційних повноважень та ведення реєстру Великоновосілківської селищної ради;
- трудову книжку колгоспника серії НОМЕР_3 ;
- довідку-витяг на капітана міліції ОСОБА_1 , який проходив службу в органах внутрішніх справ з 07 серпня 1991 року до 01 березня 2007 року, з 19 травня 2014 року до 06 квітня 2021 року;
- витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 07 березня 2020 року № 71;
- витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 26 квітня 2023 року № 116;
- довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 29 квітня 2023 року № 4339, що видана Військовою частиною НОМЕР_4 ;
- довідку про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 29 квітня 2023 року № 4331, що видана Військовою частиною НОМЕР_4 ;
- Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5), сформовані станом на 18 серпня 2024 року;
- Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-7), сформовані станом на 18 серпня 2024 року;
- витяг з протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 30 вересня 2023 року № 2049;
- довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону № 2262 та абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, яка видана 28 червня 2023 року за № 3153 Військовою частиною НОМЕР_4 ;
- довідку про заробітну плату (грошове забезпечення) від 30 червня 2023 року № 3191, яка видана Військовою частиною НОМЕР_4 ;
- розрахунковий лист позивача за травень 2023 року.
Так, згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 07 березня 2020 року № 71 солдат ОСОБА_1 , призначений наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 27 лютого 2020 року № 21-рс на посаду водія-слюсаря відділення технічного обслуговування взводу забезпечення зенітного ракетно-артилерійського дивізіону Військової частини НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ), ВОС-790037А/669, який прибув з Військової частини НОМЕР_6 АДРЕСА_3 , з 07 березня 2020 року зарахований до списків особового складу Військової частини НОМЕР_4 та на всі види забезпечення; уклав контракт про проходження військової служби строком на 3 роки з 29 січня 2020 року по 29 січня 2023 року.
В наказі від 07 березня 2020 року № 71 вказано, що вислуга років ОСОБА_1 в календарному обчисленні станом на 07 березня 2020 року становила 02 роки 00 місяців 25 днів (службу проходив з 29 листопада 1988 року по 16 листопада 1990 року, з 29 січня 2020 року).
Як свідчить витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 26 квітня 2023 року № 116, солдат ОСОБА_1 , такелажник евакуаційного відділення взводу технічного забезпечення батальйону матеріального забезпечення Військової частини НОМЕР_4 , звільнений наказом командира Військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 16 квітня 2023 року № 77-рс у запас за пп. «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв'язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років), виключений зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_4 та всіх видів забезпечення з 26 квітня 2023 року і направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ).
В наказі від 26 квітня 2023 року № 116 зазначено, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України з 29 листопада 1988 року по 16 листопада 1990 року та з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року.
Водночас інформації про вислугу років позивача на військовій службі (в календарному та/або пільговому обчисленні) наказ від 26 квітня 2023 року № 116 не містить.
Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5), а також Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-7) відображають наявну в системі персоніфікованого обліку інформацію про страховий стаж, набутий позивачем за час проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_6 та у Військовій частині НОМЕР_4 в період з січня 2020 року по квітень 2023 року включно.
Згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 29 квітня 2023 року № 4339 солдат ОСОБА_1 в період з 24 лютого 2022 року по 07 лютого 2022 року, з 13 листопада 2022 року по 15 грудня 2022 року, з 09 лютого 2023 року по 10 березня 2023 року, з 21 квітня 2023 року по теперішній час (29 квітня 2023 року) брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи поблизу м. Бахмут Донецької області.
Довідка від 29 квітня 2023 року № 4339 видана на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, наказів командирів ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22 серпня 2022 року № 52, ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » від 05 грудня 2022 року № 176, від 30 грудня 2022 року № 202, ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28 лютого 2023 року № 48, від 06 квітня 2023 року № 85, від 21 квітня 2023 року № 100.
Крім того, відповідно до довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 29 квітня 2023 року № 4331 солдат ОСОБА_1 в період з 06 червня 2020 року по 31 березня 2021 року, з 29 листопада 2021 року по 24 лютого 2022 року брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.
Довідка від 29 квітня 2023 року № 4331 видана на підставі наказів командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » від 16 липня 2020 року № 171, від 07 квітня 2021 року № 99, від 18 грудня 2021 року № 327 та Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022.
Згідно з витягом з протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановлення причинного зв'язку захворювань, порань, контузій, травм та каліцтв від 30 вересня 2023 року № 2049 захворювання солдата ОСОБА_1 , так, пов'язані із захистом Батьківщини.
Довідка про заробітну плату (грошове забезпечення) від 30 червня 2023 року № 3191 містить інформацію про нараховані ОСОБА_1 суми грошового забезпечення за період з березня 2020 року по квітень 2023 року включно, які підлягають врахуванню для обчислення пенсії.
Довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії від 28 червня 2023 року № 3153 містить інформацію про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії солдата ОСОБА_1 за період з квітня 2021 року по березень 2023 року включно.
Як було вказано вище, разом з заявою від 11 вересня 2024 року позивач надав ГУ ПФУ в Донецькій області витяг з послужного списку за час проходження ним служби в органах внутрішніх справ.
Витяг з послужного списку за час військової служби разом з заявою від 11 вересня 2024 року наданий не був.
Між тим, витяг з послужного списку ОСОБА_1 за час проходження ним військової служби був наданий ГУ ПФУ в Донецькій області разом з заявою від 26 вересня 2023 року, цей витяг наявний в матеріалах пенсійної справи та, відповідно, був предметом розгляду пенсійного органу.
Витяг з послужного списку, що наданий разом з заявою від 26 вересня 2023 року, містить такі відомості про проходження військової служби солдатом ОСОБА_1 :
з 03 грудня 1988 року по 04 липня 1989 року - посада, номер ВОС по штату - водій, ВОС - 837037, рядовий; частина, з'єднання, армія, група військ, фронт або округ, флот, флотилія - РВДУ; чий наказ, номер та дата наказу - НШ від 03 грудня 1988 року № 296;
з 04 липня 1989 року по 16 листопада 1990 року - посада, номер ВОС по штату - водій, ВОС - 837037, рядовий; частина, з'єднання, армія, група військ, фронт або округ, флот, флотилія - РВДУ; чий наказ, номер та дата наказу - НШ від 04 липня 1990 року № 155;
відповідно до ст. 20 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232), Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, (далі - Положення № 1153) зарахований на військову службу за контрактом строком на 3 роки з 29 січня 2020 року до 29 січня 2023 року;
з 29 січня 2020 року по 07 березня 2020 року - посада, номер ВОС по штату - курсант; частина, з'єднання, армія, група військ, фронт або округ, флот, флотилія - 354 навчально-механізований полк НОМЕР_7 навчального центру; чий наказ, номер та дата наказу - наказ командира НОМЕР_8 НМП від 29 січня 2020 року № 14-рс;
з 07 березня 2020 року по 10 червня 2021 року - посада, номер ВОС по штату - водій-слюсар відділення технічного обслуговування взводу забезпечення зенітного ракетно-артилерійського дивізіону, ВОС-790037А/669; частина, з'єднання, армія, група військ, фронт або округ, флот, флотилія - Військова частина НОМЕР_4 ; чий наказ, номер та дата наказу - наказ командира Військової частини НОМЕР_4 від 07 березня 2020 року № 71;
з 10 червня 2021 року по 09 листопада 2021 року - посада, номер ВОС по штату - стрілець-зенітник зенітного ракетного взводу зенітної ракетної батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону, ВОС-104916А; частина, з'єднання, армія, група військ, фронт або округ, флот, флотилія - Військова частина НОМЕР_4 ; чий наказ, номер та дата наказу - командира Військової частини НОМЕР_4 від 10 червня 2021 року № 139-рс;
з 09 листопада 2021 року по 01 липня 2022 року - посада, номер ВОС по штату - старший оператор зенітно-ракетної самохідної установки зенітного-артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону, ВОС-101281А; частина, з'єднання, армія, група військ, фронт або округ, флот, флотилія - Військова частина НОМЕР_4 ; чий наказ, номер та дата наказу - командира Військової частини НОМЕР_4 від 09 листопада 2021 року № 268-рс;
з 01 липня 2022 року по 25 лютого 2023 року - посада, номер ВОС по штату - навідник механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти механізованого батальйону, ВОС-101281А; частина, з'єднання, армія, група військ, фронт або округ, флот, флотилія - Військова частина НОМЕР_4 ; чий наказ, номер та дата наказу - командира Військової частини НОМЕР_4 від 01 липня 2022 року № 186-рс;
відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 23 Закону № 2232 та Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 щодо проведення загальної мобілізації продовжений термін дії поточного контракту з дати його закінчення понад встановлені строки до оголошення мобілізації відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_4 від 04 лютого 2023 року № 35;
з 25 лютого 2023 року по 26 квітня 2023 року - посада, номер ВОС по штату - такелажник евакуаційного відділення взводу технічного забезпечення батальйону матеріального забезпечення, ВОС-790936А; частина, з'єднання, армія, група військ, фронт або округ, флот, флотилія - Військова частина НОМЕР_4 ; чий наказ, номер та дата наказу - командира Військової частини НОМЕР_4 від 25 лютого 2023 року № 34-рс;
звільнений у запас Збройних Сил України відповідно до п. 3г ч. 5 ст. 26 Закону № 2232 за сімейними обставинами; виключений зі списків особового складу з 26 квітня 2023 року і направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_9 відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_4 від 26 квітня 2023 року№ 116.
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області надало відповідь листом від 08 жовтня 2024 року № 27475-24986/К-02/8-0500/24, яким повідомило, що відповідно до п. п. 1, 12 Порядку № 3-1 підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства; що розрахунок вислуги років (в тому числі пільговий розрахунок вислуги років) не відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду, а тому для підготовки і подання документів для перерахунку пенсії з урахуванням загальної вислуги років позивачеві необхідно звернутися до відповідного Міністерства за місцем останнього звільнення.
Докази, які б свідчили, що за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло будь-яке рішення (про перерахунок пенсії або про відмову у такому перерахунку), суду не надані.
Суд відзначає, що документи, які були предметом розгляду пенсійного органу, в тому числі витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 від 26 квітня 2023 року № 116 та витяг з послужного списку ОСОБА_1 за час проходження ним військової служби, не містять розрахунку вислуги років позивача з урахуванням додаткової вислуги, набутої за час проходження військової служби в Збройних Силах України, (як в календарному, так і в пільговому обчисленні).
На виконання ухвали від 06 травня 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило суд, що розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в календарному та пільговому обчисленні за період проходження ним військової служби в Збройних Силах України з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року до органів Пенсійного фонду не надходив (письмові пояснення від 13 травня 2025 року).
Поряд із цим суду не надані докази, які б свідчили про те, що ГУ ПФУ в Донецькій області для вирішення по суті питання, порушеного ОСОБА_1 в заяві від 11 вересня 2024 року, самостійно вжило будь-які заходи, спрямовані на всебічне і повне з'ясування обставин, зокрема, про те, що, керуючись принципом офіційності, ГУ ПФУ в Донецькій області зверталося до ІНФОРМАЦІЯ_10 для отримання розрахунку вислуги років позивача.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в поясненнях від 19 і 21 травня 2025 року зазначив, що:
- 26 березня 2023 року ОСОБА_1 був зарахований на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_11 (нині - ІНФОРМАЦІЯ_12 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_13 )); у списках особового складу ІНФОРМАЦІЯ_10 позивач не обліковується;
- 10 березня 2024 року у зв'язку з ураженням засобами повітряного нападу російської федерації - ударним «дроном-камікадзе» типу «Shahed-136» тимчасового пункту дислокації ІНФОРМАЦІЯ_14 зруйноване праве крило будівлі, в якому розташовувались сховище, де зберігалось військове майно служб та особові справи, які знаходились на архівному зберіганні, внаслідок чого зазначене майно, в тому числі особова справа ОСОБА_1 , знищено. (Для підтвердження пояснень в цій частині ІНФОРМАЦІЯ_3 надав суду довідку від 21 травня 2025 року № 746 та акт щодо втрати документів відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_15 за фактом ураження засобами повітряного нападу імовірно ударним «дроном-камікадзе» типу «Shahed-136» тимчасового пункту дислокації ІНФОРМАЦІЯ_14 від 09 квітня 2024 року № 1210);
- у зв'язку з цим розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в календарному та пільговому обчисленні за період проходження ним військової служби в Збройних Силах України з 29 січня 2023 року по 26 квітня 2023 року неможливо надати.
Разом з цим ІНФОРМАЦІЯ_3 надав суду облікову картку до військового квитка серії НОМЕР_9 , яка, з-поміж іншого, містить інформацію про періоди проходження позивачем військової служби, а також про його участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах, а також безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України (розділи 15 і 18 відповідно).
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
При вирішенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині, яка стосується щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, суд виходить з такого.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч. 3 ст. 43 та ст. 63 Закону № 2262.
Так, ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що передбачено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
При цьому п. 7 Постанови КМУ № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Відповідно до ст. 94 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580), Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260), та який набрав чинності 27 травня 2016 року.
Тобто, у встановлений Постановою КМУ № 988 двотижневий строк уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських.
Таким чином, у січня 2016 року поліцейські фактично не отримували доплат, додаткових видів грошового забезпечення через неприйняття уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України відповідного нормативно-правового акта.
В подальшому, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Абз. 1 п. 3 Постанови КМУ № 103 Уряд постановив, перерахувати з 01 січня 2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988. Розмір премії мав визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Зміст наведеної норми п. 3 Постанови КМУ № 103 свідчить про те, що нормотворець пов'язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом № 2262 з 01 січня 2016 року із складовими грошового забезпечення поліцейського, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувались поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов'язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.
Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у ст. 43 Закону № 2262.
При цьому п. 2 вказаного вище наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» визначено, що він застосовується з дня набрання чинності Законом № 580, тобто з 07 листопада 2015 року.
Так, п. 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/5570/24, яким на ГУ ПФУ в Донецькій області покладений обов'язок з 01 грудня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Регіонального сервісного центра ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях № 31/28-2096 від 24 липня 2024 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 988.
Разом з цим, законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону № 2262.
До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказане свідчить про суперечність положень п. 3 Постанови КМУ № 103 нормам Закону № 2262, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, про визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови КМУ № 103.
Водночас, відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, в період чинності п. 3 Постанови КМУ № 103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, належало застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови КМУ № 988.
З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у ст. 43 Закону № 2262 та в повному розмірі.
У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).
П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22 та інших.
Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/5570/24 перерахунок призначеної позивачу пенсії відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання судового рішення у справі № 200/5570/24 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073), а прийняте ним рішення (вчинені дії) - на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Закон № 2073 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів (ч. 1 ст. 1 цього Закону).
За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 2 Закону № 2073:
1) адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;
2) адміністративна справа (далі - справа) - справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов'язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;
3) адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб);
4) адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;
5) адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи;
[…].
У спірних правовідносинах відповідач є адміністративним органом, а прийняте ним рішення (вчинені ним юридично значущі дії індивідуального характеру) - адміністративним актом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073 адміністративна процедура має проводитись з додержанням таких принципів: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.
Норми ст. 6 Закону № 2073 розкривають сутність принципу законності в адміністративній процедурі.
Так, згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом.
При цьому ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 установлено, що висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх адміністративних органів, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Припинення нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії з 01 грудня 2024 року свідчить про те, що ГУ ПФУ в Донецькій області допустило порушення принципу законності адміністративної процедури.
Порушення принципу законності полягало у тому, що пенсійний орган всупереч приписам ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 проігнорував висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у спірних правовідносинах, зокрема про те, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, та, як наслідок, не є підставою для припинення щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.
При цьому відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом ще в 2022 році, ці висновки послідовно застосовуються судами, в тому числі при розгляді справ, відповідачем у яких є ГУ ПФУ в Донецькій області, і судова практика у подібних справах є однозначною та передбачуваною.
Норми ст. 8 Закону № 2073 розкривають сутність принципу обґрунтованості в адміністративній процедурі.
Зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 2073 адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.
Вимоги до форми і змісту адміністративного акта визначені нормами ст. ст. 69-72 Закону № 2073.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону № 2073 за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт.
Ч. 1 ст. 70 Закону № 2073 установлено, що адміністративний акт, як правило, приймається у письмовій (електронній або паперовій) формі. […]
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Закону № 2073 письмовий адміністративний акт […] складається із вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин.
Адміністративний акт містить підпис та/або печатку (у тому числі електронні), якщо інше не передбачено законом, та повне ім'я відповідальної посадової особи адміністративного органу.
У вступній частині зазначаються найменування адміністративного органу, дата прийняття адміністративного акта та його реєстраційний номер, відомості в обсязі, достатньому для встановлення особи адресата адміністративного акта, та його контактні дані.
Мотивувальна частина адміністративного акта складається згідно з вимогами цього Закону.
У резолютивній частині адміністративного акта зазначається суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення. Крім того, можливе викладення додаткових положень, визначених цією статтею.
У заключній частині зазначаються строк набрання адміністративним актом чинності та спосіб визначення такого строку. В адміністративному акті, який негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов'язок, зазначаються строки і порядок його оскарження (у тому числі найменування та місцезнаходження адміністративного органу, який є суб'єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов). У разі якщо подання скарги чи пред'явлення позову не зупиняє дію адміністративного акта, у заключній частині повинна міститися вказівка на такий винятковий правовий наслідок з посиланням на правові підстави для такого винятку.
Згідно з ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, […] повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених ч. 6 цієї статті).
Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону № 2073 у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.
Ч. 5 ст. 72 Закону № 2073 установлено, що відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) адміністративного акта не вимагається, якщо адміністративний орган задовольнив заяву, при цьому адміністративний акт не стосується прав, свобод чи законних інтересів інших осіб.
Розпорядження ГУ ПФУ в Донецькій області про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 грудня 2024 року не відповідає вимогам до змісту адміністративного акта, визначеним ст. 72 Закону № 2073, зокрема, не містить мотивування (обґрунтування), строку і порядку їх оскарження тощо, і є таким, що не відповідає принципу обґрунтованості.
У згаданому розпорядженні відсутнє правове обґрунтування припинення нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.
Всупереч вимогам ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) цього розпорядження не забезпечує позивачеві можливість правильно його зрозуміти та ефективно реалізувати своє право на його оскарження.
Умови правомірності адміністративного акта визначені ст. 87 Закону № 2073.
Відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону № 2073 адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта.
Згідно з ч. 2 ст. 87 Закону № 2073 протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним ч. 1 цієї статті, зокрема:
1) прийнятий адміністративним органом, що:
а) не мав на це повноважень;
б) використав дискреційні повноваження незаконно;
2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта;
3) порушує норми матеріального права;
4) не відповідає принципам адміністративної процедури.
Ч. 3 ст. 87 Закону № 2073 передбачено, що порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта.
Отже, невідповідність адміністративного акта (як у формі рішення, так і у формі юридично значущої дії індивідуального характеру) одному чи кільком принципам адміністративної процедури, є самостійною і достатньою підставою для визнання його протиправним.
Суд встановив, що щомісячна доплата до пенсії була встановлена позивачеві в розмірі 2 000,00 грн, а її нарахування та виплата припинені з 01 грудня 2024 року.
З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 грудня 2024 року, підлягають визнанню протиправними.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 грудня 2024 року.
Покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку виплатити позивачеві щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, встановлену на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 грудня 2024 року також включає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачеві заборгованість, яка виникла з моменту припинення згаданої доплати, (тобто з 01 грудня 2024 року), до місяця відновлення її виплати.
Водночас не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити з 01 грудня 2024 року щомісячну доплату відповідно до Постанови КМУ № 713, «після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права позивача за рішенням суду), а саме виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року у справі № 200/5570/24, на отримання пенсії з розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24 липня 2024 року № 31/28-2096».
Виходячи з конституційних засад судочинства, до яких, з-поміж іншого, належить обов'язковість судового рішення, відсутня необхідність повторно покладати на пенсійний орган обов'язок вчинити певні дії, який вже визначений іншим рішенням суду, яке набрало законної сили, в даному випадку йдеться про рішення суду у справі № 200/5570/24.
При вирішенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині, яка стосується перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, набутої за час проходження військової служби в Збройних Силах України, суд виходить з такого.
Виходячи з приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС, слід дійти висновку, що законодавець визначив критерії оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які по суті є принципами адміністративної процедури, визначеними Законом № 2073.
Наведені норми означають, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
20 грудня 2016 року Конституційний Суд України прийняв рішення № 7-рп/2016 у справі № 1-38/2016 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Рішення КМУ № 7-рп/2016).
В мотивувальній частині Рішення КСУ № 7-рп/2016 Конституційний Суд України, з-поміж іншого, навів такі висновки:
«[…]
2.1. […]
В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; норми Конституції України є нормами прямої дії; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 8, ч. 2 ст. 19 Основного Закону України).
Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України; держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (ч. ч. 1, 2, 5 ст. 17 Основного Закону України).
2.2. Конституційний Суд України зазначає, що забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей закріплено у ч. 5 ст. 17 розділу I «Загальні засади» Конституції України, який визначає такі основи конституційного ладу в Україні, як, зокрема, суверенітет, територіальна цілісність та недоторканність України, захист яких покладається на Збройні Сили України та інші військові формування.
[…]
Особлива конституційна процедура внесення змін до розділу «Загальні засади» Конституції України обумовлена специфікою предмета його регулювання - основи конституційного ладу в Україні - зокрема необхідністю забезпечення національної безпеки і оборони України, потребами захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України як суверенної й незалежної, демократичної, соціальної та правової держави.
Зазначене є підставою для висновку, що особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту.
Конституційний Суд України […] сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави; до них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі, у тому числі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку (рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).
Організаційно-правові та економічні заходи, спрямовані на забезпечення належного соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей пов'язані не з втратою працездатності, безробіттям або відсутністю достатніх засобів для існування (ст. 46 Конституції України), а особливістю виконуваних ними обов'язків щодо забезпечення однієї з найважливіших функцій держави - захисту суверенітету, територіальної цілісності України (ч. 1 ст. 17 Основного Закону України).
Конституційний Суд України зазначав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (абз. 2 п. 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, абз. 4 п. 3 мотивувальної частини Рішення від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).
Конституційний Суд України вважає, що норми-принципи ч. 5 ст. 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
[…]».
12 жовтня 2022 року Другий сенат Конституційного Суду України прийняв рішення № 7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21) за конституційними скаргами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ (щодо соціальних гарантій для захисників і захисниць України) (далі - Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2022).
В мотивувальній частині Рішення КСУ № 7-р(II)/2022 Конституційний Суд України навів такі висновки:
«[…]
2.3. Конституційний Суд України […] сформулював юридичні позиції, згідно з якими за Конституцією України певні категорії громадян України потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави; до них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі, у тому числі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку (абз. 1 п. 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, абз. 3 п. 3 мотивувальної частини Рішення від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, абз. 5 пп. 2.2 п. 2 мотивувальної частини Рішення від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016).
У Рішенні Конституційного Суду України (Другий сенат) від 06 квітня 2022 року № 1-р(II)/2022 констатовано, що відповідні конституційні принципи є осердям конституційного ладу України, від захисту яких залежить його втілення загалом, зокрема й гарантованих Конституцією України прав і свобод людини і громадянина (друге речення п. 5 мотивувальної частини), а також наголошено на головній ролі Збройних Сил України та інших військових формувань в обороні України, які своєю мужньою боротьбою забезпечують ефективний захист Української держави та Українського народу від агресії російської федерації проти України, розпочатої 20 лютого 2014 року, яка набула повномасштабного характеру з 24 лютого 2022 року (абз. 1 пп. 5.1 п. 5 мотивувальної частини).
За змістом ст. ст. 17, 65 Основного Закону України громадяни України, які захищають Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України, виконують конституційно значущі функції, тож держава повинна надавати їм і членам їхніх сімей особливий статус та забезпечувати їх додатковими гарантіями соціального захисту відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України як під час проходження служби, так і після її закінчення; щодо осіб, на яких покладено обов'язок захищати Україну, її незалежність та територіальну цілісність, та членів їхніх сімей ч. 5 ст. 17 Конституції України встановлено особливий соціальний захист, який не обмежено умовами й рівнем, визначеними у ст. 46 Основного Закону України [абз. абз. 2, 3 п. 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018, абз. 11 пп. 2.1 п. 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України (Другий сенат) від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019].
У Рішенні Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018 наголошено, що припис ч. 5 ст. 17 Конституції України слід розуміти як такий, що покладає на державу обов'язок забезпечувати також соціальний захист громадян України - ветеранів війни, зокрема осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та членів сімей осіб, які захищали Вітчизну, її незалежність, суверенітет та територіальну цілісність (абз. 13 п. 4 мотивувальної частини).
Конституційний Суд України також висловлював ще низку юридичних позицій, […], а саме: «З урахуванням встановленого Конституцією України функціонального призначення Збройних Сил України, в умовах триваючої збройної агресії російської федерації проти України законодавче регулювання порядку реалізації права на соціальний захист, гарантованого ч. 1 ст. 46 Конституції України, має здійснюватися у системному взаємозв'язку з вимогами щодо посиленого соціального захисту військовослужбовців у розумінні ч. 5 ст. 17 Основного Закону України»; припис ч. 5 ст. 17 Конституції України чітко покладає на державу конституційний обов'язок щодо створення системи посиленої соціальної підтримки військовослужбовців і членів їхніх сімей; «виконання державою конституційного обов'язку щодо забезпечення посиленого соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних або резервістів покликане не тільки забезпечити соціальний захист кожного з них індивідуально, а й сприяти виконанню громадянами України обов'язку щодо захисту Вітчизни - України, її суверенітету, незалежності та територіальної цілісності»; заходи в сфері оборони держави мають бути своєчасними, послідовними та комплексними, оскільки від їх ефективного запровадження залежить стан обороноздатності України [абз. абз. 4-7 пп. 5.1 п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України (Другий сенат) від 06 квітня 2022 року № 1-р(II)/2022].
Розвиваючи зазначені юридичні позиції, Конституційний Суд України вважає, що зі змісту частин ч. ч. 1, 2, 5 ст. 17 Конституції України у їх взаємозв'язку з ч. 1 ст. 46, ч. 1 ст. 65 Основного Закону України випливає конституційний обов'язок держави надати спеціальний юридичний статус громадянам України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, членам їхніх сімей, а також особам, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої у лютому 2014 року, із забезпеченням відповідно до цього статусу соціальних гарантій високого рівня.
[…]
3.1. […]
Розвиваючи ці юридичні позиції, Конституційний Суд України наголошує на тому, що встановлений ч. 5 ст. 17 Основного Закону України обов'язок держави забезпечити соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, поширюється як на громадян України, які безпосередньо перебувають на такій службі, так і на тих, яких звільнено з неї.
[…]
Конституційний Суд України зазначав, що особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту (абз. 4 пп. 2.2 п. 2 мотивувальної частини Рішення від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016); статус військовослужбовців будь-яких категорій обумовлено військовою службою, інститут якої надає їм спеціальний статус [друге речення абз. 10 пп. 2.1 п. 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України (Другий сенат) від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019]; «статус військовослужбовців обумовлює високий ризик отримання поранення, ушкодження здоров'я чи навіть загибелі під час виконання службових обов'язків під час захисту Вітчизни» [друге речення абз. 5 пп. 3.2 п. 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України (Другий сенат) від 06 квітня 2022 року № 1-р(II)/2022].
Конституційний Суд України в аспекті ч. 5 ст. 17 Конституції України також наголошував, що держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов'язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов'язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності; невиконання державою соціальних зобов'язань щодо ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», підриває довіру до держави (абз. 2 п. 5 мотивувальної частини Рішення від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018).
[…]».
Отже, позивач як особа, яка проходила військову служби в Збройних Силах України за контрактом в умовах особливого періоду, має спеціальний статус та особливі умови соціального захисту.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262, з урахуванням додаткової вислуги років є положення ч. 3 ст. 2 та ст. 63 цього Закону.
Ст. 2 Закону № 2262 визначені умови пенсійного забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Закону № 2262 пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом […] провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Ч. 2 ст. 63 Закону № 2262 установлено, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Строки перерахунку призначених пенсій визначені ст. 51 Закону № 2262.
Ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом […], провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
На підставі аналізу наведених вище правових норм Верховний Суд в постанові від 29 січня 2025 року у справі № 580/460/24 навів такий висновок:
«[…]
20. Отже, пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262 та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
[…]».
Загальний механізм обчислення вислуги років відповідно до Закону № 2262 визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова КМУ № 393).
Зокрема, п. 1 Постанови КМУ № 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262 особам з числа військовослужбовців […] рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у п. п. «б» - «д», «ж» і «з» ст. 1-2 цього Закону, до вислуги років зараховуються:
військова служба в Збройних Силах, […];
[…].
За правилами п. 1-1 Постанови КМУ № 393 (в редакції Постанови КМУ № 1508 від 27 грудня 2024 року) вислуга років для призначення пенсії обчислюється за даними послужного списку особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за Законом № 2262, інших документів (витягів з наказів, бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до відповідних заходів, довідок військових частин, архівних установ, відомостей про виконання розвідувальних заходів).
При цьому п. 2-1 Постанови КМУ № 393 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), установлено, що для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з п. п. 1 і 2 цієї постанови.
Відповідно до пп. 1 п. 3 Постанови КМУ № 393 до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262, зараховується на пільгових умовах: особам, зазначеним в абз. 1 п. 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Абз. 1 п. 4-1 Постанови КМУ № 393 установлено, що особам, зазначеним в абз. 1 п. 1 цієї постанови, яким відповідно до п. 3 цієї постанови в редакції, що діяла до 17 травня 2024 року включно, зарахування періодів служби було передбачено на пільгових умовах для визначення розміру пенсії, під час призначення пенсії за вислугу років такі періоди зараховуються до вислуги років відповідно до законодавства, що діяло до 17 травня 2024 року включно, для визначення розміру пенсії (застосовується з 18 травня 2024 року).
Абз. 2 п. 4-1 Постанови КМУ № 393 установлено, що особам, зазначеним в абз. 1 п. 1 цієї постанови, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року до 03 травня 2024 року включно.
Абз. 3 п. 4-1 Постанови КМУ № 393 установлено, що особам, зазначеним в абз. 1 п. 1 цієї постанови, період участі у бойових діях під час воєнного стану з 04 травня 2024 року до 17 травня 2024 року включно, а також час проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України у зазначений період, зараховується на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії - один місяць служби за три місяці (застосовується з 04 травня 2024 року).
Згідно з абз. 4 п. 4-1 Постанови КМУ № 393 вислуга років, що була обчислена під час призначення пенсії за вислугу років особам, зазначеним у п. 1 цієї постанови, до дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1508 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», не переглядається.
Постанова КМУ № 393 доповнена п. 4-1 згідно з Постановою КМУ № 1508.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, (далі - Порядок № 3-1).
Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії регламентовані нормами розділу І Порядку № 3-1.
Відповідно до абз. 1 п. 2 розділу І Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, […] подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, […], за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, […] (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Уповноваженим органом (структурним підрозділом) заява про призначення пенсії з необхідними документами до органу, що призначає пенсію, може надсилатись поштою (абз. 3 п. 2 розділу І Порядку № 3-1).
Згідно з п. 4 розділу І Порядку № 3-1 заява про […], перерахунок пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, […].
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених у додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади.
Відповідно до абз. 4 п. 11 розділу І Порядку № 3-1 днем звернення за перерахунком, […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту […]).
Розділом ІІ Порядку № 3-1 визначені документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, […].
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Порядку № 3-21 до заяви про призначення пенсії за вислугу років […] додаються такі документи:
1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);
2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;
3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);
4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262 (додаток 8 до цього Порядку);
5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
6) документи про страховий стаж особи, які передбачені пп. 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 […] (далі - Порядок № 22-1) (для призначення пенсії згідно з п. «б» ст. 12 Закону);
7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені п. 4 цього розділу;
[…]
Для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до ч. ч. 2-4 ст. 2 Закону № 2262 подаються документи, передбачені пп. пп. 1-7 цього пункту.
При цьому п. 14 розділу ІІ Порядку № 3-1 установлено, що при поданні заяви в паперовій формі документи з урахуванням вимог, передбачених п. 15 розділу II цього Порядку, можуть подаватись як в оригіналах, так і в копіях, засвідчених нотаріально, уповноваженим органом (структурним підрозділом), органом, в якому особа проходила військову службу (службу), або органом, що призначає пенсію.
Довідки про страховий стаж, документи про грошове забезпечення, подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом), […] подаються тільки в оригіналах.
До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал, додаються скановані копії оригіналів документів. На електронні копії заявником накладається кваліфікований електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання та включати всі необхідні ідентифікаційні дані.
[…]
Згідно з п. 15 розділу ІІ Порядку № 3-1 інформація, що міститься в державних електронних інформаційних ресурсах, отримується шляхом електронної інформаційної взаємодії або направлення запитів до власників (розпорядників) зазначених відомостей.
Електронна інформаційна взаємодія здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
Верховний Суд в постанові від 29 січня 2025 року у справі № 580/460/24 навів такий висновок:
«[…]
26. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, в контексті спірних правовідносин, є збільшення вислуги років у пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом № 2262, у разі призову їх на військову службу, зокрема під час мобілізації, що може бути реалізовано шляхом звернення із відповідною заявою пенсіонера, поданою безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України та доданими до неї документами.
27. При цьому, основним документом, який необхідний для здійснення територіальним органом Пенсійного фонду України виплати пенсії з урахуванням додаткової вислуги відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону № 2262 ініційованої за заявою пенсіонера, є розрахунок вислуги років.
[…]».
З урахуванням п. 20 постанови Верховного Суду від 29 січня 2025 року у справі № 580/460/24 висновки, наведені в п. п. 26-27 цієї постанови, є релевантними і для пенсіонерів, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262 та які були прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України.
Положення про організацією в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби в Збройних Силах України, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071, (далі - Положення № 530).
Згідно з п. 1.1 розділу І Положення № 530 цим Положенням визначається порядок:
обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до ст. 17-1 Закону № 2262 та Постанови КМУ № 393;
оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій за вислугу років, […] відповідно до Закону № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45) та Порядку № 3-1;
[…]
П. 2.9 розділу ІІ Положення № 530 передбачено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком та іншими документами з особової справи військовослужбовця.
Документами, що підтверджують окремі періоди військової служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, є:
довідки архівних і військово-лікувальних закладів;
переліки посад льотного складу, посад управлінь з'єднань підводних човнів і з'єднань тральщиків, служба в яких підлягає зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах, затверджені наказами Міністра оборони України;
листи обліку: льотної роботи військовослужбовців льотного складу, стажу плавання військовослужбовців Військово-Морських Сил Збройних Сил України (Військово-Морського Флоту СРСР) та Державної прикордонної служби України (Прикордонних військ СРСР), виконання стрибків з парашутом військовослужбовців, служба яких пов'язана із систематичними стрибками з парашутом, роботи водолазами під водою;
витяги з наказів командирів військових частин або повідомлення військових частин, управлінь (відділів) особового складу (персоналу), управлінь (відділів) кадрів або управлінь (відділів) мобілізації та комплектування відповідних штабів про час проходження військовослужбовцями служби у високогірних місцевостях, в укріплених районах СРСР із залученням до несення бойового чергування в спорудах оборонних позицій у складі бойових обслуг;
довідки кадрових органів Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, про службу в цих військових формуваннях, яка підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах;
дипломи, посвідчення, довідки і повідомлення цивільних вищих та інших навчальних закладів про час навчання в цих навчальних закладах для зарахування часу навчання до вислуги років та загального страхового стажу;
інші документи, що підтверджують періоди дійсної військової служби в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, служби в органах Міністерства внутрішніх справ СРСР та держав - учасниць СНД.
Згідно з п. 2.10 розділу ІІ Положення № 530 перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених п. 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними підрозділами персоналу.
Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням страхового стажу, управління (відділ) персоналу поряд з військовою службою уточнює і підтверджує також загальний страховий стаж (включаючи час навчання).
Відповідно до п. 2.12 розділу ІІ Положення № 530 обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється:
Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, військових навчальних закладах, установах і організаціях, органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України;
фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче;
фінансово-економічним управлінням військової частини НОМЕР_10 разом з кадровим органом цієї військової частини - особам офіцерського складу, військовослужбовцям рядового складу, сержантського та старшинського складу, які прийняті на військову службу за контрактом до цієї військової частини та до підпорядкованих їй військових частин.
[…]
П. 2.13 розділу ІІ Положення № 530 передбачено, що при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.
Згідно з п. 2.15 розділу ІІ Положення № 530 попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (п. 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.
Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у ст. 12 Закону.
Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний ТЦКСП за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.
П. 2.18 розділу ІІ Положення № 530 визначено, обласний ТЦКСП при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби. При цьому невраховані періоди служби, передбаченої пп. пп. 2 і 3 п. 2.3 цього розділу, зараховуються до вислуги років на відповідних пільгових умовах. Підставою для зарахування цих періодів є підтвердження управління (відділу) персоналу або військової частини про те, що військовослужбовець у відповідний період мав право на таку пільгу, а для зарахування служби у високогірних місцевостях України - витяг з наказу командира військової частини.
Згідно з п. 2.19 розділу ІІ Положення № 530 вислуга років на пенсію, обчислена органами, зазначеними в п. 2.12 цього розділу, доводиться під підпис військовослужбовцю, який представляється до звільнення з військової служби, на звороті відповідного розрахунку. Заперечення військовослужбовця щодо складеного розрахунку повинні бути розглянуті до його звільнення з військової служби.
Спірні питання щодо зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах за поданнями начальників відповідних управлінь персоналу вирішує комісія Міністерства оборони України в складі, що затверджується наказом Міністерства оборони України. На розгляд комісії виносяться тільки ті спірні питання, які не можуть бути вирішені на місці підрозділами персоналу та фінансовими органами, зазначеними в п. 2.12 цього розділу.
[…]
Відповідно до п. 2.20 розділу ІІ Положення № 530 обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років. Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням загального страхового стажу, то в наказах про їх звільнення зазначаються загальний страховий стаж і окремо вислуга років на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ у календарному обчисленні.
Згідно з п. 2.21 розділу ІІ Положення № 530 при виявленні помилок в обчисленні вислуги років на пенсію, що пов'язані з правом на пенсію за вислугу років, або факту зарахування до вислуги років періоду служби, не підтвердженого документами, що викликало необґрунтоване завищення вислуги років, обласні ТЦКСП повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України, який виплачує пенсію, про наявність підстав для припинення виплати призначеної пенсії, а за наявності права на подальше одержання пенсії - перераховують вислугу років, про що повідомляють орган Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії з одночасним порушенням перед відповідним управлінням (відділом) персоналу питання про внесення змін до наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби.
Зміни до наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби щодо зменшення вислуги років уносяться начальником, який видав наказ, або керівником органу, що є його правонаступником.
За правилами, наведеними в п. 2.22 розділу ІІ Положення № 530, вислуга років для призначення чи поновлення виплати пенсії за вислугу років, яка була раніше обчислена військовослужбовцю відповідно до законодавства, що діяло на день попереднього звільнення військовослужбовця з військової служби, перегляду не підлягає.
Згідно з п. 3.2 розділу ІІІ Положення № 530 заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку № 3-1, подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних ТЦКСП.
Указані заяви разом з необхідними документами, зазначеними в п. п. 3.3 - 3.6 цього розділу, реєструються в книзі обліку пенсійних документів (додаток 5).
За цим самим номером у книзі обліку пенсійних документів реєструється особова справа колишнього військовослужбовця, яка надійшла до обласного ТЦКСП. Одночасно на заявника оформлюється алфавітна картка (додаток 6).
[…]
Органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних ТЦКСП, визначають право заявників на пенсію за вислугу років, […], а також розміри та терміни призначення цих пенсій згідно зі ст. ст. 12-42 Закону № 2262.
[…]
П. 3.8 розділу ІІІ Положення № 530 установлено, що обласний ТЦКСП у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії:
приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку № 3-1;
передає перший примірник подання та документи, зазначені в п. п. 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи;
[…].
Згідно з п. 3.11 розділу ІІІ Положення № 530 орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, видає розписку-повідомлення за формою, встановленою додатком 4 до Порядку № 3-1, із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних та відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний строк з дня прийняття заяви.
Після одержання документів розписка-повідомлення у 5-денний строк надсилається (передається через довірену особу) обласним ТЦКСП заявнику. Дата відправлення (передання) зазначається на копії розписки-повідомлення, яка долучається до особової справи.
П. 3.13 розділу ІІІ Положення № 530 передбачено, що усі документи, що надійшли до обласного ТЦКСП після призначення пенсії та стосуються уточнення грошового забезпечення або вислуги років, а також матеріали листування з цих питань долучаються до особової справи військовослужбовця, звільненого з військової служби.
Відповідно до п. 3.14 розділу ІІІ Положення № 530 за запитом органів Пенсійного фонду України обласний ТЦКСП (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії. Водночас розрахунок вислуги років для призначення пенсії та витяги з наказів про звільнення і виключення військовослужбовця із списків військової частини долучаються до його особової справи для постійного зберігання.
Інструкція з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України затверджена наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 січня 2015 року за № 73/26518, (далі - Інструкція № 937).
Органи, які здійснюють роботу із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, визначені розділом ІІ Інструкції № 937.
Згідно з п. 2.1 розділу ІІ Інструкції № 937 робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється, зокрема, обласними ТЦКСП.
Відповідно до п. 2.6 розділу ІІ Інструкції № 937 на обласні ТЦКСП покладаються:
[…]
оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Закону № 2262 пенсій особам, звільненим з військової служби, […];
донарахування до дня звільнення з військової служби вислуги років (страхового стажу) особам, звільненим з військової служби, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262;
визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262, Постанови КМУ № 393, Порядку № 45 і Порядку № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, […] змінився, обласний ТЦКСП складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
[…]
складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком № 45;
[…]
надання копій документів, які знаходяться в особово-пенсійній справі, особам, звільненим з військової служби, […];
[…]
забезпечення обліку та схоронності у спеціально обладнаних сховищах особово-пенсійних справ осіб, звільнених з військової служби, […];
співпраця з територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади з питань надання соціальних послуг, що встановлені законодавством, особам, звільненим з військової служби, […];
[…].
Відповідно до абз. 1 п. 2.8 розділу ІІ Інструкції № 937 за роботу із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, […] в області (місті Київ) відповідає керівник обласного (міського) ТЦКСП.
Згідно з п. 2.10 розділу ІІ Інструкції № 937 начальник відділу оформлення допомог, військових пенсій і пільг сектору соціальних виплат ТЦКСП відповідає за стан роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, […]. […].
Начальник відділу оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат обласного ТЦКСП зобов'язаний:
[…]
здійснювати контроль за правильним обчисленням вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби;
[…].
Оформлення документів для призначення пенсій, ведення діловодства із забезпечення соціальними виплатами в обласних ТЦКСП регламентовано нормами розділу ІV Інструкції № 937.
Зокрема, абз. 2 п. 4.9 розділу ІV Інструкції № 937 передбачено, що усі документи, що надійшли в обласний ТЦКСП після призначення пенсії та стосуються уточнення грошового забезпечення або вислуги років, а також матеріали листування з цих питань долучаються до особово-пенсійної справи військовослужбовця, звільненого з військової служби, а якщо її немає - до справи з листуванням з питань забезпечення соціальними виплатами.
Оформлення документів для обчислення вислуги років на пенсію регламентовано нормами розділу VІ Інструкції № 937.
Згідно з п. 6.1 розділу VІ Інструкції № 937 обчислення вислуги років (страхового стажу) на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, проводиться в порядку, передбаченому розділом ІІ Положення № 530.
Приймання, оформлення і розгляд документів органами, що призначають пенсії, регламентовані нормами розділу ІV Порядку № 3-1.
Відповідно до п. 1 розділу ІV Порядку № 3-1 заяви, які подаються відповідно до цього Порядку, реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсій згідно із Законом № 2262 органу, що призначає пенсію.
Заяви (крім заяви про призначення пенсії) приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з п. 2 розділу ІV Порядку № 3-1 при прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію:
1) ідентифікує заявника (його представника);
2) повідомляє інформацію щодо умов та порядку призначення пенсії;
3) реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта або іншого документа, що посвідчує особу. Фіксує й засвідчує виявлені розбіжності;
4) з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
5) повідомляє заявника або посадову особу уповноваженого органу (структурного підрозділу) про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
6) сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
7) надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем, баз даних згідно з п. 15 розділу II цього Порядку;
8) видає заявнику або посадовій особі уповноваженого органу (структурного підрозділу) розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 9 до цього Порядку) та/або надсилає уповноваженому органу (структурному підрозділу) повідомлення про перелік документів, які необхідно подати додатково, та строк їх подання. Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.
Відповідно до п. 4 розділу ІV Порядку № 3-1 орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних державних електронних інформаційних реєстрах, системах, базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
П. 6 розділу ІV Порядку № 3-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви.
Рішення за результатами розгляду заяви засвідчується підписом керівника органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в пенсійній справі.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 5 днів з дня прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії видає або направляє особі повідомлення із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
[…]
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Проаналізувавши наведені вище правові норми, Верховний Суд в постанові від 29 січня 2025 року у справі № 580/460/24 навів такі висновки:
«[…]
34. Аналіз змісту наведених норм права, а також Інструкції № 937 свідчить про те, що органом, який наділений повноваженнями здійснювати підготовку документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, у тому числі на комунікацію із відповідним структурним підрозділом компетентного органу, який наділений повноваженням на обчислення вислуги років, є обласний ТЦКСП за обраним військовослужбовцем місцем проживання.
35. Разом з цим, процедуру приймання, оформлення і розгляд документів органами, що призначають пенсії, регламентовано розділом IV Порядку № 3-1, абз. 2 п. 1 якого визначено, що заяви (крім заяви про призначення пенсії) приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
36. При прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію:
[…]
5) повідомляє заявника або посадову особу уповноваженого органу (структурного підрозділу) про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
[…]
8) видає заявнику або посадовій особі уповноваженого органу (структурного підрозділу) розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 9 до цього Порядку) та/або надсилає уповноваженому органу (структурному підрозділу) повідомлення про перелік документів, які необхідно подати додатково, та строк їх подання. […]
37. Окрім того, п. 3.14 розділу ІIІ Положення № 530 передбачено, що за запитом органів Пенсійного фонду України обласний ТЦКСП (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії. Водночас розрахунок вислуги років для призначення пенсії та витяги з наказів про звільнення і виключення військовослужбовця із списків військової частини долучаються до його особової справи для постійного зберігання.
38. Така процедура дооформлення пакету документів для перерахунку пенсії, зумовлена відсутністю у територіального органу Пенсійного фонду України компетенції самостійно вирішити питання щодо обчислення вислуги років особам, які проходили військову службу.
39. Разом з цим, неподання заявником безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсії розрахунку вислуги років не зумовлює настання для нього негативного наслідку у вигляді відмови у перерахунку його пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, оскільки пенсійний орган не позбавлений можливості вчинити активні дії щодо отримання від компетентного органу додаткових документів або повідомити заявника про необхідність їх надання з метою належного соціального захисту особливої категорії осіб, які брали участь у захисті Батьківщини.
[…]».
Суд встановив, що 11 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років за час проходження військової служби за контрактом в Збройних Силах України з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року.
Однак ні з заявою від 11 вересня 2024 року, ні з раніше поданими заявами, зокрема, від 26 вересня 2023 року, пенсійному органу не був наданий розрахунок вислуги років з урахуванням додаткової вислуги за час проходження позивачем військової служби за контрактом в Збройних Силах України з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року.
Документи, які були предметом розгляду пенсійного органу, в тому числі витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 від 26 квітня 2023 року № 116 та витяг з послужного списку ОСОБА_1 за час проходження ним військової служби, не містять розрахунку вислуги років, набутої додатково за час проходження військової служби в Збройних Силах України (як в календарному, так і в пільговому обчисленні).
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області надало відповідь листом від 08 жовтня 2024 року № 27475-24986/К-02/8-0500/24, яким повідомило, що відповідно до п. п. 1, 12 Порядку № 3-1 підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства; розрахунок вислуги років не належить до компетенції пенсійних органів, а тому для підготовки і подання документів для перерахунку пенсії з урахуванням загальної вислуги років йому (позивачеві) необхідно звернутися до відповідного Міністерства за місцем останнього звільнення.
Докази, які б свідчили, що за заявою ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло будь-яке рішення (про перерахунок пенсії або про відмову у такому перерахунку), суду не надані.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону № 2073, а вчинені ним дії - на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Одним із принципів адміністративної процедури є принцип офіційності (п. 11 ч. 1 ст. 4 Закону № 2073), сутність якого розкривають норми ст. 16 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону № 2073 адміністративний орган зобов'язаний встановлювати обставини, що мають значення для вирішення справи, і за необхідності збирати для цього документи та інші докази з власної ініціативи, у тому числі без залучення особи витребовувати документи та відомості, отримувати погодження та висновки, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону № 2073 адміністративний орган не може зобов'язувати особу самостійно отримувати документи та інші докази, необхідні для здійснення адміністративного провадження, якщо такий обов'язок не визначено законом.
Ч. 3 ст. 16 Закону № 2073 визначено, що адміністративний орган не може вимагати від особи надання документів та відомостей, що перебувають у володінні адміністративного органу або іншого органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації, що належить до сфери управління такого органу.
Дійсно, обов'язковою передумовою для прийняття пенсійним органом рішення про перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262, з урахуванням додаткової вислуги років, набутої, зокрема, за час проходження особою, якій призначена пенсія, військової служби за контрактом в Збройних Силах України, є розрахунок вислуги років в календарному та пільговому обчисленні (з урахуванням додаткової вислуги).
І, так, проведення розрахунок вислуги років не належить до компетенції пенсійного органу.
Однак, фактично відмовивши ОСОБА_1 в перерахунку пенсії листом від 08 жовтня 2024 року № 27475-24986/К-02/8-0500/24, ГУ ПФУ в Донецькій області вочевидь порушило принцип офіційності.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що ГУ ПФУ в Донецькій області, виявивши відсутність розрахунку вислуги років, в силу положень ч. 3 ст. 16 Закону № 2073 повинно було самостійно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_10 для її отримання.
Однак відповідачем цього не було зроблено, незважаючи на те, що:
- відповідно до п. 3.14 розділу ІІІ Положення № 530 за запитом органів Пенсійного фонду обласний ТЦКСП (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії;
- відповідно до п. 2.6 розділу ІІ Інструкції № 937 на обласні ТЦКСП покладаються оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Закону № 2262 пенсій особам, звільненим з військової служби; донарахування до дня звільнення з військової служби вислуги років (страхового стажу) особам, звільненим з військової служби, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262;
- відповідно до пп. 5 п. 2 розділу ІV Порядку № 3-1 при прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію повідомляє посадову особу уповноваженого органу (структурного підрозділу) про необхідність надання додаткових документів у разі відсутності необхідних документів.
Крім того, адміністративна процедура повинна здійснюватися з додержання принципу гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні (п. 12 ч. 1 ст. 4 Закону № 2073).
Відповідно до ст. 17 Закону № 2073 сутність цього принципу полягає у тому, що:
особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи (ч. 1);
адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов'язків (ч. 2);
особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи (ч. 3).
Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону № 2073 учасники адміністративного провадження мають право:
1) отримувати від адміністративного органу роз'яснення щодо порядку здійснення адміністративного провадження, а також щодо змісту своїх прав та обов'язків у межах адміністративного провадження, визначених законом;
2) брати участь в адміністративному провадженні особисто або через своїх представників;
3) ознайомлюватися з матеріалами справи (крім відомостей, що відповідно до закону віднесені до інформації з обмеженим доступом), робити з них витяги, копії тощо, у тому числі з використанням технічних засобів, під час здійснення та після завершення адміністративного провадження, отримувати інформацію про процедурні дії та процедурні рішення, вчинені (прийняті) під час здійснення адміністративного провадження;
4) бути заслуханими адміністративним органом з питань, що є предметом адміністративного провадження, до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес такого учасника;
5) отримувати та надавати документи, інші докази, що стосуються обставин справи;
[…]
7) подавати клопотання про:
[…]
в) витребування документів або відомостей, необхідних для розгляду та вирішення справи;
[…].
Відповідно до пп. 5 п. 2 розділу ІV Порядку № 3-1 при прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію, повідомляє заявника про необхідність надання додаткових документів у разі відсутності необхідних документів.
В порушення принципу гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні ГУ ПФУ в Донецькій області не повідомило ОСОБА_1 про те, що для перерахунку його пенсії з урахуванням додаткової вислуги років необхідний розрахунок вислуги років; не роз'яснив заявнику право на подання такого розрахунку, а також право на звернення до пенсійного органу з клопотанням про його витребування.
Суд критично оцінює твердження третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_10 про неможливість надання розрахунку вислуги років ОСОБА_1 в календарному та пільговому обчисленні з урахуванням додаткової вислуги років, набутої позивачем за час служби за контрактом в Збройних Силах України, через знищення особової справи позивача.
Суд відзначає, що:
- ІНФОРМАЦІЯ_3 має облікову картку до військового квитка серії НОМЕР_9 , яка, з-поміж іншого, містить інформацію про періоди проходження позивачем військової служби, а також про його участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах, а також про його безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України;
- відповідно до п. 2.9 розділу ІІ Положення № 530 обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком та іншими документами з особової справи військовослужбовця. Поряд із цим п. 2.9 розділу ІІ Положення № 530 визначений широкий перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, які ІНФОРМАЦІЯ_3 об'єктивно має можливість отримати;
- витяг з послужного списку позивача за час проходження ним військової служби в Збройних Силах України, накази про зарахування та виключення позивача зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_4 , довідки про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також про участь позивача у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, містяться в матеріалах цієї справи і ІНФОРМАЦІЯ_3 як третя особа має до них доступ. Крім того, всі ці документи ІНФОРМАЦІЯ_3 має можливість отримати від Військової частини НОМЕР_4 .
Відтак, діючи добросовісно і розсудливо, ІНФОРМАЦІЯ_3 об'єктивно має можливість здійснити розрахунок вислуги років ОСОБА_4 в календарному та пільговому обчисленні з урахуванням додаткової вислуги, набутої час проходження ним військової служби за контрактом в Збройних Силах України, а ГУ ПФУ в Донецькій області, отримавши такий розрахунок, прийняти законне та обґрунтоване рішення з приводу перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткової вислуги років.
Поряд із цим суд вважає за необхідне відзначити, що при розгляді цієї справи не вдається до вирішення питань про те, які періоди військової служби і як саме (в календарному чи пільговому обчисленні) мають бути зараховані до вислуги років позивача; яким має бути основний розмір його пенсії (у відсотках від суми грошового забезпечення) після її перерахунку з урахуванням додаткової вислуги років, виходячи з того, що на час розгляду справи ІНФОРМАЦІЯ_3 ще не проводив розрахунок вислуги років, а ГУ ПФУ в Донецькій області не приймало рішення про перерахунок пенсії. Об'єктивні передумови вважати, що під час вчинення таких дій (прийняття рішень) ІНФОРМАЦІЯ_3 та/або ГУ ПФУ в Донецькій області допустять порушення вимог законодавства і, як наслідок, прав та інтересів позивача наразі відсутні.
Підсумовуючи викладене суд зазначає таке.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 29 січня 2025 року у справі № 580/460/24, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у невирішенні по суті питання про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги років, набутої за час проходження ним військової служби за контрактом в Збройних Силах України в період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року, за його заявою від 11 вересня 2024 року.
Враховуючи надану судам адміністративної юрисдикції можливість вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а також те, що пенсійний орган не наділений компетенцією самостійно обчислювати додаткову вислугу років позивача, належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача у цьому випадку є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року про перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням додаткової вислуги років, набутої ним за час проходження військової служби за контрактом в Збройних Силах України в період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року, та прийняти відповідне рішення з додержанням принципів адміністративної процедури та з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
При повторному розгляді заяви ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області має:
1. отримати від ІНФОРМАЦІЯ_10 розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в календарному та пільговому обчисленні з урахуванням додаткової вислуги, набутої ним за час проходження військової служби за контрактом в Збройних Силах України в період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року;
2. прийняти рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 або про відмову у проведенні такого перерахунку, забезпечивши дотримання вимог Закону № 2262 і Порядку № 3-1, а також додержання принципів адміністративної процедури, визначених Законом № 2073.
Позовні вимоги в частині покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку «врахувати додаткову календарну вислугу років служби ОСОБА_1 у Збройних Силах України з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року та провести перерахунок його пенсії» не підлягають задоволенню, оскільки з мотивів, що наведені судом вище, в контексті спірних правовідносин та з урахуванням фактичних обставин, за яких вони виникли, належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є покладання на пенсійний орган обов'язку повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року про перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням додаткової вислуги років, набутої за час проходження військової служби за контрактом в Збройних Силах України в період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року, та прийняти відповідне рішення з додержанням принципів адміністративної процедури та з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 937,92 грн (квитанція від 27 лютого 2025 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 937,92 грн, що відповідає розміру судового збору, який має сплатити фізична особа за подання до адміністративного суду в електронній формі позову, що містить дві немайнові вимоги.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 грудня 2024 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 грудня 2024 року.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у невирішенні по суті питання про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги років, набутої за час проходження ним військової служби за контрактом в Збройних Силах України в період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року, за його заявою від 11 вересня 2024 року.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року про перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням додаткової вислуги років, набутої ним за час проходження військової служби за контрактом в Збройних Силах України в період з 29 січня 2020 року по 26 квітня 2023 року, та прийняти відповідне рішення з додержанням принципів адміністративної процедури та з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) гривень 92 копійки.
8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
10. Повне судове рішення складено 20 листопада 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко