Рішення від 21.11.2025 по справі 160/16214/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2025 рокуСправа №160/16214/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, пенсійний орган, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якій позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наданих до Пенсійного фонду України через особистий кабінет на порталі Пенсійного фонду України додаткових документів (довідок);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження вул. вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, індекс 49094, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , фактична зареєстрована адреса проживання АДРЕСА_1 ) відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням даних у пенсійній справі та доданих довідок з дати звернення до Пенсійного фонду України про призначення пенсії 08.01.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, індекс 49094, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2025 року про здійснення перерахунку пенсії на підставі наданих додаткових довідок про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України та отриманої за цей період заробітної плати, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою від 18.04.2025 р. через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії. Проте згідно відповіді Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №21317-15122/Я-01/8-0400/25 від 08.05.2025 р. позивача було повідомлено про необхідність звернутися особисто до УПФУ в Дніпропетровській області або знову через вебпортал Пенсійного фонду України. ОСОБА_1 стверджує, що його пенсія підлягає перерахунку з урахуванням нових документів (довідок), що подавалися позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху.

На виконання вимог ухвали суду від 09.06.2025 р. позивач виправив вказані недоліки згідно нової редакції позовної заяви від 07.07.2025 р. (вх. №55604/25).

Нова редакція позовної заяви не відповідала вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв'язку з чим ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 р. остання була залишена без руху, з наданням строку для усунення недоліків.

На виконання ухвали суду позивач виправив вказані недоліки згідно заяви від 11.08.2025 р. (вх. №66009/25).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Також цією ж ухвалою суд задовольнив клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів та ухвалив витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяви ОСОБА_1 від 13.03.2025 р. та 18.04.2025 р. про здійснення перерахунку пенсії.

В ухвалі суду від 08.09.2025 р. відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач зареєстрований в Електронному кабінеті Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до ч. 5 ст. 18 КАС України, суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, у порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Відповідно до п. 37 підрозділу 2 розділу III Положення "Про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи" підсистема "Електронний суд" забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених.

Відповідно до п. 17 підрозділу 1 розділу III Положення "Про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи" особам, які зареєстрували Електронний кабінет в ЄСІТС, суд вручає будь-які документи у справах, у яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення в паперовій формі за окремою заявою.

Ухвала суду від 08.09.2025 р., якою відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи була направлена та доставлена до електронного кабінету відповідача 09.09.2025 р. о 00:14 год. , що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Копії первинної позовної заяви з додатками та позовної заяви з уточненим позовними вимогами були направлені та доставлені до електронного кабінету відповідача 03.06.2025 р. та 12.08.2025р., що підтверджується довідками про доставку електронних листів.

Станом на 24.10.2025 р. (з урахуванням строку на поштове відправлення) та станом на день розгляду цієї справи по суті від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Пояснень, заяв або клопотань по суті спору від відповідача до суду також не надходило.

Відповідно до частини 4 статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Таким чином, відповідач правом на подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) та надання доказів по справі не скористався, з клопотанням про продовження строків на надання відзиву до суду не звертався.

22.09.2025 р. до суду через систему «Електронний суд» надійшло від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.

Разом з тим, слід зауважити, що всупереч змісту вищезазначеного клопотання, відповідачем не надано до суду копій витребуваних в ухвалі суду від 08.09.2025 р. заяв ОСОБА_1 від 13.03.2025 р. та від 18.04.2025 р.

З огляду на вищенаведене, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2025 р. суд вдруге витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином засвідчені копії заяв ОСОБА_1 від 13.03.2025 р. та 18.04.2025 р.

Цією ж ухвалою суд зупинив провадження у справі до надання витребуваних судом доказів.

На виконання вимог ухвали суду відповідачем надано клопотання про долучення доказів з додатками (вх. 61527/25 від 19.11.2025 р.).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2025 р. провадження по справі поновлено.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 08.01.2025 р. перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2023 р.

Позивач має посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 06.07.2017 р. й згідно виданих Військовою частиною НОМЕР_3 довідок за №149 від 10.01.2022 р., за №147 від 10.01.2022 р., №3264 від 08.03.2025 р., за №3265 від 08.03.2025 р. ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у відповідні періоди.

13.03.2025 р. позивач звернувся до відповідача через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою щодо перерахунку пенсії за віком (ВЕБ-04001-Ф-С-25-046539 від 13.03.2025 р.), разом з якою позивачем були надані відскановані копії довідок Військової частини НОМЕР_3 №147 від 10.01.2022 р., №3264 від 08.03.2025 р., №149 від 10.01.2022 р., №3265 від 08.03.2025 р.

У заяві, направленої до пенсійного органу 13.03.2025 р. та складеної в довільній формі, ОСОБА_1 зазначив, зокрема, таке:

«Я, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуваю на обліку в управлінні Пенсійного фонду України, мені нарахована пенсія «за віком», є учасником бойових дій з 2016 року. Станом на сьогодні - періодично знаходжусь в зоні бойових дій. Звертаюсь до Вас з приводу перерахунку призначеної мені пенсії.

З лютого 2025 року мені нарахована пенсія за вислугою років. Працюю, на сьогодняшній день страховий стаж маю 44 років. Я учасник бойових дій, але при нарахуванні мені пенсії не були враховані всі періоди про мою безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілостності України, згідно довідок щодо такої участі, наданих до органу Пенсійного фонду України (оновлені довідки додаються щодо зазначених обставин додаються). З Урахуванням вищезазначених обставин моя пенсія потребує перерахунку.».

У прохальній частині цієї заяви позивач просив відповідача, зокрема, вжити всі необхідні та достатні заходи щодо розгляду його заяви, та ретельного здійснення перерахунку пенсії, відповідно до ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням даних у пенсійній справі.

Також слід зауважити, що у цій заяві позивач посилається на положення ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».

У відповідь на звернення ОСОБА_1 з питань пенсійного забезпечення, подане через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, ВЕБ-04001-Ф-С-25-046539 від 13.03.2025 р., ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направило позивачу лист №14882-9925/Я-01/8-0400/25 від 28.03.2025 р., в якому відповідач, зокрема, зазначив, що після ретельної перевірки пенсійну справу приведено у відповідність й новий розмір пенсії та доплата за період з 07.02.2025 р. по 31.03.2025 р. буде проведена у найближчий виплатний період.

18.04.2025 р. позивач звернувся до відповідача через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою щодо перерахунку пенсії за віком (ВЕБ-04001-Ф-С-25-070864 від 18.04.2025 р.), разом з якою позивачем були надані відскановані копії довідок Військової частини НОМЕР_3 №147 від 10.01.2022 р., №3264 від 08.03.2025 р., №149 від 10.01.2022 р., №3265 від 08.03.2025 р.

У заяві, направленої до пенсійного органу 18.04.2025 р. та складеної в довільній формі, ОСОБА_1 зазначив, зокрема, таке:

«Я звертався до Вас 13.03.2025 року, але відповідно розгляду мого звернення, не зрозуміло: у відповідність до чого приведена моя пенсійна справа. Чи враховані документи, що я подавав до ПФУ через електронний портал. Відповідь розмита, не конкретизована, без розрахунку. Як розрахована пенсія, чому не враховані довідки, що я надсилав.

З урахуванням вищезазначених обставин моя пенсія потребує перерахунку з урахуванням тих нових документів, довідок, що подавалися мною разом із заявою про перерахування пенсії.».

У прохальній частині цієї заяви позивач просив відповідача, зокрема, вжити всі необхідні та достатні заходи щодо розгляду його заяви, повідомити чи враховані всі документи, а саме пільговий період знаходження в зоні бойових дій, з урахуванням даних у пенсійній справі.

Також слід зауважити, що у цій заяві позивач посилається на положення ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».

У відповідь на звернення ОСОБА_1 з питань пенсійного забезпечення, подане через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, ВЕБ-04001-Ф-С-25-070864 від 18.04.2025 р., ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направило позивачу лист №21317-15122/Я-01/8-0400/25 від 08.05.2025 р., в якому відповідач, зокрема, зазначив, що для вирішення питання проведення перерахунку пенсії згідно долучених до звернення документів заявнику необхідно звернутися із заявою, встановленої форми, до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України або скористатися вебпорталом електронних послуг Пенсійного фонду України.

Позивач вважає, що його пенсія потребує перерахунку з урахуванням нових документів (довідок), що подавалися ним разом із заявою про перерахування пенсії, однак ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахунку не проведено.

Не погодившись із діями ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, з метою захисту власних прав та інтересів ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

У подальшому на підставі заяви позивача від 14.05.2025 р. пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача, що відображено в протоколі/розпорядженні щодо призначення/перерахунку пенсії з посиланням на рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за №045650021184 від 22.05.2025 р.

Надалі позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.08.2025 р. про врахування наданих ним довідок, а саме: пільгового періоду знаходження позивача в зоні бойових дій, в якій він також просив здійснити перерахунок загального стажу відповідно до змін ст. 17-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатами розгляду цієї заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення №045650021184 від 13.08.2025 р., яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме врахування пільгового періоду перебування в зоні бойових дій.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом.

Відповідно до норм Конституції України гарантування непрацездатним громадянам України права на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій передбачено Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 р. (далі - Закон №1788-XII), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 р. (далі - Закон №1058-IV).

У відповідності до положень п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Особи, які добровільно сплачували страхові внески в порядку та розмірах, встановлених законом, до солідарної системи та/або накопичувальної системи пенсійного страхування, мають право на умовах, визначених цим Законом, на отримання пенсії і соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду та/або на отримання довічної пенсії чи одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно із ст. 9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 р. затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку №22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за №991/27436.

За правилами пункту 1.8 Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з приписами пункту 4.3 Порядку №22-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Таким чином, положення вищезазначеним норм Порядку №22-1 дозволяють дійти висновку про те, що незалежно від наявності права особи на пенсію чи на перерахунок пенсії існує обов'язкова процедура звернення до органу що призначає пенсії із заявою встановленого зразка.

Вищенаведені правові норми регламентують порядок звернення громадян із заявами про призначення чи перерахунок пенсії, а також порядок прийняття рішення, зокрема щодо призначення, перерахунку пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший, яке зі свого боку підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління лише на підставі заяви особи встановленої форми та доданих до неї необхідних документів, що подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Таким чином у разі звернення пенсіонера з заявою про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. При цьому рішення про відмову в призначенні пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.

Однак позивач помилково ототожнює право на подання заяви щодо здійснення перерахунку пенсії з безумовним обов'язком органу Пенсійного фонду України розглянути будь-який документ, який надходить від заявника, як один з різновидів заяв, передбачених Порядком № 22-1.

Слід зауважити, що заяви ОСОБА_1 від 13.03.2025 р. та від 18.04.2025 р. були складені в довільній формі та містили посилання на ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» й у прохальних частинах цих заяв позивач просив відповідача вжити всіх необхідних та достатніх заходів щодо розгляду його заяви та ретельного здійснення перерахунку його пенсії з урахування даних у пенсійній справі.

Положення пункту 1.1 Порядку №22-1 передбачають, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший має відповідати формі, визначеній у додатку 1 цього Порядку.

Отже, лише заява встановленої форми породжує безумовний обов'язок органу Пенсійного фонду України розглянути її по суті, незважаючи на спосіб подання такої заяви - особисто заявником чи засобами поштового або електронного зв'язку.

Натомість, позивачем не доведено, що подані ним до пенсійного органу заяви від 13.03.2025 р. та від 18.04.2025 р. відповідали формі, встановленій у додатку №1 до Порядку №22-1, а відтак, незважаючи на спосіб їх подання, такі заяви не могли бути розглянуті як заяви про проведення перерахунку пенсії позивача.

При цьому, матеріали справи не містять доказів звернення позивача станом на момент виникнення спірних правовідносин із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії. Надання заяви невстановленого зразка позивачем не спричиняє обов'язку у суб'єкта владних повноважень прийняти за результатами її розгляду рішення.

За правилами ст. 18 Закону України "Про звернення громадян", громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

ОСОБА_1 на його заяви були надані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповіді у формі листів з відповідними роз'ясненнями.

При цьому суд наголошує, що відповідач у листі за №21317-15122/Я-01/8-0400/25 від 08.05.2025 р.) наголосив саме на необхідності звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії встановленої форми.

Отже, з урахуванням наведеного, суд вважає, що позивачем було порушено порядок звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з чим рекомендації пенсійного органу, викладені у відповіді на заяву позивача від 18.04.2025р. (лист ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за №21317-15122/Я-01/8-0400/25 від 08.05.2025 р.) є доцільними, натомість позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій відповідача є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

У свою чергу, суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 18.04.2025 р., як заяву про проведення перерахунку пенсії з урахуванням до страхового стажу періодів роботи, оскільки така заява за встановленою формою на момент виникнення спірних правовідносин позивачем подана не була.

При цьому, як встановлено судом, у подальшому ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою від 05.08.2025 р. про врахування наданих ним довідок, а саме: пільгового періоду знаходження позивача в зоні бойових дій, в якій він також просив здійснити перерахунок загального стажу відповідно до змін ст. 17-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» й за результатами розгляду цієї заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення №045650021184 від 13.08.2025 р., яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме врахування пільгового періоду перебування в зоні бойових дій.

Водночас, суд наголошує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не є учасником даної справи й прийняте останнім рішення за№045650021184 від 13.08.2025 р., яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме врахування пільгового періоду перебування в зоні бойових дій - не є предметом даного публічно-правового спору.

Разом з тим, суд зазначає, що лист ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за №21317-15122/Я-01/8-0400/25 від 08.05.2025 р. не є рішенням про відмову у перерахунку пенсії.

Натомість, відносини, які склалися між сторонами у даній справі, унормовані положеннями Закону України "Про звернення громадян", згідно яких ГУ ПФУ в Дніпропетровській області листом за №21317-15122/Я-01/8-0400/25 від 08.05.2025 р.) надано позивачу письмову відповідь на його звернення (заяву) від 18.04.2025 р., тобто така відповідь носить інформаційний характер.

Аналогічна правова позиція сформована у постанова в постановах Верховного Суду від 22.08.2018 р. у справі №546/222/17, від 12.09.2019 р. у справі №158/1226/16-а та від 20.02.2020 р. у справі №636/863/17.

Вищенаведені обставини свідчать про те, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при наданні відповіді на заяву (звернення) позивача не вчиняло дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, що є предметом оскарження у цій справі.

Натомість, відповідач у вищевказаному листі лише повідомив позивача про необхідність звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії за встановленою Порядком №22-1 формою.

Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

Інший висновок порушував би вимоги, закріплені у ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Слід звернути увагу, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Отже, оскільки позивачем станом на момент виникнення спірних правовідносин не було подано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заяви встановленої форми про проведення перерахунку пенсії, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог зобов'язального характеру, як похідних щодо основної позовної вимоги.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 КАС України).

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до приписів частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 139, 159, 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 21.11.2025 р.

Суддя О.М. Неклеса