Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення заяви без розгляду
21 листопада 2025 року Справа №200/1122/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Черникова А.О., перевіривши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за судовим рішенням у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі-відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог від 27 лютого 2025 року просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування позивачу додаткової грошової винагороди по пораненню за період з вересня 2022 року по жовтень 2022 року в розмірі 100 000,00 грн;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та доплату позивачу додаткової грошової винагороди у зв'язку з захистом Батьківщини з вересня 2022 року по жовтень 2022 року в розмірі 100 000,00 грн включно.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року:
- визнана протиправна бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати позивачу додаткової грошової винагороди по пораненню за період з вересня 2022 року по жовтень 2022 року в розмірі 100 000,00 грн;
- зобов'язана Військова частина НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату позивачу додаткової грошової винагороди у зв'язку з захистом Батьківщини з вересня 2022 року по жовтень 2022 року в розмірі 100 000,00 грн (включно).
Рішення набрало законної сили 12 серпня 2025 року.
17 жовтня 2025 року позивачу виданий виконавчий лист.
20 листопада 2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за судовим рішенням. Заява обґрунтована тим, що рішення суду від 23 травня 2025 року відповідачем не виконується, що є підставою для встановлення контролю за виконанням судового рішення.
Доказів пред'явлення отриманого позивачем виконавчого листа до виконання в орагни виконавчої служби ним не надано.
Вирішуючи питання щодо прийняття до розгляду даної заяви, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з частинами другої та третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Абзацами першим-восьмим, десятим частини першої статті 167 КАС України визначено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Разом з тим, судом встановлено, що до такої заяви не долучено доказів про надіслання даної заяви іншим учасникам справи (провадження), а саме не надано доказів надіслання її копії відповідачу.
В ухвалі Верховного Суду від 31 травня 2021 року по справі № 815/5165/15 зроблено правовий висновок, що неподання доказів надіслання іншим учасникам справи позбавляє суд можливості дотримати прав всіх учасників справи подати свої міркування та заперечення щодо таких клопотань (заяв), а отже, без дотримання умов щодо подання такого доказу, заяву розглянути неможливо, що є підставою застосування частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскільки вищевказаний недолік перешкоджає учасникам справи в реалізації процесуальних прав на отримання копії заяви та подання на неї заперечень, або висловлення власної позиції щодо такої заяви, то це унеможливлює розгляд заяви з дотриманням процесуальних норм.
Неподання заявником до заяви доказів надіслання всім учасникам справи (провадження) вказує на невідповідність поданої заяви вимогам закону, що перешкоджає можливості прийняти її до розгляду.
Враховуючи, що заяву про встановлення судового контролю подано без додержання вимог частини першої статті 167 КАС України (до заяви не додано докази її надіслання відповідачу) і ці істотні недоліки перешкоджають її розгляду в десятиденний строк, суд вважає за необхідне повернути заяву заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 166, 167, 253, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за судовим рішенням у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії повернути заявнику без розгляду.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви без розгляду не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя А.О.Черникова